666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Noc pod Kamenným mostem Noc pod Kamenným mostem Leo Perutz

Kniha židovských povídek a příběhů, ve kterých jsou hlavními aktéry nejbohatší z Židů Mordechaj Maisel a císař Rudolf II., jejichž osudy se po celý jejich život proplétaly. Poetické vyprávění různých příběhů tajemné Prahy z dob, kdy byl rabínem proslulý Rabi Löw. Kniha se mi líbila a nyní jsem poslouchala na radiu Vltava.

29.06.2021 4 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Eduard Štorch nás čtivě provází dobou kamennou, velmi poutavě popisuje, jak žil pravěký člověk, jak se naučil užívat oheň, vyrábět nástroje, jak lovil divou zvěř. Kniha pro děti a mládež je moc pěkně napsaná a mohla by dobře posloužit k výuce dějepisu o této době.

29.06.2021 5 z 5

Crux Crux Mike Carey

V tomto dílu se hlavní role ujímá matka Lilim Lilith a těhotná Jill Presto, která nenávidí to, co nosí pod srdcem. Setkáváme se s nebezpečným Berimem z rodu Jim En Mok. Elaine trénuje svou schopnost božského tvoření pod dohledem Lucifera. Opět jsem měla nehnáno ohledně mojí oblíbené válečnice Mazikeen. Příběh se v několika rovinách posouvá dál, nechybí mu napětí a akce, a je zřejmé, že se pomalu blížíme velkému finále.

25.06.2021 5 z 5

Jak nezemřít na pandemii Jak nezemřít na pandemii Tomáš Kašpar

Autor v této "příručce" obyčejnému člověku - laikovi srozumitelně vysvětluje, jak posílit imunitu, jak předejít jakékoliv pandemii nebo onemocnění, a vysvětluje, co dělat v případě onemocnění. Snaží se jednoduše vysvětlit to, co sice teoreticky téměř všichni víme, ale dnešní společnost tato fakta podceňuje a vůbec podle těchto doporučení nežije, naopak se nadále propadá do života, jehož hlavními průvodci jsou stres, stravování se po fastfoodech, nadměrná konzumace cukrů, lenost apod.

25.06.2021 4 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Příběh dospívající dívky, která přišla o maminku a zůstává s otcem a malým bratrem, mi byl jako malé holce velmi blízký, protože jsem se v některých ohledech ocitla ve stejné situaci. Autorka jemným humorem popisuje pocity, nálady, reakce a konání mladé pubescentky, která se musí stejně jako Robinson vypořádat s různými nepoznanými problémy a situacemi, pocitem opuštěnosti a navrch ještě s dospíváním samotným.

25.06.2021 3 z 5

Vládci českých zemí Vládci českých zemí Vladimír Liška

Jde o souborné vydání 3.dílů stejnojmenných knih, které vyšly již dříve. Kniha podrobněji přiblíží životy českých knížat, králů a římských císařů. Opět jsem se dozvěděla něco nového a zajímavého. Vyhovuje mi Liškův styl psaní i to, že dokáže člověka stručně, ale přitom poutavě, seznámit se základními historickými fakty a souvislostmi.

25.06.2021 4 z 5

Déšť který nebyl Déšť který nebyl Miroslav Sosoi

Poněkud zvláštní kniha poezie v próze a několika básní M.S. v člověku vyvolává smíšené pocity rozervanosti, tápání, hledání sebe sama, něhy, lásky, někdy až smutku a zvrhlosti zároveň. Ocitáme se mezi hustou realitou běžného života v permanentním alkoholovém opojení avantgardního básníka a jeho iluzorním světem na okraji šílenství a fantasmagorie.

Carpe noctum

V mých žilách dvojznačné šílenství proudí,
znám, neznám rub i líc, zvesela rmoutím,
omšelou ulicí cíleně bloudím,
na lampě živý se už roky kroutím.

Není mi do pláče, smutno mi není,
do žití také ne a smrti se bojím.
V mém mozku fyzicky již cítím tlení,
jak ženich o svatbě se do rakve strojím.

22.06.2021 5 z 5

Zlatovláska (a jiné české pohádky) Zlatovláska (a jiné české pohádky) Karel Jaromír Erben

Další z oblíbených knih mého dětství, ke které jsem se ráda vracela. Kniha je krásně ilustrovaná a pohádky v podání K.J.Erbena jsou nezapomenutelné. Rozhodně patřím k lidem, kteří jednoznačně dávají přednost těmto klasickým pohádkám, ty nové - až na pár výjimek - mě moc neberou.

21.06.2021 5 z 5

Povídky a satiry Povídky a satiry František Gellner

Knihu povídek F.Gellnera jsem přečetla již před rokem a moc se mi líbily hlavně satirické kousky, ve kterých s notnou dávkou nadsázky a humoru kritizuje soudobou maloměšťáckou společnost. Velmi barvitě jsou napsány také lyrické texty, které jsou zamyšlením nad lidským životem a společností. Ve své tvorbě vychází ze skutečných příběhů lidí, které na své krátké cestě životem potkal. Je velká škoda, že tento autor ovlivněný anarchismem, zmizel hned na počátku První světové války a nedostalo se mu více času, pro svou výbornou literární práci. Nyní jsem poslouchala 7 povídek z této knihy na radiu VLTAVA, které jsou poutavě čteny různými interprety ke 140. výročí Gellnerova narození.

