666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Knihu jsem četla už dříve s velkým nadšením a jedním dechem. Jedna z nejkrásnějších knih o starém Egyptě, které jsem zatím měla to potěšení přečíst. Poslouchala jsem také jako audio knihu a také se mi moc líbila. Určitě se jak ke knize, tak k audio verzi ještě ráda vrátím.

06.04.2021

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Po knize jsem sáhla pro odlehčení po poněkud náročnějším tématu a musím říci, že kniha splnila svůj účel. Děj se zbytečně nevleče a při četbě v noci po půlnoci při úplňku jsem se v jistých částech fakt bála :-) Trochu moc rychlé mi přišlo rozuzlení na konci knihy. Taky jsem našla na konci logickou chybu, které si určitě všiml každý, kdo knihu četl... Kniha o strašidelném domě a jeho duchovi mě rozhodně nezklamala.

05.04.2021 4 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné povídky Alexandr Isajevič Solženicyn

Kniha se mi líbila - všechny čtyři povídky, i když každá jinak, a myslím, že jí budu mít v hlavě hodně dlouho. Vždy když čtu podobné knihy, tak mě úplně mrazí a je pro mě nepochopitelné, co byli lidé nucení vydržet, ať už ve válkách, nebo jako zde v gulagu popř. při jiných pohromách. Dnes bereme jako samozřejmost naše pohodlí v teplíčku domova, přecpané žaludky a odpočinek o víkendech nebo na dovolené, a přesto jsme pořád nespokojení a stěžujeme si.

01.04.2021 4 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Nápad, pojmout snad 100x vydanou nesmrtelnou kytici K.J.Erbena jako komiks, byl vskutku výtečný. Další velké plus zaslouží to, že komiksy k jednotlivým baladám pochází od různých autorů, čímž je zaručena rozmanitost. Některé na mě zapůsobily více, jiné méně - asi jako na každého. Líbilo se mi, že některé jsou vykresleny v dnešní době a jsou v nich zřetelně vidět "výdobytky" našeho uspěchaného světa, které by v dobách autora byly nejspíše předmětem SCI-FI. Kniha samozřejmě nepostrádá všechny balady v původních verzích tak, jak je pro věčnost sepsal mistr pera J.K.Erben.

31.03.2021 5 z 5

O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi Václav Čtvrtek (p)

Jako malá jsem tuto knížku měla moc ráda. Jednu dobu jsem jí s sebou všude tahala, až jsem jí zapomněla v lese. Když jsem si to uvědomila, vypravila jsem se knihu hledat, ale neúspěšně - byla jsem z této ztráty hodně smutná. Líbil se mi také večerníček.

27.03.2021 5 z 5

Máme doma vegána Máme doma vegána kolektiv autorů

Kuchařku jsem dostala jako dárek od kamaráda Zajíce, kterým mi udělal velkou radost. Provedení je takové, jak si ho u kuchařek představuji - rozpis ingrediencí, postup přípravy jídla a hlavně barevné fotografie, protože jíme také očima :-) V této knize jsem našla spoustu zajímavých receptů a inspiraci pro obohacení jídelníčku.

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Skvělé pokračování historické ságy Rytíři z Vřesova. Knížka se velmi dobře čte, děj má spád a není předvídatelný, což je jenom dobře. Líbí se mi, jakým způsobem autor popisuje jak přírodu, lidi a jejich charaktery, tak dobu středověku, která rozhodně nebyla žádnou procházkou růžovým sadem a právě to umí František Niedl bez zbytečných romantických příkras čtenáři v reálné syrovosti naservírovat...

Caravaggio Caravaggio Milo Manara

Nádherná práce, úžasná detailní kresba, přiblížení životního příběhu skvělého umělce a zrodu jeho nejznámějších děl. Opravdu důstojná poklona fenomenálnímu italskému malíři, který bohužel zemřel příliš mladý, Caravaggiovi.

24.03.2021 5 z 5

Irské duchařské historky Irské duchařské historky Patrick Byrne

Kniha je takovým souborem o výskytu duchů a jiných stvoření v Irsku. Rozhodně to nejsou duchařské povídky, ale pouze tradované pověsti a příběhy na toto téma, které se už po generace (některé po kratší dobu) vyprávějí mezi lidmi. Kniha by se dala přirovnat k Duchařským příběhům Olgy Krumlovské, která obsahuje obdobné historky z naší domoviny.

22.03.2021 3 z 5

Písař - Syn pouště Písař - Syn pouště John Petrie

Třetí díl série Písař pokračuje v podobném duchu jako předchozí díly. Tentokrát jsem navíc měla pocit jako by hlavní hrdina postrádal svůj důvtip, a že i přes svou vrozenou nadprůměrnou inteligenci, skočí do každé léčky, která se dala očekávat. Celkově byl děj dost předvídatelný a rozuzlení se opět odehrálo až moc rychle. Opět pokulhává korektura.

