adorjas adorjas komentáře u knih

Odviate vetrom 1 Odviate vetrom 1 Margaret Mitchell

Kniha z 19.storočia, kde je hlavná hrdinka sebecká, nesúcitná, pyšná, a kopa ďalších vlastností, pri ktorých by sa Jane Austenová a jej hrdinky otáčali v hrobe? Jedná sa presne o takéto dielo! Okrem milostných zápletiek, je tu obrovské množstvo opisov občianskej vojny, a čo sa mi osobne páčilo, tieto opisy vojny boli napísané z južnej podoby, pričom vtedajšiu dobu opisujú trošku iným spôsobom ako ich opisovali severné štáty. Odporúčam!

05.10.2014 5 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Knžikou som sa prelúskavala niekoľko týždňov (ba mesiacov), odložila som ju, potom sa s k nej o niekoľko dní opäť vrátila. Ale rozhodne prečítanie neľutujem- filozofické myšlienky autora a jeho do knihy prenesený svetonázor sú hotovým skvostom. Ech, tí ruskí minulí spisovatelia mali niečo do seba...

05.10.2014 4 z 5

Sex ve městě Sex ve městě Candace Bushnell

Knižka, ktorá je databázach hodnotená ako 2.najhoršia všetkých čias? Tak, to je pre mňa výzva, nakoľko seriál (upresňujem, NIE film!) som videla veľakrát, a napriek tomu, že seriál aj postavy mnohí zatracovali, plne vidím jej prínos v súčasnosti. Raz a navždy (snáď) zmenil pohľad na rolu ženy- konkrétnejšie prototyp úspešnej ženy, ktorá vie, čo chce, náležite si to užíva a v konečnom dôsledku aj zistí, že existuje aj svet bez zväzku manželského a svet bez plienok.

Ale teraz späť ku knihe- samozrejme, že seriál bol viac "napudrovaný". Knižka slúžila len ako predloha a pozostáva z krátkych príbehov/útržkov ľudí z veľkého jablka. Ľudia sú tu vykreslený odosobneným spôsobom, neveria na lásku, ani na ideály, ani na priateľstvo (veľký rozdiel od seriálu- tam sa kládol dôraz na priateľstvo hlavných postáv). Každý sleduje svoje vlastné pohnútky a ciele. Táto knižka nie je románom, skôr takým svedectvom o uponáhľanej a neosobnej dobe.

Ps. Kto by v tejto knihe porovnával hlavné postavy, tak v seriály sú zobrazené úplne odlišne. Preto prosím, neporovnávať knihu so seriálom :)

01.10.2014 1 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Asi najťažšie pochopenie deja a udalostí zo všetkých dielov. "Spirituálne" fantasy vrcholí a myslím si, že to nie je kniha len pre mládež :)

24.09.2014 3 z 5

Jedinečný nůž Jedinečný nůž Philip Pullman

Máme možnosť opať spoznať nový paralelný svet, o nič menej zaujímavý ako svety v prvom diele. Čítanie ma bavilo, napriek tomu, že ostatní komentátori tvrdia, že sa jednalo o slabší diel.

24.09.2014 4 z 5

Temné hmoty Temné hmoty Philip Pullman

Ak by táto stránka bola podobná najznámejšej sociálnej sieti, tak by tu svietil odo mňa JEDEN VEĽKÝ LIKE! :) Odporúčam, naozaj vydarené fantasy dielo.

24.09.2014 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Mám pocit, že v dnešných časoch je IN čítať Gatsbyho. Nepochybne má svoje klady, ale aby mi zmenilo pohľad na svet, alebo by som si z jeho stránok niečo vzala k srdcu to nie.

24.09.2014 3 z 5

Fantasy klasika. Dielo, ktoré nás zavádza do kúzelného Tolkienovho sveta. Kniha nie len pre deti :)

18.09.2014 5 z 5

Vykoupení ohněm Vykoupení ohněm Virginia Cleo Andrews

Jemne zostupná tendencia z pentalógie...Trošku mi už prekážalo čítať len o ľudskej zlobe a nenávisti...

