666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Šumavský Děs: Paměti okultní Šumavský Děs: Paměti okultní Václav Votruba

Šest více či méně strašidelných příběhů zpříjemnilo svou pochmurností a tajemností minulé sychravé dny. Další jednohubka od vydavatelství Golden Dog mě velice potěšila a zahrála mi na tu správnou notu. Sem tam trochu nejasností, ale to se dá zkousnout. Nejvíc se mi líbila asi poslední povídka - místy dost nechutná :-)

14.12.2022 4 z 5

Don Juan Don Juan František Gellner

Můj oblíbenec F.Gellner mě opět nezklamal. Epický příběh velkého milovníka a světoběžníka Dona Juana nás provádí celým životem hlavního hrdiny. Můžeme pozorovat, jak se z nerozvážného mladíka stává starý živořící muž, sledovat jeho putování a osobní vývoj. Řekla bych, že do určité míry je tato poema autobiografická - autor jejím prostřednictvím vyjadřuje svoje názory a životní postoje. Dává nám zakusit radostí i trpkostí lidského bytí.

14.12.2022 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Úplnou náhodou jsem na tuto knihu narazila na Českém rozhlasu a řekla jsem si, tak to tedy zkusím. Páni a vůbec nelituji - naopak. Výborně načtená komická kniha o radostech a strastech života a smrti, prodchnutá lehkým cynismem, neotřelým humorem a nadsázkou, ve mně místy vyvolávala záchvaty smíchu až k slzám. Autor nám prostřednictvím tří hlavních hrdinů, kteří zastupují každý jinou generaci, naservíruje skvělou českou kuchyni, která opravdu stojí za to. Mohu jenom doporučit, abyste též ochutnali :-)

14.12.2022 5 z 5

Líp už bylo Líp už bylo Jiří Sivok

Velmi slušné mrazivé postapo Jiřího Sivoka plné násilí, zmaru, beznaděje a zvěrstev, člověka rozhodně nenechá chladným, zvláště když si uvědomí, že obdobné hrůzné, lidskosti se vymykající, zrůdné skutky se děly ještě v nedávné minulosti a je otázkou, čeho se může lidstvo ještě dočkat - mám obavu, že světlé zítřky to asi nebudou :-(

08.12.2022 5 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Tedy nechápu, jak mě mohla tato kniha doposud míjet, protože její téma je pro mě velice zajímavé a pohlcující. Výborné myšlenky autor do detailů rozpitvává v rozhovorech 3 mladíků se samotným Satanem, který se jim snaží ukázat, jak se věci na světě skutečně mají a jak nicotný lidský život ve skutečnosti je. Kniha mě opravdu nadchla a doufám, že se mi podaří obohatit mou knihovnu a některé z jejích vydání.

Jan Amos Jan Amos Aleš Mrázek

Výborně zpracovaný životopis učitele národů J.A Komenského by mohl být klidně učební pomůckou pro děti na základní škole, protože v takovémto podání, tj. přesně podle výukové metody "škola hrou", kterou se již za svého života snažil tento velikán světového formátu úspěšně praktikovat, by je určitě mohl více zaujmout. Autor zdařile vystihl trudný život, obrovské pracovní nasazení a neoblomnou víru Jana Ámose v destruktivním kolotoči událostí 17.století.

Vymazlené vraždy Vymazlené vraždy Milan Skála

Detektivky zrovna moc nečtu, ale tyto tři kousky Vymazlených vražd se zajímavými zápletkami jsem zhltla jak malinu. Případy mi připomínaly preciznost "práce" zločinců, které vždy neomylně odhalil poručík Columbo z notoricky známého amerického seriálu. Všechny tři příběhy mají něco do sebe a čtenář se rozhodně nenudí.

