666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Underground Underground František Kotleta (p)

Moje první kniha od Františka Kotlety, kterou jsem poslouchala v audio verzi skvěle načtené Petrem Kebesem, mi nejdříve moc nesedla. Pak jsem si však řekla, že jsem jí poslouchala v nesprávnou dobu a dala jí šanci ještě jednou. To už bylo páni "jiný kafe" !! Napínavá, černovtipná, zatraceně akční jízda odehrávající se ve skvěle vymyšleném světě blízké budoucnosti čtenáře nenechá odpočinout a bez mrknutí oka ho doslova rozseká na kousky. Rozhodně si přečtu i další autorovy knihy.

21.10.2022 4 z 5

Andykódy Andykódy Andy Bureš

Po nějaké době jsem si Andykódy zase pročetla a konstatuji, že neztratily nic ze svého satirického kouzla a stejně tak i dnes si člověk při jejich čtení uvědomuje drsnou realitu, která okolo nás pomalu a nepříjemně houstne. Možná budou brzy následovat další ...kódy, akorát s jiným jménem v čele.

21.10.2022 5 z 5

Děsivé historky 3 Děsivé historky 3 Michael Dahl

Čas od času si přečtu nějakou knihu pro děti, stejně jako tomu bylo v tomto případě. Třetí díl děsivých historek se mi líbil a myslím, že kniha obsahuje nápadité povídky s přiměřenou dávkou strašidelnosti pro děti. Ráda jsem si jí přečetla, alespoň mám přehled o tom, čím obdarovávám svého malého synovce a neteř :-)

20.10.2022 4 z 5

Jan Evangelista Purkyně - Věda a vlast Jan Evangelista Purkyně - Věda a vlast Tomáš Chlud

Povedený osmistránkový komiks o životě a práci českého vědce J.E.Purkyně, kterého v Čechách moc nepodporovali pro jeho politické postoje a vlastenecké názory. Svou úspěšnou činnost a výzkum musel provádět ve Vratislavi, kde se mu dostalo zasloužené podpory. Už za svého života byl světově uznávanou kapacitou na poli fyziologie, přispíval do různých časopisů, psal básně a byl aktivní i v jiných směrech. Své děti vychovával tento renesanční velikán jako pravé vlastence a Čechy. Škoda, že tento komiks nemohl vyjít v edici Slavné osobnosti vědy, protože by si zasloužil takovéto zpracování, co se vazby, papíru a tisku týče. Komiks je vhodný pro mládež pro rychlé seznámení se s touto významnou osobností.

20.10.2022 4 z 5

Zjevení Janovo Zjevení Janovo neznámý - neuveden

Pro mě jeden z nejzajímavějších biblických textů, nesoucí v sobě proroctví o zkáze lidstva. Fascinují mě různé výklady Janova zjevení, které většinou korespondují s dobou, v níž je proroctví vykládáno. K této věštbě mám odjakživa velký respekt a sama si někdy všímám jejího postupného naplňování - člověka až mrazí.

19.10.2022 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Autor nás zavede zpět do již známých míst severských Hebrid, jejichž pochmurnou atmosféru v knize velice umně a podrobně zachycuje. Další příběh z ostrovů začíná pozvolna a postupně začne odkrývat životní osudy některých starousedlíků, až vyjdou najevo dávné skutečnosti a tajemství, které spoustu životů spojují a zároveň rozdělují. Knize nechybí nápaditost a napětí, zápletka je interesantní a není přehnaná, jak se někdy stává.

19.10.2022 5 z 5

V úterý bude válka V úterý bude válka Jáchym Topol

Poezie Jáchyma Topola opravdu není pro každého. Nesourodý básnický vývar z jeho pocitů, zážitků, názorů a vnímání světa, který je často krutý, nekompromisní a temný, v člověku zanechá mrazivý a neodbytný tísnivý pocit, zejména z veršů o válce a násilí.

