666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Opředeni mocným kouzlem Opředeni mocným kouzlem Jan Beneš

Knihu jsem četla jako náctiletá a dodnes si pamatuji, jak jsem jí nemohla odložit a byla jsem dějem naprosto fascinována. To co se v knize odehrává, mi doslova bralo dech a chvílemi to na mě působilo spíše jako horor.

05.05.2021 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Tato kniha je mou oblíbenou dodnes. Převyprávěné báje a pověsti Starých Řeků Eduardem Petiškou jsem jako malá doslova hltala a moc se mi líbily. Tenkrát jsme měli knihu v povinné četbě, kterou jsem velmi ráda a s nadšením splnila. Má své čestné místo v mé knihovně stále.

05.05.2021

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Tento dnes již kultovní příběh Mary Shelley musel ve své době působit jako velmi fascinující SCI-FI a věřím, že bylo obzvláště překvapující, že jej napsala žena. Kdysi jsem někde četla, že jej autorka napsala po uzavřené sázce několika přátel o to, kdo napíše nejděsivější příběh - myslím, že se jí to povedlo se vším všudy, čehož svědectvím je fakt, že toto vyprávění, zná pořád spousta lidí a dočkalo se také několika filmových zpracování.

04.05.2021 5 z 5

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

Sbírka melancholických básní psaných volným veršem, jejichž hlavním tématem je život, láska, příroda a smrt, které se v jednotlivých básních proplétají.

...a přešel zase déšť a podal mrtvým vodu skrze květiny

04.05.2021 4 z 5

Diamantová sekera: Baltské pohádky Diamantová sekera: Baltské pohádky Jaroslav Tichý

Téměř každý měsíc si četbu zpestřím nějakou pohádkovou knihou. Čtením pohádek se navracím do dětství a připomínám si dobu, která je dávno pryč. Tentokrát jsem sáhla po knize baltských pohádek Diamantová sekera, kterou jsem měla jako malá obzvláště ráda, protože je příběhově pestrá a obsahuje krásné ilustrace - jako dítě jsem si vybírala knihy hlavně podle obrázků a tyto jsou moc pěkné.

04.05.2021 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

UFF - ještě teď se klepu. Člověku je opravdu zle z toho, když čte tyto řádky, které popisují skutečné události, které se děly v době "normalizace" u nás doma, když duté hlavy řídily celou společnost. Vyprávění z lágrů naší socialistické republiky, kde se děla zvěrstva, která si nezadají s obludnostmi z koncentračních táborů za druhé světové války nebo gulagy v SSSR, kde lidskost nemá místo, a kde vládne strach, utrpení, zoufalství a absolutní degradace lidství. Bylo to na mě hodně silné kafe, ale čas od času je třeba si připomenout, co se v minulosti dělo a na tyto skutečnosti nezapomínat. Co je na tom všem dost nepochopitelné, je fakt, že někteří "aktéři" těchto zločinů si vesele žijí v poklidu, bohatství a dokonce v politických funkcích i dnes a nikdy nebyli za své zločiny potrestáni. To o něčem také svědčí a iluze o našich dnešních "vůdcích" si nedělám.

28.04.2021 5 z 5

Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda Robert Louis Stevenson

Knihu jsem četla několikrát a považuji jí za literární klasiku fantastiky. Nejenom příběh sám o sobě, ale také autorův detailní rozbor obou osobností příběhu, je fascinující. Tentokrát jsem sáhla po audioknize v hlavní roli s Iljou Rackem, což byla vskutku poslechová lahůdka ochucená skvělými výkony všech účinkujících.

28.04.2021

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Jednohubka na pár minut - neurazí ani nenadchne. Úsměvné komiksové stripy ze života mladého páru, který tvoří upírka a vlkodlak. Sem tam mi to koutky úst nahoru zvedlo. Knížečku zařazuji do čtenářské výzvy "kniha, kterou po přečtení někomu daruji" - má neteř ji určitě ocení víc :-)

27.04.2021 3 z 5

Temné vody Temné vody Kodži Suzuki

Moje první kniha od K.S. mě příjemně překvapila a dobře se mi četla - autorův styl psaní mi sedí. Soubor sedmi povídek, z nichž jsou některé protkané tajemnem, jiné strašidelné, další napínavé a všechny spojené s "temnými vodami".

26.04.2021 4 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Jaroslav Monte Kvasnica

Nádherná kniha o putování Jaroslava Monte Kvasnici po vlčích stezkách plná fotografií mi nejenom zpříjemnila povětšinou pozdní večery, ale také mi přinesla spoustu pro mě nových informací o těchto fascinujících stvořeních. Při čtení jsem se přenesla do hor a lesů - úplně jsem cítila jejich vůni a nechala jsem se unášet autorovým vyprávěním, které bylo leckdy i smutné a alarmující. Souhlasím s autorovým názorem, že je potřeba všechna ohrožená zvířata navrátit do přírody, kam neodmyslitelně patří a kde mají své bohem dané místo. Bohužel to v dnešní době zástavby a betonizace naší planety, lhostejnosti a tuposti lidí, není jednoduchý úkol :-(

25.04.2021 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Na knihu jsem se těšila, chtěla jsem si rozšířit obzory, co se severské mytologie týče. Myslím, že se autor snažil shrnout dostupné severské mýty a jednoduchou formou je převyprávět čtenáři. Dle mého názoru jinak ani nelze k této knize přistupovat. Mimo božstva, která mi byla známá, jsem poznala další postavy, místa a kouzelné atributy, jež mi dosud známé nebyly. Severští Bohové, kromě toho, že mají obrovskou sílu, nadpřirozené dary a kouzelné vymoženosti, jsou ve své podstatě stejně nedokonalí jako lidé - intrikují, hádají se, milují se, neustále bojují, kradou a v neposlední řadě přesmíru pijí :-)

24.04.2021 3 z 5

Vij Vij Nikolaj Vasiljevič Gogol

Hororová povídka Vij z pera klasika N.V.Gogola oplývá úžasnou strašidelnou atmosférou a je napínavá od začátku do konce. Zcela určitě patří do zlatého fondu tajemných příběhů. Četla jsem jí několikrát a viděla i filmové zpracování - k oběma se zcela určitě ještě vrátím.

