Ahmose Ahmose komentáře u knih

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Ako som očakával svetová Shakespearovská klasika nesklamala. Aj napriek tomu ,že som príbeh poznal kniha ma ani na chvíľu nenudila. Dej je výborne prepracovaný a nie je zaťažovaný zbytočnými dlhými opismi. Odporúčam všetkým !!!!!!!!

12.02.2017 5 z 5

Zlodej hviezdneho prachu Zlodej hviezdneho prachu Chelsea Abdullah

Zlodej hviezdneho prachu je fantasy vyznačujúca sa krásnym farebným, exotickým svetom inšpirovaným arabskou zbierkou rozprávok Tisíc a jednej noci. Samotný námet príbehu, hľadanie stratenej lampy, taktiež pochádza z tejto zbierky. Kniha sa číta veľmi príjemne, relatívne rýchlo, no napriek tomu si myslím, že trpí určitými nedostatkami typickými pre prvotiny. Niektoré pasáže by potrebovali preškrtať, iné viac rozpísať a niektoré vetné zvraty by sa dali napísať menej kostrbato. Autorka sa snaží všetko naservírovať na striebornom podnose, aby každý pochopil ako to myslí. Niekedy je to na škodu. Kniha je výrazne zameraná na dej a ocenil by som trochu viac času na to, aby som si mohol k postavám vytvoriť vzťah. Aj keď sú postavy dospelé, knihu by som určite zaradil skôr k YA. Myslím si, že moje 15-16 ročné ja by túto knihu zbožňovalo. Opäť sa tu stretávame s tým, že autorka sa nás snaží opakovane presvedčiť, že postava je nejaká, ale jej skutky tomu úplne nezodpovedajú. Celkovo by som to zhrnul ako oddychové čítanie pre menej náročných, možno primárne mladších čitateľov.

19.08.2024 3 z 5

Slon na Zemplíne Slon na Zemplíne Andrej Bán

Súbor reportáží Slon na Zemplíne je kniha o nás, o Slovákoch, o tom aký sme, ako sa správame k druhým, k sami sebe a o tom aký sme iný oproti ostatným národom. Andrej Bán sa pokúša čitateľom priblížiť, tak trochu zabudnuté, okrajové časti Slovenska a zároveň prakticky ukázať, ako veci na Slovensku (ne)fungujú. Podľa mňa sa mu to podarilo dokonale. Garantujem vám, že pri čítaní tejto knihy vám bude do smiechu. Niekedy to bude veselý smiech, pretože autor používa určitú dávku humoru, častejšie to však bude smiech cez slzy. Upozorňujem, že keď človek číta a zamýšľa sa nad absurdnosťami, ktoré sa stali alebo sa stále dejú v jeho krajine a keď je niekto schopný to takto priamo povedať, tak prichádza isté znechutenie. Opakovane som túto, relatívne krátku knihu zatváral a musel som si pri čítaní dávať pauzu. Nie je to však len kritika slovenského národa, autor nepoukazuje iba na chyby, naopak, snaží sa poskytnúť aj istú nádej a ukazuje aj to pekné. Napriek tomu, že kniha vyšla ešte v roku 2018, v kontexte súčasnej spoločenskej situácie na Slovensku je nesmierne aktuálna. Určite odporúčam!

