666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Hamilkar: Lev z písčin Hamilkar: Lev z písčin Patrick Girard

Souhlasím, že román určitě není z těch nejčtivějších, ale na druhou stranu oceňuji, že jsem si mohla přečíst o tom, jak to v Kartágu fungovalo, jak byla rozdělená politická a vojenská moc, jaký vliv mělo v té době náboženství. Zajímavé byly také informace o vzájemných vztazích mezi Elissiným městem, Římem, ostatními městy a koloniemi. Potvrdila jsem si, že odedávna jsou osudy obyčejných lidí řízeny chamtivostí a touhou po moci pár desítek jedinců, kterým není cizí zradit, zaprodat anebo obětovat kohokoli pro svoje cíle. V této nestálé době nikdy svobodný jedinec nevěděl, kdy skončí jako otrok a bude přikován k veslu lodi anebo poslán s celou svou rodinou do stříbrných dolů.

07.09.2021 4 z 5

Zápisky z blázince Zápisky z blázince Miroslav Macháček

Tak toto byla hodně mrazivé čtení z deníku Miroslava Macháčka, kterého režim dostal až do Bohnic a k pokusu o sebevraždu. Pro tak vnímavého a citlivého člověka muselo být skutečně ubíjející žít ve světě, kde Váš život ovlivňují funkcionáři a Vy nemáte šanci nic změnit, kde jsou okolo Vás pod maskou přátelství téměř samí pokrytci a lháři, kteří ze strachu o vlastní budoucnost jednají slabošsky a podle diktátu. Velice zajímavý poslech na radiu Vltava.

06.09.2021 5 z 5

Lesk a bída kurtizán Lesk a bída kurtizán Honoré de Balzac

Poslední díl Balzacovy Lidská tragikomedie, kterou tvoří knihy Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída Kurtizán, mě opět nadchl a četla jsem ho jedním dechem. Ostrá kritika pařížské pokrytecké a požitkářské společnosti pokračuje v plném proudu - to jde autorovy opravdu bravurně. Do děje se čtenář úplně ponoří, jako by v tu dobu v Paříži sám byl a zpovzdálí osudy hrdinů sám sledoval.

Ztracené iluze Ztracené iluze Honoré de Balzac

Mám moc ráda Balzacovy knihy, ve kterých čtenáři přibližuje život na francouzském venkově a život zkažené, pokrytecké a neřestné pařížské smetánky, kde mají největší váhu peníze a moc. Hlavní postavou románu je Lucien krásný, mladý, rozmařilý, povrchní a vypočítavý mladík, jemuž opakem je jeho sestra a její manžel, kteří tvoří skromný, upřímný, oddaný a obětavý mladý pár. Tato Lidská tragikomedie, kterou tvoří knihy Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída Kurtizán, mě vskutku nadchl a četla jsem ho jedním dechem.

Bez ohňů je underground Bez ohňů je underground Jan Pelc

Další skvělá četba o undergroundové scéně za dob komunismu, na kterou ve svých rozhovorech s Janem Pelcem vzpomíná basák Plastiků Mejla Hlavsa.

Jan Pelc pak uzavírá svůj stručný úvod ke knize těmito slovy: „Přeji všem čtenářům stejný zážitek, jaký jsem prožíval já s magnetofonem v ruce, když jsem hltal každé Mejlovo slovo a nechal se provádět dobou, která se přes všechno, co s sebou nesla, dala hodnotně žít.“

Poslouchala jsem na radiu Vltava v rámci Undergroundového léta.

Chlastej a modli se Chlastej a modli se Josef Vondruška

Poslouchala jsem na radiu Vltava v rámci Léta s undergroundem. Tato biografie a vzpomínková kniha mě naprosto uchvátila, jsem sice mladší ročník než autor, sametová revoluce proběhla, když mi bylo čerstvých 16.let, ale přesto jako bych se přenesla do doby, kdy byl český underground absolutním odmítnutím bývalého režimu a ať už hudbou, literaturou, vizáží anebo dalšími prostředky se nepokrytě hlásil ke svobodě a dával najevo svůj nesouhlas s režimem a "pořádky" tenkrát zavedenými. Bylo příjemné a zajímavé poslouchat o Plastic People Of The Universe, Umělé Hmotě, Egonu Bondym a dalších osobnostech a kapelách té doby.

02.09.2021 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Sedmikostelí, další počin Miloše Urbana, který jsem tentokrát se zaujetím poslouchala na Rozhlasu dvojce. Autorův styl mi převážně sedí a sdílím s ním zájem o naši historii a úctu ke starým památkám. Zároveň však pociťuji stejné znechucení z naší rychlodoby, která staví převážně účelová obludná monstra a uměním nazývá třeba i černou tečku uprostřed bílého plátna. Námět knihy mě zaujal, mám ráda tajemné příběhy o tajných řádech a společnostech, zvlášť mají-li střežit pradávná tajemství anebo chránit poklady minulosti, které ještě nestačil dnešní svět zničit válkami, vandalismem anebo demolicí, aby vzniklo místo pro nové "umělecké a účelové skvosty" této doby.

02.09.2021 4 z 5

Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Stín nad Innsmouthem (7 povídek) Howard Phillips Lovecraft

HPL patří k mým obrovským literárním "koním" a proto se snažím postupně doplňovat svou knihovnu o další knihy, které u nás vyšly. Myslím, že tento výběr povídek přiblíží čtenáři Lovecraftovu tvorbu a ocení ho jak člověk, který už je s dílem HPL obeznámen, tak i čtenář, který se s autorem teprve seznamuje, tak jak to napsal v komentáři TaťkaMF.

