666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Interview s upírem Interview s upírem Anne Rice (p)

Skvělá kniha - dnes již klasika - na upírské téma se zajímavým příběhem. Nápad vyzpovídání se "mladého" upíra reportérovi je velmi dobrý. Zpověď zatracence o jeho pouti mrtvou nesmrtelností, o jeho bolestech a trápení, které ho jeho temnou věčností provází. Filmové zpracování bylo naprosto skvostné.

20.05.2021 5 z 5

Démon zvrácenosti (39 povídek) Démon zvrácenosti (39 povídek) Edgar Allan Poe

Skvělý výběr povídek mého velkého oblíbence E.A.Poea, jehož osobitý styl psaní, schopnost neuvěřitelně detailního popisu a hlavně jeho talent pro vytvoření úžasné strašidelné atmosféry ve "starém duchu", mě vždy znovu a znovu dokáže doslova pohltit.

20.05.2021 5 z 5

Gazdina roba Gazdina roba Gabriela Preissová

Pohnutý příběh chudé vesnické dívky a její velké lásky, která jí nakonec dovede k tragickému konci. Drama na téma křesťanské morálky, lásky, předsudků, odpovědnosti, zrady a zklamání.
Poslouchala jsem jako velmi povedenou dramatizaci na radiu VLTAVA.

20.05.2021 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Moje druhá kniha od D.C. - přesto, že obsahuje několik do očí bijících chyb, se mi dobře četla. Příběh nezačal vůbec špatně, dokázal mě navnadit a byla jsem zvědavá, co bude dál. Hlavní hrdina, byť až moc důvěřivý a naivní, mi byl sympatický, některé další postavy příběhu též, a tak by to mělo být. Párkrát jsem se trochu bála, ale poslední třetina knihy to bylo trochu moc - prostomyslné, přestřelené a pohádkový konec, ten mi na horor přišel tedy dost podivný.

20.05.2021 3 z 5

Čas je výkřik uprostřed noci Čas je výkřik uprostřed noci Pavel Zajíček

"... na břehu jedné a téže řeky se ze svých snů probudíš "

Verše P.Z. jsou naléhavé, přemýšlivé, místy temné až magické.

J.H.Krchovský řekl: "Pro mne (vedle „trojjediného“ Bondyho) poslední ze „svaté trojice“ undergroundu – Magor, Mejla, PéZet…"

Při četbě těchto básní JAKOBYch slyšela DG307 - neustále mi někde na pozadí jejich hudba zněla.

19.05.2021 5 z 5

Rej upírů Rej upírů Tomáš Korbař

Úžasná antologie povídek na upírské téma, skvělý výběr tajemných příběhů. Jako dárek jsem od své sestry dostala vydání z roku 2015 Studio Trnka, které je krásně ilustrováno. Jedná se o výběr z klasických hororových a strašidelných kousků, které jsou na hony vzdálené od dnešní představy o upírské a strašidelné povídce, což mi naprosto vyhovuje, neboť těm starším dávám jednoznačně přednost před "novou vlnou".

18.05.2021 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Silmarillion, kniha o tom, jak to všechno začalo, jak vše vzniklo, kdo byl na počátku, kdo je kdo, kdo je dobrý a kdo je zlý, prostě to, co by měl vědět každý milovník Pána prstenů, aby si ujasnil poznatky a souvislosti o Středozemi a jejích obyvatelích. Kniha se nečte lehce, ale její propletence jsou zajímavé.