08.12.2022 4 z 5

Doktor Bolíto Doktor Bolíto Korněj Ivanovič Čukovskij (p)

Tuto knížku obohacenou o ilustrace Josefa Lady jsem jako milovnice zvířat měla moc ráda a často jsem se k ní s radostí vracela. Veselá dobrodružství skvělého doktora Bolíto a jeho zvířátek mě jako malou holku dokázala výborně pobavit. Děkuji Čmeláčkovi za připomenutí této krásné dětské knížky :-)

Tango mortale Tango mortale Pavel Kohout

Na tuto knihu jsem narazila náhodu v audio verzi na rádiu Vltava a musím říct, že mě její poslech velice zaujal a to nejenom pro příběh samotný, ale také díky přednesu Jaroslava Plesla, Miluše Hradské a Václava Bahníka - obzvláště dáma četla tak autenticky, jako by sama byla jednou z hlavních postav románu. Náhodné setkání dvou lidí, které dělí dvě generace, dá vzniknout přátelství a naději na nový život mladého muže, který byl v pravý čas na pravém místě. To jak to všechno dopadne, si už musíte přečíst sami ...

05.12.2022 5 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Velice ráda jsem si přečetla příběh o založení Milevského kláštera, nejstaršího kláštera v Jižních Čechách, o zakladateli panu Jiřím a opatu Jarlochovi - věru, nebyly to vůbec lehké začátky a obdivuji nadšení, nasazení a v neposlední řadě víru, které nakonec vedly tyto muže s jejich pomocníky ke zdárnému konci. Oceňuji přiblížení práce na stavbě a řemesel v tehdejších dobách - to je pro mě vždy interesantní téma. Zajímavá byla také linka českých, evropských i světových dějin - čtenář se lépe orientuje v čase. Celkově se mi kniha četla docela dobře, akorát těch jmen mimo hlavní proud příběhu na mě bylo moc.

05.12.2022 4 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Návrat do dětství s touto knihou byl místy překvapivý, protože jsem jednoduše některé zážitky malého kocourka zapomněla. Pamatuji si však velmi dobře, že když jsem byla malá, kniha se mi opravdu moc líbila nejenom pro příběh, ale také díky krásným ilustracím Heleny Zmatlíkové. Teď doufám, že někde dokážu sehnat také úžasnou pletenou verzi z dílny první dámy českého animovaného filmu Hermíny Týrlové.

05.12.2022 5 z 5

Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Další Štěpánkův komiks k poctě Karla Čapka nesměl chybět ve sbírce :-) Jedno z mých nejoblíbenějších děl velikána české literatury bylo důstojně a velmi zdařile zpracováno. Vizionář Čapek, který tuto knihu psal již v roce 1935, tímto dílem varoval před vzrůstající vlnou fašismu v Německu, před přílišnou tolerancí k takovému režimu a před ústupky z nátlaku vyplývajícími. Upozorněním na pošetilost uzavírání dohod s bezohlednými vládami a vůdci, které stejně skončí známým "podejte mu prst a sežere vám ruku", v podstatě předpověděl tragickou Mnichovskou dohodu z roku 1938 a druhou světovou válku.

29.11.2022 5 z 5

Smečka z Bagdádu Smečka z Bagdádu Brian K. Vaughan

Komiks jsem si koupila jen náhodou k úplně jiné objednávce a musím zkonstatovat, že to byla trefa do černého - v dobrém slova smyslu. Převážně žluto-oranžovo-hnědá kresba nás přenese do rozbombardovaného Bagdádu, kde se odehrává tento velice milý a velmi smutný příběh zároveň. Vyprávění, vycházející ze skutečných událostí, nás konfrontuje s faktem, že člověk ve své touze po moci, nabubřelosti, hlouposti, sobectví a krátkozrakosti, je největší hrozbou nejenom sám sobě, ale celé planetě Zemi, kterou systematicky, nejenom válkami, bezohledně plundruje a ničí.

29.11.2022 5 z 5

Zatoulaní psi Zatoulaní psi Jeff Lemire

Autorova prvotina mě velice potěšila, a i když ještě není tak propracovaná, má v sobě drsné kouzlo a jistou dávku invence. Jednoduchý příběh v sobě nese brutalitu dnešního světa, v němž je člověk často vystaven situacím, kdy se ho nikdo na nic neptá a okolnosti převrátí jeho život úplně naruby. Byla jsem také ráda za autorovu předmluvu, kterou nám v kostce vylíčil své komiksové začátky.