15.08.2024 5 z 5

Mechanický pomaranč Mechanický pomaranč Anthony Burgess

Keď som sa dozvedel, že nakladateľská značka Odeon nám tento rok priniesla nové vydanie tohto kultového románu, vedel som, že nastal ten správny čas, aby som aj ja po ňom siahol. Myslím si, že je to kniha, ktorá už dnes čitateľa nešokuje svojou brutalitou ako tomu bolo, keď v 60. rokoch prvýkrát vyšla. Od tých čias bolo napísaných veľké množstvo brutálnejších a naturalistickejších kníh. Napriek tomu si myslím, že je to kniha, ktorá by v žiadnej knižnici nemala chýbať. Táto kniha sa vyznačuje výnimočným jazykovým systémom, ktorý v iných knihách nenájdete. Klobúk dolu pred prekladateľom. Navyše, príbeh má výrazný psychologický a filozofický presah. Autor sa zaoberá otázkami etiky a morálky, predovšetkým otázkami dobra a zla. Ukazuje aj disfunkčné medziľudské vzťahy a pokrivenú spoločnosť, ktorá v kontexte posledných udalostí, nemá zas tak až tak ďaleko od tej súčasnej. Trošku ma mrzí vykreslenie postáv. Ani k Alexovi, ani k žiadnej inej, nedáva autor možnosť si vytvoriť vzťah. Všetky postavy sú len nástrojmi, cez ktoré autor prezentuje svoje myšlienky a charakterom nedáva väčšiu hĺbku. Mechanický pomaranč je bezpochyby zvláštny, ale myslím, že by si naň mal každý urobiť svoj názor. Odporúčam.

30.05.2024 4 z 5

Nie je čo závidieť: Život bežných ľudí v Severnej Kórei Nie je čo závidieť: Život bežných ľudí v Severnej Kórei Barbara Demick

Toto je zatiaľ najlepšia kniha, ktorú som z vydavateľstva Absynt čítal. Autorke sa podarilo spracovať skutočné príbehy ľudí, ktorí utiekli a vytvoriť komplexnú knihu, ktorá sa venuje prakticky všetkým aspektom bežného života v Severnej Kórei. Venuje sa dospievaniu, školstvu, zdravotníctvu, kultúre, sociálnemu systému, dozviete sa aj ako funguje čierny trh či k akým činom sú ľudia nútení, aby nezomreli od hladu. Táto kniha vám umožní nazrieť do krajiny odstrihnutej od zvyšku sveta a pomôže vám pochopiť mentalitu národa, ktorý sa takpovediac zasekol v 50. rokoch minulého storočia. Nie je čo závidieť som čítal viac ako mesiac. Nejedná sa totiž o žiadne čítanie na dobrú noc, naopak, je to opäť jedna z kníh, ktoré otvárajú oči a ktorú by som zaradil ako povinné čítanie na školách. Nemusíte sa báť, nejedená sa o žiadny zoznam suchých faktov. Celú knihu budete prežívať spolu s ľuďmi, ktorých príbeh je rozpovedaný. Po dočítaní som mal pocit, že sú ako moji známi, že ich poznám. Vynikajúca kniha, ktorú si proste musíte prečítať.

30.05.2024 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Napriek tomu, že má tento diel všeobecne veľmi dobré hodnotenia, tak si moje sympatie nezískal. Zo všetkých kníh, ktoré som od autorky prečítal sa mi zatiaľ páčil najmenej. Hlavný vyšetrovaný prípad bol tuctový, nezaujímavý a celkovo mi prišlo, že ho tam autorka nasilu natlačila, len aby sa nepovedalo. Väčšiu pozornosť venuje Alexandre Thormovej, psychopatickej doktorke, ktorá sa rozhodla pomstiť. Na to, že sa jedná o krimi triler, tak to bolo dosť vláčne a nudné. Nepomohol tomu ani fakt, že kapitoly sú krátke, postavu Kim mám rád a knihu som počúval ako audio. Opakovane som sa pristihol pri tom, že premýšľam nad niečím úplne iným a audioknihu vôbec nevnímam. Dej obsahuje viacero náhod, ktoré nedávajú zmysel a miestami mi správanie postáv prišlo pritiahnuté za vlasy. Ako celok to proste nefunguje. Veľkú rolu na mojom sklamaní hrá určite aj fakt, že predchádzajúci diel sa mi veľmi páčil. Asi si dám od série na chvíľu pauzu. Myslím si, že tento diel môžete pokojne preskočiť. Neodporúčam.