21.04.2021 5 z 5

Kam odešly laně Kam odešly laně Jan Skácel

Moc pěkná knížka pro děti s jednoduchými obrázky Josefa Čapka, ke kterým napsal roztomilé říkanky a dětské básničky Jan Skácel. Nevím, zda-li by dnes knihu rodiče s malými dětmi pročítali, ale prarodiče by mohli, aby v dobách tabletů a "chytrých" telefonů lidská mláďata poznala také něco jiného a při tom milého.

21.04.2021 5 z 5

Kostlivec pod podlahou Kostlivec pod podlahou * antologie

Výběr povídek opředených tajemnem od známých českých autorů 19.století. Každá povídka je jiná - některé jsou trochu strašidelné, jiné lyrické a všechny napsané krásnou staročeštinou. Nejvíce se mi líbila povídka Lakomec od J.K.Šlejhara, Kostlivec pod podlahou od V.R.Krameria a v antologii asi nejznámější Faustův dům od A.Jiráska. Také ostatní povídky jsou povedené a čtivé. Ráda jsem si přečetla tento výběr literárních jednohubek českých mistrů pera.

19.04.2021 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Úžasné pokračování středověké rytířské ságy, které ani v nejmenším nenudí, naopak čtenáře ihned vtáhne do děje a propustí ho až na konci knihy s přáním vědět, jak se budou příběhy jednotlivých postav dále vyvíjet. Už se těším na další díl :-)

18.04.2021 5 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Miluji psy - jsou po celý život mými průvodci a nejlepšími kamarády, kteří tu pro mě jsou v dobách pohody, ale i strastí. Knihu jsem četla několikrát jako malá a v dospělosti jí mám pořád po ruce, protože z ní někdy předčítám na spaní svým čtyřnohým mazlíčkům :-) Kniha je pohlazením, radostí a milým prostředkem odreagování se. Karlovi Čapkovi se moc povedla a věřím, že i do budoucna potěší ještě hodně čtenářů :-)

15.04.2021

Božská komedie Božská komedie Mike Carey

Jako vždy jsem další pokračování cesty Jitřního knížete slupla jako malinu. V jednu chvíli jsem měla úplně nahnáno, co bude dál, ale jako vždy vzniklé zvraty zajímavě vygradovaly a otevřely cestu k další pouti všech hrdinů této pekelné ságy ...

14.04.2021 5 z 5

Santiniho jazyk Santiniho jazyk Miloš Urban

Jako velké obdivovatelce díla mistra Santiniho mi byla tato kniha příjemnou povinností. Líbilo se mi putování po architektonických skvostech, které Jan Blažej stvořil a líbilo se mi také povídání o Janu Nepomuckém. Kniha mě nastartovala v tomto směru tak, že až jen to bude trochu možné, budu pokračovat v cestě za Santinim, kterou jsem osobně začala v září 2020 ve Žďáru nad Sázavou. Dále však musím podotknout, že v některých chvílích mi přišel děj knihy poněkud zmatený a některé situace mi přišly - hlavně časově - neslučitelné s provedením, leda s pomocí "shůry" nebo z té "druhé" strany, což by asi u mysteriózní knihy nemělo vadit, ale nějak mi to prostě nesedělo. Dále mi též přijde chatrný motiv konání většiny postav - to jsem asi dost dobře nepobrala. Zkrátka mi to do sebe nezapadlo, tak jak by mělo.

14.04.2021 3 z 5

Cikánské pohádky Cikánské pohádky Marie Voříšková

Jsem moc ráda, že jsem tuto knihu díky DK objevila a sehnala. Velmi ráda jsem si cikánské pohádky přečetla a moc se mi líbily. Zamlouvá se mi, že je v těchto pohádkách otevřeně řečeno, že jsou cikáni mimo jiné vlastnosti, také leniví a vyčůraní. Vlastním vydání z roku 1959 a mám pocit, že dnes by to už cenzurou a pod neustálým dozorem nad tím, co je a není korektní a přípustné, jak "správně věci nazývat" a co si "správně" myslet, neprošlo :-( O to víc jsem ráda, že knihu mám v této verzi.

10.04.2021 4 z 5

Písař - Ukradený bůh Písař - Ukradený bůh John Petrie

(SPOILER) Poslední - čtvrtý díl série Písař se jako předešlé knihy odehrává ve starém Egyptě ve 14.století před Kristem. Tentokrát nás zápletka zavede do Abydosu - města boha Usira. Opět budeme svědky spiknutí, loupeží a vražd, které vzhledem k jeho postavení provází život hlavního hrdiny. Jako odpočinková kniha to vcelku šlo, ale zmiňovat se v této době o policii ? To snad ne !

08.04.2021 3 z 5