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Úžasný příběh člověka, který našel smysl svého života, vyrovnanosti, štěstí a seberealizaci v sázení stromů, přičemž ho úplně míjel pokrok a obě války. Příběh o tom, jak nesobecké konání jednotlivce ovlivnilo krajinu a životy tisíců lidí, aniž by si tuto skutečnost někdo uvědomil. Silný příběh zvlášť v této hyperaktivní a šílené době, kdy se každý za něčím honí, až sám nestíhá opravdově žít.

Hawksmoor Hawksmoor Peter Ackroyd

Knihu jsem si vybrala ke čtení z toho důvodu, že jsem někde četla, že patří k nejoblíbenějším knihám Davida Bowieho. Na začátku pro mě bylo složité se do knihy začíst, ale když jsem si zvykla na autorův styl psaní, ponořila jsem se do děje obou časových rovin a s napětím četla dál v očekávání, jak to všechno dopadne.

30.08.2021 4 z 5

Lupiči mrtvol Lupiči mrtvol Jan Zábrana

Další výběr autorů strašidelných povídek, který nesměl chybět v mojí knihovně. Líbí se mi, že i tato kniha obsahuje medailónky jednotlivých autorů. Nejstarší povídka je z roku 1835, nejmladší z roku 1957 a každá má své osobité strašidelné kouzlo.

Pusinky Pusinky Stanislav Rudolf

Když jsem byla malá puberťačka, tak se mnou tato knížka docela zamávala. Je to taková vzpomínka na dobu, kdy jsem začala koukat po klucích, na dobu prvních nevinných lásek, na dobu kdy i "obyčejná" pusa byla milostné dobrodružství.

30.08.2021 3 z 5

Víla Amálka Víla Amálka Václav Čtvrtek (p)

Další z takových jemných pohádek Václava Čtvrtka, ze kterých se staly oblíbené večerníčky. Vílu Amálku jsem si oblíbila, ale ještě více jsem měla ráda nezbedy Křemílka a Vochomůrku.

25.08.2021 4 z 5

Křemílek a Vochomůrka Křemílek a Vochomůrka Václav Čtvrtek (p)

Nezapomenutelná večerníčková klasika, která patří k mému dětství. Příběhy dvou veselých mužíčků a velkých kamarádů Křemílka a Vochomůrky mě dokázaly rozesmát a vždy jsem se na ně těšila, zvlášť když jim v televizi propůjčila svůj hlas Jiřina Bohdalová.

25.08.2021 5 z 5

Maková panenka a motýl Emanuel Maková panenka a motýl Emanuel Václav Čtvrtek (p)

Moc hezké pohádky Václava Čtvrtka o Makové panence a motýlovi Emanuelovi zpestřovaly moje dětství hlavně v podvečer jako večerníčky. Tyto příběhy jsou takové trochu jemnější, ještě více se mi líbí např. Rumcajs nebo Křemílek a Vochomůrka.

Smrtonoš Smrtonoš Agatha Christie

Tentokrát jsem poslouchala na rádiu Vltava - některé povídky spojené se spiritistickými seancemi, předtuchami, znameními a duchy se mi líbily více, jiné méně. Agatha je zkrátka profík na detektivky. Každopádně to byl příjemný poslech.

Výlety pana Broučka I-III Výlety pana Broučka I-III Svatopluk Čech

Výlety pana Broučka, pražského maloměšťáka par excellence, jsou úžasnou satirou, která se neodmyslitelně zařadila do zlatého fondu české klasické literatury. Výlet pana Broučka do 15.století je nejvtipnější - opravdu jsem se upřímně od srdce a nahlas smála, proto u mě jednoznačně vede. Výlet pana Broučka na Měsíc je o něco slabší, i když i zde můžeme studovat páně Broučka "přednosti", "jemnocit" se vší jeho maloměšťáckou obhroublostí. Pan Brouček na Výstavě není špatný, ale s vynikající první částí je nesrovnatelný.

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Zajímavá vidina nedaleké budoucnosti, kde by měl člověk být šťastný a žít v dostatku, zbaven nemocí, chudoby a jiných negativ z dob smrtelnosti. Brzy však zjistíme, že i v této dokonalé společnosti jsou i nadále jedinci toužící po přepychu a moci, kteří se neštítí k dosažení svých cílů použít "staré" metody jako vydírání, vyhrožování a vraždění. Příběh má spád a skvělou myšlenku, děj se často překvapivě zvrátí, což knize dodává na čtivosti.

Zpovědnice Zpovědnice Petr Štěpán

Kniha P.Š. obsahující básně, zamyšlení a nově také povídky. Básně hrají na mou strunu - temné, krásné, romantické. Povídky jsou mrazivé, hrozivé, tu z jatek provázely velice intenzivní pocity opuštěnosti a zhnusení, což byl zcela určitě záměr autora. Zamyšlení nad člověkem a jeho životem vidím obdobně. Kniha se mi moc líbila, potěšila mě, znechutila mě, donutila mě opět se zamyslet nad tímto "skvělým" korektním světem ...

Zápisky šílencovy Zápisky šílencovy Ivan Mládek

Humor Ivana Mládka je rozhodně můj šálek kávy - u knihy jsem se srdečně zasmála a pobavila. Překvapilo by mě spíše, kdyby to bylo jinak, protože I.M. patří k mým velkým oblíbencům, se kterým je život hned o něco veselejší.

24.08.2021 4 z 5