21.06.2021 4 z 5

Prokletá kaple Prokletá kaple Robin Stejskal

Kniha si mi líbila pro svou zajímavou zápletku - pradávná prokletí mám v příbězích ráda :-) Děj je situovaný do menší české vesnice, kde žijí podivní a nevrlí lidé. Hlavní hrdina chce ve vesnici rozjet hospodu, ale postupně se začínají dít zvláštní věci, vyplývají na povrch dávná tajemství a začínají působit temné síly. Souhlasím, že příběh byl trochu překombinovaný, ale i tak mu nechybí napětí a jsem ráda, že jsem si po delší době přečetla dobrý český horor.

18.06.2021 4 z 5

Okultní povídky a jiné děsivé příběhy Okultní povídky a jiné děsivé příběhy Helena Petrovna Blavatská (p)

Strašidelné příběhy, které autorka psala v druhé polovině 19. století, odpovídají době svého vzniku. Povídky jsou tajemné, místy mrazivé a překvapivé, ale v žádném případě nečekejte, že se budete klepat strachy.

17.06.2021 4 z 5

Anglicko-český, česko-anglický velký slovník ...nejen pro překladatele Anglicko-český, česko-anglický velký slovník ...nejen pro překladatele kolektiv autorů

Myslím, že LINGEA je zárukou kvality, ať už se pustí do čehokoliv. Je pravda, že v dnešní době, kdy vládne internet už slovník málokdy otevřu, ale přesto musím říct, že je to nejlépe zpracovaný a nejobsáhlejší slovník jaký mám doma - a to jich nemám málo.

Slovník zlobivých holek Slovník zlobivých holek neznámý - neuveden

Taková sbírka vtipných výroků slavných holek a někdy i dost feministických hlášek. Dostala jsem jako dárek, sama bych s jí asi nekoupila, nicméně jsem si jí s očekáváním a ráda přečetla.

17.06.2021 3 z 5

Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Petr Štěpán

Příběh české punkové legendy H.N.F. převyprávěný přímo frontmanem Petrem Štěpánem se četl sám a udělal mi velkou radost. V některých chvílích jsem měla pocit, jako bych byla na koncertech s nimi. Kapela H.N.F vznikla přesně v době, kdy měla co říct a za co bojovat. Nekompromisní texty a úderná hudba bude vždy patřit ke špičce českého punku.

17.06.2021 5 z 5

Další kniha na téma drogy a s nimi spojeným peklem, kterým si neprochází pouze drogově závislý člověk, ale také jeho rodina a blízcí, kterých se chování narkomana bezprostředně týká. Kniha je vyprávěním matky, která "díky" závislosti svého syna zažívala časy skutečného zoufalství a beznaděje.

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Další nesmrtelná klasika z pera mistra psychologického románu F.M.Dostojevského. Autor má neuvěřitelné nadání pro velmi podrobný detailní popis postav, jejich povah, nastalých situací, ale i přírody a míst, kde se děj odehrává. Příběh mladého knížete Miškyna, který je až tak čistý, bezelstný a dobrý člověk, že to jeho okolí vůbec nemůže pochopit, nás opět přivádí do časů tehdejší ruské společnosti a nechá nás nahlédnout do mysli a příběhů několika postav, které pro ně nepochopitelné chování a jednání mladého knížete uvádí do rozpaků, trapných situací a nakonec až do neštěstí.

17.06.2021 5 z 5

Pražské židovské pověsti a legendy Pražské židovské pověsti a legendy Vratislav Václav Tomek

Poslouchala jsem na radiu Vltava v rozvážném a poklidném podání Stanislava Zindulky, které se přesně pro tyto příběhy hodí. Zajímavé tajemné pověsti a legendy ze staré židovské Prahy jsou psány krásnou sto let starou květnatou češtinou, kterou mám moc ráda a je mému uchu libozvučná. Ráda se k těmto příběhům vracím jak v písemné, tak v mluvené formě.

15.06.2021 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Další díl ze série o strašidelných domech se mi líbil o něco více než předchozí "pohádkový" díl. Nápad nebyl špatný a byl vcelku dobře zpracovaný, nicméně se nejedná o žádný beletristický trhák. Je to taková odpočinková, místy napínavá kniha, která pro mě byla dobrou volbou ke čtení v této pro mě hektické době.

14.06.2021 4 z 5

Vlk pod stromem Vlk pod stromem Mike Carey

Tuto sérii prostě žeru. Stejně jako předchozí díly mě i tento díl nadchl. Příběh Lilith, malé Mazikeen a stvoření Stříbrného města nemá chybu. Zajímavý pro mne byl i osud Johna Baxtera a příchod ničitele Fenrise, se kterým se musí Lucifer vypořádat - opět skvělé propojení se severskou mytologií. Podle mého názoru ani tento díl nepostrádá šťávu a má potřebný náboj.

14.06.2021 5 z 5

Národní báchorky a pověsti I. Národní báchorky a pověsti I. Božena Němcová

Krásné národní báchorky, které pro nás sesbírala a sepsala úžasná Božena Němcová, jsou napsány bohatým českým jazykem. Tentokrát jsem je poslouchala na radiu VLTAVA v podání nejkrásnější Popelky Libušky Šafránkové, která nás včera navždy opustila ...

10.06.2021 5 z 5