666Jitka 666Jitka komentáře u knih

Souboj kouzelníků Souboj kouzelníků Christian Jacq

(SPOILER) Poslední díl spíše pohádkové série ze starého Egypta skončil dle očekávání vítězstvím dobra nad zlem. Vyprávění ubíhá stejně rychle a svižně jako v předchozích dílech, ale žádné zvláštní zvraty nebo překvapení se nekonají. Opět se pořád dokola vyskytují zmínky o tom, co se už stalo, a neustále jsou používaná slovní spojení pro tuto dobu absurdní jako např. generální štáb, teroristi apod. Oceňuji, že alespoň v posledním díle je jedna z hlavních bohyň egyptského panteonu nazývána správným jménem a sice Eset, a ne Iset. Korektura je však nadále opravdu na pováženou. Pro četbu této série jsem zvolila správný čas, protože jsem zavalená prací, a tento nenáročný příběh nevyžadoval nijak zvlášť velké soustředění.

17.03.2022 3 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Christian Jacq

Další díl této spíše pohádkové série pro náctileté se vyvíjel podle očekávání. Žádná převratná překvapení se nekonají a příběh pomalu, ale jistě spěje k předvídatelnému závěru. V knize se neustále opakují zmínky o souvislostech a o tom, co se již odehrálo, až mi to přijde zbytečné. Stále mě tahají za uši určitá stále se opakující nevhodná slova, která se k této době vůbec nehodí jako např. kolega a komando.

14.03.2022 3 z 5

Chytrý Matěj Chytrý Matěj Gyula Illyés

Tuto knihu jsem dostala jako malá pod stromeček od mojí babičky a tento dárek mi udělal, jakožto malé čtenářce, velkou radost. Kniha velkého formátu se spoustou pěkných ilustrací dětského čtenáře seznámí s tradičními maďarskými pohádkami. Mně se moc líbila a jako malá jsem jí četla několikrát.

13.03.2022 5 z 5

Kdo pije potmě víno Kdo pije potmě víno Jan Skácel

Skácelova melancholická poezie dokáže pohladit, jindy z ní má člověk mrazení v zátylku.

"Lidé se probouzejí plní oděrků
bosýma nohama se dotýkají dna.
Košile zvyku leží přichystána
na židli vedle lůžka celá železná"

"... a odcházíme stranou krutých střelnic
zlých kolotočů jarmarečních bud
tohoto světa po staré jdeme cestě
odnikud nikam nikam odnikud"

12.03.2022 5 z 5

Zakázaná kniha Zakázaná kniha Christian Jacq

Příběh nabírá na obrátkách a hlavní hrdiny čekají různá úskalí a nebezpečí, kterým musí čelit a zdolat je. Kniha dokáže udržet čtenářovu pozornost a nese ho dál svým spletitým nebezpečným dobrodružstvím plným kouzel a čar. Ale nazývat Usirovu ženu bohyni Eset jménem Iset ?? Korektura celkově docela dost pokulhává.

12.03.2022 3 z 5

Prokletý hrob Prokletý hrob Christian Jacq

Po této knize jsem sáhla, protože jsem měla chuť na příběh ze starého Egypta. Domnívala jsem se, že série složená ze 4 knih, budou 4 různé příběhy, které pojí pouze hlavní postava , ale zjistila jsem opak, což mi vzhledem k tomu, že se knihy dobře a rychle čtou, nevadí. Děj je vcelku napínavý, nechybí intriky, magie a závan dávných dob. Co bych knize vytkla, jsou některá volená slova, která vzhledem k tomu, v jaké době se příběh odehrává, doslova tahají za uši, protože opravdu silně pochybuji, že v té době existoval klarinet, funkce ředitel katastrálního úřadu, teroristi apod. Může to však být pouze poněkud volným překladem.

