666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Kniha mě zaujala okamžitě už pro své grafické zpracování. Nápaditý příběh mě velice zaujal a ani nevím, jak jsem tuto knihu zhltla a hned se vrhla na další pokračování. Autor píše čtivým jazykem, příběhu nechybí napětí a zajímavý překvapivý děj.

24.08.2021 5 z 5

Vzpomínky z dětství Vzpomínky z dětství Josef Lada

Josef Lada umí tak krásně vyprávět o obyčejném životě, že se s ním člověk lehce přenese do doby před sto lety a nechá se unášet příběhy dětí a lidí z vesnice, až má pocit, že cítí kouř z podzimních ohňů, chuť pečených brambor a je mu u čtení moc hezky. Často si přeji, aby se tyto časy vrátily a tato šílená zrychlená doba nebyla.

24.08.2021 5 z 5

V melounovém cukru V melounovém cukru Richard Brautigan

Zdánlivě pohodový a idylický život komunity melounového cukru v Jámoru je narušen partou lidí, kteří se od komunity oddělí a žijí svůj život pod vedením NeŽita v Zapomenutých podnicích jinak - bez růžových brýlí, v neustálém alkoholovém opojení, ale s vědomím toho, že to, jak se žije v Jámoru, je jaksi absurdní a prázdné. Po vyhrocení situace a spáchání hromadné sebevraždy NeŽitovců pokračuje život v Jámoru bez větších emocí dál, jakoby se vůbec nic nestalo.

24.08.2021 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Poslouchala jsem jako povedenou audio dramatizaci, ze které čiší tajemno a zvláštní atmosféra. Příběh nevšedního rázu, který popisuje příběh hlavního hrdiny, který se dostává do uzavřeného společenství lidí, kterým vládne byrokracie a nesmyslnost, se kterou navzdory velké snaze nelze bojovat a cokoliv změnit. Příběhem nás provází řetězec absurdních situací, které jsou pro tuto společnost lidí normální. Hlavní hrdina se nakonec postupně začleňuje mezi ostatní a začíná žít tento podivný život také.

24.08.2021 4 z 5

Jakoby - Als ob Jakoby - Als ob J. H. Krchovský (p)

Tentokrát jsem poslouchala jako autorské čtení na radiu Vltava v rámci Léta v undergroundu - velice působivé, naléhavé, mrazivé, tíživé, absurdní a skvělé ...

18.08.2021 5 z 5

Protest Protest Václav Havel

Zajímavá jednoaktovka Protest zachycující postoje, morálku a jednání dvou mužů ve chvíli, jsou-li postaveni před rozhodnutí zda podepsat petici nebo ne. Zatímco první bez přemýšlení podepíše, protože se mu to zdá být mravně správné, druhý dlouhým monologem vysvětluje, jak je to správné, ale sám vypočítává důvody, proč to on udělat nemůže. Poslouchala jsem výbornou dramatizaci na radiu Vltava.

17.08.2021 4 z 5

Černá křídla Cthulhu 3 Černá křídla Cthulhu 3 * antologie

Jsem ráda za tuto sérii, kterou pro čtenáře hororu připravil S.T Joshi. Editor se snaží pro čtenáře sestavit antologie "lovecraftovského" hororu velkého množství autorů, které mistr H.P.Lovecraft v jejich tvůrčím psaní každého jinak ovlivnil. Některé povídky mi seděly více, jiné méně, jak už to bývá, ale jsem ráda, že jsem si mohla tuto sérii přečíst.

16.08.2021 4 z 5

Pražská noc Pražská noc Jonathan Allen

Kniha o dvou přízracích sběratelů starožitností, které bloudí světem a při svém cestování časem do minulosti i budoucnosti zažijí spoustu vzrušujících příhod, mohou si vychutnat prohlídku slavných sbírek Rudolfa II., rudolfínské Prahy a stanou se svědky budování chrámu sv.Víta. Příběh se mi líbil a dobře se četl - člověk se k hlavním hrdinům připojí a nechá se v čase unášet s nimi.

16.08.2021 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Jedno z nejznámějších děl nesmrtelného Shakespeara - tragédie Hamlet - je napsané blankversem v Ich-formě. Děj je prolínán úvahami o otázce života a smrti, zradě, intrikách a zklamání, které na druhou stranu v této hře odlehčují dvojsmysly, dobové narážky a ironie. Myslím, že snad každý, alespoň v základních rysech, ví, kdo je Hamlet.

16.08.2021

Chodovská křížová cesta Chodovská křížová cesta Miloš Bělohlávek

Další knížka našeho oblíbeného historika města Chodov, ve které zdokumentoval historii a záchranu obrazů křížové cesty z místního kostela sv.Vavřince, která by se bez přičinění Města Chodov, sponzorů a také samotného autora neuskutečnila - asi by tyto nádherné obrazy nadále tlely v nevhodných podmínkách pod výkaly holubů. Nyní jsou úchvatně zrekonstruované a jsou nedílnou ozdobou našeho svatostánku. Děkujeme.

