666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Egyptské pověsti Egyptské pověsti Heda Bartíková

Bylo příjemné přečíst si egyptské pověsti a dovědět se něco navíc z egyptské mytologie. Obdivuji období Starého Egypta a jsem ráda za každý další střípek, který k němu patří.

10.07.2021 4 z 5

Peklo Peklo Dante Alighieri

Danteho vrcholné dílo je ozdobou mé knihovny a průběžně se k němu stále vracím. Z tohoto nesmrtelného díla člověka mrazí, úplně ho vtáhne...

10.07.2021 5 z 5

Jáma & kyvadlo a jiné fantastické příběhy Jáma & kyvadlo a jiné fantastické příběhy Edgar Allan Poe

Další skvělý výběr povídek mistra hororu a tajemna. Poeovo smysl pro detailní popis mi nahání husí kůži, ráda se nechávám unášet na vlnách jeho fantazie a nechávám se zas a znovu strašit.

10.07.2021 5 z 5

Kdo učil mlčet kámen Kdo učil mlčet kámen Jan Skácel

Výběr básní z několika sbírek poezie J.S., který skládá hold moravské přírodě, obyčejnému životu s jeho všedními nevšednostmi, kráse a bolesti lásky. Některé básně se asi moc nelíbily příslušníkům StB, neboť jsou výpovědí o nesvobodě projevu a celkově o smutku z tehdejší doby vlády komunismu.

08.07.2021 4 z 5

Jitřní hvězda Jitřní hvězda Mike Carey

Tak to byla zase jízda !!! Hodně akční, člověk si ani na chvíli neoddychne, vše je v pohybu směřující k rozhodujícím bitvám, které rozhodnou o bytí či nebytí všeho živého i neživého, lidí, andělů, démonů i dalších entit. O existenci jsoucna světů Jahveho a Lucifera musí být neodkladně rozhodnuto. Tento díl série je hodný hlubšího zamyšlení nad životem a smrtí, tvořením a zkázou, nad tím, že věci nemusí být, tak jak by se na první pohled mohlo zdát.

08.07.2021 5 z 5

V temném zrcadle V temném zrcadle Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Le Fanu je úžasný vypravěč strašidelných a hororových příběhů, který má svůj osobitý nezaměnitelný styl psaní, jenž mi vskutku sedí. Tato kniha je asi ten nejucelenější soubor povídek, co od autora vyšlo.

07.07.2021 5 z 5

Xantipa – Sokratova krásná žena Xantipa – Sokratova krásná žena Maria Regina Kaiser

Kniha se mi líbila a dobře se mi četla - zajímavý pohled do doby starého Řecka, kdy žil jeden z mých nejoblíbenějších filosofů Sokrates a jeho manželka Xantipa. Těžko dnes soudit, jestli je jméno Xantipa synonymem pro hádavou hašteřivou štěknu oprávněně či ne, každopádně tento příběh měl něco do sebe.

07.07.2021 5 z 5

Krysař z Hamelnu / The Pied Piper of Hamelin Krysař z Hamelnu / The Pied Piper of Hamelin Robert Browning

Příběh o Krysařovi se stal nesmrtelnou legendou, která se dočkala bezpočtu zpracování. Tento pochmurný příběh se vyskytuje v mé knihovně několikrát. Pořídila jsem si i toto dvojjazyčné vydání v povedeném básnickém zpracování R.B.

07.07.2021 5 z 5

Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Andělé a démoni - speciální obrazové vydání Dan Brown

Andělé a démoni - další danbrownovina, která mě úplně pohltila. Skvělá zápletka, akční děj, historie, tajemno a samozřejmě nutná dávka konspirace - to vše, co ke knihám Dana Browna patří, co způsobí, že i když čtete bichli, jste, ani nevíte jak, na konci.

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Devatero pohádek bratří Čapků je úžasná kniha úplně jiných pohádek, než jsou ty tradiční anebo ty novějšího data. Pohádkové příběhy psané s nadhledem, vtipem a kouzelným jazykem jsem měla moc ráda. Bratři Čapkové měli dar, jak mluvit k dětem.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Knihu jsem četla jako dítě nejméně 2x a moc se mi líbila. Dnešní děti by kniha asi moc neoslovila, ale pro mě je to příjemná vzpomínka na dětství.

