666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Krokodil Krokodil Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tato satirická novela mě opravdu velmi pobavila. Absurdní situace, která nastane, je velice vtipně napsaná a přitom je opět kritikou, tentokráte mezilidských vtahů a prázdného tlachání vydávaného za filozofické myšlenky. Jsem ráda, že tento mini výtisk z roku 1928 je součástí mé knihovny.

O smrti O smrti Arthur Schopenhauer

Jsem moc ráda, že tento mini výtisk z roku 1931 Schopenhauerovo zamyšlení nad smrtí, bytí a nebytí, je součástí mé knihovny. Zajímavé rozjímání nad životem a hlavně nevyhnutelnou smrtí, ve kterém autor kritizuje různá pojetí smrti, přičemž on sám se přiklání k východnímu konceptu, dále také k reinkarnaci a karmě. Velice zajímavé čtení, které člověka donutí se nad touto otázkou zamyslet.

Hatšepsut Hatšepsut Christiane Desroches-Noblecourt

Výborně zpracovaný životopis faraona - královny Hatšepsut. Kniha je velice poutavě napsaná, přiblíží nám dobu starého Egypta, kdy vládla 18.dynastie, z níž se zrodila tato fenomenální žena, která se svými ambicemi, úsilím a odvahou stala vládkyní Egypta, což nebylo v té době vůbec obvyklé. Stala se silným panovníkem, dobyvatelkou, stavitelkou a Egypt byl v době její vlády ve velkém rozkvětu.

Gladiátor Gladiátor Philipp Vandenberg

Knihy Philippa Vandenberga mám ráda a dobře se mi čtou. Pravda, má i lepší knihy, ale přesto jsem se u knihy odreagovala a ráda jsem se v příběhu opět toulala starým Římem za vlády Claudia a hříšné Messaliny. V dějové lince příběhu o gladiátorovi Vitelliovi se setkáváme také se zvrhlým Neronem, jsme svědky pronásledování křesťanů, pletichaření mocných, krutostí odehrávajících se nejenom v arénách a celkového morálního úpadku tehdejší společnosti.

11.11.2021 4 z 5

Krokodil Krokodil Fjodor Michajlovič Dostojevskij

11.11.2021

Obrazy z Ermitáže - Francouzské malířství 19. a 20. století I. Obrazy z Ermitáže - Francouzské malířství 19. a 20. století I. kolektiv autorů

Nádherně zpracovaná knižní procházka jednou z nejvýznamnějších galerií světa Ermitáž v ruském Petrohradu, tentokrát oddělením Francouzského malířství 19. a 20. století díl první. Často knihou ráda listuji a zpříjemňuji si hlavně studené zimní večery s nadějí, že se do Ermitáže jednou sama podívám a všechna tato úchvatná díla uvidím na vlastní oči.

09.11.2021 5 z 5

Tři hlavy : ..dvě je málo, čtyři je moc... Tři hlavy : ..dvě je málo, čtyři je moc... Viktor Hait

Vzpomínková kniha Viktora Haita, která nás provede autorovými zážitky spojenými s jeho životem v alkoholovém oparu a vůní trávy, láskami, sexem, zálibami, občas balancuje mezi skutečností a až halucinogenními psychedelickými představami a ukazuje nám pohled na lidi a události jinýma očima než má většinová společnost. Jednotlivé prožitky jsou syrově, hustě a bez obalu sepsané tak, jak mu zobák narostl, bez potřeby ubírat plyn, aby to někoho neporazilo, a to se mi vskutku zamlouvá. Kniha je asi záměrně plná hrubek, ale to zdaleka neznamená, že by měla tato osobnost českého undergroundu v hlavě "nasráno ".

Garden is open Garden is open Vratislav Brabenec

"Kdokoli nepoznal lásku,
těžko pak žije v míru.
Mír Tobě!"

Nekonvenční sbírka poezie jednoho z hlavních představitelů českého undergroundu, ve které se s Vratislavem Brabencem touláme v alkoholovém opojení nejenom Prahou, ale také jeho vzpomínkami, představami a úvahami, které nám servíruje svým osobitým syrovým stylem bez zbytečných příkras.

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Další psychologicky existenciální lahůdka mistra tohoto žánru F.M.D. - poslouchala jsem jako dramatizaci na radiu VLTAVA. V hlavní roli bezectného úředníčka, který živoří v suterénním bytu na předměstí Petrohradu a nenávidí nejenom celý svět, každého člověka, ale především sám sebe, exceloval vynikající Jan Přeučil.

08.11.2021 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Komentář k této skvostné klasice z pera znalce lidských duší F.M.Dostojevského jsem vložila o kousek níže. Nyní jsem poslouchala jako zajímavě nastudovanou dramatizaci v rámci měsíce s Dostojevským na radiu VLTAVA, jenž vysílá několik jeho děl, ať už jako četbu nebo drama, k 200. výročí narození tohoto literárního mistra psychologických románů a novel.

