666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Dvojité dno Dvojité dno J. H. Krchovský (p)

Moc se mi líbí básně J.H.Krchovského - často mám pocit, jako by mi mluvil z duše...

21.12.2020 5 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Poslouchala jsem jako audioknihu a jsem tomu tak ráda, protože jsem si tak několikrát zpříjemnila cestu v autě. Mám však pocit, že klasická kniha by mě asi úplně nebrala - na rozdíl od Egypťana Sinuheta, kterého jsem úplně hltala, mi tady něco chybělo ...

18.12.2020 4 z 5

Půlminutové horory Půlminutové horory * antologie

Knížečka spíše pro děti a mládež, kterou člověk může číst v době, kdy nemá moc času a ani energie na něco těžšího. Hororové příběhy jsou opravdu kratičké, takže knihu přečtete za chvíli. Kniha je hezky a vtipně provedená.

18.12.2020 3 z 5

Píseň z pytlíku na zvratky Píseň z pytlíku na zvratky Nick Cave

Mám moc ráda hudbu Nicka Cavea a skvěle mi sedí i jeho literární tvorba - obojí je můj šálek kávy ...

15.12.2020 4 z 5

Drákula Drákula Luis Scafati

Knihu jsem zakoupila do své sbírky všehomožného o Drákulovi :-) Kniha je pěkně zpracovaná, plná pěkných temných a erotických ilustrací. Po textové stránce nic moc, nicméně je dalším důkazem, že klasické dílo Brama Stokera je stále inspirací pro všechny druhy umělců ...

13.12.2020 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Volné pokračování Tatéra z Osvětimi je napsáno obdobným stylem. Je hrozné si jenom představit, co všechno Cilku potkalo na její životní cestě. V okamžiku, kdy už jí vysvitla naděje, že šílenství, které zažívala, skončí, přichází jiný druh pekla. Kniha se vcelku dobře čte, nicméně mám pocit, že autorka člověka nedokáže do těch hrozných míst vtáhnout a její vyprávění se čtenáři nedostane úplně pod kůži - místy je to takové jalové, řekla bych, a stejně jako první kniha značně odlehčené. Mám dojem, že oba příběhy se daly napsat lépe - z těchto knih má člověk pocit, že to tam až tak hrozné nebylo, což je, jak každý jistě ví, naprostá hloupost.

10.12.2020 3 z 5

Tolkienův svět Tolkienův svět Gareth Hanrahan

Přikláním se k názoru, že kniha se povedla a pro někoho, kdo nemá Pána prstenů, Hobita apod. v malíčku, je to vcelku dobrý stručný průvodce Středozemí, Krajem a dalšími místy, které pro nás stvořil J.R.R.Tolkien. Najdeme zde popis základních informací o tomto úžasném světě a jeho obyvatelích. Knihu provází velké množství pěkných ilustrací.

05.12.2020 4 z 5

Zločin v říši pohádek Zločin v říši pohádek Michael Buckley

Pěkná fantasy kniha spíše pro děti a mládež, která je vcelku napínavá, nenudí a určitě pobaví. Sáhla jsem po ní, protože jsem měla chuť na něco lehčího a byla to dobrá volba - odpočinula jsem si a příjemně se odreagovala v říši pohádek. Knihu pošlu dál mé neteři se synovcem :-)

04.12.2020 4 z 5

Požíračka mrtvol a jiné příšerné historky Požíračka mrtvol a jiné příšerné historky Ulf Palmenfelt

Docela pěkně zpracované krátké strašidelné příběhy pro děti a mládež. Kniha je hezky provedená, plná "hororových" ilustrací. Kniha je takovou útlejší sestrou knihy Černá sanitka. Kniha poputuje do rukou mého synovce a myslím, že se mu bude líbit :-)

04.12.2020 3 z 5

Jak se kreslí nula Jak se kreslí nula Miloš Cajthaml

Není to špatná kniha. Na začátku jsem se trochu ztrácela v tom, kdo vlastně mluví, ale pak jsem pochopila, jakým způsobem je to napsáno a srovnalo se to. Taková psychologická jednohubka o několika puberťácích, z nichž má každý jiné sociální zázemí a rodinné vztahy a o tom, jak tyto skutečnosti, rodiče, škola a potřeba někam patřit ovlivňují jejich chování a skutky, které jsou často na hraně a postupně se stávají kriminalitou toho nejdrsnějšího rázu. Příběh se odehrává za posledních let vlády komunismu v Praze. Kdysi jsem viděla i film Horká kaše, jehož je tato kniha předlohou, ale už si ho moc nepamatuji. Stáhla jsem si ho a chystám se na něj brzy kouknout.

