666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Konkláve Konkláve Robert Harris

Mám ráda literární práci Roberta Harrise - jeho knihy řeší pro mě zajímavá témata a mají spád. Ani v případě Konkláve tomu nebylo jinak. Fiktivní příběh plný zvratů a překvapení nás provede Vatikánem, seznámí nás s hierarchií a pravidly v katolické církvi, a poučí nás o tom, jak probíhá volba hlavy církve. Na pozadí děje autor naráží rovněž na neřesti církevních hodnostářů a připomíná, že to jsou pořád jenom lidé, z nichž většina také v různém rozsahu hřeší. Kniha se mi dobře četla a byla napínavá, akorát ten konec mě trochu zaskočil.

09.12.2021 4 z 5

Sen ve snu Sen ve snu Edgar Allan Poe

Miluji povídky E.A.Poea a oslovuje mě také jeho básnická tvorba. Vůbec se nedivím, že Poe hodně ovlivnil i svého překladatele do francouzštiny Charlese Baudailera. Sbírka Sen ve snu přebásněná Josefem Hiršálkem se myslím povedla - no a samozřejmě jako bonus nesmí chybět Havran v překladu Vítězslava Nezvala.

05.12.2021 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Taková odpočinková, trochu předvídatelná duchařina, která neurazí a člověk jí slupne velmi rychle. Neočekávejte žádnou extrémní hrůzu nahánějící strach, ale takovou průměrně strašidelnou záležitost.

05.12.2021 3 z 5

Běsi Běsi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Knihu jsem četla už na gymnáziu a v té době jsem Dostojevského doslova hltala. Nyní jsem si knihu velmi ráda oživila. V tomto románu autor do jednotlivých postav vtiskává různorodé povahy, na kterých vystaví své fiktivní dílo, jenž má poukázat na úpadek morálky, nové nihilistické postoje a názorové proudy hraničící s fanatizmem, a jako vždy rozervanost ruské duše. Jako většina autorových děl jsou také Běsi psychologickým dramatem, ale zároveň krutou sociální a politickou satirou.

03.12.2021 5 z 5

Krokodýl Krokodýl Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Vyslechla jsem si dramatizaci v hlavní roli s Janem Libíčkem na radiu VLTAVA a byl to zábavný poslech :-) Tato satirická povídka je povedený kousek.

03.12.2021

13 hororových povídek 13 hororových povídek * antologie

Mám ráda strašidelné antologie a ani tato mě nezklamala. 13 příběhů, z nichž mě některé oslovily více, jiné byly slabší, některé úplně zoufale trapné - ale tak už to u antologií bývá. Aspoň jsem si rozšířila obzory a díky výběru povídek vím, po kterých autorech se budu pídit dál a které už vyhledávat nebudu.

30.11.2021 4 z 5

Frankenstein (dvojjazyčná kniha) Frankenstein (dvojjazyčná kniha) Jeremy Taylor

Zkrácená verze klasického Scifi - hororu ve dvojjazyčném vydání, které dobře poslouží k procvičení angličtiny těch, kteří v ní nejsou právě kovaní.

Egopolis Egopolis Viktor Žižkov

Autora jsem neznala a byla jsem mile překvapená z jeho básnické sbírky Egopolis, ke které jsem se dostala díky edici Bouře. Kniha rozdělená do 4 částí podle ročních období je plná skepse, alkoholového opojení, beznaděje, černého humoru, ale také smíření se s realitou všedního života, kdy už člověk ani nečeká nějaký happyend. Je to taková pochmurná poklona Žižkovu.

"Teď už máme, co jsme chtěli
už jen to štěstí nám chybí ke štěstí
a v tom je celé naše neštěstí"

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Toto psychologicko-filozofické dílo neodmyslitelně a právem náleží mezi zásadní klasická literární díla. Dostojevský opět dokazuje, jak důkladný badatel a velký znalec lidské duše je - tady hlavně té ruské. Autor se v románu zamýšlí nad lidskou existencí, vírou v boha, otázkou viny, trestu, odpovědnosti, což bravurně zobrazuje v jednotlivých postavách příběhu. Tentokrát jsem poslouchala jako výbornou dramatizaci na radiu VLTAVA - doporučuji.

Příběhy z deníku krále E. Příběhy z deníku krále E. Bohumil Krejza

Tentokrát ještě více hustá, temná a v neposlední řadě bizarní Krejzovina, při které se člověk fakt nezastaví a nestačí se divit, co do něj autor sype. Příběhy plné alkoholového a drogového opojení, násilí, kocovin a dojezdů, a doufám, že i nadsázky, se opět proplétají a přinášejí výpověď o lidech, kteří by rozhodně nemohli vystupovat v reklamě na "skvělý a šťastný život soudobé korektní společnosti".

26.11.2021 5 z 5

Kdo chodí úvozem mrtvých Kdo chodí úvozem mrtvých Adam Kadmon

Všeobecně mám ráda pověsti a velice ráda se seznamuji s dalšími méně známými, které se vztahují k určitým místům nebo událostem týkajících se naší země. Knihu beru jako převyprávění legend a báchorek, které se vztahují k podkrkonošskému regionu. Nehledám zde žádné umělecké psaní, ale obeznámení se s další částí našeho folklóru.