12.03.2022 3 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Závěrečný díl trilogie z doby vlády Václava IV. jsem zhltla, ani nevím jak. Děj plný zvratů, politických intrik, nebezpečí a napětí čtenáře strhne jako divoká voda a vyplivne ho až s posledním slovem knihy. Měla jsem pocit, že oproti předchozím dílům, zde bylo méně popisů platnéřského a jemu příbuzných řemesel, což mě trochu mrzelo, protože mi informace o tomto umění přišly velice zajímavé.

04.03.2022 5 z 5

Pasteur: Mikrobiální revoluce Pasteur: Mikrobiální revoluce Jordi Bayarri

Slupla jsem další díl komiksové série o vědeckých velikánech a moc bych si přála, aby nebyl poslední, protože se mi toto zpracování pro děti, které je přínosné i mnohým dospělým, opravdu moc líbí. Tentokrát jsem byla poučena z 95%, protože na poli mikrobiologie jsem opravdový neználek a z některých informací jsem byla překvapena - např. proč se má oblíbená ústní voda jmenuje Listerine :-)

04.03.2022 5 z 5

Sodoma Sodoma Jiří Karásek ze Lvovic

Autor patří k mým oblíbeným básníkům a nedivím se, že ve své době působila jeho umělecká tvorba na společnost až šokujícím dojmem. Autor totiž není pisálek nějakých naivních veršíků, ale naopak svým ponuře laděným básnickým mistrovstvím odkrývá témata erotická a existencionální, která jsou prodchnutá pocity marnosti a skepse. Sbírka Sodoma byla zpočátku cenzurou zakázána.

"My vzkřísíme svou touhu pro ty dny,
by žáry dávných vášní v ní se třásly.
Své hlavy zase naplníme sny,
jak olejem své svítilny, jež zhasly.

Budeme z číší dnů svých pít
uprostřed přátel, básníkův a heter.
Budeme o své lásce hovořit,
jež věčnější jest nežli věčný éter."

01.03.2022 5 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

(SPOILER) Další díl skvělé historické série Františka Niedla nás spolu s hlavním hrdinou přivádí do středověkého Milána a okolí. Lukáš, ač prostý člověk, zaujal již v Praze několik mocných svými dovednostmi, charakterem, uměním a to nejenom platnéřským. Také v Itálii zažívá nesčetná nebezpečná "dobrodružství", kterých je účasten často proti své vůli a ocitá se v pavoučí síti nebezpečných a mocných lidí. Kniha se čte sama, člověk si ani neuvědomuje, že otáčí stránky, jak je ponořen do příběhu.

01.03.2022 5 z 5

Děsivé historky 2 Děsivé historky 2 Michael Dahl

Chtěla jsem si přečíst alespoň jeden díl ze série, kterou jsem zakoupila svému malému synovci, aby se mohl tak trochu zdravě bát. Myslím, že kniha obsahuje nápadité děsivé povídky s přiměřenou dávkou strašidelnosti pro děti. Ráda jsem si jí přečetla a doufám, že se bude našemu Nikolovi líbit :-)

25.02.2022 4 z 5

Marie Curie: Neviditelné záření Marie Curie: Neviditelné záření Jordi Bayarri

Stala jsem se fanouškem edice Slavné osobnosti vědy, i když je určena hlavě dětem a mládeži. Komiksové zpracování základních informací o životě a objevech velikánů na poli vědy člověku zábavnou formou sděluje hlavní body ze života osobního i profesního jednotlivých vědeckých veličin, v tomto případě obdivuhodné dvojnásobné držitelky Nobelovy ceny Marie Curie Sklodowské.

25.02.2022 5 z 5

Pán krkavců Pán krkavců Christopher Skaife

Velmi pěkné vyprávění pána krkavců Christophera Skaifea nás nejenom detailně seznámí s towerskými krkavci, s prací jejich opatrovatelů a Towerem jako takovým, ale přináší také různé historky a příběhy z autorova soužití s krkavci a též z období, kdy ještě ani netušil, že se tito fascinující ptáci stanou nedílnou součástí jeho života. Příjemné oddychové a poučné čtení.