18.09.2014 2 z 5

Námestie Svatej Alžbety Námestie Svatej Alžbety Rudolf Jašík

Knižku som si prečítala na doporučenie mojej známej. Humanistické myšlienky o sile lásky. Dôkaz, že aj tuzemskí autori dokážu napísať silné diela s bohatou výpovednou hodnotou...(Veľká škoda, že v súčasnosti sa na nich už zabúda...)

17.09.2014 5 z 5

Svit luny Svit luny Pierre La Mure

Nemám v obľube životopisné romány, ale toto vydanie ma očarilo natoľko, že som niekoľko mesiacov hľadala v antikvariátoch presne toto vydanie. Je to čtivé, pútavé a ak len trošku máte radi klasickú hudbu, tak vás dej vtiahne do seba a pána Debussyho si ho zamilujete :)

17.09.2014 5 z 5

Tajné životy slavných spisovatelů Tajné životy slavných spisovatelů Robert Schnakenberg

Čítať si bulvárne plátky o mojich obľúbených spisovateľoch? Je to ľahké čítanie, kde sa dozviete mnoho kuriozít, ktoré nám na hodinách literatúry ani slovkom nespomenuli.

17.09.2014 4 z 5

Pamäti gejše Pamäti gejše Arthur Golden

Fascinujúca knižka o inej kultúre- kde sa dozviete niečo i o Japonsku, ale aj o gejšách a aj o ľudskej krutosti... Nebudete sa pri nej nudiť, ale myslím, že ženy táto kniha zaujme trošku viac...

03.09.2014 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Ako sme sa už v informáciách dozvedeli jedná sa o antiutopistické dielo. A keby ho písal ktokoľvek z nás, tak by dej opísoval chornologickým, vecným štýlom. Ale táto kniha veru nie. A práve v tom spočíva jej kúzlo- kniha nás vtiahne do duše hrdinky. To, čo robí túto knihu skvelou knihou je práve štýl písania. Odporúčam.

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Vtipný, ženský román. Pri čítaní som sa viackrát prichytila pri tom, že sa nahlas smejem. Ak idete na dovolenku, tak túto knihu berte so sebou :)

02.09.2014 4 z 5

Inteligentný, čierny humor- tak by som tú knihu opísala, a ešte by som dodala, že život dokáže byť niekedy ironický :) Odporúčam :)

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Aj keď už zhruba od polovice budete tušiť, kto je ten zlý a o čo sa bude jednať, napriek tomu knižku za dva dni dychtivo prečítate. A potom? Dychtivo tú knižku budete odporúčať vašim známym ďalej :)

Páči sa mi to, že si tú knihu môžem interpretovať po svojom: buď ako satanistický kult, alebo ako výplod psychicky narušenej ženy...

16.07.2014 4 z 5

Pre osobne, asi zatiaľ najslabšie z Murakamiho kníh. Vykreslenie postáv a ich motívov tu u mňa nefungovalo na takej skvelej čiare ako u Dreva, Kafku či pri 1Q84, a to je asi hlavný dôvod, pre ktorý som knihu dočítala len po veľmi dlhom čase...

Pavučinové pančušky Pavučinové pančušky Anna Adamová

Evitapress podľamňa vydáva skvelé "dovolenkové" knihy. Človek sa pri nich odreaguje, po prečítaní okamžite na ne zabudne...:)

Láska je chyba v programe Láska je chyba v programe Maxim E. Matkin

Pre niekoho kaliber najväčšieho stupňa, pre niekoho proste nič. Som rada, že je tu aj takýto tuzemský autor, avšak ja som s autorovými knihami tak, že po prečítaní okamžite zíde z mysle...( a to nemám poruchu pamäti) ;)