666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Michala Bumbálka, jehož přednes mým uším libozvučí. Orwellovy vzpomínky na léta, kdy se dostal až na samotné dno a zůstal bez domova, bez prostředků, hladový v rozdrbaných hadrech na ulici mezi žebráky a tuláky. Autor sděluje své zážitky velmi poutavě a nenásilně vás vtáhne do děje vyprávění o svém živoření, příležitostné práci, o lidech, se kterými se setkal a o situacích, ve kterých se ocitl, tak, že má člověk po chvíli pocit, jako by u toho sám byl.

03.02.2022 5 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

(SPOILER) Realistické drama bratří Mrštíků patří ke klenotům českého divadla. Divadelní hra řeší otázku mezilidských vztahů na venkově, předsudků a nucených sňatků, které byly kdysi běžné. Peníze byly často více než vůle člověka a ten byl za určitou sumu "prodán" jako dobytek na trhu bez ohledu na to, co by si skutečně přál, což někdy mohlo vést až k tragickému konci.

02.02.2022 4 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Sherlocka Holmese mám moc ráda už od dětství a Doylovy čtivé detektivky s rozmanitými zápletkami a často nečekanými rozuzleními, jejichž hlavním hrdinou je slavný detektiv a jeho přítel, si vždy velmi ráda přečtu.

02.02.2022 5 z 5

Fantóm Opery Fantóm Opery Gaston Leroux

Romantický detektivní příběh odehrávající se v pařížské opeře je považován za autorův romanopisecký vrchol. Ve své době měl příběh jistě své magické kouzlo hlavně v postavě tajemného fantoma a jeho činů, dnes však už může působit poněkud kýčovitě a naivně.

02.02.2022 4 z 5

Cipísek Cipísek Václav Čtvrtek (p)

Také příběhy malého Cipíska, který svým důvtipem a chytrostí nezapře své rodiče, jsou vtipné a roztomilé. Václav Čtvrtek měl velký dar psát skvělé příběhy a pohádky pro děti, mám jeho knihy moc ráda.

31.01.2022 5 z 5

Manka Manka Václav Čtvrtek (p)

Další příběhy loupežníka Rumcajse a jeho ženy Manky člověku vykouzlí úsměv na tváři. Ráda na tyto knížky vzpomínám a také na večerníčky, které jsem jako malá sledovala se svým dědou - nikdy nezapomenu, jak se při jejich sledování skvěle bavil a smál na celé kolo :-)

31.01.2022 5 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Naprosto nezapomenutelná kniha mého dětství se skvělými ilustracemi a úžasný vtipný večerníček v podání pana Karla Högera. Nevím proč, ale pohádky z této doby se mi zdají být mnohem pohádkovější než ty dnešní, kterým často ani nerozumím.

31.01.2022 5 z 5

Maxmilián Kolbe – Světec z Osvětimi Maxmilián Kolbe – Světec z Osvětimi Elaine Murray Stone

Ráda si čas od času přečtu o lidech, jejichž život byl plný neskutečného utrpení, hladu, zimy a jiných hrůz, a přesto si dokázali přes všechny strašlivé strasti, které je potkaly, zachovat morální čistotu a sílu ducha. Ne jinak je to v případě Maxmiliána Kolbeho, jehož celý skromný život plný práce a úsilí, pomoc lidem, pevná víra a sebeobětování se pro druhé, mohou být příkladem pro každého z nás. Často v dnešní době nadbytku řešíme nepodstatné maličkosti, nevážíme si ničeho a vše považujeme za samozřejmost, ale uvědomme si, že se může vše otočit, tak jako už mnohokrát v historii, a za kousek chleba budeme opět ochotni platit zlatem.

Záhadné postavy českých dějin Záhadné postavy českých dějin Vladimír Liška

Svým způsobem chápu rozhořčení a negativní názory na knihy a tvorbu pana Lišky, ale mně nevadí si za pár korun koupit knihu v Levných knihách a např. ve vlaku nebo autobuse si připomenout osudy slavných nebo záhadných postav naší minulosti. Beru tyto knihy jako takové opakování zajímavých úseků našich dějin, které mají v základních informacích obeznámit čtenáře s určitou osobou nebo událostmi.

27.01.2022 4 z 5

Černá křídla Cthulhu Černá křídla Cthulhu * antologie

Potěšilo mě, že snad největší Lovecraftolog naší doby S.T.Joshi pro nás připravil tuto mnohotvárnou antologii současných autorů hororového žánru. Povídky jsou rozmanité se zajímavými náměty a čtenář se může blíže seznámit s dalšími tvůrci, kteří jdou ve stopách mistra H.P.Lovecrafta.

27.01.2022

Platnéř Platnéř František Niedl

Po přečtení ságy Rytíři z Vřesova jsem sáhla po další sérii Františka Niedla. Kniha Platnéř, jejíž děj nás přivádí do Prahy za vlády krále Václava IV., se opět četla velice dobře. Autor nám přibližuje život hlavně středních vrstev, řemeslníků a dosti podrobně nás obeznámí s prací platnéřů a jim příbuzných řemesel. Dozvídáme se také, jak fungovala radnice, cechy a jak se trestalo - z toho je člověku až ouvej. Toto vše se odehrává na pozadí příběhu hlavního hrdiny Lukáše, který je nadaným platnéřským učněm a musí se potýkat s ne příliš příznivým dosavadním životem a okolnostmi, které mu osud nachystal.