16.05.2024 2 z 5

Liška ryšavá Liška ryšavá Lisa Henry

Veľmi milé a podarené dielko. Autorky sa na nič nehrali a napísali paródiu na klasickú fantasy s dávkou gay erotiky. Štýlom mi to pripomínalo seriál The Legend of Vox Machina alebo hru Baldur's Gate 3. Postavy sú bláznivé, ale sympatické. Zo začiatku som sa vo vedľajších postavách trochu strácal, pretože sa na scéne objavujú naraz, ale postupne som sa zorientoval. Celé je to multikultúrne, vyhrotené a vtipné. Dialógy sú plné irónie a miestami aj pikantného humoru. Dôležité je to ako celok nebrať vážne, ale ako jednu veľkú srandu. Celkom najpresnejší popis vystihla jedna recenzia, ktorú som čítal, že je to také knižné queer D&D. Kniha je formátom maličká, takže sa skvele hodí napríklad na cestovanie. Záver bol trošku zbytočne dlhý. Vedel by som si predstaviť, že by kniha skončila asi o 40 strán skôr. Určite odporúčam ako skvelé, odľahčené oddychové čítanie. Dúfam, že vydavateľstvo conqueer vydá aj ďalšie knihy zo série.

02.04.2024 4 z 5

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Neexistence je YA heavy contemporary, ktorej ústrednou témou sú toxický vzťah, závislosť a drogy. Som si celkom istý, že moje 17-18 ročné ja by tú knihu milovalo. Kniha mi svojou atmosférou pripomínala film My deti zo stanice zoo. Opisy v knihe sú naturalistické a autorky nechodia okolo horúcej kaše. Neexistence má veľmi úderný úvod a silný záver. Zároveň ale kniha obsahuje určité prvky, ktoré ma frustrovali. Veľmi mi vadila časová a priestorová neohraničenosť príbehu. Kým niektoré kulisy svedčili pre začiatok milénia, iné naznačovali skôr súčasnosť a rovnako to bolo s miestom. Podľa mien a vystupovania postáv by sa zdalo, že sa dej odohráva v USA, ale druhá polovica knihy sa viac podobala Česku. Postavy na mňa pôsobili zvláštne. Neboli mi vôbec sympatické, ale s odstupom času musím priznať, že sa mi dostali pod kožu, hlavne Elias. Kniha obsahuje aj erotické scény. Tie sú síce krátke, ale dosť repetitívne a miestami pôsobia neprirodzene, až trochu rušivo. Naozaj zvláštna kniha, ktorú síce nemôžem odporučiť všetkým, ale jej čítanie nepovažujem za stratu času. Svoju rolu určité hrá aj fakt, že už nie som cieľovka.

04.03.2024 3 z 5

Niekto sa nájde Niekto sa nájde Dušo Martinčok

Prvá päťhviezdičková kniha v tomto roku a som veľmi milo prekvapený, že sa jedná o poviedkovú zbierku od mladého slovenského autora Duša Martinčoka. Pri poviedkových zbierkach sa mi prakticky vždy stáva, že niektoré poviedky sa mi páčia viac, iné menej a to celkové hodnotenie vyjde ako priemer. V tomto prípade to však neplatí. Všetkých desať poviedok je výborných. Sú veľmi citlivo a ľudsky napísané, dojemné. Atmosféra v knihe je väčšinou nostalgická. Obzvlášť musím vyzdvihnúť poviedky Zoja sa vracia, Pre prípad dožitia a Kvety noci, sú naozaj výborné. Jednotlivé poviedky je potrebné čítať tak, ako sú zoradené v knihe. Každá má síce uzavretý dej, ale pri čítaní v inom poradí by ste sa pripravili o ich vzájomné prepojenie a tým aj o tú pridanú hodnotu. Zbierka obsahuje veľa krásnych myšlienok. Autorovi sa v nej podarilo prepojiť viacero dôležitých tém ako starnutie, osamelosť, ale aj intimitu, sexualitu a predovšetkým vzájomnú toleranciu a pochopenie. Úžasná kniha, ktorá chytí za srdce. Najlepšia poviedková zbierka akú som kedy čital. Určite všetkým odporúčam.

