666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Turnový háj Turnový háj Eva Turnová

Vtipné, zamyšlení hodné eseje a fejetony, které napsala obdivuhodná všestranně talentovaná inteligentní žena, rozhodně stojí za přečtení.

25.10.2021 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

(SPOILER) Také druhý díl série Žatva smrti se mi moc líbil. Výborný nápad jak by mohl svět v budoucnosti vypadat - bez nemocí, bez starostí, lidé si mohou pohodlně žít podle svých představ a podle toho, jak se cítí, se nechat omladit. Redukcí obyvatelstva se zabývají Smrtky, které by měli bez předsudků a spravedlivě kosit. Avšak i v tomto vylepšeném světě dochází k boji o moc, korupci, vraždám a dokonce k teroristickým útokům. Děj má spád, překvapivé momenty a ten konec byl fakt nářez !!! Už se těším na další díl.

25.10.2021 5 z 5

Maxipes Fík Maxipes Fík Rudolf Čechura

Jedna z nejoblíbenějších veselých pohádek a večerníčků mého dětství - nezapomenu, jak se u ní vesele smál a bavil i můj děda. Asi neoblíbenější část, jak si Maxipes Fík nasadil péra - "Fíku, skoč na poštu" a "Fíku, Skoč pro pivo", a nebo jak Fík běžel dostihy - "Kůň Fikus s jezdcem Ájou" - nezapomenutelné, dodnes mě Fík dokáže upřímně rozesmát :-)

20.10.2021 5 z 5

Černá křídla Cthulhu 2 Černá křídla Cthulhu 2 * antologie

Jsem vděčná nadšenci S.T.Joshimu, že neustále sbírá, třídí, hledá a dává dohromady nové antologie hororu a SCI-Fi, ať už nových, stávajících a nebo starších autorů, kteří nás už bohužel na cestě životem opustili. Série Černá Křídla Cthulhu jsou poklonou tomu, komu S.T.Josni zasvětil celý svůj život a sice H.P. Lovecraftovi.

20.10.2021 4 z 5

Skandály a aféry evropských panovnických dvorů Skandály a aféry evropských panovnických dvorů Vladimír Liška

Jak už jsem psala, mám ráda knihy pana Lišky, které člověka stručně, ale poutavě provedou historií - v tomto případě skandály a aférami. Tato kniha vám sdělí základní informace a trochu víc k jednotlivým vybraným případům a snaží se poodhalit roušku tajemství, která je obestírá.

20.10.2021 4 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Tak to byl velmi silný zážitek - poslouchala jsem na radiu VLTAVA ve výborném podání Jiřího Ornesta a ještě teď mě mrazí. Příběh je zasazený do světa připomínajícího první republiku a vypráví o obyčejné, chudé, staré paní, která má velice zlé děti a neustále je jimi ponižována a využívána. Sama se přitom stará o ostatní, snaží se všem nezištně pomáhat a vycházet vstříc. V průběhu vyprávění vznikají absurdní až bizarní situace, které spolu zdánlivě nesouvisí. Vše do sebe zapadne vyústěním tohoto velmi sugestivního příběhu. Kniha je o bezmocnosti proti lidské špatnosti, zkaženosti, nespravedlnosti a zlu, které umí páchat snad jenom člověk.

20.10.2021 5 z 5

Strašidelný dům / V noci svatojanské Strašidelný dům / V noci svatojanské Edward Lytton Bulwer (p)

Poslouchala jsem jako dramatizaci na Rozhlasu Dvojce v hlavní roli s Janem Hartlem a Borisem Rösnerem - strašidelný příběh, ve kterém se setkává ve starém domě, kde se dějí zvláštní úkazy, neohrožený návštěvník nevěřící v nadpřirozeno s pradávným zapomenutým zlem.

14.10.2021 4 z 5

Český špalíček pohádek, říkadel, hádanek, přísloví a písniček Český špalíček pohádek, říkadel, hádanek, přísloví a písniček Milada Motlová

Souhlasím, že se jedná o jedinečný výbor pohádek, pověstí, říkadel, hádanek, písniček a textů lidové slovesnosti. Tato kniha je moc pěkně zpracovaná a je velmi pěkně ilustrovaná. Myslím, že tento výtisk ocení každý, kdo má rodinu, obzvlášť s malými dětmi.

