666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Daňové zákony 2020 Daňové zákony 2020 Hana Marková

Kupuji každoročně, protože jsou zde přehledně zpracované daňové zákony i s komentáři, které potřebuji ke své práci. Publikace je pro mě přehlednější než Sbírka zákonů.

29.09.2021 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Vynikající psychologicko-hororový román Iry Levina jsem tentokrát poslouchala na Rozhlasu Dvojce v rámci Strašidelného léta v podání Martina Pechláta. Jediné, co mi poslech rušilo, byly podle mého názoru nevhodné hudební vsuvky veselých hitů z 60. let - ty mi k příběhu vůbec neseděly. Příběh začíná rozhodnutím dvou mladých manželů najít si pěkný byt a začít svůj pohodový život. Postupně děj graduje, přes různé podivnosti, náhody, nehody až k překvapivému - nebo pro někoho možná očekávanému - konci. Této strašidelné story nechybí napětí a specifické momenty, které člověka udržují v touze vědět, jak to celé dopadne. Doporučila bych vynikající filmové zpracování Romana Polanského z roku 1968.

24.09.2021 5 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

V mých očích tak trochu jiný Orwell. Ve svém společenském románu Nadechnout se autor v nostalgických vzpomínkách líčí starý svět před druhou světovou válkou a nástup nového dravého řádu, před kterým již nelze nikam uniknout. Také zde, jako vždy, Orwell dosti přesně odhadl, kam povedou další kroky civilizace a k čemu bude směřovat nový moderní svět. Poslouchala jsem na radiu VLTAVA v podání Petra Kubese.

24.09.2021 4 z 5

Obrazy z Ermitáže - Malířství 17. a 18. století Obrazy z Ermitáže - Malířství 17. a 18. století kolektiv autorů

Nádherně zpracovaná knižní procházka jednou z nejvýznamnějších galerií světa Ermitáž v ruském Petrohradu, tentokrát oddělením Malířství 17. a 18. století. Často knihou ráda listuji a zpříjemňuji si hlavně studené zimní večery s nadějí, že se do Ermitáže jednou sama podívám a všechna tato úchvatná díla uvidím na vlastní oči.

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Tato vynikající hororově laděná pohádka byla mou oblíbenou již od útlého dětství. Její animované zpracování z roku 1977 v režii Karla Zemana na mě velice silně zapůsobilo a mám ho ráda dodnes, o čemž svědčí také jedno z mých tetování :-) Tentokrát jsem poslouchala jako dramatizaci v rámci Strašidelného léta na Českém Rozhlasu Dvojce.

22.09.2021 5 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

August Dupin, stejně jako jeho kolegové Sherlock Holmes a Hercule Poirot, je sympatický detektiv, kterého charakterizuje logické myšlení a smysl pro dedukci. E.A.Poe dokazuje, že je mimo jiné výtečný spisovatel také detektivního žánru. Tentokrát jsem poslouchala jako povedenou dramatizaci na radiu VLTAVA.

Věřitelé Věřitelé August Strindberg

Zajímavá jednoaktovka, která řeší vztah muže a ženy v podstatě jako souboj o moc v partnerském soužití. V této divadelní hře se žena promění z původně slabé křehké dívky v sebevědomou a atraktivní samici, ze které muži šílí a stává se ničitelem mužnosti svého partnera, ze kterého postupně vysává veškerou sílu a sebevědomí, až se z něj stane podezíravý, žárlivý a lehce ovladatelný jelimánek. Poslouchala jsem jako výbornou dramatizaci na radiu Vltava.

17.09.2021 5 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Tak toto byl opravdu zajímavý počin zpracovaný na období před, během a po 2.světové válce z pohledu trpaslíka, který je hlavním aktérem a vypravěčem příběhu často až absurdního a poněkud tragikomicky zlehčujícího události velmi vážné a kruté doby, což byl nepochybně autorův záměr, kterého se zhostil přímo bravurně. Dílo je sarkastickou kritikou nejenom nesmyslnosti a hrůznosti válek, ale také pokřivenosti lidských povah a člověka jako takového.
V podání Ladislava Mrkvičky na radiu Vltava to byl skvostný zážitek.

17.09.2021 5 z 5

Havran a jiné básně (33 básní) Havran a jiné básně (33 básní) Edgar Allan Poe

Nejslavnější báseň E.A.Poea Havran mě snad nikdy neomrzí, další básně této sbírky se pohybují ve snové rovině, jiné jsou strašidelné, další jsou vyznáním anebo popisují vzdálené světy autorovy fantazie. Některé texty se mi líbí více, jiné mi přijdou poněkud kostrbaté a až moc kudrnaté, mohu-li se takto vyjádřit.

17.09.2021 4 z 5

Pohádky Pohádky Karel Jaromír Erben

Klasické Erbenovy pohádky neodmyslitelně náleží k fondu české literatury nejenom pro děti a mám je dodnes moc ráda. Čas od času se k nim s nostalgií vracím.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Úžasná knížka a klasika, ke které se většinou člověk rád vrací. Malý princ podniká cestu po různých planetkách a na ní se setkává s různými typy lidí a ocitá se v různých situacích, které dovedou člověka k zamyšlení nad hodnotami jako je např. přátelství. Kniha je však zároveň také kritikou společnosti.