18.05.2021 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Opět typický Dan-Brownovský počin, styl psaní, děj plný tajemství, hádanek, nebezpečí a zvratů, propojený s historií - tentokrát s dílem nesmrtelného Dante Alighieriho. Hlavní hrdina opět pomáhá odhalit cestu k odstranění závažné hrozby, kterou by bez něj nezvládly ani ty nejtajnější a největší organizace světa :-) Je až neuvěřitelné, co se všechno během tak krátké doby dá stihnout :-)

16.05.2021

Katedrála Katedrála Zdeněk Mahler

Tento stručný, ale hodnotný průřez událostí souvisejících se stavbou a celou historií katedrály Sv.Víta, Sv.Václava a Sv.Vojtěcha přináší informace spojené nejenom s jejím založením, počínaje výstavbou rotundy Sv.Víta knížetem Václavem, až do konce 20. století, ale také jejím plundrováním, rabováním, znesvěcováním a ničením v různých dobách naší minulosti na pozadí mocenských a politických bojů a válek, jak světských tak církevních, které málokdy přinesou něco dobrého. Je paradoxní, že člověk je schopen vytvořit neuvěřitelná, překrásná díla a zároveň dokáže tyto skvosty bez zaváhání barbarsky zničit, čehož bohužel musela být naše nejslavnější katedrála němým svědkem :-(

16.05.2021 5 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Do dalšího pokračování série Rytířů z Vřesova jsem se opět s chutí ponořila a prožívala další příběhy členů rodin z Vřesova a z Olšové, Petra Rožmberka, krále Jana Lucemburského a dalších. Vyprávění je napsáno velice čtivě a tak nějak lehce, i když pojednává o drsné době a s ní spojenými politickými a vojenskými událostmi, které autor umí velmi dobře a čtivě čtenáři přiblížit. Kniha mě opět naprosto pohltila a moc se mi líbila.

15.05.2021 5 z 5

Duchové mrtvých Duchové mrtvých Richard Corben

Jsem velkou obdivovatelkou mistra E.A.Poea a proto by se dalo říct, že je mou povinností mít tento kousek v knihovně. Komiks se mi líbil, Corbenova kresba není vůbec špatná, celkově se mi grafické zpracování líbilo a rozhodně nelituji, že jsem knihu do sbírky zakoupila.

Z upířích archívů II. Z upířích archívů II. Otto Penzler

Skvělé pokračování! Další dávka upírských příběhů, která obsahuje povídky jak z pera mistrů tohoto žánru, tak méně známých autorů. Oceňuji medailonky k autorům jednotlivých povídek. Kniha s upíří tématikou je velmi obsáhlá, ale zároveň se čte sama. Nadšencům do tajemství okolo fenoménu upírů by neměla v knihovně chybět.

Z upířích archivů I. Z upířích archivů I. Otto Penzler

Podle mého názoru je to velice povedená antologie hororových příběhů, která obsahuje povídky jak z pera mistrů tohoto žánru, tak méně známých autorů. Kniha s upíří tématikou je velmi obsáhlá, ale zároveň se čte sama. Nadšencům do tajemství okolo fenoménu upírů by neměla v knihovně chybět.

Babička Babička Božena Němcová

Toto klasické dílo Boženy Němcové jsem poprvé četla jako malá holka. Vydání z roku 1979 jsem dostala od své babičky a právě proto, že jsem trávila hodně času na vesnici se svou babičkou a dědou, mi byla kniha blízká a moc se mi líbila. Autorka v této knize popisuje život na vesnici velmi autenticky a z knihy je poznat, co pro ní její babička znamenala a jak moc jí měla ráda. Moudrost a dobrota této prosté ženy, která pozitivně ovlivňovala životy svých bližních, jsou základní dějovou linkou této knihy. Mně jako čtenáře asi nejvíce fascinoval pohnutý život Viktorky. Filmová zpracování jsou však také velice povedená, myslím, že by se autorce líbila.

14.05.2021

Jan z Pomuku Jan z Pomuku Emanuel Vlček

Velmi zajímavá kniha, která se zabývá vznikem kultu Sv. Jana Nepomuckého z hlediska historického. Přibližuje nám život a umučení tohoto českého světce, vysvětluje hádanku okolo dvou postav Johánka z Pomuku a Jana Nepomuckého, ale hlavně popisuje důkladný antropologický výzkum ostatků Sv. Jana z Nepomuku, který byl proveden v letech 1971-1973, jehož výsledkem byly vskutku zajímavé závěry. Některé poznatky uvedené v této knize pro mě byly úplně nové a některá sdělení např. o králi Václavovi IV. doslova šokující.

