666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Nesnadnost Nesnadnost Zdena Zábranská

Nesnadné napsat komentář k této velice zajímavé a interesantní poezii Zdeny Zábranské - někdy jako by se člověk vyhříval na slunci a jindy jako by mu lezl za nehty mráz. Autorčina poezie je velice osobitá a těžko byste v ní hledali jednoznačnost. Knihu krásně doplňují úžasné ilustrace Vlastimila Zábranského - bez nich by kniha nebyla úplná.

"Zima nás prodlužuje
zima prodlužuje naše vzdechy
jsou tiché a dlouhé
jako rouno polárních ovcí

Sníh přiléhá ke sněhu
ke sněhu tiskne se sníh"

21.11.2022 5 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

(SPOILER) Satirická divadelní hra Ženitba je záměrně přitažená za vlasy, aby autor mohl poukázat v charakterech hlavních protagonistů na pokřivenou morálku, kdy peníze jsou stavěny nad mezilidské porozumění, duchovní život a lásku, na lenost, vysoká očekávání a zbabělost. Není divu, že námluvy 4 "znamenitých" nápadníků a jedné stárnoucí rozmazlené slečny, skončí naprostým fiaskem. Kniha mě pobavila, i když vcelku odpovídá podtitulu Poměrně neuvěřitelná událost.

21.11.2022 4 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

(SPOILER) Velmi dobré počtení z doby vlády Karla IV. Děj knihy nás zavede do Markrabství moravského, kterému v té době z Brna šéfoval bratr krále Jan Jindřich se svou ženou Markétou Opavskou. Kniha se všeobecně známých historických událostí dotýká jen okrajově, aby měl čtenář hrubou představu, v jaké chvíli se ocitá. Náplní příběhu je přiblížit knihomolům život středních vrstev, měšťanstva a lidí na okraji společnosti té doby, vysvětlit, jak kdysi fungovalo právo a tresty, což se autorce moc dobře povedlo. Děj knihy je zajímavý a člověka rychle pohltí. V prvním díle série je hlavní náplň věnovaná nevěstkám, jejich velmi těžkému životu a zavedení nových zákonů, které jim přeci jenom dost pomohly. Jediné, co bych vytkla, je neuspořádanost kapitol - často se v souvislém textu ztratíte, protože se děj, aniž by byl text oddělen, přesune úplně jinam.

21.11.2022 5 z 5

Truchlící pozůstalí Truchlící pozůstalí Branislav Nušić

(SPOILER) Tato satirická komedie, jejímž základním tématem je touha pozůstalých po dědictví, "se odehrává všude a v každé době", jak jsem někde četla, a to je velice trefné prohlášení. Konflikt proběhne mezi jednotlivými členy rodiny, kteří se ve své hrabivosti a maloměšťácké nestydatosti neváhají servat ještě v den pohřbu svého příbuzného. Autor poukazuje na nehezké charakterové rysy jednotlivých postav, na jejichž základě vykreslí až výstřední příběh o tom, kam jsou "dědicové" s vidinou zbohatnutí schopni zajít.

09.11.2022 5 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Tato satirická konverzační komedie s jasnými znaky vlastními anglickému humoru je posměšnou kritikou vyšší anglické společnosti 19. století, která poukazuje zejména na korupci a celkový morální úpadek. Hlavně na postavě lady Cheveleyové se autor doslova vyřádil - její vypočítavost, cynismus, zlomyslnost a odhodlání dosáhnout svého za jakoukoliv cenu, nemá hranic.

09.11.2022 4 z 5

Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Další dva detektivní příběhy, jejichž zápletku opět rozlouskne vytříbená a geniální mysl oblíbeného Sherlocka Holmese za asistence nepostradatelného doktora Watsona. Povídky rozhodně nejsou špatné, ale četla jsem již zapeklitější případy tohoto slavného detektiva. Z těchto dvou u mě rozhodně vede Ďáblovo kopyto.

09.11.2022 4 z 5

Bizarropolis Bizarropolis * antologie

Tak toto byl velice slušný povídkový výcuc z kategorie bizarre. Uvolněte se a ponořte se do nespoutané fantazie autorů, kteří se nebojí vytřískat z krajin podivna ty nejkurióznější nápady a neotřelé fikce, které Vám zanechají v hlavě nebezpečně naklíčená semínka, kdo ví čeho.

