666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Strašidelný dům Strašidelný dům Charles Dickens

Mám ráda Dickensovy příběhy a i když se proslavil hlavně svými romány, jeho povídky si také ráda coby odpočinkovou četbu také přečtu.

17.01.2022 4 z 5

Moudrost žalmů Moudrost žalmů Philip Law

Edice Moudrost, ve které vyšlo několik podobných knížeček, je celkově hezky zpracovaná. Psaný text doplňují pěkné ilustrace, které jednotlivá poselství a moudra příjemně doplňují. Myslím, že prastará moudra jsou často aktuální i dnes, a neuškodí si je občas připomenout.

13.01.2022 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Další vynikající literární práce z fantaskní dílny mistra Čapka. Skvělá satira a podobenství, které má být varováním před vzestupem fašismu v Německu v čele s Adolfem Hitlerem. Dystopický román Válka s Mloky je bohužel poplatný každé době a jeho varovné poselství bude aktuální pořád.

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Nikdy nezapomenu na to, jak jsem tuto knihu se zaujetím hltala, v jednom kuse jsem četla, dokud jsem jí nedočetla a to i během vyučování na gymnáziu, za což jsem byla hnedle několikrát pokárána. Jeden z nejznámějších biblických příběhů přenesený do údolí Salinas v Kalifornii a do života dvou bratrů, jejichž životní osudy a konání jsou hlavní linkou této knihy. Byla to první kniha, kterou jsem od autora četla a otevřela mi cestu k bohatým čtenářským zážitkům v podání Johna Steinbecka.

Písně beze slov Písně beze slov Paul Verlaine

Není divu, že většina Verlainových básních byla zhudebněna, protože ač se jeho poezií line lkavá, posmutnělá a potemnělá nálada, tak je člověk při jejím čtení zasněně nesen jako na vlnách různých melodií, jako by hudba byla nedílnou součástí jeho tvorby.

Vítek Vítek Adalbert Stifter

Historický román z první poloviny 12.století nám popisuje politickou situaci v Čechách a sousedních zemích, neustálé rozbroje a boje o český knížecí stolec. Nutno však podotknout, že autor přistupoval ke psaní v duchu rytířských románů, kde jsou často surové a kruté skutky idealizovány, stejně tak jako kladní hrdinové této knihy, kteří nemají žádné chyby a jsou vzorem čestnosti, věrnosti a nikdy nedělají nic špatného. Všichni máme představu o tom, jakým byl středověk těžkým údobím našich dějin, což tato kniha popisuje spíše jako procházku růžovým sadem.

30.12.2021 3 z 5

Čistec Čistec Karel Šiktanc

S odchodem na věčnost českého významného poety jsem si musela připomenout jeho básnickou tvorbu, která se v této sbírce poezie, psané nádherným českým jazykem, toulá krajinou, kde vyrostl a vzpomínkami na dětství a mládí Karla Šiktance.

30.12.2021 5 z 5

Jakub Schikaneder (1855 - 1924) Jakub Schikaneder (1855 - 1924) Tomáš Vlček

Naprosto špičkově zpracovaná monografie mého oblíbeného malíře Jakuba Schikanedera nesměla chybět v mé sbírce knih. Tým spoluautorů pod vedením Tomáše Vlčka nás podrobně seznamuje s malířovým životem a dílem opravdu velmi důkladně. Kniha je určena spíše lidem, kteří se o umělce a jeho tvorbu nezajímají jen povrchně, ale už více do hloubky. Kolektiv autorů odvedl perfektní práci, tato kniha je opravdu lahůdka.

27.12.2021 5 z 5

Jakub Schikaneder Jakub Schikaneder Tomáš Vlček

Pěkně zpracovaná monografie mého oblíbeného malíře Jakuba Schikanedera nesměla chybět v mé sbírce knih. Autor nás seznamuje s malířovým životem a dílem, dalo by se říci v takové základní informativní rovině, která je dostačující, aby se každý dozvěděl hlavní údaje týkající se této osobnosti a jeho malířské tvorby.

27.12.2021 5 z 5

Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů Šťastné a hrůzostrašné: Antologie štědrovečerních hororů * antologie

Velmi příjemná duchařská vánoční antologie, která mi rozhodně zpříjemnila sváteční noci a dokázala mě zaujmout. Povídky nebyly až tak hrůzostrašné, jak předesílá název knihy, ale místy napínavé a strašidelné určitě ano.

27.12.2021 4 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Další příběh z osvětimského pekla, tentokrát o cikánské menšině, čtenáři přibližuje osud jedné statečné matky a její rodiny, která skončila i s dětmi a manželem v koncentračním táboře. Přes všechny hrůzy, které se plížily tímto místem smrti, se hlavní hrdinka snažila zachovat si svou důstojnost a pomáhat v rámci svých možností nejen svým blízkým, ale i ostatním dětem a matkám. Toto je moje první kniha, která byla napsaná o likvidaci cikánů za druhé světové války a byla pro mě smutným přínosem. Na tato zvěrstva by se nikdy nemělo zapomenout, lidé by si měli uvědomit, jak nenápadně se totalitní a brutální režimy dostaly k moci, a že potom byla cesta zpět velice těžká a zaplacená krví milionů nevinných lidí. Chraňme svou svobodu, přemýšlejme, co je a není přípustné !!!

