666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Skvělý historický román, který se zabývá hlavně osudy nižší šlechty, rytířů a obyčejných lidí na pozadí zásadní historické události, jakou byl nástup Jana Lucemburského na český trůn. V knize se setkáváme se známými postavami české historie, které významným způsobem ovlivňovali běh dějin českého království. Autor poutavě popisuje život na menších zemanských tvrzích, na vesnicích, v klášterech, ale i ve městě a bez příkras ukazuje, jak v těchto tvrdých dobách člověk nikdy nevěděl, jestli se dožije zítřka.

Popelnice života Popelnice života Ivan Martin Jirous

Výbor z několika básnických sbírek známé postavy naší undergroundové scény I.M.Jirouse. Knihu jsem dostala jako dárek, který mě moc potěšil. Kniha obsahuje básně z každého Magorova soudku - verše milostné, opilé, politické i existencionální, vyrostlé z hrubého zrna pocitů ze smutné doby, ve které byly napsány, kdy se velká část jeho přátel potýkala s pronásledováním STB, vězením a omezováním osobní svobody. On sám byl 5x odsouzen k odnětí svobody z politických důvodů a neustále sledován ...

Neonomicon Neonomicon Alan Moore

Pro mě byl tento komiks lahůdka. Ráda se toulám příběhy a krajinami světů H.P.Lovecrafta, a proto byl pro mě - jako jeho velké obdivovatelce - velmi příjemnou povinností. Ani chvíli jsem se u knihy nenudila, zápletka nebyla vůbec špatná a komiks jsem četla s velkým očekáváním a napětím. Líbilo se mi i výtvarné zpracování příběhu.

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Kniha Bábovky nepatří ke knihám, které běžně čtu - dostala jsem jí jako dárek, ale musím říci, že mě velice překvapila. Autorka ve zdánlivě nesouvisejících příbězích líčí životy 12-ti žen, jejich protějšků a rodin, které se, jak čtenář brzy zjistí, vzájemně velmi úzce prolínají - ach, jak je ten svět malý. Moc se mi líbilo, jak skvěle autorka jednotlivé dámy rozebere, včetně jejich mysli, tužeb a reality v jaké žijí. Několikrát mě u knihy nepříjemně zamrazilo, protože mi místy připadalo, že je to chvílemi snad o mně ...

23.02.2021 5 z 5

Heroinové deníky: Jeden rok v životě rockové hvězdy Heroinové deníky: Jeden rok v životě rockové hvězdy Nikki Sixx (p)

Působivě zpracovaná kniha jak po stránce výtvarné, tak obsahové. Je to deník, který se snažil psát Nikki Sixx - baskytarysta kapely Mötley Crüe, zachycující jeden rok jeho v té době "normálního" života na drogách všeho druhu a v permanentní opilosti, o tom kam až člověk může klesnout a dokonce i zemřít, ale také o tom, že nikdy není pozdě se závislostí bojovat a přestat přežívat v temnotách, než si pro Vás přijde Zubatá. Líbilo se mi, že se k jednotlivým zápisům z té doby s odstupem času vyjadřuje sám autor, ostatní členové kapely, kamarádi, rodina a další lidé...

22.02.2021 4 z 5

Děti a monstra Děti a monstra Mike Carey

Opět úžasně zpracovaný komiks - kresba i příběh byly skvělé. Člověk je celou dobu v napětí, co se semele a jakým směrem půjde vyprávění dále. Monstra, duchové, andělé a další obyvatelé obyčejným lidem nepřístupných světů mě odjakživa velmi přitahovali a to je určitě hlavní důvod, proč se mi tato série tak líbí.

21.02.2021 5 z 5

Upíři na staré Rusi Upíři na staré Rusi Alexej Konstantinovič Tolstoj

Tak toto byla opravdu chuťovka !!! Výborná knížka o třech novelách mistra Tolstého, který dokáže člověka téměř okamžitě vtáhnout do děje a neotřelým způsobem vyprávět příběhy, které se zdánlivě zdají jako ze života obyčejných smrtelníků, jimž jsou však v patách bytosti temnoty. Takto se psávaly hororové příběhy a musím říci, že mně styl starých mistrů sedí mnohem více než většiny dnešních autorů.

18.02.2021 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Velmi pěkně napsaná kniha pro (nejenom) mládež o tom, jak se vyrovnat se ztrátou milované osoby, se svými strachy, obavy z budoucnosti a samoty. Kniha mladému čtenáři ukazuje, jak se smířit se smutnou realitou lidského života...

17.02.2021 4 z 5

Písař - Chrám hrůzy Písař - Chrám hrůzy John Petrie

Druhý díl "Písaře" přímo navazuje na jedničku. Detektivka z období vlády Amenhotepa III. s celkem dobrou zápletkou - téměř až do konce jsem neodhalila účastníky spiknutí. Jako četba na odreagování se, je to dobré. Opět musím podotknout, že dost pokulhává korektura. Také jména některých postav a božstev jsou podivně přeložená, no budiž, ale Horus jako krahujec ? Všeobecně je přeci známo, že Horus je sokolí bůh - předpokládám, že je to chyba v překladu, jakož i ostatní "podivnosti", co se jmen a názvů týče.

15.02.2021 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Michail A. Bulgakov opatří k mým oblíbeným autorům a musím říci, že ani jeho autobiografická prvotina Zápisky mladého lékaře mě nezklamala. Autor dokáže člověka vtáhnout do děje, přiblížit mu místo, kde se děj odehrává a má přirozený dar příběhy barvitě vyprávět.