04.11.2022 5 z 5

Antigona Antigona Sofoklés

(SPOILER) Nesmrtelná řecká tragédie z pera jednoho z největších dramatiků helénské kultury má rozhodně své místo i v dnešní době po 2500 letech. Autor velmi dobře zachycuje charakterové rysy jednotlivých postav, boj svědomí a přesvědčení s neetickým nařízením pod hrozbou smrti. Hlavní postava Antigony je ztělesněním morálky, odvahy a pevného přesvědčení ve správnou věc, naopak král Kreón představuje nadutost, krutost, povýšenost, despekt ke starým zákonům a obyčejům, svou tvrdohlavostí a bezohledností zapříčiní smrt Antigony a svých blízkých.

04.11.2022 4 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

(SPOILER) Společenský satirický román ze staré nevolnické Rusi poloviny 19.století je odvážnou kritikou zkažené společnosti a celého systému - byl na svou dobu tak ostrý, že ho byl autor nucen alespoň částečně přepracovat. Nebývalé kritice jsou v tomto díle podrobeni hlavně statkáři a to pro jejich opilství, hráčskou vášeň, mravní úpadek, lakotu a neschopnost. Kritika nekalých obchodních praktik té doby je vypodobněna v odvážném a smělém úmyslu úředníka Čičikova, jak zbohatnout a získat si společenskou prestiž, který dokáže nevšedním podvodem, a sice nákupem mrtvých duší za babku, dovést k téměř zdárnému konci. Samotný příběh obohacuje velice precizní a podrobný popis charakterů a povah jednotlivých románových postav.

04.11.2022 5 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Podobně jako u dramatu Tři sestry Čechov popisuje život nižší šlechty na ruském venkově. Anotace nám sděluje, že jde o komedii, ale musím říct, že mně to tak tedy vůbec nepřipadá, spíše bych zařadila jako psychologické drama. Opět jsme svědky povrchního, prázdného života většiny postav, z nichž některé žijí v nostalgických vzpomínkách spojených mimo jiné také s višňovým sadem. Každá z postav dramatu zastupuje jiný lidský charakter a tím Čechov nastínil model ruské venkovské "vyšší" společnosti se všemi jejími nedostatky a jejího běžného marnivého způsobu života. Jednotlivé figury vystupují až s přehnaným, za uši tahajícím, patosem, který opravdu působí křiklavě komicky, avšak s mrazením v zátylku.

01.11.2022 4 z 5

Antikódy Antikódy Václav Havel

Havlova sbírka typogramů se může na první pohled zdát někomu jako hovadina, ale pokud se člověk vžije do poselství poplatné nejen době, kdy jsou jednotlivé kusy psány, a které je v nich obsaženo, v určitý moment zjistí, že tato experimentální poezie jevící se zdánlivě jako humorná, v sobě nese hluboký otisk nelehké doby, v níž autor žil a tvořil, a že jsou v ní nepokrytě vyjádřeny Havlovy postoje a názory.
Na ukázku jeden ze života...

S L A D C E S P I
Nebreč - Papej - Pij - Čurej - Mluv - Choď - Nezlob - Uč se - Neper se - Nelži - Styď se -Pracuj - Neflámuj - Miluj - Ožeň se - Vydělávej - Nechlastej - Vychovávej - Nekurvi se -Uplatni se - Zlikviduj - Odvolej - Přiznej - Nepřekážej - Odejdi - Mej se - Nežvatlej - Čurej -
Pij - Papej - Nebreč - S P I S L A D C E
(Antikódy (II), 1967)

01.11.2022 5 z 5

Pouta lásky / Chains of love Pouta lásky / Chains of love Jan Saudek

Krásná monografie Jana Saudka je průřezem jeho celoživotní svébytné tvorby, která může být pro někoho kontroverzní až perverzní. Osobně patřím k lidem, u kterých má mistr fotografie své zasloužené uznání a obdiv. Saudkův neotřelý přístup k práci, odvaha osobitě se projevit a udat nový směr umělecké fotografie mu oprávněně přinesly světový věhlas a respekt. Není divu, že se stal pro mnohé mladé fotografy velkým vzorem.

01.11.2022 5 z 5

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

(SPOILER) Světově známá divadelní hra A.P.Čechova Tři sestry je psychologickým dramatem o promarněném životě a nenaplněných životních touhách nejenom tří sester Olgy, Máši a Iriny, ale také jejich bratra Andreje. V průběhu děje se stáváme svědky smutného, stereotypního, nudného života 4 sourozenců, kteří v životě nedělají to, co si opravdu přáli. Ani jejich osobní životy nejsou šťastné, což postupně zvyšuje hlubokou frustraci každého z nich. Nakonec se všichni smíří s realitou, vzdají se svých tužeb a žijí dál své prázdné neuspokojivé životy.