19.10.2022 4 z 5

Slovo: evangelium podle Jana Slovo: evangelium podle Jana neznámý - neuveden

Je dobré se čas od času vrátit ke čtení bible a evangelií, které obrovským způsobem ovlivnily vývoj historických událostí na celém světě, bohužel často i ve velmi negativním slova smyslu, zejména při obracení lidí na "pravou" víru ohněm a mečem, při prosazování politických zájmů jak světských vládců, tak samotné církve, která byla často sama původcem velkého utrpení nevinných, šíření zla a strachu. Hodně vykladačů posvátných textů je často překrucuje podle svého vlastního přesvědčení a potřeb.

14.10.2022 4 z 5

Smyčka Smyčka Kodži Suzuki

Třetí díl série byl neméně pozoruhodný a napínavý - stejně jako přechozí díly. Konečná odhalení a vyústění zápletky byla velmi překvapivá, i když bylo zřejmé, že všechno v Suzukiho fabulaci popsané, souvisí se vším. Ve Smyčce se Spirálovitě uzavírá Kruh, který je předzvěstí zkázy života, ale zároveň také poskytuje naději na jeho uchování. Musím přiznat, že mě finále trochu překvapilo a nečekala jsem takový konec, ale o to je zakončení série zajímavější.

14.10.2022 5 z 5

Apokryfy Apokryfy Karel Čapek

Karel Čapek jako autor dokáže člověka vždy zaujmout a svou knihou, ať už je to román, divadelní hra, povídka nebo pohádka, čtenáře potěšit. Stejně tak je tomu v případě jeho apokryfů, kdy nás zavede do různých období historie a vtipným způsobem - většinou formou rozhovoru postav - vykreslí fragment známých událostí s vtipem sobě vlastním.

14.10.2022 5 z 5

Měšťák šlechticem Měšťák šlechticem Molière (p)

(SPOILER) Další z Moliérových potrhlých taškařic, ve které si opětovně dobírá maloměšťáckou společnost, tentokráte zastoupenou bohatým prodejcem sukna Jourdainem, jenž se neskonale a za každou cenu touží stát šlechticem. Hloupost hlavního hrdiny neváhá pro své vlastní obohacení a zájmy využít zchudlý hrabě Dorant. Naopak zástupcem zdravého rozumu je Jourdainova manželka, bodrá a přímočará žena, jejíž ostrý jazyk se s nikým nepáře a vždy řekne, co si myslí.

14.10.2022 4 z 5

Spirála Spirála Kodži Suzuki

Výborné pokračování "Kruhu" přineslo kýžené napětí protknuté hutným ovzduším plíživého strachu. Hrůzu nahánějícímu příběhu, který bezprostředně navazuje na první díl, určitě nechybí nápaditost a zajímavý směr, kterým nás autor žene přímo doprostřed spirály zmaru lidského rodu.

12.10.2022 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Originální mysteriózní horor se člověku velice rychle dostává pod kůži a čtenář je záhy lapen do smyčky očekávání a strachu. Výborná myšlenka, skvěle zpracovaná a dotažená do konce. Tentokrát jsem poslouchala audio verzi v podání mého velkého oblíbence Norberta Lichého, jehož osobitý přednes s temným příběhem skvěle koresponduje.

12.10.2022 5 z 5

V rozkvětu V rozkvětu Kristina Haidingerová

(SPOILER) Další zrnko temnoty - tentokrát podané v surrealistickém fantasy hororovém hávu. Pestrobarevný, nevšední a místy až nechutný příběh nás prostřednictvím brány, která se ukrývá v knize stereogramů, zavede do úžasného světa fantazie Tvůrce, jenž na první pohled může působit jako ráj, ale jen do chvíle než se hlavní hrdinka stane obětí mnohonásobného znásilnění jak rostlinstvem, tak hmyzem. Musím přiznat, že chvílemi mi při čtení bylo úzko, až na zvracení, z věru šokujících a odporných Soniných zážitků. Také představa, že se nemůžu dostat z jakéhokoliv místa pryč, je pro mě dost děsivá.

