666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Detektivky nejsou úplně můj šálek kávy, ale čas od času nějakou přečtu. Toto byl velmi slušný krimi thriller, který nám přiblíží život v nehostinných oblastech skotských ostrovů. Napínavý příběh se odehrává ve dvou časových rovinách a díky tomu je čtenář seznámen s minulostí postav a propletenci vztahů, kterých je kniha plná. Dějová linka postupně odkrývá souvislosti, někdy maličko předvídatelné, a graduje ke konečnému rozuzlení.

15.07.2022 4 z 5

Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Krabí zjevení: Podivné příběhy ze starého Japonska Kótaró Tanaka

Sbírka starých pověstí a tajemných příběhů z dávných dob Japonska je sepsaná nenáročnou sdělnou formou. Většina příběhů v sobě nese morální ponaučení, některé přinášejí vyprávění o různých strašidelných příhodách. Ráda jsem si přečetla další podivné historky z jiného konce světa. V jednom kousku lze poznat studiovou pohádku z roku 1985 Jamamba v hlavní roli s Pavlem Trávníčkem, u které jsem se jako malá hezky bála.

15.07.2022 3 z 5

Černý pavouk Černý pavouk Jeremias Gotthelf

Spíše než horor bych řekla, že se jedná o strašidelnou pohádku s hororovými prvky. Kniha není špatná a je znát, že byla napsána v polovině 19.století - myslím, že v té době mohla lidem nahánět hrůzu, což však neplatí dnes. Nicméně věčný souboj dobra a zla, popis tehdejších obyčejů ve Švýcarsku a příběh o provinění, následném trestu a vykoupení, se mi docela líbil.

04.07.2022 4 z 5

Chraň nás Pánbůh před Finem Chraň nás Pánbůh před Finem Arto Paasilinna

(SPOILER) Humoristický román nejenom o víře, politice, přírodních katastrofách, válkách, ale také o životě obyčejných lidí, s nadsázkou vykresluje neustálý souboj dobra a zla v situaci, kdy si Bůh potřebuje dát oraz a zvolí za sebe zástupce mezi lidmi. Kniha nebyla špatná, ale že bych se za břicho popadala, to také ne. Myslím, že by se z dobrého a vtipného námětu knihy dalo vycucat více.

04.07.2022 3 z 5

Slečna Baudelairová Slečna Baudelairová Yslaire (p)

Částečně smyšlená biografie jednoho z největších básníků všech dob v komiksové podobě se mi dostala pod kůži. Líbilo se mi grafické zpracování i dějová linka, která nás zavede mezi pařížské bohémsky žijící umělce, přiblíží nám nespoutaný a zároveň trudný život Charlese Baudelaira, jeho múzy Jeanne a také jeho současníků. Jak tomu bývá, často si prohýřený život avantgardních a dekadentních umělců vybere svou daň v depresích, hmotném nedostatku, nemocech a sebevraždách :-( Básně CH.B. mám velmi ráda a mám dojem, že po přečtení této knihy v mých očích dostanou další rozměr.

04.07.2022 5 z 5

V jako Vendetta V jako Vendetta Alan Moore

(SPOILER) Další z komiksových skvostů Alana Moorea a Davida Lloyda, který nesměl chybět v mé knihovně. Dystopický příběh připomínající Orwellův román 1984, je jakýmsi mementem a varováním před tím, kam až může naše společnost opětovně dospět. Temná kresba nás provází totalitním režimem, který absolutně ovládá celou společnost, veřejné mínění a hlavně životy naprosté většiny jedinců ku spokojenosti "vůdce" a strany. Z hlubin tohoto marastu se vynoří "V", který se rozhodl, dát lidem znovu naději. Na své cestě se setkává s dívkou, která mu dokáže do srdce vlít city, ve které už ani nedoufal. Komiks nám přiblíží také další životy několika postav, které dokreslují děj a pomohou čtenáři pochopit souvislosti příběhu.

01.07.2022 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Poslouchala jsem v audio verzi ve vynikajícím podání Jiřího Zavřela. Kniha mě tak dostala, že jsem si jí musela poslechnout 2x za sebou. Dlouho jsem nečetla tak podivnou knihu, která od začátku do konce víří jednou absurditou za druhou, je plná často až groteskních situací a zároveň by se do jisté míry dala považovat za psychologické drama. Příběh čtenáře zachytí do svých tenat tak silně, že má pocit, jako by se sám stal součástí tohoto žalostného panoptika. Toto kuriózní literární dílo asi neocení každý čtenář, ale kdo do něj dokáže vplynout, bude zcela určitě mile překvapen.