22.03.2021 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha na mě udělala dojem - dobře pojaté téma, které ve mně vzbudilo zájem o Žítkovské bohyně. Do budoucna bych si chtěla přečíst další knihy, ve kterých se autoři zabývají skutečnostmi o těchto podivuhodných ženách. Příběh byl podle mého názoru moc pěkně zpracován, výpisy zpráv z různých archivů působí tak, že se zdá, jako by člověk četl převyprávění skutečného příběhu. Konec knihy mě fakt dostal - to jsem opravdu nečekala. Už dvě noci se mi o Bílých Karpatech a Bohyních zdá, tak uvidím co dnes :-)

20.03.2021 5 z 5

Peříčko Finista Jasného sokola Peříčko Finista Jasného sokola neznámý - neuveden

Tuto knihu jsem četla několikrát jako malá a byla jedna z mých nejoblíbenějších, jak pro pohádky, které obsahuje, tak pro krásné ilustrace. Stejně jako Leona333, které děkuji za připomenutí této knihy, mám dodnes moc ráda pohádky ze staré Rusi.

15.03.2021 5 z 5

Flirtování se zatracenými Flirtování se zatracenými Mike Carey

Zpravidla volím komiksy jako doprovodné čtení pro zpestření četby jiných knih a musím s uspokojením zkonstatovat, že tuto komiksovou lahůdku na pokračování jsem si opravdu oblíbila. Po stvoření nového vesmíru, se setkáváme s dalšími obyvateli temné strany, nechybí erotika, politika, komplot, drby, mučení a démonická zábava. Už se těším na další cestu Svělonoše a jsem moc zvědavá, jak to bude dál s válečnou vůdkyní Lilim Mazikeen ...

14.03.2021 5 z 5

Andykódy Andykódy Andy Bureš

Výborný nápad - volný verš hlášek a proslovů premiéra, který vyvolá úsměv na tváři, ale v pozadí je to až varovné a mrazivé uvědomění si reality a toho, kdo nám tu velí :-( Knihu jsem obdržela od spolku PHS jako dárek, což mě velice mile překvapilo - ještě jednou děkuji :-)

13.03.2021 5 z 5

Dopisy z planety Země Dopisy z planety Země Mark Twain (p)

Jsem moc ráda, že jsem po této knize díky čtenářské výzvě sáhla. Mark Twain si bere na mušku bibli jako takovou, některé biblické události, křesťanství, přikázání a nakonec člověka "pána tvorstva". Kniha mě pobavila a musím říct, že s velkou částí vyřčeného souhlasím. Jak by dobrá satyra měla, nabádá tento počin člověka k zamyšlení.

12.03.2021 4 z 5

Matka noc Matka noc Kurt Vonnegut Jr.

Poslouchala jsem na radiu Vltava v podání Michala Bumbálka. Příběh plný neuvěřitelných absurdit a zvratů se silně protiválečným podtextem. Vyprávění se mi líbilo, nutí člověka k zamyšlení. Řekla bych, že anotace na Vltavě "Nejčernější groteska o muži, který šířil zlo, aby pomohl dobru" je naprosto trefná.

10.03.2021 5 z 5

Prométheus Prométheus Aischylos

Poslouchala jsem jako velice povedenou dramatizaci na rádiu Vltava, která svým zpracováním podle mého názoru odpovídala autorově době, kdy tato velká řecká dramata plná patosu vznikala.

08.03.2021 4 z 5

Hormon štěstí Hormon štěstí Bohumil Krejza

Kniha jako by byla takovým volným pokračováním Malýho města. Opět se jedná o příběhy několika lidí, kteří zrovna nepatří do "vyšších" vrstev naší společnosti a žijí svoje trpké životy ve finanční nouzi za podpory alkoholu a drog. Líbí se mi autorův syrový styl psaní o lidských osudech, které se v průběhu knihy prolínají, bez zbytečných příkras.

07.03.2021 5 z 5

Papež ukrutný Papež ukrutný Alejandro Jodorowsky

Komiks je nádherně zpracovaný po výtvarné stránce. Co se obsahu týče, musím podotknout, že ač nejsem žádný puritán a o tom, jak to chodívalo ve Vatikánu si nedělám žádné iluze, toto bylo na mě trochu silný kafe. To, že k získání a upevnění moci jde využít jakýchkoliv praktik a prostředků, že se mocní neštítí použít a udělat leccos, je z historie jasné nejenom u světských panovníků, ale také u církve "svaté", což ostatně pragmaticky ve své příručce pro panování "Vladař" popsal sám Machiavelli, ale aby byla moc Vatikánu udržovaná nejenom vojenskou silou, úplatky, lstí, vraždami, ale z velké části také prostřednictvím análních otvorů mužů z celé Evropy a obscénními perverzními homosexuálními praktikami, kterými je kniha doslova prošpikovaná - to je i na mě velké sousto...

06.03.2021 3 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Vskutku mystická a tajemná kniha. Musím říct, že se nečte lehce. Občas jsem se trochu ztrácela, nicméně mě kniha velice zaujala svou atmosférou - jako bych cítila dech staré Prahy opředené nespočetnými tajemstvími, mezi které patří i legenda o Golemovi. Meyrinkův příběh je plný záhad a všemožných propletenců, avšak postavu Golema, tak jak ho známe z vyprávění a pohádek, byste hledali marně. Kniha se mi líbila a určitě se k ní v budoucnu ještě vrátím.

05.03.2021 4 z 5