666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Triumf noci Triumf noci Edith Wharton

Kniha se mi moc líbila, stejně tak jako celá edice Pandaemonium. S chutí jsem si přečetla nápadité povídky této autorky, která psala na přelomu 19. a 20. století. Mám ráda strašidelné příběhy z tohoto období a zde se mi v tomto směru dostalo pěkné nadílky.

10.05.2022 5 z 5

Strašidelný dům – duchařské povídky Strašidelný dům – duchařské povídky Charles Dickens

Výběr 8 duchařských příběhů, který rozhodně neurazí a jako večerní odpočinkové čtivo je to dobrá volba. Bát se však asi moc nebudete :-)

10.05.2022 3 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Opět jsem se bez sebemenších problémů ponořila do děje knihy a vrátila se v čase na počátek husitských válek. Atmosféra vyprávění byla skvělá, příběh plný zvratů a napětí se četl sám. Líbí se mi autorův postoj ohledně husitů, kteří zde nejsou idealizováni, tak jak tomu bylo v minulosti. Líbí se mi styl psaní pana Niedla a hned se s chutí vrhám na další díl této série.

10.05.2022 5 z 5

Bílá nemoc (komiks) Bílá nemoc (komiks) Jan Štěpánek

Jsem opravdu potěšena, že vychází stále více klasických knih v kvalitním komiksovém zpracování, protože jsem přesvědčena, že v dnešní době mají tyto grafické romány větší šanci na přečtení u mladší generace, která - přiznejme si to - má dnes jinou zábavu než čtení, a to zejména internet, Facebook a jiné sociální sítě. Velmi pěkně vyvedený komiks k poctě vynikající knihy Karla Čapka mě nadchnul a věřím, že si cestu ke čtenářům najde.

04.05.2022 5 z 5

Život svatého Vojtěcha - Legenda Nascitur purpureus flos Život svatého Vojtěcha - Legenda Nascitur purpureus flos Bruno z Querfurtu

Velmi ráda jsem si přečetla životopis sv.Vojtěcha, který nám přiblíží nejenom život tohoto světce, ale také historické události té doby tj. 10. století, kdy docházelo k postupné christianizaci Evropy, kterou provázelo velké krveprolití a krutosti na "obou" stranách. Tato biografie, dá-li se to tak říci, je o to autentičtější, že je napsána Vojtěchovým současníkem Brunem z Querfurtu a jsem ráda, že jsem si toto dvojjazyčné vydání pořídila. Velmi oceňuji doslov profesora Jiřího Slámy, který čtenáři vysvětlí historické souvislosti na poli politického a církevního dění, ale také se dotkne života obyčejných lidí a "pohanů".

04.05.2022 4 z 5

Korálové moře Korálové moře Patti Smith

Poetická, snivá, lyrická poezie v próze, kterou se Patti Smith vyrovnává se skonem svého přítele. Člověk se do básnivého textu ponoří, pak ho místy až bodne u srdce a vzápětí se vynoří klidnější jakoby spojený s věčností. Krásné, smutné, ale i smířlivé čtení.

02.05.2022 4 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Ráda se vydávám na stránkách knih do středověku a toulám se s hrdiny příběhů po celé Evropě, nejraději však po Království českém a Markrabství moravském. První kniha, jejíž ústřední postavou je Hynek Tas z Boru, se mi moc líbila. Děj se odehrává za vlády Václava IV., kdy naše země vzhledem k vyhrocující se politické situaci a bohužel také liknavého přístupu našeho krále k problémům jak v říši, tak v Zemích koruny české, neměla na růžích ustláno. Kniha nás touto drsnou dobou svižně provází a přibližuje nám nejdůležitější události, které se v tomto úseku Václavovi "vlády" udály.

02.05.2022 5 z 5

Kšaft (komiks) Kšaft (komiks) Lubomír Lichý

Opět úchvatné zpracování tentokrát dvou hororů od J.J.Kaliny. Tohoto autora, který inspiroval nejenom K.J.Erbena, jsem neznala a seznámila jsem se s ním díky úžasné knize Umrlčí věnec od vydavatelství Golden Dog. Když jsem zjistila, že L.Lichý jeho dva slavné horory krásně strašidelně oživil v komiksu, hned jsem knihu objednala a zhltla jako malinu. Mohu jenom doporučit.