29.01.2024 5 z 5

Na dvore z krídel a zmaru Na dvore z krídel a zmaru Sarah J. Maas

Tretí diel Dvorov patril k mojim dlhoročným restom. Svet a mágiu už v tejto recenzii rozoberať nebudem, pretože som tak urobil v recenzii na druhý diel. Feyre nie je zrovna najostrejšou pastelkou v peračníku, ale keďže sa v minulom diely naučila čítať, tak dospela k záveru, že už je dostatočne zdatná na to, aby sa pokúsila byť političkou, diplomatkou a intrigánkou v jednej osobe. Ako asi tento úžasný nápad mohol dopadnúť? No prekvapivo dobre. Pýtate sa prečo? No jednoducho preto, lebo autorka sa tak rozhodla, hoci to vôbec nedáva zmysel. Ja viem, že nikto z nás nečíta túto knihu kvôli Feyre a že všetci milujeme Rhysanda, ale jednoducho som túto skutočnosť musel okomentovať. Ešte ma na tejto knihe mrzia dve veci. Mám pocit, že v tomto diely sa autorka viac ako kedykoľvek predtým spolieha na náhodu. Miesto toho, aby z nepremysleného konania postáv (Feyre) vyvodila dôsledky, tak zásahom šťastnej náhody sa situácia vždy vyrieši. Tým sa ale z príbehu vytráca napätie. A posledná vec je Tamlin. Zaznamenal som určitú snahu urobiť z neho morálne šedú postavu, ale nakoniec to skončilo nedotiahnuté. Páčilo by sa mi, keby bolo v knihe pár kapitol z jeho pohľadu. Kniha má cez 600 strán, myslím že už tých 80 naviac by sa tam stratilo a možno by dalo príbehu úplne nový rozmer. Inak je to samozrejme akčné, číta sa to samo a väčšinu postáv nejde nemilovať. Keďže pochvalných recenzií nájdete na túto knihu tisíce, tak som chcel vypichnúť hlavne to, čo mi prekážalo.

10.01.2024 3 z 5

Babel Babel R. F. Kuang (p)

Babel bola moja najočakávanejšia kniha tohto roka a musím povedať, že nie len, že moje očakávania naplnila, ale ich aj ďaleko presiahla. Dej sa odohráva v 19. storočí, v Anglicku, pričom autorka skutočný historický svet doplnila o prekladateľskú mágiu a na územie Oxfordskej univerzity postavila vežu prekladateľského inštitútu. Je vidieť, že autorka má neuveriteľný talent a skutočne si dala záležať, aby dobové Anglicko vykreslila správne. Magický systém je veľmi originálny, dobre spracovaný a prostredie jazykov a prekladu ma veľmi bavilo. Robin, ako hlavná postava, si ma získal od samotného začiatku. Inteligentný, trochu úzkostlivý a veľmi uveriteľný hrdina. Ostatné postavy sú tiež veľmi dobre napísané. Každá má svoj charakter, minulosť, pôvod a pohľad na svet. Kniha sa mi čítala pomalšie, ale aj tak som si čítanie užíval. Výborná atmosféra, množstvo úvah a myšlienok v kombinácií s majstrovsky zvládnutým dejom. Klobúk dole pred prekladateľkou, muselo to byť extrémne náročné. Babel je zároveň jedna z najkrajších kníh, aké som kedy videl. Klenot zvonka aj zvnútra.