07.07.2021 4 z 5

Drakula Drakula Bram Stoker

Kniha, ke které se stále vracím a patří k mým nejoblíbenějším ze staré školy hororu. Tentokrát jsem jí poslouchala jako rozhlasovou hru na mujrozhlas.cz - hra je poněkud upravená, ale vcelku dobře zpracovaná. Myslím, že je to důstojná pocta Bramu Stokerovi a jeho nesmrtelnému dílu.

07.07.2021

Putování aneb Cesta z Království českého do města Benátek Putování aneb Cesta z Království českého do města Benátek Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic

Velmi pěkně napsaný cestopis Kryštofa Haranta, který velmi poutavě popisuje svou cestu do Itálie, Svaté země a Egypta. Autor má smysl pro detail, je velice dobrým pozorovatelem, dokazuje, že oplývá i smyslem pro humor, ale neméně tak i kritickým duchem. Škoda jen, že jeho život skončil po povstání na Bílé hoře na popravišti :-( Poslouchala jsem na radiu VLTAVA.

02.07.2021 5 z 5

Jarmilka Jarmilka Bohumil Hrabal

Tuto povídku jsem poslouchala na radiu VLTAVA v podání Oldřicha Kaisera a ještě teď mě z ní mrazí. Zdánlivě všední příběh obyčejných lidí tvrdě pracujících v kladenských hutích v 50-tých létech, kde spousta z nich musela pracovat z politických důvodů "za trest". Příběh svačinářky Jarmilky, která touží po obyčejném životním štěstí, provázený vyprávěním dělníka Průchy o jeho zážitcích z koncentračního tábora a postřehy hlavního vypravěče "strejdy", který dokáže banální všednost zaobalit do zvláštního pláště sklíčenosti a marnosti. Styl psaní je ještě více autentický také díky užití velmi expresivních výrazů a nespisovné mluvy.

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

K přečtení knihy jsem se odhodlala až po třetím nebo čtvrtém shlédnutí vynikajícího filmu v hlavní roli s Tomem Hanksem a tímto jsem také byla při čtení dost ovlivněná. Nicméně kniha se mi také moc líbila, byly v ní situace a příhody, které se ve filmu neobjevily.

Vrána Vrána James O’Barr

Úžasně zpracovaný komiks, úchvatná grafická práce !!! Pochmurný a smutný příběh o pomstě přicházející ze záhrobí je dnes již opravdu kultovní záležitostí. Vrána - Erik povstává z mrtvých, aby nesmlouvavě a nekompromisně tvrdě pomstil smrt své životní lásky a alespoň částečně tak zmírnil bolest srdce, kterou mu strašný nemilosrdný osud nachystal.

Havran Havran Marta Mokrá

Útlá knížečka vypráví fiktivní příběh o E.A.Poeovi a už z toho důvodu, jsem si jí musela přečíst. Krátké vyprávění o básníkovi Poeovi, jeho vidině havrana a milostném vzplanutí je napsáno poeovským stylem a dobře se čte. Jako třešnička na dortu je na konci knihy autorčin sugestivní překlad nejznámější Poeovi básně Havran.

01.07.2021 4 z 5

Nad jedním světem Nad jedním světem J. H. Krchovský (p)

Zabij mne, prosím! Abych ožil ...
láska je smrti oslava
po kapkách krev mi vlévá do žil
a po litrech ji odsává

Další naprosto skvělá sbírka básní mého oblíbence Jiřího Háska Krchovského. A opět musím zopakovat - jako by mi psal z duše. Zbožňuji dekadentní zvrácenost a syrový pesimismus jeho veršů.

Dvanáct pohádek Dvanáct pohádek Jiří Mahen

Netradiční, tak trochu jiné, místy až hororové pohádky Jiřího Mahena mi svou pochmurností a dějem připomínají Kytici K.J.Erbena. Kniha se mi moc líbila a vyvolala u mě vzpomínky na studiové pohádky 80-tých let, které jsem měla tak ráda, obzvláště pak pohádku Jak se ševcem šili čerti, kterou si dodnes nenechám ve vysílání TV ujít.

Velký román. I., Soud Boží Velký román. I., Soud Boží Ladislav Klíma

Velký román je, řekla bych, tak trochu gotický, opředený šílenstvím, jak je tvorbě Ladislava Klímy vlastní. Zároveň je také filozofickým pojednáním a zamýšlí se nad otázkou výjimečného jedince, který je povznesen nad morálku ostatních lidských ovcí, pohrdá všemi konvencemi a to ho opravňuje ke všemu, co si usmyslí, dokonce i k brutalitě a násilí. Některé části knihy musí být pro slabší povahy docela silná káva.

29.06.2021 5 z 5