01.07.2022 5 z 5

Posedlí Posedlí Witold Gombrowicz

(SPOILER) Knihu jsem si užila - četla jsem ji s vědomím toho, za jakých okolností vznikla a proto jsem lépe strávila některé až bizarní situace, které se v této napodobenině gotického románu vyskytují. Autor rozhodně nešetřil dějovými linkami a kromě pomateného knížete, který žije na "strašidelném" hradě opředeném tajemstvím, se setkáváme s dalšími vyšinutými jedinci, spiritismem a parapsychologií, sportovními emocemi, s pohoršujícími zvyklostmi varšavského podsvětí a dokonce s vraždou - každé z těchto témat by stačilo na samostatný příběh. Posedlí nejsou žádným veledílem klasické literatury, ale rozhodně s jistým nadhledem stojí za přečtení.

25.06.2022 4 z 5

Toulky českou minulostí 2 Toulky českou minulostí 2 Petr Hora-Hořejš (p)

Pokračuji v poslechu audio zpracování této úžasné série. Tentokrát se posouváme časovým horizontem od konce 12.století do první poloviny století šestnáctého, což je úsek našich dějin, který mě naprosto fascinuje a ráda jsem se vydala na výlet do tohoto období díky této skvělé knize. Kdyby byl ve škole takto přednášen dějepis, jistě by si získal více příznivců.

25.06.2022 5 z 5

Zůstanou jen skvrny Zůstanou jen skvrny Ross Jeffery

Další zrnko temnoty nám dává nahlédnout do bědných životů všech sedmi postav tohoto hrůzného příběhu. Člověk si při čtení uvědomí, že se takové odpornosti dějí denně, že je spousta dětí vystavena týrání a zneužívání. Svíral se mí žaludek z té strašné bezmoci a toho, čeho jsou schopní lidé, kteří by měli být dětem oporou a dávat jim pocit bezpečí - namísto toho jim připraví peklo na zemi, ze kterého jde jen těžko utéci a zůstane v člověku navždy.

25.06.2022 4 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Nebylo to špatné, autorka píše čtivou jednoduchou formou, směr děje byl však opět drobet předvídatelný a toho strašidelného v knize zas tolik nebylo.

14.06.2022 3 z 5

Hodina děsu Hodina děsu Stephen King

Každá povídka z jiného soudku, některé přímo hororové, další spíše mysteriózní. Knížku jsem si užila a jeden večer jsem měla problém usnout - pořád mi jel v hlavně vtíravý pocit strachu z neznáma...

14.06.2022 4 z 5

Opilý koráb Opilý koráb Arthur Rimbaud

Rimbaud - Opilý koráb, prokletý básník, vizionář a neznaboh žijící přímo skandálním způsobem života, ve svých nejednoznačných verších otevírá své citlivé nitro a nechává nás nakouknout do své rozervané duše. Nadarmo se o něm neříká, že je básník mnohočetných výkladů, protože každý čtenář jeho verše pochopí jinak, pochopí-li je vůbec...

"Však svaté studium a černá alchymie
se příčí ponurému znalci hrdosti
a cítí samotu, jež na dveře mu bije,
však bez opovržení k lidské marnosti,

nechť věří v širý svět, jenž nalíčil se pestře,
nechť věří v pravdu, uštván jako chrt,
až tiše zavolá po milosrdné sestře,
jež plna tajemství má prostě jméno Smrt."

01.06.2022 5 z 5

Truchlivý Bůh Truchlivý Bůh Jiří Kratochvil

Knihu jsem si vybrala na základě níže napsaného komentáře od "Corso" - byla jsem zvědavá a musím říct, že nelituji. Nevěděla jsem, co mám čekat a kniha mě překvapila, zvláště pak momenty, které jsou ve své filozofické rovině hodné k zamyšlení. Také příběh celkově mě dokázal vtáhnout, i když byl místy předvídatelný...