02.12.2020 3 z 5

Profesor a šílenec Profesor a šílenec Simon Winchester

Vskutku velmi zajímavá kniha, která se zabývá vznikem a historií Oxfordského slovníku angličtiny ( a nejenom tohoto slovníku ). Sestavením tohoto velkolepého díla jazykovědy byl pověřen profesor James Murray, který se spřátelil s doktorem Williamem C. Minorem, jehož pohnutý osud zajímavě líčí tato kniha. Autor tak v jedné knize spojil literaturu faktu o vzniku slovníku s biografií doktora W.C. Minora, který prožil většinu života v blázinci a pomáhal se sestavením tohoto veledíla. Kniha byla opravdu zajímavá, dosud mě nikdy nenapadlo přemýšlet nad tím, jaká obrovská a mravenčí práce musela být sestavení jakéhokoliv slovníku v době, kdy nebyly "vymoženosti" dnešní doby jako internet, počítače apod., natož takového lexikografického gigantu jako je OED.

30.11.2020 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Naprosto úžasná záležitost !!! Skvělé podobenství, bajka, která si bere na mušku totalitu v Rusku v čele se Stalinem, ale v podstatě je varováním před všemi totalitními režimy. Nejdříve lidé doufají, že revoluce přinese lepší zítřky pro všechny, všichni si budou rovni a budou se mít lépe. Zpočátku plni nadšení a uchvácení převratem opravdu věří, že to tak bude a možná to tak chvíli i vypadá. Jenomže postupně se nenápadně začnou překrucovat skutečnosti, neplnit sliby, měnit pravdy a na řadu přichází cenzura. Lidé žijí i nadále pod těžkým jhem těch "nahoře", kteří si žijí jako prasata v žitě, pro něž pravidla neplatí, a když má někdo námitky, přijdou nemilosrdné represe, diskreditace nebo vyhnání oponentů, a nakonec i popravy, které zblblé ovce s vymytými mozky vděčně odsouhlasí. V knize můžeme bohužel najít částečně také odraz naší doby ... :-(

24.11.2020 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Skvělý soubor pohádek vyprávěných po "Werichovsku" :-) Některé z nich jsou vskutku notoricky známé, některé méně, ale všechny v sobě mají moudro, vtip, ale také kritiku - některé věci mi jako dítěti vůbec nedocházely a najednou je vidím jako na dlani - velmi povedené!!!

22.11.2020 5 z 5

Severský bestiář Severský bestiář Andrea Lundgren

Šest, řekla bych spíše, psychologických povídek, které se odehrávají na severu Evropy a vypráví povětšinou o osamělých lidech, kteří se něčím liší od většinové společnosti, a kteří svou samotu a strachy zahánějí metamorfózou v různá zvířata. Kniha není špatná, některé příběhy mě bavily více, jiné méně.

22.11.2020 4 z 5

Písař - Anupův hněv Písař - Anupův hněv John Petrie

Nečekejte klasický historický román, protože je tato kniha spíše detektivka z období vlády Amenofise III. (Amenhotepa III.), na jejímž pozadí jsou vykreslena některá fakta z této doby. Kniha se vcelku dobře četla - jako oddechovka dobré. Pokud však jde o přesnost např. jmen bohů nebo jmen skutečných postav atd., je kniha plná nepřesností. Také korektura trochu pokulhává.

