666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Mikuláš, vévoda opavský Mikuláš, vévoda opavský Jaroslava Černá

Řekla bych, že je kniha důstojnou poklonou méně známé osobnosti Mikulášovi, vévodovi opavskému, prvorozenému, ale nemanželskému synovi velkého krále Přemysla Otakara II. Mikuláš byl po celý svůj život oporou a pravou rukou svého nevlastního bratra krále Václava II., jenž byl i díky Mikulášovým politickým schopnostem, vlohám pro jednání a vládnutí, které zcela určitě zdědil po svém otci, velice úspěšným panovníkem. Kniha je trochu zidealizovaná, místy s nádechem romantiky, ale není zbytečně přeslazená.

10.06.2021 4 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Souborné vydání díla Jiřího Háska mě velmi potěšilo. Kniha dekadentní, ponuré, bizarní a nihilistické poezie mi jako vždy zpříjemnila chvilky před spaním a pochmurná rána. Krchovský patří k mým nejoblíbenějším básníkům. Jeho černý humor beroucí si na mušku otázky života a smrti, pitvání se v marnosti žití, skepse a záhrobní verše mi fakt sedí.

Unaven k smrti nudnou rolí
sám sebe hrát - že jsem… Chci spát
předstírám spánek, tvář mne bolí
vším, čím jsem byl, jsem nebyl rád

Jak se mi zdá, nic se mi nezdá
už nemám o čem dát si zdát
na nebi bledne moje hvězda
vším, čím jsem nebyl, byl jsem rád

10.06.2021 5 z 5

F. L. Věk I.-II. F. L. Věk I.-II. Alois Jirásek

Vrcholné historické dílo Aloise Jiráska z doby českého národního obrození, které čtenáře provede děním nejen v Českých zemích na pozadí josefínských reforem, francouzské revoluce, napoleonských válek a pobytem ruských vojsk v Čechách. Román je autentickou kronikou českého osvícenství a také jazykového, literárního a divadelního vlastenectví. Spolu s příběhem hlavního hrdiny F.L.Věka líčí autor velmi barvitě činnost např. Václava Tháma a dalších pražských i venkovských buditelů. Vynikajícího filmového zpracování se tento román dočkal ve stejnojmenném seriálu režiséra Františka Filipa v hlavní roli s Radoslavem Brzobohatým z roku 1970.

Král Lear Král Lear William Shakespeare

Jedna z největších tragédií mistra dramatu W.S. o lidském údělu, bloudění, pýše, poznání, zklamání, ale v neposlední ředě také o soucitu, pokoře a odpuštění. Dramatický život krále Leara, který ho dovede až na pokraj šílenství, je příznačný a metaforický pro celý lidský svět a je třeba si z něj vzít hluboké ponaučení.

09.06.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Tato vynikající klasika se neodmyslitelně zapsala mezi kultovní knihy Sci-Fi žánru. Skvělý apokalyptický příběh, který byl výborně a čtivě zpracován si zaslouží čtenářský obdiv i dnes po 70-ti letech od jeho prvního vydání - tleskám.

09.06.2021 5 z 5

Zpěvy Maldororovy – Poesie – Dopisy Zpěvy Maldororovy – Poesie – Dopisy Comte de Lautréamont

Toto vynikající dílo, ve své době nedoceněné, asi nebude pro většinu čtenářů jednoduché čtivo a myslím, že velká část milovníků knih jej nezkousne ani dnes. Kniha, která se dočkala uznání až s příchodem surrealismu, byla ve své době nadčasová. Dekadentní podobenství, fascinující temná poezie v próze, která koresponduje s tehdy oblíbenou gotickou literaturou. Hlavní postavou tohoto poetického nihilistického románu je Maldoror - zosobnění čistého zla, který k nám promlouvá v ich-formě a není divu, že oslovuje hlavně avantgardu.

