666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Knížku, která se stala předlohou veleúspěšného českého filmu Pelíšky, jsem zkrátka musela přečíst. Kniha se mi líbila, ale film je zkrátka nepřekonatelný.

12.08.2021 4 z 5

Vij Vij Nikolaj Vasiljevič Gogol

Mám ráda strašidelné příběhy ze staré Rusi. Tentokrát jsem oblíbenou povídku poslouchala jako velice pěkně zpracovanou dramatizaci na Rozhlasu Dvojka v rámci Strašidelného léta - doporučuji.

11.08.2021 5 z 5

Miluju tě k zbláznění Miluju tě k zbláznění Jáchym Topol

Zajímavá sbírka existencionálních básní Jáchyma Topola vypovídající o jeho rozervanosti, naštvanosti a bezmoci, je plná deprese, soužení a myšlenek na sebevraždu v životě, který z výrazné části člověku lajnuje systém a společnost. V určitých momentech s ním musím soucítit, protože mám často podobné pocity prázdnoty, zmaru a nesmyslnosti života.

11.08.2021 4 z 5

Upíří rytíř 1 Upíří rytíř 1 Pat Mills

Vynikající grafická práce, spousta úchvatných temných stvoření a impozantních pekelných míst, zajímavý námět, nechybí napětí, akce, ale místy také humor - vše, co mám ráda, komiks jsem si užila a těším se na druhý díl.

11.08.2021 5 z 5

Muzikant Muzikant Záviš (p)

Závišovi zdánlivě banální verše - slovo poezie by bylo asi silné :-) - jsou plné sexu, alkoholu zmaru a jasného odmítnutí konzumu. Má zkrátka svůj styl, který je prost jakékoliv přetvářky a honosí se svéráznou upřímností, jenž asi spousta lidí nezkousne.

07.08.2021 4 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Kniha mě opět neskutečně rychle vtáhla do děje a mohla jsem být pozorovatelem dalších osudů mých oblíbených postav této rytířské ságy, která čtenáři přibližuje poměry v českých zemích a na Moravě v době vlády Jana Lucemburského. Tedy řeknu Vám, že v jedné chvíli ke konci knihy jsem měla opravdu nahnáno a do očí se mi vedraly slzy...

07.08.2021 5 z 5

Záznamy extatikovy Záznamy extatikovy Ladislav Klíma

Bylo zajímavé nahlédnout do zápisků mého oblíbeného českého filozofa a zjistit, že si dělám podobné plány, jak jít dál, na co se soustředit apod. Ze stránek Klímova deníku je obzvláště zřejmá jeho touha zvítězit nad démonem alkoholem.

07.08.2021 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Povedené pokračování příběhu podivných dětí, kterému nechybí nápaditost, akčnost, překvapivé momenty a touha vědět, jak to bude všechno dál pokračovat. Knihy jsou moc pěkně udělané, staré fotografie, které dokreslují příběh, pomáhají nastartovat fantazii čtenáře.

Okultace a jiné povídky Okultace a jiné povídky Laird Barron

Mně osobně Barronovy povídky sedí, nechybí jim strašidelnost, stupňující se napětí, které často vygraduje k nečekanému vyvrcholení jednotlivých příběhů.

06.08.2021 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Další vynikající počin z pera mého oblíbeného spisovatele, ve kterém varuje před zneužitím vynálezů ke špatným účelům lidmi, které zajímá jenom moc, bez ohledu na to, kolik způsobí krveprolití anebo, že mohou zničit celý svět. Jako by nevědomky předpověděl osud Roberta Oppenheimera a výrobu atomové bomby - člověka z toho pojímá varující mrazivý strach...