27.12.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zuzanin dech mě v určitých chvílích připravoval o dech. Kniha se mi velice dobře četla, autorčin styl psaní mi sedí. Velmi rychle jsem byla knihou vtažena do děje a následně jsem se do ní úplně ponořila. Posledních 100 stran jsem zhltla po náročné nedělní šichtě dnes v noci, protože, ač unavená, jsem nemohla spát a potřebovala jsem vědět, jak to všechno dopadne.

20.12.2021 5 z 5

Hemživý chaos a jiné příběhy Hemživý chaos a jiné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Kniha různorodých povídek, na nichž HPL spolupracoval s různými autory, ze kterých více či méně čtenář ucítí Lovecraftův otisk. Některé příběhy mě docela nudily jako např. Zelená louka a Poezie a Bohové, ale většina povídek byla zajímavá a některé se mi líbily moc. Prvenství za mě má určitě Yigova kletba - možná to souvisí s mou fobií z hadů :-) Výborné jsou také Dvě černé lahve, Hrůza na Martinově pláži, Požírač duchů, Popel, Elektrický popravčí, Poslední test. K velmi zajímavým náleží Pod pyramidami a Pahorek - to už je spíše novela. Sbírka povídek Hemživý chaos je další povinnou četbou pro fanouška HPL a jeho monstrózního světa .

20.12.2021 4 z 5

Noir: Detektivky v komiksu Noir: Detektivky v komiksu * antologie

Mám moc ráda černobílé komiksy, a proto jsem si do sbírky pořídila i tuto knihu. Líbí se mi, že každý "kousek" vytvořil někdo jiný - tím je kniha zajímavá a pestrá. Příběhy samotné jsou spíše takový průměr - jsem holt spíše fanoušek hororů než detektivek.

20.12.2021 3 z 5

Vychechtávky Vychechtávky Jan Vodňanský

Další knížka z edice Bouře je spíše než poezií takovou sbírkou básniček, epigramů a říkadel pro dospělé. Lehce úsměvné rýmovačky, které u piva dokáže skládat s nevelkou námahou mozkových buněk kde kdo, což mohu posoudit z vlastních zkušeností. Nečekejte žádné umělecké dílo, ale spíše odpočinkovou jednohubku na pobavení.

20.12.2021 3 z 5

Zpěvy Maldororovy Zpěvy Maldororovy Comte de Lautréamont

Toto vynikající dílo, ve své době nedoceněné, asi nebude pro většinu čtenářů jednoduché čtivo a myslím, že velká část milovníků knih jej nezkousne ani dnes. Kniha, která se dočkala uznání až s příchodem surrealismu, byla ve své době nadčasová. Dekadentní podobenství, fascinující temná poezie v próze, která koresponduje s tehdy oblíbenou gotickou literaturou. Hlavní postavou tohoto poetického nihilistického románu je Maldoror - zosobnění čistého zla, který k nám promlouvá v ich-formě a není divu, že oslovuje hlavně avantgardu.

14.12.2021 5 z 5

Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Umberto Eco

Výtahy z Ecových přednášek na téma migrace, nesnášenlivost a fašismus mě zaujaly a musím podotknout, že se s naprostou většinou názorů s autorem ztotožňuji. Velmi trefně zhodnotil knihu v prvním komentáři Jackjelly. Poslední roky mám velké obavy z toho, aby se přílišná "korektnost" neobrátila proti zdravému rozumu, protože už teď můžeme sledovat, že některé věci, které se dějí, jsou opravdu postavené na hlavu - člověku zůstává rozum stát a bojí se něco říct, právě proto, že by byl označen za fašistu.

14.12.2021 4 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Moc ráda jsem sáhla po hororové klasice Clivea Barkera a slupla jí jako malinu. Velice dobrý nápad a zápletka této knihy, byly ve své době strhující a jsou dobré dodnes. Teď už se těším, jak po dlouhé době zkouknu také film, který si autor sám režíroval.

Turnový háj 2 Turnový háj 2 Eva Turnová

Sloupky a knížky Evy Turnové mě vždy potěší a tak nějak se mi při jejich čtení v tomto světě lépe dýchá - hned vidím věci v jasnějších barvách a temnota všedního dne není zas tak černá. Jak je již napsáno níže, také mám ráda autorčin nevtíravý smysl pro humor, její nápaditost a je mi sympatický její pohled na život. Líbí se mi také autorčiny obrazy/ilustrace, které knihu příjemně doplňují.

Jako Ráma Jako Ráma Miroslav Sosoi

Další počin Miroslava Sosoie je opět spíše poezií v próze, která nás zavede do hlubin rozervané duše, romantického srdce a alkoholem a drogami opojené mysli této kontroverzní křehké osobnosti, která bloudí tímto šíleným světem a jako většina z nás hledá sama sebe. Své pocity a zážitky dokáže autor umně vetkat na papír a potěšit tak zvlášť Ty z nás, kteří balancujeme na stejné nevyzpytatelné životní vlně.

09.12.2021 5 z 5