18.02.2022 4 z 5

Pták ohnivák a jiné pohádky Pták ohnivák a jiné pohádky Karel Jaromír Erben

Návrat do dětských let na popud čtenářské výzvy. Toto je zkrácené vydání knihy, kterou jsem čítávala ve větším a krásnějším provedení jako malá. Kniha obsahovala více pohádek a také více krásných ilustrací. Tato kniha je takový slabý výtažek - je zde pouze 7 pohádek , a mám pocit, že i dost zkrácených, a k nim odpovídající ilustrace, které jsou často vložené u jiné pohádky s odkazem kam patří - proč? Také dost pokulhává korektura. Erbenovy pohádky mám moc ráda, ale za toto provedení musím hvězdičky ubrat.

18.02.2022 3 z 5

Klasický fantasy příběh Alenky v říši divů zná asi většina lidí hlavně "západního světa". Knižní výlet do říše fantazie v podání Lewise Carrola člověka rychle pohltí. Čtenář se nestačí divit, co vše Alenka zažívá a s kým vším se potkává. Vyprávění je vtipné, místy až absurdní, také dost strašidelné, ale hlavně podmanivé.

10.02.2022 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Moje první setkání s tímto slavným autorem jehož kniha se mi hodí do čtenářské výzvy za rok 2022. Kniha je napsaná velmi poutavě, zajímavá zápletka a postupná nečekaná odhalení stupňují napínavost příběhu, který se zabývá velice zajímavou problematikou na poli ekologie a potažmo obřích korporací, které často hýbou světem a jsou kvůli penězům schopni udělat leccos, i když jejich rozhodnutí mohou mít katastrofální následky pro celé lidstvo a celou Zemi.

10.02.2022 4 z 5

Einstein: Kvantové salto Einstein: Kvantové salto Jordi Bayarri

Další povedený komiks pro děti a mládež, který jim stručnou a zábavnou formou blíže představuje tentokrát Alberta Einsteina, jeho život, práci a objevy, které přinesly nové a převratné věci na fyzikálním poli. V knížce se seznámíme také s dalšími významnými vědci, kteří Albertovi zásadně zasáhli do jeho profesního života.

06.02.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

(SPOILER) UFF - to byla fakt depresivní cesta plná zmaru, strachu, zoufalství, hladu, zimy, samoty, obavy z toho, co bude zítra. Jediné, co dva hlavní hrdiny drží nad vodou, je přítomnost toho druhého, otcovská láska a odpovědnost, která jim pomáhá den po dni přežívat následky katastrofy, která smetla snad celý svět. Další kniha, která člověka donutí přemýšlet o vlastním životě a určité věci přehodnotit. Vynikající kniha !!

06.02.2022 5 z 5

Temný karneval Temný karneval Ray Bradbury (p)

Ray Bradbury patří k mým oblíbeným spisovatelům, takže jsem velmi ráda sáhla po výběru jeho strašidelných povídek Temný karneval. Autor opět dokazuje, že jeho fantazie jede na plné obrátky, a i když je považován spíše za tvůrce SCI-FI žánru, má co nabídnout také jako literát na poli hororu a tajemna. Každá povídka je uvedena krátkou předmluvou, která čtenáři vysvětlí, za jakých okolností byla napsána. Všechny povídky mají něco do sebe, ale nejvíce se mi líbily Kosa, Muž shora, Rakev, Vítr, Kostra, Zástup, Malý vrah, Náhrobní kámen, Žila byla jedna žena, Hrobník a Další v řadě.

03.02.2022 5 z 5

Newton: Gravitace v akci Newton: Gravitace v akci Jordi Bayarri

Velmi pěkný komiks pro děti a mládež o siru Issacovi Newtonovi, který přiblíží čtenáři základní informace o vědcově životě, práci, vynálezech a průlomových teoriích nejenom ve fyzice, matematice, optice, ale také v mechanice a alchymii.

03.02.2022 5 z 5