14.10.2021 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Tento alegorický utopický román je kritikou poklesků společnosti první poloviny 18-tého století a je namířen proti hlouposti a povýšenosti vládnoucí třídy, jejím představitelům, kteří jsou často velmi nelítostí a zbytečné krutí, ale také si bere na mušku reformátory v oblasti víry a různé vynálezce. Tento imaginární cestopis, který se od začátku jeví jako skutečnost, což jenom podtrhuje spousta map z cesty, je svým způsobem filozofické dílo, které nutí člověka k zamyšlení nad různými tématy týkajících se lidské společnosti a jejích problémů.

14.10.2021 5 z 5

Král a lazebnice Král a lazebnice Zdeněk Mahler

Kniha je krásně zpracovaná po grafické stránce, při jejím čtení máte pocit, jako byste v rukou drželi dobový rukopis, který nám dává na pozadí milostného příběhu nahlédnout také do politického dění té doby, intrik, které se neustále u dvora pečou, ale také do života obyčejných lidí. Byla to velice příjemná jednohubka a jsem ráda, že tato kniha zdobí mou knihovnu.

14.10.2021 4 z 5

Moje kniha biblických příběhů Moje kniha biblických příběhů kolektiv autorů

Kniha pro malé čtenáře, která má dětem zjednodušenou formou přiblížit bibli, ovšem pod vlivem učení Svědků Jehovových. Často jsou jednotlivé příběhy pozměněny tak, aby vyhovovaly tomuto náboženství - ale to asi dělá každé náboženství po svém. Např. ukřižování Krista není vůbec ukřižováním, ale přibitím na kůl s rukama spojenýma nad hlavou - a přitom ukřižování bylo v té době naprosto běžným způsobem mučení a usmrcení. Je to tím, že Jehovisté neužívají žádné symboly, a tedy ani kříž, který se stal pro většinu křesťanů symbolem utrpení Krista. Souhlasím s komentářem darksterka43, že kniha je jakýmsi nástrojem k ovlivňování myšlení a náborem malých dětí do Jehovových řad. Nicméně jsem ráda, že jsem knihu přečetla a mohla si tak udělat svůj názor. Plus knihy jsou hezké ilustrace, teda až na to, že všichni chlapi, andělé a Ježíš vypadají skoro stejně...

14.10.2021 2 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Tento tragikomický příběh jsem poslouchala na Českém rozhlase Dvojce ve vynikajícím podání Jana Meduny, který se čtení zhostil vskutku bravurně a jednotlivé postavy knihy svým přednesem úplně oživil. Tato částečně autobiografická kniha je spíše velice smutná, a i když obsahuje sem tam vtipná místa, veselá opravdu není. Osmiletý chlapec vyrůstající pod taktovkou své šílené, nevyrovnané, sprosté, zlé a sebestředné babičky, která hlavně svými výroky a jednáním dělá chlapci ze života peklo, i když ho svým způsobem také opravdu miluje a snaží se o něj starat, bude v pozdějším věku asi hodně překvapen z toho, co je normální a že to, co zažíval u babičky, bylo takové malé předpeklí...

12.10.2021 5 z 5

Hrobka Hrobka Josef Strauss

Ty jo, tak to byl fakt hustý, šílený, napínavý, strašidelný, perverzní a nevím, jaký ještě, úlet. Stejně jako LéňaM jsem také přemýšlela, zda mám dát 4 anebo 5 hvězd, a z úplně stejných důvodů, a sice proto, že jsem se od této odporné zvrácenosti nemohla odtrhnout a byla jsem nucená zvědavostí pořád číst dál, dávám plný počet, i když jsem dlouho nic tak zvrhlého nečetla. Příběh je pro mě ještě umocněn skutečností, že se jeho děj odehrává tady u nás na Karlovarsku.