19.11.2020 4 z 5

Blahoslavená Anežka Česká Blahoslavená Anežka Česká Bohumil Svoboda

Pěkné provedení sborníku ke svatořečení Blahoslavené Anežky České. Kniha je obohacena pěknými ilustracemi a fotografiemi. Jsem ráda, že jsem si tento sborník pořídila a připomněla si jeho přečtením život a osud této výjimečné ženy z krve královské, která se vzdala svého vysokého postavení, vyhlídek na lukrativní sňatky a veškerého bohatství, aby žila v ústraní kláštera v pokoře, chudobě a odříkání, a která se stala zakladatelkou špitálů a obětovala svůj život péči o nemocné, staré, opuštěné a chudé lidi ... Čest její památce !!!

16.11.2020 4 z 5

Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích Otto M. Urban

Naprosto skvostný katalog k probíhající výstavě Sen ve snu: Edgar Allan Poe a umění v českých zemích, na jehož zrodu spolupracovali V.Hulíková a O.M.Urban, kteří jsou sami o sobě zárukou kvality, a další nadšenci. Výstavu jsem osobně navštívila a při její prohlídce jsem celou dobu měla husí kůži, protože to byla temná, mrazivá a tajemná nádhera. Měla jsem v plánu jet na výstavu ještě jednou, ale vzhledem k situaci okolo COVID, se mi to asi nesplní :-(( Na památku však budu mít tento úžasný katalog, který mě vždy znova provede s duchem E.A.Poea v zádech a dopodrobna mi opět připomene celou tuto úchvatnou snovou podívanou.

13.11.2020 5 z 5

Jezábel Jezábel Eleanor de Jong

Kniha se dobře četla a ihned mě vtáhla do děje. Autorka podle mého názoru Jezábel do značné míry zidealizovala a udělala z ní úplně jinou postavu než tu, kterou nám předkládá historie a starý zákon. Na druhou stranu víme, že historii píší vítězové, takže si osobně myslím, že pravda bude asi někde uprostřed. Jezábel byla určitě trnem v oku prorokům a kněžím jediného boha, zvlášť, když se vůbec netajila tím, že uctívá bohy své domoviny. Myslím, že také její politický a obecný vliv byl velký a to v té době v těchto krajích nebylo obvyklé. Z těchto i dalších důvodů si myslím, že tenkrát, stejně jako dnes, posloužila dobře diskreditace a pomluvy jedince, kterého chceme zničit. Dále se však také říká "na každém šprochu, pravdu trochu", a proto se domnívám, že ve svém životě asi provedla též plno špatných věcí, a protože byla dominantní a rozhodně nebyla žádná světice, šla si tvrdě za svým. Jsou to však jenom dohady a dnes už asi jenom těžko zjistíme pravdu o tom, jestli se jméno Jezábel stalo synonymem pro ženskou špatnost a marnivost právem.

11.11.2020 4 z 5

Karl Fenkl a jeho doba Karl Fenkl a jeho doba Miloš Bělohlávek

Moc pěkně zpracovaná útlá dvojjazyčná knížečka o jednom z nevýznamnějších mužů, kteří se zasloužili o pozvednutí města Chodov. O muži, který se jako nemanželské dítě "bez otce" tvrdou prací vypracoval až na spolumajitele porcelánky, velice aktivně se podílel na modernizaci města a často ze svých vlastních prostředků hojně přispíval k jeho růstu a rozkvětu. Děkuji panu Milošovi Bělohlávkovi, místnímu historikovi, že neustále s velkým zápalem objasňuje historii našeho města a s pomocí MÚ města Chodov a dalších mecenášů se mu podařilo ( mimo jiné) také zrestaurovat - nebo spíše nově zbudovat rodinnou hrobku tohoto neobyčejně obětavého a váženého muže - starosty Karla Fenkla.

08.11.2020 5 z 5

Bohové a bohyně starověkých civilizací Bohové a bohyně starověkých civilizací Leon Ashworth

Vcelku pěkně provedená kniha o božstvech starého Egypta, Řecka, Říma a Vikingů. Publikace je takový stručný základ pro někoho, kdo o tomto tématu nic nebo téměř nic neví. Kniha je obohacena velkým množstvím obrázků a fotografií.

07.11.2020 4 z 5