12.05.2021 5 z 5

Knihy kacířů se mají číst Knihy kacířů se mají číst Jan Hus

Útlá knížečka mistra Jana Husa, kterou napsal jako jakousi obhajobu svých názorů ohledně pálení "nepohodlných" knih. Mistr rozhodně nesouhlasil s fyzickou likvidací zakázaných literárních děl, protože v těchto knihách jsou obsaženy také myšlenky, jenž jsou pravdivé, přínosné a hodné zamyšlení. Hus nabádá k učeným disputacím nad těmito "závadnými" díly. Kniha obsahuje rozsáhlý rozbor Martina Wernische s vysvětlivkami, protože kniha není pro běžného čtenáře čtením jednoduchým, ale naopak spíše dílem filozofickým. V traktátu je spousta zajímavých myšlenek a názorů, které jsou platné dodnes, dokonce bych řekla, že v dnešní podivné době, kdy se opět spousta věcí zakazuje, cenzuruje a prochází kontrolou "korektnosti", jsou přímo aktuální.

11.05.2021 4 z 5

Deník morového roku Deník morového roku Daniel Defoe

Poslouchala jsem na radiu VLTAVA v podání Igora Bareše, jehož hlas a přednes velmi dobře seděl k této reportáži o velké morové ráně, která roku 1665 zasáhla Londýn. Myslím, že si člověk ani pořádně neumí představit hrůzu, kterou s sebou přinesla černá smrt. Danielovi Defoe bylo v té dobé 5 let, tuto knihu napsal více než o 50 let později a přesto má člověk pocit, jako by vyprávěl věci, které sám viděl a zažil. Jeho výpověď o této ráně boží je velice podrobná a zabývá se nejenom touto strašnou nemocí, které jde v patách smrt, bolest, zoufalství a strach, ale také tím, jaký měla dopad na psychiku lidí, mezilidské vztahy, obchod, práci a podobně. Je to velice smutné, ale zároveň zajímavé dílo.

11.05.2021 5 z 5

Peklo Peklo Mike Carey

Velmi zdařilé pokračování série Lucifer, které je opět velmi pěkně graficky zpracované. Příběh Jitřního knížete, který provází několik dějových linek sledujících cestu dalších postav pekelné ságy, mi zpříjemňuje většinou noční chvilky před spaním - to se to pak usíná :-) Vedle světlonoše Lucifera, který je od začátku sympaťák, i nadále zůstává mou oblíbenkyní statečná a hrdá Mazikeen. Jsem zvědavá, jak se bude příběh vyvíjet a těším se na pokračování vyprávění o obyvatelích těchto temných sfér.

10.05.2021 5 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Pokračování ságy jsem si opět užívala, některé dějové linky mě dost překvapily. Znovu jsem se ocitla ve středověké Evropě plné politických pletich a bojů o moc. Jde vidět, že některé věci, jako například politika, se opravdu nikdy nezmění. Děj měl spád a hltala jsem zase každou stránku. Drobné chyby v ději jsem samozřejmě také zaznamenala - Fratello na dvou místech zároveň nebo odchod Wolframa do Svaté země místo ve 12-ti letech v 6-ti, ale nad tím přimhouřím oko :-)

05.05.2021 5 z 5

Nový epochální výlet pana Broučka - tentokrát do patnáctého století Nový epochální výlet pana Broučka - tentokrát do patnáctého století Svatopluk Čech

Satirický počin Svatopluka Čecha mi vykouzlil úsměv na rtech a místy i vehnal slzy smíchu do očí. Ráda jsem doprovázela pana Broučka na jeho výletě do 15.století a prožívala s ním všechny situace, do kterých se dostal. Kniha je kritikou maloměšťácké společnosti na konci 19.století s její omezeností, nabubřelostí, tupostí a způsobem života.

05.05.2021