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

Tuto učebnici pro prvňáčky z dob ČSSR mám pořád v paměti. Pořídila jsem si jí do knihovny jako vzpomínku na své dětství a na školu.

14.09.2021 4 z 5

Upírské příběhy Upírské příběhy Arthur Conan Doyle

Celkové se mi kniha líbila a v těchto pro mně docela hektických dnech byla dobrou volbou, protože na nic těžšího bych neměla kapacitu. Některé povídky byly předvídatelné, ale celkově mám styl sira Arthura C. Doyla ráda a sedí mi. Osmá bonusová povídka od Billa Cridera byla takový lepší průměr. Zajímavý je také přehled Holmesových setkání s upíry v literatuře.

14.09.2021 4 z 5

Obrazy z Ermitáže - Flámské a holandské malířství Obrazy z Ermitáže - Flámské a holandské malířství kolektiv autorů

Nádherně zpracovaná knižní procházka jednou z nejvýznamnějších galerií světa Ermitáž v ruském Petrohradu, tentokrát oddělením flámského a holandského malířství. Často knihou ráda listuji a zpříjemňuji si hlavně studené zimní večery s nadějí, že se do Ermitáže jednou sama podívám a všechna tato úchvatná díla uvidím na vlastní oči.

Osudy dobrého vojáka Švejka Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslav Hašek

Poslouchala jsem jako audioverzi v podání Jana Pivce. Tento světově proslulý satirický román nemůže zklamat snad v žádném podání, ať už jako úžasný příběh svěřený papíru, film hraný, kreslená nebo loutková verze, divadlo nebo jako poslech. Člověk se může s kontroverzní postavou Švejka potkat 100x a stejně se bude vždy dobře bavit.

09.09.2021 5 z 5

Obrazy z Ermitáže - Malířství XIII. až XVI. století Obrazy z Ermitáže - Malířství XIII. až XVI. století kolektiv autorů

Nádherně zpracovaná knižní procházka jednou z nejvýznamnějších galerií světa Ermitáž v ruském Petrohradu, tentokrát oddělením Malířství XIII. až XVI. století. Často knihou ráda listuji a zpříjemňuji si hlavně studené zimní večery s nadějí, že se do Ermitáže jednou sama podívám a všechna tato úchvatná díla uvidím na vlastní oči.

Carrie Carrie Stephen King

Příběh Carrie, dospívající dívky, která je takovou nenápadnou šedou myškou, jenž je často terčem posměchu a krutých "vtípků" svých spolužáků. Hlavní hrdinka žije sama se svou šílenou a fanatickou matkou, která jí nenechá v klidu a pohodě žít, naopak jí dělá ze života peklo. Kniha postupně odkrývá výjimečné schopnosti mladé dívky, děj graduje, až pohár trpělivosti a snesitelnosti přeteče ...

09.09.2021 5 z 5

Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Raymond A. Moody

Ve své době mě tato kniha úplně strhla a naplnila mě touhou vědět víc o životě po životě, nadějí, že něco bude dál až nebudu v tomto těle a že život smrtí těla nekončí. Výpovědi lidí, kteří přežili svou smrt, byly velmi zajímavé a celkově se mi kniha, která se zabývá otázkami mezi životem a smrtí, moc líbila.

Zločin v českých dějinách Zločin v českých dějinách Miroslav Opravil

Často do svého čtecího plánu zařazuji knihy, které připomínají významné okamžiky naší historie. K nim patří i tato kniha, která čtenáři zevrubně přiblíží deset příběhů o zločinech, které ovlivnily historii českého státu. Vražda syna knížete Lučanů - Vražda kněžny Ludmily - Vražda knížete Václava - Vyvraždění rodu Slavníkovců - Vyvraždění Vršovců a zavraždění knížat Břetislava II. a Svatopluka - Poprava Záviše z Falkenštejna - Zavraždění posledního Přemyslovce - Poprava českého pána Jana Roháče z Dubé - Vražda Albrechta z Valdštejna - Chodská rebelie a poprava Jana Sladkého-Koziny.

09.09.2021 4 z 5

Ani si nedokážu představit, jakou reakci musel vyvolat v roce 1937 tento nesmrtelný příběh, který byl tenkrát poprvé publikován. Vyprávění se začne odvíjet jako roztomilá pohádka o hobitech, jejich Kraji a způsobu života, který je příjemný a veselý. Tento úvod k trilogii Pán prstenů se začne rozjíždět ve chvíli, kdy Bilbo kývne na návrh a vypraví se na misi s partou trpaslíků a čarodějem Gandalfem. Dobrodružné putování netrpí nouzí o napětí, nebezpečí a akci. Spousta roztodivných postav a rozmanitých stvoření, se kterými se čtenář v průběhu Bilbovy cesty setkává, dodává příběhu na poutavosti a čtenář se tak pomalu seznamuje s úžasným světem mistra fantasy J.R.R.Tolkiena.

07.09.2021