12.10.2022 4 z 5

Richenza Richenza Antonín Polách

(SPOILER) Autorovi se povedlo čtenáře přesunout v čase do 14.století a pomoci mu přiblížit tehdejší politické boje o moc a s tím související intriky mocných, které často přerůstaly v krvavé konflikty ba dokonce i války. Tíživá a napjatá situace tehdejší Evropy, hlavně Čech a Moravy, se odehrává na pozadí životního příběhu královny vdovy Elišky Rejčky, který v skutku nebyl procházkou růžovou zahradou, a potažmo i královny Elišky Přemyslovny, matky největšího českého panovníka Karla IV. Kniha se mi moc líbila, autorovi se povedlo vystihnout náladu a napětí té doby. Jediné, co mi dělalo trochu problémy, bylo přehršle historických postav, které často mívaly stejná jména - samý Rudolf, Jindřich apod.

06.10.2022 4 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Tuto knihu plnou tajemství a záhad mám velmi ráda. Kontrast mezi pověrčivostí vesnického lidu a neskutečným nadáním šíleného profesora Orfanika a jeho zázračnými technickými vynálezy je zřejmý a zábavný. Tentokrát jsem si knihu dala v povedené audio verzi. Musím však přeci jenom podotknout, že v mých očích je stejně nejlepší dnes již klasická česká komedie z dílny Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky, které bylo toto světoznámé dílo předlohou.

06.10.2022 4 z 5

Jak jsem plul ke královně Severu Jak jsem plul ke královně Severu Kárlis Skalbe

Při čtení této knihy mi došlo, proč se mi tak strašně špatně četla jako malé holce. Jedná se sice o lotyšské pohádky, báje a mytologii, ale také o úseky z historie Lotyšska jako byla například násilná christianizace. Vyprávění je často dost toporně napsané - nebo možná mizerně přeložené. Některé příběhy mají hlubší poselství s filozofickým přesahem a myslím si, že je snad ani dítě nemůže pochopit. Jiná vyprávění zase oplývají přemírou krkolomných popisů a přirovnání psaných až přehnaně rozkvetlým jazykem a to mě chvílemi úplně tahalo za uši. Velkým plus jsou krásné ilustrace. Celkový dojem z knihy je trochu rozporuplný, ale rozhodně se přikláním k názoru, že to není čtení pro malé děti.

Tajemná úmrtí v českých zemích Tajemná úmrtí v českých zemích Jiří Herna

Autor rozpitvává, jak už napovídá název knihy, úmrtí významných postav českých dějin, která jsou opředena tajemstvími a není jednoznačné, že musí být vše tak, jak nám servírují historici. Autor sám stále podotýká, že jde o jeho osobní názory a mně se zdají být jeho závěry často uvěřitelnější než ty, které jsou všeobecně přijímané za historickou skutečnost. Holý fakt je, že o spoustě dějinných událostí můžeme polemizovat, ale už jenom těžko zjistíme, jak se vše fakticky odehrálo.

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Strašidelná, ne však hororová, povídka se četla sama. Nenudila jsem se a byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Oproti ostatním čtenářům se mi zakončení, kdy si člověk sám může vybrat, KDO, líbilo.

25.09.2022 4 z 5

Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Legend of Sleepy Hollow / Legenda o Ospalé díře (dvojjazyčná kniha) Washington Irving

Originál Legendy o Ospalé díře, je poněkud jiný než vynikající film Tima Burtona, který paří k mým nejoblíbenějším. Přesto se mi kniha líbila, pobavila jsem se a dokonce i zasmála. Nečekala bych, že původní předloha ke strašidelnému filmu je tak černohumorná :-)

25.09.2022 5 z 5