07.12.2023 5 z 5

Věk přízraků Věk přízraků Lenka Poláčková

Dnešnú recenziu začnem trochu atypicky, vonkajším vzhľadom. Po vizuálnej stránke je táto kniha klenot. Nádherná obálka doplnená atmosférickou oriezkou a vnútri krásne zdobený začiatok každej kapitoly. Vydavateľstvo a všetci, čo sa na knihe podieľali si dali naozaj záležať odviedli kus skvelej práce. Čo sa týka samotného príbehu, tak už je to trochu horšie. Zo začiatku ma kniha neskutočne bavila. Duchárska zápletka v prostredí historickej Olomouci mala naozaj výbornú, tajomnú atmosféru. Celý kontext krásne dotváral dobový jazyk a sympatické postavy. Autorke sa tiež podarilo pekne vykresliť súrodenecký vzťah hlavnej postavy s jej bratom. Zhruba v polovici však prišiel zlom. Atmosféra sa vytratila a príbeh nabral raketovú rýchlosť. Záverečné rozuzlenie bolo rýchle, nezaujímavé a pre mňa osobne aj dosť neuveriteľné. Je to podľa mňa strašná škoda, pretože kniha je napísaná dobre a mala veľký potenciál. Musím samozrejme podotknúť, že už nie som cieľová skupina a mladším čitateľom by sa kniha mohla páčiť viac. Celkovo by som to zhrnul asi ako neurazí – nenadchne.

18.11.2023 3 z 5

Chlapec z bloku 66 Chlapec z bloku 66 Limor Regev

Táto kniha je spoveďou muža, ktorý ako dieťa prežil holokaust. Rozprávanie je veľmi autentické a počas čítania som mal zimomriavky. Prvýkrát som sa stretol s knihou, ktorá okrem typických hrôz zobrazuje aj pohľad náboženský. Čitateľ sa má možnosť dozvedieť niečo o židovských tradíciách a o tom, ako ich hlavný protagonista vníma v prostredí koncentračného tábora. Považujem za potrebné podotknúť, že kniha neobsahuje dialógy, ale súvislé, chronologicky usporiadané rozprávanie Mošeho Kesslera. Nemusíte sa však báť, kniha sa aj napriek tomu číta veľmi dobre a navyše nie je dlhá. Chlapca z bloku 66 prečítate s ľahkosťou za jedno popoludnie. Je to veľmi sugestívne napísaná kniha plná emócií, ktorá sa vám dostane pod kožu. Súčasťou knihy sú fotografie a na konci slovník cudzích pojmov. Nemám čo vytknúť. Určite odporúčam.

26.10.2023 5 z 5

Muži v zbrani Muži v zbrani Terry Pratchett

Ako som pri knihe Čarovné práva písal, že je vhodná na prvé zoznámenie s autorom, tak Mužmi v zbrani rozhodne nezačínajte. Ano, je to jedno z najklasickejších a najikonickejších Pratchettovych diel, ale rozhodne je z tých náročnejších. Rozprávanie je rozbiehavé, obsahuje obrovské množstvo odbočiek, menších zápletiek a samozrejme je to všetko prekombinované. Tá prekombinovanosť je pre autora typická, ale v tomto prípade už za ňu strhávam jednu hviezdu pretože, to vystavanie hlavnej zápletky je skutočne krkolomné a pre čitateľa značne nekomfortné. Hlavným pilierom knihy sú úžasné postavy a ich neskutočne vtipné dialógy, hlášky a scénky. Knihu som počúval vo forme audioknihy a niekoľkokrát som sa nahlas smial. Audioknihu nahovoril Jan Zadražil a jeho interpretácia je výborná. Hlavne jeho stvárnenie trolla Detritusa nemá chybu. Autor mal neskutočnú fantáziu a zmysel pre humor. Určite odporúčam, ale skôr pokročilejším čitateľom v autorovej tvorbe.