02.05.2022 5 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Vladimír Vašek

Jsem naprosto nadšená ze všech tří knih - komiksů, kterými Lubomír Lichý oživil smutné balady a horory. Jakoby jednotlivé příběhy dostaly jasnější tvář, i když se jedná o poezii pochmurnou a strašidelnou. Básně provázené povedenými kresbami L.Lichého se určitě hlavně mladším ročníkům budou lépe číst a také je mají šanci lépe pochopit.

28.04.2022 5 z 5

Umrlčí věnec Umrlčí věnec * antologie

Výběr balad a strašidelných básní autorů 19.století Umrlčí věnec mě nesmírně potěšil. Nalezneme zde básně jak známých autorů, tak těch, kteří jsou již téměř zapomenuti, a přitom je jejich tvorba také vynikající. Kniha mi pomohla rozšířit si obzory, co se týče české hororové poezie, a byla mi podnětem pro hledání sbírek básní pro mě dosud neznámých autorů po antikvariátech. Oceňuji, že je v knize o každém autorovi medailónek, který čtenáři alespoň v základní lince přiblíží jeho osobu a život. Za mě výborný počin, jako ostatně spousta dalších knih od vydavatelství Golden Dog.

Balady - komiks Balady - komiks Lubomír Lichý

Velmi pěkné zpracování tří Wolkerových balad by mohlo být schůdnější cestou, jak tyto básně díky komiksové úpravě přiblížit mládeži. Pamatuji si, jak jsem poezii ve škole neměla ráda a jsem si jistá, že kdybych měla v té době k dispozici tuto knihu, vstřebala bych verše určitě lépe a možná i s chutí.

Zvon Zvon Neal Shusterman

Až je mi trochu smutno, že se po dočtení této skvělé trilogie s nápaditou myšlenkou budu muset rozloučit s tolika knižními oblíbenci, které jsem v sérii našla. Kniha přináší další zajímavé dějové linky do sebe zapadajícího příběhu, které jsem občas předpokládala, ale většinou jsem byla překvapená a zvědavost mě hnala číst dál, abych věděla, jak to všechno dopadne. Některé momenty byly opravdu "hustý", že mi pumpa jela fakt naplno. Celkově se mi Žatva smrti moc líbila a doporučuji jí svým kamarádům.

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Paradoxně jsem četla první knihu z edice Zrnka temnoty jako druhou, ale to myslím nevadí. Velmi dobrá hororová jednohubka čtenáře vtáhne do života osmnáctileté holky, který se začne naplňovat podivnými pocity, zvláštními úkazy a hroznými skutečnostmi. Příběh postupně odhaluje svá tajemství a lehce vás udrží u zajímavého napínavého děje, který se bez zbytečných okolků valí svou strašidelnou atmosférou. Ten konec jsem fakt nečekala !!!

13.04.2022 4 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Byla jsem na výletu v Polsku a proto jsem zvolila tuto knihu v audio verzi, aby vyplnila můj čas strávený za volantem. Zajímavé vyprávění o několika lidech, kteří zažili peklo Osvětimi-Březinky, jehož hlavní linkou je život porodní sestry - mámy Stanislavy. Kniha vychází z autobiografické zprávy této obdivuhodné skromné, obětavé, statečné ženy a je propletena osudy dalších vězenkyň, jejich dětí, doktora Mengeleho a jeho krutých poskoků. Příběhy zachycují životy před vznikem této odpornosti zvané "tábor", kterou dokáže vymyslet fantazie sotva zdravé mysli, během "života" v Březince a po osvobození. Vždy, když čtu takový druh knih, je mi opravdu zle a nestačím s hrůzou znova a znova žasnout nad tím, čeho všeho jsou lidé schopni. Tyto příběhy jsou pro dnešního člověka těžko uvěřitelné, ale měly by být neustále připomínány jako obrovské memento, protože lidé by neměli zapomenout, že svoboda a klid není samozřejmostí, a nemusí jí být ani teplá postel, hrnek čaje a chléb, jak ostatně vidíme i na dnešních smutných událostech na Ukrajině.

12.04.2022 4 z 5

Vzácný druh Vzácný druh Erik Hofstatter

Taková jednohubka v sympatickém malém paperbackovém vydání. Příběh běžné rodiny Vás rychle vtáhne do děje, a záhy zjistíte, že všechno až tak normální a v pohodě není. Začnou se dít znepokojivé věci, které vyústí v překvapivý konec. Atmosféra této mini horor story je napínavá a krátkou knihu slupnete na jedno posezení.