Exodus Exodus Mike Carey

Exodus aneb všichni nesmrtelní vypadněte z mého světa, aby Vás náhodou nenapadlo nárokovat si opuštěné místo po Bohu, který to zabalil a odešel do jiných sfér. Reakce Světlonoše na pokus o převzetí moci dvou z titánů. Úkolem ke splnění přání Jitřního knížete byla pověřena samozřejmě válečnice Mazikeen, dále Elaine, která již není dítětem, a několik dalších Luciferových příznivců. Gaudie se svými výroky mě pořád dokáže rozesmát. Příběh malého chlapce a snovače byl zajímavý a trochu smutný. Nyní už se těším na další díl, protože jsem zvědavá, jak se vyvine setkání Mazikeen s její matkou.

08.06.2021 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Výborné a napínavé pokračování série Rytíři z Vřesova mě ani trochu nezklamalo. Čtivě psaná sága neztrácí na obrátkách, děj se zajímavě a často i nečekaně vyvíjí. V tomto díle jsem byla úplně na nervy, jak to všechno okolo hlavních hrdinů Wolframa Katzingera a Beneše z Vřesova dopadne. Některé scény byly opravdu drsné a odplata nemilosrdná, což nebylo ve středověku nic mimořádného. Škoda jen, že za zákeřné zrady a chyby svých pánů často zaplatili životy i nevinní lidé a zvířata.

06.06.2021 5 z 5

Očkování - hrozba nebo záchrana? Očkování - hrozba nebo záchrana? Tomáš Kašpar

Velice zajímavá kniha plná překvapujících a místy až šokujících informací. Tuto knížku by si měl opravdu přečíst každý právě v této podivné době, ať už je pro očkování nebo proti němu. Ocitáme se v době, kdy je společnost rozdělena na dva tábory a musím říci, že začínám mít pocit, že Ti kteří nesdílí nadšení z očkování a odmítají ho, začínají být šikanováni a omezováni, přitom by tak závažná věc, měla být svobodným rozhodnutím každého člověka. Těm, kdo očkovaní jsou a v očkování věří, by přeci nemělo vadit, že jsou jedinci, kteří toto odmítají, protože je má přeci vakcína ochránit, tzn. nejsou jim neočkovaní žádnou hrozbou. Nemohu se zbavit pocitu, že je za tím vším celou dobu něco víc a v první řadě určitě byznys. A jak už kdysi napsal Ray Bradbury "... donutí nás pro naše dobro" :-((

04.06.2021 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Jednu z mých nejoblíbenějších knih jsem tentokrát poslouchala na radiu VLTAVA ve vynikající dramatizaci režiséra Jiřího Horčičky z roku 1987. Ve hře vystupují přední čeští herci, kteří podávají vskutku bravurní výkony. Příběh o věčném boji dobra se zlem nejenom v době bolševické diktatury v Rusku vřele doporučuji . Na rádiu Vltava je rozhlasová adaptace tohoto mistrovského díla ke slyšení až do 12.6.2021.

01.06.2021 5 z 5

Sto hororů ve sto slovech Sto hororů ve sto slovech * antologie

U čtení kratičkých povídek jsem se bavila - nejvíce se mi líbily ty, které byly napsány s notnou dávkou černého humoru. Knížka je proložená medailonky autorů, které vždy uvádí část s jejich příběhy o sto slovech. Četla jsem v okamžiku, kdy jsem byla extrémně vytížená a přesně tyto kraťoučké horory byly to, co jsem mohla ještě vtěsnat do svého přeplněného rozvrhu.

31.05.2021 4 z 5

Domy ticha Domy ticha Mike Carey

Opět skvělé pokračování série Lucifer. Napínavá cesta do Domů ticha, tentokrát na palubě nebeské lodi Naglfar patřící severským božstvům. Objevují se zde nové zajímavé postavy. V Domech ticha jsem měla nahnáno, z Pavilonu luceren jsem měla husí kůži a o Mazikeen jsem se jednu chvíli fakt bála. Mise za záchranu týraných duší Elaine i její kamarádky Mony splnila svůj účel a holky jsou "volné". Musím souhlasit s ostatními komentáři, že u posledního sešitu mi moc nesedla kresba, tak nějak mě píchala do očí. Jsem moc zvědavá, jak se bude dál vyvíjet osud Lucifera, ale také Michaela a dalších postav této skvělé série.