26.10.2022 4 z 5

Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Krakatit: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Komiksová verze klasického díla v podání Jana Štěpánka se mi moc líbila. Tvůrce se přidržel filmové verze a velmi věrně vystihl tváře hlavních hrdinů tak, jak je známe z pláten kin či TV obrazovky. Dokázal také velmi výstižně zachytit napjatou a pochmurnou atmosféru příběhu. Jak jsem psala již dříve, jsem velký příznivce klasických děl a jejich komiksových ztvárnění a to jak z důvodu sběratelského, tak proto, že si myslím, že takto zpracované klasické knihy, které dnešní mládež moc nevyhledává, mají větší šanci tuto mladou čtenářskou obec oslovit.

26.10.2022 5 z 5

Další velice čtivá kniha literatury faktu, která dokáže čtenáře rychle vtáhnout do pohnuté historie, tentokrát Životic a okolí. Musím se přiznat, že jsem o této tragédii a vůbec o situaci v těchto končinách neměla ani tušení. O to víc jsem byla překvapená a smutná při čtení tohoto dokumentu o strašných událostech, které autorka bravurně sepsala a předala veřejnosti. Na určité události a činy lidí, ať dobré či zlé, by se nemělo nikdy zapomínat.

25.10.2022 5 z 5

Album strašidel a děsuplných přízraků Album strašidel a děsuplných přízraků Jaroslav Kopecký

Vtipné kapesní album strašidel člověku vykouzlí úsměv na tváři. Musím přiznat, že některé z uvedených bytostí jsem neznala a jsem ráda, že mi byly autory představeny. Oba tvůrci nás provázejí říší strašidel a přízraků s přiměřenou dávkou humoru odrážející se jak v textu, tak v ilustracích.

25.10.2022 4 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Moje první kniha od Františka Kotlety, kterou jsem poslouchala v audio verzi skvěle načtené Petrem Kebesem, mi nejdříve moc nesedla. Pak jsem si však řekla, že jsem jí poslouchala v nesprávnou dobu a dala jí šanci ještě jednou. To už bylo páni "jiný kafe" !! Napínavá, černovtipná, zatraceně akční jízda odehrávající se ve skvěle vymyšleném světě blízké budoucnosti čtenáře nenechá odpočinout a bez mrknutí oka ho doslova rozseká na kousky. Rozhodně si přečtu i další autorovy knihy.

21.10.2022 4 z 5

Andykódy Andykódy Andy Bureš

Po nějaké době jsem si Andykódy zase pročetla a konstatuji, že neztratily nic ze svého satirického kouzla a stejně tak i dnes si člověk při jejich čtení uvědomuje drsnou realitu, která okolo nás pomalu a nepříjemně houstne. Možná budou brzy následovat další ...kódy, akorát s jiným jménem v čele.

21.10.2022 5 z 5

Děsivé historky 3 Děsivé historky 3 Michael Dahl

Čas od času si přečtu nějakou knihu pro děti, stejně jako tomu bylo v tomto případě. Třetí díl děsivých historek se mi líbil a myslím, že kniha obsahuje nápadité povídky s přiměřenou dávkou strašidelnosti pro děti. Ráda jsem si jí přečetla, alespoň mám přehled o tom, čím obdarovávám svého malého synovce a neteř :-)

20.10.2022 4 z 5

Jan Evangelista Purkyně - Věda a vlast Jan Evangelista Purkyně - Věda a vlast Tomáš Chlud

Povedený osmistránkový komiks o životě a práci českého vědce J.E.Purkyně, kterého v Čechách moc nepodporovali pro jeho politické postoje a vlastenecké názory. Svou úspěšnou činnost a výzkum musel provádět ve Vratislavi, kde se mu dostalo zasloužené podpory. Už za svého života byl světově uznávanou kapacitou na poli fyziologie, přispíval do různých časopisů, psal básně a byl aktivní i v jiných směrech. Své děti vychovával tento renesanční velikán jako pravé vlastence a Čechy. Škoda, že tento komiks nemohl vyjít v edici Slavné osobnosti vědy, protože by si zasloužil takovéto zpracování, co se vazby, papíru a tisku týče. Komiks je vhodný pro mládež pro rychlé seznámení se s touto významnou osobností.

20.10.2022 4 z 5