19.10.2023 4 z 5

Krámek s fantazií Krámek s fantazií Tabitha Bird

Túto knihu autorka napísala v rámci vyrovnávania sa so smrťou babičky. Krámek s fantazií je krásny, citlivý príbeh s niekoľkými dejovými linkami, ktoré sú hneď od začiatku zamotané a postupne sa rozpletajú. Túto knihu treba čítať pomaly a pozorne, dopriať si na ňu čas a myslím si, že je potrebné mať aj správnu náladu. Atmosféra je melancholická, ale vďaka obchodíku čarovná. Veľmi sa mi páčili konkrétne opisy tovaru, ktorý obchodík ponúka, napríklad Muffiny na dobrú noc alebo jablčný drobenkový koláč plnený nesplnenými snami. Nenechajte sa však pomýliť, nie je to feel good fantasy. Kniha má oveľa bližšie k magickému realizmu a väčšinu času je smutná. Postavy sú rôznorodé, nie všetky mi boli sympatické, ale myslím, že to bolo aj autorkiným cieľom. Každý by si mal nájsť tú, s ktorou sa vie stotožniť najviac. Kniha v sebe nesie veľké posolstvo, obsahuje veľa krásnych myšlienok a je nabitá emóciami. Pokiaľ prežívate v živote náročnejšie obdobie alebo máte chuť si trochu zaspomínať na blízkych, ktorý tu už nie sú, smelo do toho. Možno vás rozplače, ale na záver pohladí na duši.

19.08.2023 5 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Táto kniha ma veľmi milo prekvapila a skvele mi sadla do nálady. Jedná sa o temný retelling na Malú morskú pannu. Na to, že je Pieseň sirény YA si autorka dala záležať a vymyslela svet s celkom dobre premysleným náboženstvom. World-building samotný nie je síce rozvrhnutý ideálne, niektoré opisy boli monotónne. Nad niektorými naivne popísanými detailmi ohľadom kráľovstva som sa musel pousmiať, pretože tak by žiadna monarchia naozaj fungovať nemohla, nič-menej pre dej samotný to nebolo dôležité. Kniha má skvelú atmosféru. Hlavné postavy sú sympatické. Veľmi oceňujem, že príbeh je písaný z pohľadu oboch postáv a môžeme tak sledovať ich vývoj. Nie som si celkom istý, aký postoj mám zaujať voči Lirinim siláckym rečiam pár sekúnd predtým, ako dostane nakladačku. Ťažko povedať či to bol autorkin zámer alebo si to neuvedomila. V iných knihách by mi to určite vadilo, v tomto prípade mi to prišlo komické a dobre som sa bavil. Myslím si, že je dôležité mať na túto knihu náladu a asi ju nebrať celkom vážne. Je to proste rozprávka pre mladých dospelých a na to, že sa jedná o debut, tak si myslím, že je to slušné. Hodnotím slabšími štyrmi hviezdami. Pamätáte si ešte na knihu Tiene medzi nami ? Toto je podobné, len lepšie.

25.07.2023 4 z 5

Dlhý lupeň z mora Dlhý lupeň z mora Isabel Allende

Po úžasnej skúsenosti s autorkinou tvorbou v diele Dom duchov, som bez váhania siahol aj po tejto novinke. Žiaľ, Dlhý lupeň z mora sa predchádzajúcej knihe nevyrovnal. Kým Dom duchov je kombináciou reportáže a magického realizmu s bohatým, kvetnatým jazykom, toto je skôr strohé a dosť opisné. Nechcem tým povedať, že by bola kniha sama o sebe zlá. Nepochybujem o tom, že historické udalosti zachytené v knihe sú presné a autorka sa v danej problematike výborne vyzná. Udeje sa v nej toho pomerne veľa a v knihe vystupuje viacero postáv s rozličnými pohľadmi na vojnu. Tejto knihe však chýba to, čo z Domu duchov robí tak výnimočnú knihu. Proste tu nie je tá pridaná hodnota a tak ju hodnotím ako priemernú. Nič-menej, pokiaľ vás zaujíma história 20. storočia a hlavne história Španielska a jej prepojenie s Čile, táto kniha by sa vám mohla páčiť. Akurát nečakajte nič extra prevratné.