16.08.2021 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Tak toto byl vskutku silný zážitek !!! Poslouchala jsem jako dramatizaci na Rozhlasu Dvojce v hlavní roli z Petrem Lněničkou, který za tento výkon dostal ocenění. Téma mezilidských vztahů v prostředí maloměsta je pro Havlíčkovu tvorbu typické. Tentokrát se vydáme nepříliš čestnou cestou velmi ctižádostivého muže, kterému osud připraví nejedno překvapení a nečekaně zamíchá jeho kartami.

16.08.2021 5 z 5

Upíři, vlkodlaci a jiné strašidelné příběhy Upíři, vlkodlaci a jiné strašidelné příběhy * antologie

Další velmi pěkná antologie klasických hororových příběhů z pera světových autorů, která nesměla chybět v mé sbírce knih. Výběr povídek je skvělý, každá má své tajemné kouzlo.

15.08.2021 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Osobně bych se nedivila vzhledem k tomu, jak to poslední léta v Evropě vedeme a kam politika směřuje, že se toto jednou opravdu stane :-( Myslím, že je dost příkladů zemí nebo i měst, kde se ponechala "hodně volná ruka", která postupně přišla o "většinu prstů" a začaly vážné problémy různých druhů. Základní pravidla islamizace - nejdříve se nenápadně včlenit do hostitelské společnosti, až nás bude trochu více, chtít různé změny a ohýbat pravidla v náš prospěch a potom pozvolna přebrat velení a tvrdě potlačit svobody a práva ostatních.

Pán much Pán much William Golding

Skvělá alegorie o tom, jak se snaží několik dětí, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově, vytvořit fungující systém - jakousi demokratickou společnost založenou na určitých pravidlech, ale brzy se názory skupin dětí začnou zásadně lišit a začínáme být svědky počínajícího fanatismu, který se brzy změní až ve skutečné zlo, nenávist a krutost, které jsou v člověku bohužel zakořeněny už odedávna.

15.08.2021 5 z 5

Tajemství ďáblovy bible Tajemství ďáblovy bible Arnošt Vašíček

O Codex Gigas se sice nedozvíme žádné nové informace, ale najdeme zde spoustu teorií a spekulací ohledně vzniku a historie tohoto jedinečného díla, které nám v době třicetileté války "ukradli" Švédi. Měla bych obrovskou radost, kdyby bylo toto umělecké dílo navráceno do Podlažic, kde vzniklo, ale to je asi to samé, jako kdyby mělo berlínské muzeum vrátit bustu královny Nefertiti do Egypta :-(

Smrt Zajdy Munroa Smrt Zajdy Munroa Nick Cave

Nick Cave je můj oblíbený hudebník a velice ráda čtu i jeho literární počiny. Smrt Zajdy Munroa je další "šílenost" z díly extravagantního a dekadentního tvůrce, který asi není čtením pro každého. Obchodní cestující Zajda Munroe - alkoholik, erotoman a ignorant, se vydává na cestu se svým synkem Zajdou juniorem vstříc nevšedním "dobrodružstvím".

Sibyla - Legendy a věštby Sibyla - Legendy a věštby kolektiv autorů

Povedená kniha o Sibyle a jejích proroctvích, která čtenáři přiblíží její život, pobyt u krále Šalamouna a hlavně její prorocké předpovědi, které se, jak může každý sám posoudit, naplnily a bohužel asi i ještě naplní :-(

Hostina u Trimalchiona Hostina u Trimalchiona Gaius Titus Petronius

Asi nejznámější část satirického díla slavného arbitra elegance Gaia Petronia, v němž si bere na mušku zbohatlíky, kteří sice oplývají hmotnými statky, ale co se týče vkusu, vzdělání a chování neututlají, že jim, jak se říká, čouhá sláma z bot. Jeho kritika také patří zúčastněným hostiny u Trimalchiona, kteří pro účast na bohaté hostině neváhají být příkladnými pokrytci a pochlebníky. Situace, která je poplatná každé době.

12.08.2021 5 z 5

Hospoda Jamaica Hospoda Jamaica Daphne du Maurier

Sáhla jsem po jiné literatuře než obvykle čtu a tento romantický příběh jsem si poslechla na Rozhlasu dvojce. Příběh mladé dívky, která se řízením osudu dostane do blízkosti zločinných pirátů, ponaučí se, že věci nemusí vždy být tak, jak se zdají a také najde lásku, se v podání Pavla Oubrama dobře poslouchal.

12.08.2021 4 z 5

Život Alexeje Arseňjeva Život Alexeje Arseňjeva Ivan Alexejevič Bunin

Román s autobiografickými prvky jsem četla již před delší dobou, ale dodnes si pamatuji, že mě naprosto uchvátil a četla jsem ho jedním dechem. Mám moc ráda ruskou literaturu z přelomu 19. a 20. století a Ivan Bunin je mým oblíbencem, zvlášť pak pro krásný, bohatý, barvitý jazyk, jakým píše a jak dokáže člověka přenést do míst svého příběhu, aby se tento pozvolna nechal unášet jeho vyprávěním.

12.08.2021 5 z 5