01.06.2022 4 z 5

Krásné zelené oči Krásné zelené oči Arnošt Lustig

Zajímavě pojatý příběh, který je sondou do válkou zmrzačených duší mladého děvčete a také jejího chlapce. Autor velice osobitým způsobem popisuje, co byl člověk s naprostým sebezapřením, ponížením a strachy nucen podstoupit, aby přežil hrůzy války a koncentračních táborů. Člověku je při četbě knihy úzko, neumí si zdaleka představit, jaké to v té době muselo být, co všechno jedinci museli zažít a nechápe, co je "člověk" schopen spáchat ostatním lidem pod svým "praporem pravdy" a s přesvědčením, že on je bůh a může dělat komukoli, cokoli se mu zlíbí, jak ve fyzické, tak psychické rovině. Lidé přeživší tyto ohavnosti na nich spáchané, pak s tímto stigmatem museli žít celý svůj další život, a troufám si tvrdit, že neprožili jediný den, aby jim alespoň letmá temná vzpomínka neproběhla hlavou.

01.06.2022 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Také poslední díl této série byl nabitý akcí, zvratů a napínavých situací. Hlavní hrdina konečně ochutnává poklid a radosti rodinného života a zjišťuje, že je to jiné, než když je na světě pouze sám za sebe. Potkávají ho velmi hezké chvíle, ale přičiněním zloduchů také velice tragické události, které nemíní nechat jen tak. Hynek Tas z Boru zůstává věrný svým zásadám, i když se to spoustě mocných nehodí do krámu. Celá série se mi moc líbila a už se těším na další, tentokrát o Ondřejovi z Rohatce.

26.05.2022 5 z 5

Templáři Templáři Ernst Sommer

Skvělá kniha o neblahém a smutném osudu rytířů Templu by mohla být brána skoro jako literatura faktu. Člověku je místy až zle a má vztek, když si uvědomí, že co svět světem stojí, stačí pár pomluv, politických intrik a lží a osud tisíců lidí je zpečetěn jenom proto, že se někomu znelíbí, a protože často někdo prahne po jejich majetku. Obdobné praktiky jsou poplatné každé době, protože i dnes je pravda ohýbána a veřejné mínění ovlivňováno tak, jak se to hodí "spravedlivým" mocným. Připomíná mi to nesmyslný hon na čarodějnice a je obdivuhodné, že někteří z templářů vydrželi i několikanásobná krutá mučení, dlouholetá věznění v otřesných podmínkách a stejně nepřiznali, co se po nich žádalo. Čest jejich památce...

25.05.2022 5 z 5

Když moudrý mluví, moudří naslouchají Když moudrý mluví, moudří naslouchají Svámí Bhakti Gaurava Narasingha

Knížka, která nám kromě přiblížení historie Indie, nabídne zajímavý náhled do různých témat jako jsou např. "pokrok", fyzika, UFO, vědomí, stvoření světa, kde autor srovnává prastaré védské poznání s různými vědeckými aspekty naší doby a dnešní společností, která si většinou o sobě nadutě myslí, jak je moderní a nejpokrokovější, a přitom se často oddává pouze požitkářství, honbě za penězi a majetkem. Většina z nás, obyvatel tzv. západního světa, v této uspěchané době často zapomíná na svou duši, kterou svým jednáním a způsobem života pustoší a ani si nepřipouští, jak pomalu duchovně degeneruje.

19.05.2022 4 z 5

Čtení o hradech, zámcích a městech Čtení o hradech, zámcích a městech Eduard Petiška

Poslouchala jsem jako audio v příjemném podání Josefa Somra a Miroslava Táborského. Ráda si čas od času přečtu nebo poslechnu tyto staré pověsti a příběhy z naší dávné minulosti - krásně přiblíží život v oněch dobách, který měl svá velká úskalí, své radosti, svá tajemství, hrdiny, zbabělce, intrikány a podrazáky, jak tomu je ostatně i dnes.

19.05.2022 4 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Historické příběhy Františka Niedla zkrátka můžu a stejně tak tomu je i u třetího dílu této série. Kniha má spád, děj je plný zvratů a odehrává se na pozadí skutečných událostí na konci středověku, které můžeme sledovat, dalo by se říct, očima střední vrstvy a nižší šlechty, což je velice zajímavý náhled. Vyprávění o Hynkovi Tasovi z Boru čtenáři přiblíží nelehký život té doby, kdy si člověk nemohl být jistý tím, co bude za hodinu a jestli spatří další úsvit. Některé scény člověku nahání husí kůži a jsou velice drsné, což k této neklidné a kruté době bohužel patřilo.

19.05.2022 5 z 5