12.10.2021 5 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Poslouchala jsem na radiu Vltava v sugestivním podání Jany Frankové Doležalové. Smutné a drsné příběhy volyňských Čechů z válečného a poválečného období autorka vypráví jako vzpomínky na své nelehké dětství. Velice procítěně vypráví různé zážitky a události, které se jí zapsaly navždy do paměti. Při poslechu jsem měla neodbytný pocit, jak si ničeho nevážíme a náš život, kdy většinou řešíme, co si koupit, kam jet na dovolenou apod., bereme až moc samozřejmě.

08.10.2021 4 z 5

Upíří rytíř 2 Upíří rytíř 2 Pat Mills

Také druhý díl Upířího rytíře jede na plné obrátky a je nabitý překvapujícími zvraty. Komiks je nádherně graficky zpracován do nejmenšího detailu. Osudy nespočtu oblud a netvorů pekla se různě prolínají, situace se začíná vyhrocovat a vzpoura proti Draculovi je na spadnutí. Je zajímavé poznávat další kraje pekel a jejich obyvatele. Těším se na další díl.

08.10.2021 5 z 5

Noční můry noční můry Noční můry noční můry Tobiáš Jirous

Průřez básnickou tvorbou Tobiáše Jirouse si určitě najde své čtenáře. Kniha je moc pěkně graficky zpracovaná, doplněná ilustracemi samotného autora. Básně plné sebereflexe jsou velice sugestivní, místy pesimistické, cynické, popisující básníkovy nálady a vnitřní rozpoložení. Zkrátka nečekejte žádné růžové veršíky ...

08.10.2021 4 z 5

Obrazy z Ermitáže - Francouzské malířství 19. a 20. století II. Obrazy z Ermitáže - Francouzské malířství 19. a 20. století II. kolektiv autorů

Nádherně zpracovaná knižní procházka jednou z nejvýznamnějších galerií světa Ermitáž v ruském Petrohradu, tentokrát oddělením Francouzského malířství 19. a 20. století II. Často knihou ráda listuji a zpříjemňuji si hlavně studené zimní večery s nadějí, že se do Ermitáže jednou sama podívám a všechna tato úchvatná díla uvidím na vlastní oči.

08.10.2021 5 z 5

Shoříme na vlnách Shoříme na vlnách Karel Hron

Soubor povídek je autorovou prvotinou a musím říct, že mě velice mile překvapil. Každá povídka je zahalená v jiném hávu a obestřená tajemným světem snění. Neotřelé příběhy nás zavedou do rozmanitých sfér říše fantazie a vskutku stojí za to věnovat čas přečtení této báječné knihy.

05.10.2021 5 z 5

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Modlitba za Černobyl - kronika budoucnosti Světlana Alexandrovna Alexijevič

Zajímavě pojatá kniha o "havárii" v Černobylu. Autorka pro nás zaznamenala zpovědi lidí, kterých se tato katastrofa bezprostředně dotýká, ať už jde o lidi, kteří bydleli v blízkosti jaderné elektrárny, nebo lidí, kteří se podíleli na likvidaci odpadu a odstranění "škodlivin" a nebo lidí, kteří v té době rozhodovali, co dělat. Když se čtenář pokusí vžít do těch let a do této šílené situace, je to velmi mrazivé a těžké čtení, které je plné bolesti, bezradnosti, opuštěnosti, zoufalství, ale také snahy pochopit, naděje, velké odvahy a smíření se osudem. Podle mého názoru, nikdo nemůže tyto lidi opravdu pochopit, i když by se sebevíc snažil, pokud to samé nezažil. Žijeme na západě Čech a pamatuji si, že v roce 1986 jsme z lesa nosili stovky úplně zdravých velkých hřibů. Babička z toho byla nesvá a řekla nám, že velké množství hub přináší válku. A měla pravdu - svým způsobem válka už probíhala, jenomže lidé nevědí, jak se v takovém případě bránit :-(

05.10.2021 5 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

Poslouchala jsem na českém rozhlasu a jako detektivka to nebylo špatné. Propletené soukromé životy lidí, politika, peníze a moc na malém městě. Nabízí se několik vyšetřovacích linek. Nakonec je případ vyřešen, viníci jsou odhaleni, ale ani náhodou se nedá říct, že případ skončil úspěšně ...

05.10.2021 4 z 5