14.02.2021 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Řekla bych, že kniha je povedenější než Netopýr, první díl série o Harrym Holeovi. Příběh se mi zdá propracovanější i zápletka je zajímavá. Člověk se jako většinou musí zorientovat v postavách, ale pak to začne nabírat na obrátkách a detektivka se dobře čte. Vraha jsem si tipla zhruba 80 stran před koncem, ale motiv jsem odhadla jenom na 50%. Určitě si přečtu další díl série.

11.02.2021 4 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Úžasné vyprávění Josefa Lady o příhodách kocoura Mikeše a jeho kamarádů proložené autorovými typickými ilustracemi. Krásná, vtipná, veselá pohádka, kterou jsem milovala v knižní podobě, ale také jako večerníček a nepohrdnu jí ani v dospělém věku.

10.02.2021 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Jak já tuto knihu milovala a jak jsem se u ní nasmála :-) Humorné příběhy Pejska a Kočičky, které v sobě však nesou také ponaučení, a tak to má být. Typická česká pohádka z dílny Josefa Čapka obohacená jeho charakteristickými obrázky. Skvělé čtení pro děti a úžasný večerníček.

05.02.2021 5 z 5

Listy heroin Listy heroin Publius Ovidius Naso

Žalozpěvy opuštěných partnerek hrdinů řeckých bájí. Ovidius se vžívá do nitra milujících žen a píše básně formou dopisů jejich protějškům, které je opustily, zradily a nebo se dlouho nevracely zpět do náruče své vyvolené. Příjemná poezie o touze a o lásce, která může být i velice smutnou a bolestivou, je-li zrazena nebo není-li opětována. Ocenila jsem, že je knížečka doplněná vysvětlivkami ke každému listu, který čtenáři pomůže se zorientovat jak v postavách, tak v místech, o kterých je zmínka.

05.02.2021 4 z 5

Jošt Jošt Zdeněk Grmolec

Povedená kniha o životě Jošta, synovce Karla IV., syna jeho bratra Jana Jindřicha, který byl moravským markrabětem a svými ambicemi a politickými schopnostmi, které často provázely velmi nekalé praktiky, dosáhl až titulu římského krále. Kniha zachycuje poměry v Čechách, na Moravě, v Uhrách a v Polsku v době předhusitské. Trochu jsem se ztrácela v množství postav a občas mi neseděly použité výrazy. Např. slovo "tuzér" mi úplně zaskřípalo v uších. Někde pokulhávala korektura - správně bylo použito slovo kobka - jako místo věznění a dva listy dále se několikrát vyskytuje slovo kopka - jako by se jednalo o kopku sena ...

05.02.2021 4 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Komiks se mi líbil, a to jak kresba, tak pěkně zpracovaný stručný příběh Lovecraftova života. Jako velké obdivovatelce mistra H.P.Lovecrafta mi nesměl tento kousek ve sbírce knih chybět...

„Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá, a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.“ H.P.L.

„Nejstarším a nejsilnějším lidským citem je strach, a nejstarším a nejsilnějším druhem strachu je strach z neznáma.“ H.P.L.

02.02.2021 4 z 5

Malý město Malý město Bohumil Krejza

Malý město mě naprosto nadchlo, a i když nejsem z Mělníka, jako by Krejza psal o jakémkoli jiném menším městě - třeba o Sokolově nebo nedalekém Chodově, a to bez jakýchkoliv příkras, jednoduše, věcně a tak, jak to prostě je. Všude se odehrávají podobné příběhy, všude se podobně kalí, všude se podobně jede, všude se občas zadaří a všude má člověk občas pocit, že ten život stojí za starou belu ...

01.02.2021 5 z 5

Mumie auf Reisen / Mumie na cestách Mumie auf Reisen / Mumie na cestách J. H. Krchovský (p)

Další Krchovský do sbírky - a jak jinak než zase skvělé ! Knížka je útlá dvojjazyčná (česko-německá) sonda do tvorby Jiřího Háska. Sám epos Mumie na cestách je černý "záhrobní" humor, pro autora tak typický. Taktéž další básně se nesou na křídlech našeho mrzkého života, sexuální touhy, opojení alkoholem a čekáním na smrt.

30.01.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Velmi dobře prokombinovaný příběh se stoupajícím napětím a touhou konečně zjistit, jak to celé vlastně je - přesně to, co Agatha perfektně umí pro své čtenáře připravit. Stále - i po těch letech - jsou její detektivky dobrý čtenářský zážitek.

29.01.2021 4 z 5

Osvětim - Příběh mého přežití Osvětim - Příběh mého přežití Sam Pivnik

Vyprávění Šlamka Pivnika, který popisuje, jak strašným způsobem ovlivnily život jeho samotného, jeho rodiny, přátel a známých, válka a tzv. konečné řešení - jedna z největších odporností, kterou kdy "lidé" provedli svým bližním. Sam byl ve svých 16-ti letech deportován do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka s většinou své rodiny. Líčí svůj šťastný život před válkou, jak se změnil napadením Polska a jak byl postupně těžší a těžší, až se z něj stal jenom boj o přežití. Knihy s tématikou holokaustu jsou velmi smutné, ale je třeba si jejich čtením tuto dobu neustále připomínat, aby lidé nezapomněli, kam až slepá touha po moci několika šílenců může vést. Je naprosto nepochopitelné a hrozné, jak jsou někteří lidé schopni tyto skutečnosti bagatelizovat nebo dokonce popírat !!!

27.01.2021 4 z 5