25.11.2022 4 z 5

Billy Silver Billy Silver Daniel J. Volpe

Tak toto bylo fakt hustý zrnko temnoty, do kterého se člověk rychle začte a nestačí se divit, co všechno se dá v tak krátkém časovém horizontu stihnout. Při čtení je člověku chvíli zle, až na zvracení, chvíli smutno, chvíli má vztek, jindy se i pousměje a pak by zase nejraději hlavního "hrdinu" kopnul přímo do ksichtu. Každopádně má kniha pekelný drive a nezadržitelně se skrz veškerý puch exkrementů, spermatu, moči a jiných sraček řítí k finálnímu destruktivnímu ohnivému konci. Zkrátka splatterpunk par excellence !!! Už teď se těším na další kousek z této rozmanité edice.

25.11.2022 4 z 5

Snídaně šampiónů Snídaně šampiónů Kurt Vonnegut Jr.

Tak jsem si dala Snídani šampionů na vlnách Českého rozhlasu v podání Michala Bumbálka, který má přednes jako ušitý pro díla Kurta Vonneguta mladšího. Typický černý humor, sarkasmus, ironie a bizarnosti, které jsou pro autora tak typické, z příběhu opět tryskají na všechny strany. Pod rouškou žertovného nádechu však čtenář jako vždy silně vnímá autorovy ostré narážky na soudobou americkou společnost, její způsob života, politiku a jiné nešvary moderní doby, které tímto dílem nemilosrdně a zároveň láskyplně kritizuje.

25.11.2022 5 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Také druhý díl této série se mi pěkně četl a moc se mi líbil. Autorka člověku zdařile přiblíží město Brno v polovině 14.století a poukáže na některé nedostatky právního systému - tentokrát se jedná o domácí násilí, které v té době nebylo dostatečně právně ošetřeno, a manžel si mohl se ženou v podstatě dělat, co chtěl např. jí brutálně bít a týrat. Přiblížen je také život a práce mistrů popravčích, kteří byli spolu se svou rodinou a pomocníky v té době vnímáni jako ti nejposlednější na žebříčku společnosti. Dějová linka románu podle skutečných událostí je poutavá, propletence vztahů mezi lidmi jsou zajímavé, ne však přehnané a čtenář se rozhodně nenudí. Musím pochválit, že tentokrát byly kapitoly lépe odděleny. Pravopisné chyby však pořád tlučou do očí a číslo 19. se římsky IXX opravdu nepíše.

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

(SPOILER) Karel Čapek je můj velký oblíbenec a jeho knihy mě dokáží dostat do správné nálady a rozpoložení, které odpovídá tomu, co jsem si zrovna od tohoto skvělého autora naordinovala. Při čtení tohoto kousku, jsem místy měla na "geniálního" Bedřicha Foltýna doslova "nervy". Člověk přesvědčený o své výjimečnosti a nadání, je pouhopouhý diletant, který celý život jenom využívá kamarády, manželku, známé a všechny ostatní lidi ku svému prospěchu a velikášství. Neskutečný pokrytec a sobec, který sám sebe staví na piedestal slávy, protože ve svých vlastních očích je hoden obdivu, uctívání a zbožňování. Sám si přitom jde bezohledně za svým, aniž by se kdy pozastavil nad tím, jak lidem okolo sebe ubližuje a jak je neustále zneužívá.

O upírech a vlkodlacích O upírech a vlkodlacích * antologie

Vskutku velmi krásně zpracovaná kniha nejenom o upírech a vlkodlacích, která je prošpikovaná krásnými temnými ilustracemi různých autorů. Výběr více či méně známých strašidelných a tajemných povídek, které člověku zpříjemní sychravé pozimní večery. Líbí se mi pestrost a volba jednotlivých kousků, a že vzhledem k tématu, byly zařazeny také výtažky z Drakuly a zkrácená verze Carmily.

23.11.2022 5 z 5

Po přečtení této vynikající knihy, jsem neodolala a poslechla jsem si audio verzi ve výborném podání Norberta Lichého a Zuzany Truplové na Českém rozhlasu. Opět jsem se nemohla v určitých momentech ubránit slzám, pocitům zmaru, úzkosti a studu nad tím, co je člověk schopen udělat člověku :-( Je přímo strašlivé, co musela spousta lidí ve svých životech prožít a pak s tímto stigmatem "žít" dál. Děkuji autorce za skvělé zpracování tématu, díky ní se tato tragédie opět dostane do povědomí lidí.