12.04.2022 4 z 5

Večerní stíny Večerní stíny Charles Dickens

Také nechápu proč je v anotaci 7 duchařských povídek ? Jedná se o zajímavé, někdy smutné, jindy napínavé, každopádně zvláštní příběhy ze života různých lidí, které se shodou okolností a osudu občas přihodí. Souhlasím se čtenářkou Šárkaxxx a jejím komentářem - rovněž si myslím, že autor rozvíjí myšlenku, že ať se člověku stane cokoli, musí se tomu postavit, vzchopit se a žít dál, jak nejlépe to jde. Kniha se mi líbila a dobře se mi četla.

07.04.2022 4 z 5

Děsivé historky Děsivé historky Michael Dahl

Jako první jsem si přečetla druhý díl této strašidelné série pro děti a mládež, abych věděla, co jsem to vůbec darovala svému synovcovi k vánocům. Velmi mě potěšilo, že se mu knihy se strašidelnou tématikou líbily a na školandě je spolu s kamarády přečetl. Nyní jsem dočetla další z těchto knížek, které obsahují krátké nenáročné "děsivé" povídky a jsou dobrým čtením, když po náročné práci nemám kapacitu na četbu něčeho těžšího. Fantazie opravdu nemá hranic a strašidelné může být vážně úplně všechno.

04.04.2022 4 z 5

Hannibal: Pod hradbami Říma Hannibal: Pod hradbami Říma Patrick Girard

Řekla bych, že druhý díl trilogie se četl ještě o něco hůře než první. Je to tím, že autor do 200 stránek textu, tištěného sice malými literami, nahustí celý život tohoto velikána vojenské historie a všechny zásadní události té doby, které se udály na severu Afriky, na jihu Evropy a v Malé Asii. Autor v knize zmiňuje desítky postav politického dění Kartága, Říma, ale i dalších zemí, které v této době ovlivňovali mezinárodní vztahy, války, uspořádání moci a rozdělení kolonií okolo Středozemního moře. Čtenář se velmi lehce v ději ztratí právě pro přehršle informací o lidech, kteří až tak důležití pro vyprávění o Hannibalovi a dějovou linku příběhu nejsou. Chápu, že autorův záměr zřejmě byl co nejpřesněji popsat souvislosti a průběh 2.punské války, ale někdy je méně více. Přesto jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, oceňuji například popisy jednotlivých bitev a taktiky vojevůdců. Se čtením třetího dílu však nějakou dobu posečkám.

04.04.2022 4 z 5

Kouzlo boha Thovta - Mýty a báje starého Egypta Kouzlo boha Thovta - Mýty a báje starého Egypta Jiří Tomek

Ráda čtu jakékoliv příběhy ze starého Egypta, ať už mýty, báje, pohádky, detektivky, jiné smyšlené příběhy, anebo literaturu faktu. Starý Egypt mě ohromil už na základní škole a stal se mou velkou láskou, co se historie týče. Tento můj vztah k němu trvá dodnes. Kniha Jiřího Tomka mě velice potěšila, s chutí jsem si jí přečetla a jsem ráda, že rozšířila mou knihovnu o další kousek věnovaný této úžasné tajemné zemi.

26.03.2022 4 z 5

Příběh Zmrda Příběh Zmrda Pan Káč

(SPOILER) Jako bych se ocitla v devadesátých létech, které se hemžily veksláky, zlodějíčky a lidmi, kteří z ničeho nic rychle zbohatli. Autor vypráví své zážitky z dob, kdy se jako teenager živil podvody, krádežemi a kuplířstvím hlavně v Plzni a Německu. Mladík pohrdá lidmi, kteří denně chodí do práce a za mizerné peníze žijí své stereotypní šedé životy. On naopak touží po vzrušení, svobodě, ale hlavně po lehce "vydělaných" penězích, které získává různými podloudnými způsoby, a také je umí velice rychle "rozfofrovat". Vyprávění se odehrává během několika měsíců a už v polovině příběhu zjišťujeme, že i tento život je velice stereotypní, plný negativních věcí jako jsou např. konfrontace s jinými delikventy, strach, podrazy apod. Chápu, že nám autor chtěl popsat, co zažil a jaké devadesátky byly z tohoto úhlu pohledu, ale jak jsem řekla, bylo to jako kolovrátek, ale to k tomu asi patří. Kniha je napsána hovorovou češtinou, která k tomuto druhu psaní sedí, ale trochu nechápu poděkování za korekturu, protože ta, jakoby vůbec nebyla provedena. Shoda přísudku s podmětem neexistuje, velká písmena u názvů často nejsou, mě a mně, s a z, často mužů místo můžu - zkrátka z tohoto hlediska text vyloženě zraňoval oči.

26.03.2022 3 z 5