666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Josef Loschmidt - zapomenutý génius z Počeren Josef Loschmidt - zapomenutý génius z Počeren Miloš Bělohlávek

Jedná se spíše o brožurku o u nás poněkud zapomenutém vědci z Počeren u Karlových Varů. Autor spolu se Spolkem přátel Počeren a Josefa Lochsmidta posbírali dostupné informace o této velice zajímavé osobnosti a vytvořili moc pěknou knížečku, obsahující dostupné informace o tomto géniovi, doplněnou zajímavými fotografiemi.

02.08.2021 5 z 5

Hlava profesora Dowella Hlava profesora Dowella Alexandr Romanovič Běljajev

Výborná hororová fikce, která řeší opětovně otázku, kam až muže vést vědecký pokrok a jak se může obrátit proti lidem, když se dostane do rukou sobeckého hňupa, který hledí pouze na svou vlastní slávu a prestiž.

28.07.2021 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Dnes již klasický Sci-Fi příběh, který napsal na konci 19. století H.G.Wells, líčí příběh vědce, který jde hlava nehlava za svým objevem a nedomyslí jeho důsledky, kdy se mu místo obdivu a uznání dostává nepochopení vedeného strachem ostatních z nepoznaného a sám se stává psancem ...
Poslouchala jsem jako dramatizaci na Rozhlasu Dvojka.

28.07.2021

Vynález zkázy Vynález zkázy Zdeněk Hofmann

Velmi pěkně, dalo by se říct zemanovsky, ztvárněný komiks slavného románu J.Verna mi připomněl dětství a to, jak jsem tyto příběhy a hlavně filmy vynikajícího režiséra Karla Zemana hltala. Je jenom dobře, že se tato kniha po 22 letech dočkala svého vydání.

28.07.2021 4 z 5

Večerní modlitba Večerní modlitba Mike Carey

Závěrečná kniha série Lucifer jakoby nechala pootevřené dveře i přesto, že syn stanul tváří v tvář svému otci - stvořiteli a opět se rozhodl po svém. Stávající záležitosti Jitřního knížete a dalších hrdinů jsou vyřešeny, pomalu se rodí nový řád a příběh se pozvolna uzavírá - bude mi chybět ...

23.07.2021 5 z 5

Magorovy labutí písně Magorovy labutí písně Ivan Martin Jirous

Magorovy básně nejsou žádným poetickým veledílem, ale přesto svou autentickou výpovědí arestovaného člověka, se kterým červená doba nepěkně zametala a on přesto zůstal věren svým názorům a svému svědomí, dokážou člověka oslovit a zasáhnout ho na těch pravých místech. Líbí se mi také rozhovor v závěru knížky - autor má rozhodně mé sympatie.

23.07.2021 5 z 5

Nejlepší české básně 2018 Nejlepší české básně 2018 J. H. Krchovský (p)

Výběr básní českých autorů, jehož arbitrem byl pro rok 2018 J.H.Krchovský, je určitě zajímavým průřezem českou básnickou scénou.

22.07.2021 4 z 5

Toulky českou minulostí 1 Toulky českou minulostí 1 Petr Hora (p)

Zakoupila jsem si jako audioknihu a jsem naprosto nadšená. Podle mého názoru velmi pěkně a podrobně zpracovaný průřez nejstarších dějin našeho území až po nástup Přemyslovců, zkoumání archeologických nálezů, posouzení nejstarších písemností a legend, vývoj architektury, umění a kultury, politika, období válek a míru, život vyšších vrstev i obyčejných lidí, medailonky významných osobností, které měli vliv na vývoj v Čechách a na Moravě - zkrátka vše, co jsem si mohla v jednom celku o naší historii přát.

Rekviem Rekviem Jaroslav Durych

Poněkud zvláštní povídky, které nás zavedou do období těsně po smrti Albrechta z Valdštejna, jsou napsané velice krásným a bohatým jazykem. Téma povídek je otázka věrnosti, cti, statečnosti, ale také pomíjivosti. Nejvíce mě chytla povídka Valdice - byla docela síla číst, jak Švédi doslova porcovali Valdštejnovu mrtvolu...

16.07.2021 4 z 5

Radosti života Radosti života František Gellner

Gellnerovy básně rozechvěly strunu v mém nitru. Jeho zdánlivě skeptická až cynická syrová pochmurná poezie je plná citu a rozhodně lahodí mému srdci.