30.05.2021 5 z 5

Luciferovo evangelium Luciferovo evangelium Christopher Hyde

Škoda, že zde na DK není hodnocení na deset hvězdiček - dala bych 70%.
Vcelku napínavý dobrodružný akční příběh, ve kterém se vydáme za odhalením historického tajemství, jehož odhalení by otřáslo světem. Typ knihy, se kterými se po vydání Šifry od Dana Browna roztrhl pytel, jenž však nedosahují, co se čtivosti týče, jejího náboje a kvality.

29.05.2021 3 z 5

Něžně háčkovaný čas Něžně háčkovaný čas Stanislav Rudolf

V období druhého stupně základní školy jsem pár knih od Stanislava Rudolfa přečetla a úplně jsem je hltala - bylo to něco nového, příběhy o prvních láskách, o prvních polibcích, něco, co mi bylo v té době ještě cizí a zakázané, o to mě více bavilo tyto knihy číst. Postupně jsem začala tyto příběhy poznávat na vlastní kůži a tudíž už jsem neměla potřebu takovou literaturu vyhledávat.

27.05.2021 4 z 5

Romeo a Julie : Tragedie v 24 scénách Romeo a Julie : Tragedie v 24 scénách William Shakespeare

Nesmrtelné dílo mistra dramat W.S., které zná snad úplně každý. Tragický příběh mladých milenců, kteří doplatí na nenávist, která panuje mezi jejich rodinami. Při návštěvě Verony nikdy nezapomenu zajít k domu Julie a vždy si jí představuji, jak stojí na svém balkoně a rozmlouvá s Romeem.

27.05.2021 5 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Vzhledem k faktu, že mám hrůzu ze žraloků a jsem schopná začít se topit u nás na rybníku, když někdo ze srandy zakřičí "pozor, žralok", byla tato kniha pro mě opravdový napínavý a strašidelný počin. Mrazení, strach, čekání na okamžik, kdy se krvechtivý démon zase zjeví, mě při čtení této knihy provázely téměř celou dobu. Pamatuji se, když jsem poprvé viděla filmové zpracování Čelistí - opravdu jsem se bála, ani nedutala a chvílemi jsem fakt ječela...

27.05.2021 4 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

Úžasný komiks Drákula, o kterém by se dalo říct, že je takovým velmi povedeným průvodcem k světově známému filmu F.F.Coppoly, který natočil podle románu Brama Stokera. Grafické zpracování komiksu mě potěšilo, kresba otce komiksového HellBoye Mika Mignoly se mi líbí, k tématu skvěle sedí, atmosféra je hezky ponurá. Další pěkný přírůstek do mé upírské sbírky mi udělal radost.

24.05.2021 5 z 5

Sbírání vlny Sbírání vlny Patti Smith

Impresionisticky laděné vzpomínání Patti Smith na dětství prolínající se s jejími snovými vizemi a představami. Místy se jedná spíše o poezii v próze, ve které autorka nezapře, že je "květinové" mírumilovné dítě s velkým srdcem a čistou duší.

22.05.2021 4 z 5

Zápisky na manžetách Zápisky na manžetách Michail Bulgakov

M.A.Bulgakov se opět představil jako vynikající spisovatel se smyslem pro detail s darem vyprávět o obyčejných lidech a jejich nevýznamných životech. Kritika maloměšťácké společnosti tehdejšího Ruska a systému, který byl řízen neschopnými a podlézavými tupci pod taktovkou všudypřítomné byrokracie. Ve vynikajícím provedení jsem poslouchala na rádiu VLTAVA v podání Davida Vejražky a Stanislava Šárského.

21.05.2021 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Charakter hlavního hrdiny odrážející se v jeho vlastní podobizně, je výborná myšlenka. Krásný, mladý, okouzlující a nestárnoucí Dorian Gray na první pohled působí jako sympatický, vzdělaný, dvorný a dobře vychovaný muž. Ve skutečnosti je to však nečestný, zvrhlý, cynický zloduch, který neváhá ostatní jenom využívat, aniž by si výrazněji připouštěl, že svým chováním může někomu hluboce ublížit. Kniha je ostrou kritikou požitkářské společnosti konce 19. století.

20.05.2021 5 z 5