27.01.2022 5 z 5

Krkonošská pohádka Krkonošská pohádka Božena Šimková

"Anče, Kubo, hajnej" - kdo by nedokázal poznat, komu toto volání často vychází z pusy ? Jistě - nenapravitelnému závistivému "pánu" Trautenberkovi, který neustále vymýšlí, jak provést další lotrovinu sympatickému, spravedlivému a mocnému Krakonošovi. Skvělé pohádky z Podkrkonoší, které byly dětem servírovány v podobě úžasných večerníčků, na které se rád podívá i kdejaký dospělý, budou navždy nezapomenutelnou součástí mého dětství.

Král kravat arara Král kravat arara Konstantin Biebl

Výbor z poezie Konstantina Biebla mě velmi potěšil. Byla to první kniha básní, kterou jsem od autora četla a moc se mi líbila. Básník vzpomíná na dětství, své lásky, na cesty do cizokrajných zemí, ale také na bolesti a strasti války.

"Básníkův život visí jenom na niti
Hledá pár zázračných slov
A když je nenajde, tak musí sám umříti
Zpívaje kopá svůj zelený rov."

"Ženo plná skrytých lesků
Neodvracej svoji tvář
Ani úder temných blesků
Stromem jsem jejž roztínáš."

"Vidím orchideje ty fantastické květy
v hysterických záchvatech uspávané nočními motýly"

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Výborná antologie různorodých strašidelných a hororových povídek, která by neměla minout žádného milovníka tohoto žánru. Řekla bych, že ve výběru není ani jeden slabý kus, "Drzoun" je dokonce taková černohumorná záležitost. Nejvíce mě zaujaly tyto: Ptáci, Zástup, Plášť, Meze Waltera Hortona, Specialita šéfkuchaře, Malý vrah a další. Knihu doporučuji k přečtení.

25.01.2022 5 z 5

Nesmrtelnou klasiku z pera R.L.Stevensona netřeba obšírně komentovat - zkrátka naprosto skvělý příběh, který má vynikající strašidelný námět, vyprávění má spád, nechybí napětí a překvapující rozuzlení. Kniha se čte jedním dechem. Krásné je vydání z roku 2014 s úžasnými ilustracemi Maura Cascioliho.

20.01.2022 5 z 5

Volání Cthulhu Volání Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Opravdu bych se chtěla podívat do Lovecraftovy hlavy, protože stvořit celý nový svět oplývající neskutečnými místy s vlastními božstvy a ostatními stvořeními, které obývají celý vesmír - Zemi nevyjímaje - celé eony, může jedině geniální mysl. Možná by se mistr H.P.L. divil, jak slavný fenomén svým mýtem Cthulhu stvořil. Anebo že by "na každém šprochu, pravdy trochu..." a Lovecraft tyto světy, jejich obyvatele a hrůzná božstva skutečně spatřil ? Každopádně atmosféra jeho do nejmenších detailů propracovaných povídek je neuvěřitelně mrazivá a hrozivá a člověk má pocit, že autor skutečně vypráví to, co viděl na vlastní oči.

20.01.2022 5 z 5

Lékařem proti své vůli Lékařem proti své vůli Molière (p)

Další ztřeštěná divadelní hra pro Molièra a dobu v níž žil typická. Námětem tato fraška připomíná hned několik známých pohádek. Tentokrát jsou terčem kritiky různí mastičkáři a šarlatáni, ale také lidská hloupost obecně. K 400. výročí narození autora si hodlám přečíst i další jeho potrhlé divadelní kousky.

18.01.2022 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Molière je můj oblíbený autor a mám ráda jeho satirické komedie kritizující francouzskou společnost 17.století. Lakomec patří k jeho nejslavnějším divadelním hrám, která si bere na mušku lakotu, licoměrnost, podlézavost, neupřímnost, sobectví a další nelichotivé vlastnosti člověka. Harpagon se stal právem synonymem pro chorobnou hamižnost. Ráda jsem si při 400.výročí narození autora toto dílo připomněla a určitě to nebylo naposledy.

18.01.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Nesmrtelný dystopický román George Orwella je alarmující dílo, ze kterého člověka mrazí, zvlášť když si uvědomí, kolik z jeho obsahu se dělo, pořád děje a nadále bude dít. Orwellův román 1984 o totalitním režimu, kde absurdita převzala moc a zdravý rozum posměšně připoutala na pranýř, kde černá je bílá, kde 2+2=5, v sobě navždy ponese varovné poselství. Ostatně nepřipomíná nám to něco ?

17.01.2022 5 z 5

Pohádka o bledé Princezně a jiné prózy Pohádka o bledé Princezně a jiné prózy Jiří Wolker

Kniha raných próz a "pohádek" Jiřího Wolkera mě potěšila. Tyto jeho práce pro mě rovněž byly nové a jsem ráda, že jsem si je mohla přečíst. Souhlasím, že knihu krásně doplňují velmi zdařilé potemnělé linoryty nadané umělkyně Nanako Ishida.

17.01.2022 4 z 5