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Vynikající novela Guye de Maupassanta, ve které líčí silný příběh nevěstky, která má i přes své povolání mnohem vyšší morální zásady a vlastnosti, než pokrytečtí bohatí, urození lidé a jeptišky, se kterými sdílí dostavník a tráví několik dnů, což vyjde najevo v průběhu úžasně zpracovaného příběhu napsaného podle skutečnosti.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Vynikající počin Karla Čapka, u jehož čtení člověk nemůže a také nezůstane klidným. V této hře dává Karel Čapek zcela na srozuměnou, jaký postoj má k nesmyslnosti a krutosti válek.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Úžasná kniha Jacka Londona o svobodě člověka, utrpení a útěku z reality před brutalitou a násilím mimo tělo, kde je lepší život. Skutečný příběh Eda Morrela naštěstí nakonec skončil díky autorovi dobře, i když to, co zažil, už nikdo nemůže vrátit :-(

05.08.2021 5 z 5

Tajný deník Laury Palmerové Tajný deník Laury Palmerové Jennifer Lynch

Tajný deník Laury Palmerové je prodchnutý touhami, činy a tajemstvími dcery bohatých rodičů, ve kterém vychází na povrch zvrhlost a pravá tvář dívky, která žije v městečku Twin Peaks, které je stejně jako ona plné tajemství, záhad a zkaženosti. Televizní seriál mě naprosto dostal hlavně svou atmosférou a originálností.

05.08.2021 4 z 5

Hodinky pana Balabána Hodinky pana Balabána Jaroslav Havlíček

Poslouchala jsem audioverzi - zajímavý příběh pana Balabána, psaný čtivou formou, který nám ukazuje, že zpočátku úžasný dar nemusí být až taková výhra, i když jde o návrat mládí a času.

05.08.2021 5 z 5

Slavní mágové, okultisté a kouzelníci Slavní mágové, okultisté a kouzelníci Vladimír Liška

Knihy pana Lišky se mi dobře čtou. Tentokrát jde o přiblížení několika osobností z oblasti kouzel a magie. Autor dokáže čtivě zpracovat nejdůležitější informace pro čtenáře, který se chce o vybraných zajímavých lidech dozvědět trochu více než nejznámější fakta a zároveň nepotřebuje vědět úplně vše dostupné.

04.08.2021 4 z 5

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

Tento vynikající horor H.P.L. jsem četla několikrát a při jeho čtení mě vždy zas a znovu pohltí neskutečný pocit obrovského napětí a strachu z autentičnosti vyprávění, které na člověka působí spíše jako vyprávění opravdového příběhu, který se skutečně stal, než jako hororová fikce, což je způsobeno Lovecraftovo neuvěřitelným nadáním pro popis detailů jeho hrůzu nahánějícího světa, který stvořil.

04.08.2021 5 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Balzacovy romány mám moc ráda. Příběh otce Goriota je velice smutný a bohužel není ojedinělý ani v reálném světě. Otec zůstává úplně opuštěn svými nevděčnými, rozmazlenými dětmi, kterým dal úplně vše, až sám skončil jako nuzák. U čtení knihy mě popadal doslova vztek, protože nikdy nepochopím, jak se mohou lidé takto chovat - bohužel velmi často.

03.08.2021

Mnich Mnich Matthew Gregory Lewis

Klasické dílo psané jako gotický román se mi líbilo. Autor řeší otázku čistoty ducha, tělesného chtíče a vnitřního utrpení hlavní postavy - neřestného mnicha, který podlehl touze a začal páchat jednu nepravost za druhou. Každý člověk občas řeší vnitřní boj, kdy ví, co je správné, ale nemůže si pomoci a udělá opak - prostě jsme jenom lidé.

03.08.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Opětovně přečteno, tentokrát vydání Vyšehradu z roku 2016 s krásnými ilustracemi Jaroslava Šerých. K tomuto příběhu v podání Viktora Dyka se ráda vracím, protože se jím táhne taková pomalá všudypřítomná ponurost a smutek. Líbí se mi, jak je novela napsaná, přesně tento styl k tomuto příběhu sedí a přidává mu na výjimečnosti.

03.08.2021