Jsem smutný mládenec, rouhavý cynik,
v rozpuku mládí zhořkl mi svět,
v ovzduší krčem a v zápachu klinik
vypučel písně mé jedový květ.

Děkuju Bohu a děkuju čertu
za plaché chvíle prchavý dar.
Života číši jsem naklonil ke rtu,
piju z ní smutek, bolest a zmar.

Čas je výkřik uprostřed noci Čas je výkřik uprostřed noci Pavel Zajíček

Nedalo mi to a musela jsem si tuto knížku skvělých básní P.Z. po dvou měsících přečíst znovu ...

srdce z vosku
rozpálený žárem
kape
na papír

Podoby Podoby Vratislav Brabenec

Příjemné chvíle strávené při četbě této knihy, jejíž příběhy mi vyloudily úsměv na tváři, dovedly mě k zamyšlení a někdy mi z nich bylo až smutno, rozhodně stály za to. Vratislav Brabenec dokáže úžasně vyprávět o tom, co ho potkalo a zdánlivě obyčejné příhody a zamyšlení mají mnohem hlubší podtext i v této anebo právě v této uspěchané konzumní době.

14.07.2021 5 z 5

Vila mystérií - Temné přízraky minulosti ožívají Vila mystérií - Temné přízraky minulosti ožívají David Hewson

Kniha se mi dobře četla, líbí se mi autorův styl psaní. Příběh mě rychle vtáhnul do děje v očekávání, jak se dále bude vyvíjet a vyplivl mě až na konci. Podle mého názoru dobrá detektivní práce protkaná mysteriózní atmosférou.

14.07.2021 5 z 5

Tato knížka se četla sama. 11 strašidelných povídek pro mládež si najde své příznivce i u staršího čtenáře, který má chuť se tak trochu bát a přitom se neotřásat hrůzou.

14.07.2021 5 z 5

Upíři a vlkodlaci v českých zemích Upíři a vlkodlaci v českých zemích Vladimír Liška

Zajímavě napsaná kniha hlavně o upírech a taky vlkodlacích v českých zemích a na Moravě, která zaznamenává tajemné příběhy a legendy s tímto puncem a snaží se je racionálně vysvětlit. Opět napsáno čtivě a vcelku stručně tak, aby byla kniha srozumitelná širšímu čtenářstvu.

14.07.2021 4 z 5

Cybercomics Cybercomics Egon Bondy (p)

Doporučuji poslech na radiu VLTAVA nyní.

Tak tohle bylo fakt hustý - ještě teď mám husinu !!! Mám pocit, že už tato doba nastala a my jsme její bezvýznamnou součástí na cestě k totální destrukci lidstva a celé planety. Raději moc nepřemýšlet, čeho se ještě dočkáme, už teď jsme pod kontrolou - ani si leckdo neuvědomuje, jak moc. V pasážích, kde Bondy rozebírá sledování, nátlak a udavačství, jsem se nemohla ubránit pocitu, jakoby to psal částečně sám o sobě - možná jako malé vysvětlení toho, co sám napáchal...

12.07.2021 5 z 5

Pekelná princezna Pekelná princezna Harold Schechter

Knihu jsem kupovala s tím, že jsem myslela, že to bude biografický román o této šílené ženské a proto jsem byla překvapená, když jsem zjistila, že je to velmi precizně zpracovaný veškerý dostupný faktický materiál, který k této osobě, k jejím činům a v neposlední řadě k jejímu konci - možná - dokázal autor sesbírat a velmi zajímavě sepsat.

Chodovské proměny Chodovské proměny Miloš Bělohlávek

Chodovský historik Miloš Bělohlávek pro nás připravil další zajímavou publikaci, ve které vidíme změny a rozvoj města, ale bohužel také najdeme fotky krásných objektů, které byly zničeny v době socialismu, aby uvolnily místo obludným a nevkusným stavbám této doby.

Satirikon Satirikon Gaius Titus Petronius

Nadčasové dílo mého oblíbeného filosofa Petronia. Tvrdá kritika společnosti, úplatkářství, amorálnosti, snobství, požitkářství, nevkusu a vlády peněz je platná asi v každé době - bohužel.

10.07.2021

Pláč prokletého krále Pláč prokletého krále Jenny Nowak (p)

Podle mého názoru se tato kniha autorce opravdu povedla. Dokázala mě ihned vtáhnout do děje a četla jsem jí s velkým napětím a očekáváním, jak tento fantaskní příběh dopadne.