26.11.2021 3 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Závěrečný díl série "Rytíři z Vřesova" jsem opět zhltla jako krvavou malinu. Opět nechybí akce a napětí, příběh nám opět přiblíží historická fakta a nelehký život na začátku 14.století v Čechách, kdy člověk nikdy nevěděl, jestli ten dnešní den není také jeho poslední. Příběhy hlavních hrdinů jsou opět úzce propojené a vykrystalizovaly v oddanost, spolehlivost, čestnost a nezlomné přátelství, což se nedá říci o většině dalších postav. Celou dobu jsem se strašně bála, aby někdo neublížil mému největšímu oblíbenci série Fratellovi :-) Už se těším na další navazující ságu Františka Niedla Ondřej z Rohatce.

Po nás ať přijde potopa! Po nás ať přijde potopa! František Gellner

Gellner patří k mým českým oblíbencům básnického ducha. S jeho verši se povětšinou ztotožňuji a v mém srdci rozechvívá tu správnou strunu - ne jinak je tomu u jeho první básnické sbírky "Po nás ať přijde potopa".

"Naděje lhavé duši otrávily
a zoufalství se vrhlo na sousto.
Jsem z těch, kterým svět podlamuje síly
a již se zříci ho přec nejsou s to.

Mé srdce divě životu se rouhá,
mé srdce divě život miluje.
Přes mrtvoly snů bolestná má touha
za novou fikcí v běh mne bičuje."

Sny v čarodějnickém domě Sny v čarodějnickém domě Howard Phillips Lovecraft

Vynikající, mrazení v zádech vyvolávající atmosféra příběhů H.P.L. tajemných pradávných světů a skrytého prastarého zla. Detailně propracované povídky postupně gradují a poodhalují nepoznané světy plné pro člověka nevýslovné hrůzy. Dimenze, jenž jsou prolnuté i s tou naší, a díky časoprostoru a jiným rozměrům mohou být vzájemně propojeny a za určitých předpokladů se mezi nimi dá i cestovat - to jsou jenom některé z myšlenek mistra H.P.L., které umí tak dokonale rozvést a čtenáře jimi doslova polapit do svých bizarních tenat.

Synové vlčice Synové vlčice Tanja Kinkel

Poutavě napsaný román, který nás zavede z dnešního pohledu už pradávných dob až k založení Říma, ve kterém autorka umně kombinuje historická fakta a pověsti se svou vlastní fantazií a předloží čtenáři svoji zajímavou vizi o založení nesmrtelného města.

22.11.2021 5 z 5

Daňové zákony 2021 Daňové zákony 2021 Hana Marková

Kupuji každoročně, protože jsou zde přehledně zpracované daňové zákony i s komentáři, které potřebuji ke své práci. Publikace je pro mě přehlednější než Sbírka zákonů.

22.11.2021 5 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Musím říci, že jsem zvyklá na jiné knihy od mistra Dostojevského - silná psychologická dramata ze staré Rusi. Tato lyrická, zamilovaná až hysterická záležitost, rozhovory přitažené za vlasy jako na velkém divadle starých dob, mi už zhruba v polovině začaly lézt na nervy - nikdy by mě nenapadlo, že toto napsal Dostojevský. Myslím, že chápu autorův záměr ponořit se do srdcí a pocitů nešťastně zamilovaných, ale toto mi zkrátka vůbec nesedlo. Poslouchala jsem jako dramatizaci na radiu VLTAVA v hlavních rolích s Gabrielou Vránovou a Jaroslavem Kepkou.

22.11.2021 2 z 5

Deník spisovatele Deník spisovatele Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ruský génius a mistr psychologie se v této knize zamýšlí nad různými aspekty života v Rusku jako je např. ruská povaha a cítění, utrpení, lež, krutost a násilí, nespravedlnost, alkoholismus, sebevraždy, křesťanství, vlastenectví, život chudiny a aristokracie... Poslouchala jsem na radiu VLTAVA.

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Nemyslím, že bych patřila k lidem, kteří si dělají o současném světě nějaké iluze, ale toto byla tedy opravdu dost silná káva !!! Tuto knihu budu mít hodně dlouho pod kůží a bude mi ležet v hlavě. Věděla jsem, že v KLDR vládne tvrdý autokratický režim, ale nenapadlo by mě, v jakých hrozných podmínkách a pod jakým ohromným politickým tlakem a kontrolou tamější lidé žijí. Každá z jednotlivých výpovědí na mě silně zapůsobila a přiměla mě k zamyšlení, jak může dnešní svět toto vůbec připustit, ale také obavu z toho, kam se řítíme v posledních letech také my, Evropané. Po přečtení této knihy mám pořád v hlavě, jak je v "západním" světě všeho nadbytek a jak se vším plýtváme. Bylo mi před sebou samotnou trapně, když jsem šla svému psímu kamarádovi koupit na měsíc pamlsky, které by byly v KLDR jako dar z nebes, který by více než chudou tabuli Severokorejců neskutečně obohatil a vydržel by jim ne měsíc, ale čtvrt ne-li půl roku... :-(

Rok krysy Rok krysy Ivan Martin Jirous

Nečekejte žádný konvenční nebo tradiční druh poezie - toto jsou verše undergroundového guru I.M.Jirouse zvaného Magor, ve kterých svým svérázným způsobem vyjadřuje své názory, pocity a zážitky ...

"Je nebezpečí pekel - čekej
i na tebe dojde.
Je nebezpečí pekel.
Zapomenout na všechno,
nezapomenout na nic ... "

"Východ ... Západ... Čí to byl nápad ?"