08.11.2021

Záhořovo lože Záhořovo lože Karel Jaromír Erben

Úžasná lyricko - epická balada, ve které autor mistrovským způsobem přebásnil lidovou pověst. Hlavní myšlenkou příběhu je hřích, pokání, odpuštění a neméně tak i obětování se pro druhé - v tomto případě nasadí poutník vlastní život, aby pomohl nejenom sobě, ale také hříšnému Záhořovi od jemu připravených muk pekelných v podobě Záhořovo lože, které je pro něj za jeho zločiny přichystáno. Tato strašná vidina je motivem k pokání hříšníka, který léta upřímně lituje svých zločinů a úplnému oddání se Bohu. Poutník se po dlouhých letech opět setkává se Záhořem, který celé ty roky strávil na modlitbách a v odříkání, za což v závěru balady dosáhne odpuštění a vykoupení.

04.11.2021 5 z 5

Smrt Smrt Woody Allen (p)

Absurdní divadelní hra Woodyho Allena je pro jeho tvorbu typická. Jeho osobitý styl buď člověku sedí a stává se jeho fanouškem, anebo ho vůbec nezkousne. Tuto hru jsem poslouchala v audio verzi v hlavní roli s Josefem Kemrem a moc jsem si tento propletenec absurdit a nedorozumění užila.

04.11.2021 4 z 5

Hrabalův styl psaní je jedinečný a mému uchu přímo lahodí. Hlavní hrdina tohoto existenciálního románu touží po uznání, lásce, bohatství, životě na vysoké noze a svým způsobem se snaží tyto získat svou snaživostí, pracovitostí, ale někdy také podlézavostí a ku příkladu mu nečiní problémy obohatit se na úkor pronásledovaných Židů. Stává se zbohatlíkem, ale brzy zjistí, že ho smetánka za žádných okolností mezi sebe nikdy nepřijme jako sobě rovného. Životní osud však způsobí, že co lehce nabyl, také pozbyl, potkají ho velmi smutné věci a nakonec dožívá sám opuštěný, ale srovnaný se životem, pouze se vzpomínkami na to, co všechno prožil. Poslouchala jsem na radiu Vltava ve skvostném podání Ladislava Mrkvičky.

03.11.2021 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tako klasická Gogolova satirická divadelní hra je poplatná každé době a vůbec se nedivím, že jí tehdejší cenzura carského Ruska nejdříve zakázala. Do malého městečka přijíždí mladík, kterého místní mocipáni mylně považují za revizora. V tu chvíli začne kolotoč a cirkus, podlézání, úplatky, pochlebování atd. Gogol na poměrech, které panují na malém městě poukazuje na problémy celého carského Ruska. Jakoby se doba vůbec nezměnila - řekneš o podvodníkovi, že je podvodník a máš v patách cenzuru, kritiku a jsi označen za štváče proti státu...

03.11.2021 5 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Po delší odmlce jsem se vrátila zpět do světa podivných a stálo to za to. Příběh Jacoba a jeho přátel je i nadále napínavý a plný překvapení. Setkáváme se s novými kladnými i zápornými aktéry příběhu. Další hrdinkou se stává Noor, se kterou je propojen osud celého světa podivných, což je dáno v prastarém proroctví . Akční děj plný hledání, pronásledování, bojů s netvory a stvůrami. Vyprávění pomalu a jistě graduje k finálnímu střetnutí, které rozhodne o dalším životě podivných nebo zkáze tohoto úžasného světa.
Konec tohoto dílu byl hodně hustý a nekompromisní. Jsem ráda, že už ke mně cestuje další díl této ságy a budu tak moci brzy pokračovat ve čtení.

03.11.2021

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Epigramy mistra tohoto literárního útvaru jsou poplatné snad každé době - alespoň většina z nich. Ostrovtip opentlený ironií a alegorií, ať už ušitý na míru jednotlivců nebo trefující se do soudobé společnosti a politické situace, musel zvednout mandle nejednomu z potrefených.

26.10.2021 5 z 5

Smrt morčete Smrt morčete Ladislav Fuks

Poslouchala jsem na radiu Vltava výběr z této knihy. V některých povídkách jako např. v povídkovém cyklu Mí černovlasí bratři jasně spatřujeme autobiografické rysy z autorova dětství. Jak je pro Fukse typické, zabývá se velmi empaticky a sugestivně židovskou otázkou za 2.světové války a neblahým osudem židovského národa. Dále zde máme také povídky černohumorné až bizarní, které knihu sice odlehčí, ale stejně mi z nich zůstává husina v zátylku.

26.10.2021 4 z 5

Přírodopis 8 Přírodopis 8 Eduard Kočárek

Myslím, že tato učebnice přírodopisu pro tehdejší 8.ročník byla velice dobře a srozumitelně provedená. Látka o Zemi, nerostném bohatství a a mineralogii byla v této knize studentům přehledně podána a vysvětlena.

Nové verše Nové verše František Gellner

Klamných představ si nečiním v žití,
že proti přesile hlupáků
by bylo možno zvítěziti.
Vím, pravda spíš vězí v opaku.

Jak trefné ...

Nové verše Nové verše František Gellner

Tato sbírka básní Františka Gellnera je poskládaná a vydaná posmrtně jeho přítelem S.K.Neumannem. Poezie v tomto souboru již není tak bohémská, anarchistická a buřičská, i když i zde najdeme narážky na soudobou politiku. Básně jsou klidnější, melancholické, avšak zachovávají si skepsi a nedůvěřivost ke společnosti. Mám velmi ráda tvorbu tohoto zajímavého solitéra a jeho verše mě dokáží oslovit.