19.06.2023 3 z 5

Jediná ruža Jediná ruža Muriel Barbery

Moja prvá myšlienka po dočítaní tejto knihy bola: Čo som to práve prečítal ?
Podľa obálky a anotácie som očakával jemný, komorný príbeh s nádychom melanchólie, ktorý by sa ako stvorený hodil na toto prechodné zimno-jarné obdobie. To bol veľký omyl.
Keby ste ma vyzvali, aby som jednou vetou zhrnul, o čom je táto kniha, odpoveď by znela : Ja naozaj neviem. Na jednej strane v nej bolo niekoľko pekných myšlienok, ale keď sa pozriem na príbeh ako celok, tak je strašne nekonzistentný. Netuším kam sa ním chcela autorka dostať a fakt by som nepovedal, že sa vôbec niekam dostala. Atmosféra knihy je vykreslená dobre. Melanchóliu strieda hnev a práve hnev na celý svet a predovšetkým seba samého je (asi) ústredným motívom knihy. Postavy sú ploché, nemastné, neslané a vzťah medzi nimi na mňa nijak nezapôsobil. Jediná ruža je naozaj divná.
Bezprostredne po dočítaní som knihe chcel dať tri hviezdičky, pretože tá atmosféra a prostredie Japonska na mňa zapôsobili. S odstupom pár dní som si však uvedomil, že si neviem predstaviť človeka, ktorému by som túto knihu odporučil. Skutočne zvláštna kniha.

13.04.2023 2 z 5

Slepá vŕba a spiaca žena Slepá vŕba a spiaca žena Haruki Murakami

Táto recenzia predstavuje súhrnné a spriemerované hodnotenie všetkých poviedok obsiahnutých v knihe. Ako by sa dalo očakávať pri každej poviedkovej zbierke aj tu platí, že niektoré poviedky boli výborné (napríklad Zrkadlo), niektoré priemerné a pár podpriemerných, až veľmi slabých (napríklad poviedka Kraby). S Murakamim mám špecifický vzťah. Jeho realistickú tvorbu mám veľmi rád. Horšie je to už s tou surrealistickou. V tejto knihe je mix oboch a tak sa mi to hodnotí ťažšie. Autorov štýl písania je originálny a prakticky všetky poviedky začínajú veľmi pútavo. Horšie je, že niektoré idú kamsi do stratena a končia takpovediac bez rozuzlenia alebo širšieho kontextu. Je vidieť, že poviedky pochádzajú z rôznych období a autor ich písal v rôznych náladách. Ak ste fanúšikovia Murakamiho, táto zbierka rozhodne stojí za prečítanie. Som si istý, že tam nájdete poviedku, ktorú si obľúbite. Pokiaľ ste však od neho ešte nič nečítali, týmto určite nezačínajte.

20.03.2023 3 z 5

Trója Trója Stephen Fry

Tretia kniha od úžasného herca, komika a autora Stephena Frya nesklamala. Je vidieť, že si opäť dal záležať a investoval veľké množstvo času do štúdia mýtov aj faktov, aby nám mohol rozpovedať kompletný príbeh tohto významného mesta. Dokázal, že naozaj má prehľad.
Rovnako ako v predchádzajúcich knihách aj tu je štýl písania dynamický so zameraním na podstatné míľniky. Rozprávanie dopĺňa o svoj typický suchý britský humor. Pokiaľ sa čitateľ v problematike mýtov až tak nevyzná, mohol by sa v niektorých menách strácať. Autor však myslel aj na to. Kniha obsahuje prehľadnú časovú os, vysvetlivky pod čiarou a na konci menný zoznam bohov, príšer aj smrteľníkov. Trója je, rovnako ako predchádzajúce dav diely, výborná kniha, ktorú môžem len a len odporučiť.

04.02.2023 5 z 5