Aknel26 Aknel26 komentáře u knih

Smrt ve vánici Smrt ve vánici Matthew J. Costello

Hodně nepovedený díl. Přitom začátek vypadal tak nadějně! To by ale musela mít kniha aspoň o padesát stran víc, takhle je příliš velký prostor věnován navození atmosféry a na samotný případ už zbývá jen málo času a stran.
Zatím jsem knihám v této sérii trochu přidávala, když byly na tři a kousek hvězdičky, dávala jsem čtyři. Teď ale musím hvězdičkami šetřit.

29.08.2024 2 z 5

Po bitvě je každý manžel generál Po bitvě je každý manžel generál Alena Jakoubková

Já velice nerada dávám odpad, vždycky se snažím na knize najít něco pozitivního... ale tady to prostě nejde.
Autorka vytáhla to špatné ze svých předchozích knih, přidala k tomu pár nových blbostí a vznikla kniha, nad kterou jsem se tvářila asi stejně jako žena na titulní stránce. To jako vážně?
Asi po desáté je hlavní hrdinka žena ve středním věku, vypadá však mladší a svým luzným vzhledem a šarmem si získává srdce všech gentlemanů široko daleko. (A to má přitom, jak je několikrát zmíněno, jen "krátkou džínovou sukni a černé tričko s velkým výstřihem"!)
Asi po desáté je hlavní hrdinka majitelkou nádherného domu zděděného po rodičích, na který si někdo dělá nárok, ale ona liška podšitá mu to překazí.
Asi po desáté je hlavní hrdinka skvělá kuchařka (přestože tentokrát vaří jen mimochodem), stejně jako ji skvělými jídly, kávou i vínem zásobují její úžasní přátelé; je ovšem také cestovatelka, byť tentokrát zamíří do Irska - kde, světe, div se, vůbec neprší! I počasí zřejmě podléhá jejímu šarmu!
Asi po desáté je hlavní hrdinka velmi nekompromisní, zvláště když je ukřivděná, a ve svém protivníkovi vidí nepřítele, zrádce, lháře... Sama má ovšem právo být hysterická, ublížená a kopající kolem sebe, ohánějící se právem a podnikající kroky, které podle mě leckdy ani nejsou legální. Přitom mně zvlášť tentokrát nepřišlo, že by se její muž choval podrazácky (když pominu nevěru samozřejmě), zato ona rozhodně.
Asi po desáté se hlavní hrdinka v jednom kuse uchyluje ke svému četnému "ach jo", i když tentokrát se pravda vyvarovala svých obvyklých frází typu "ano, tak blbá jsem byla".
Nejvíc mě ovšem dostal závěr - kdo tedy knihu nečetl, ať nyní přeskočí o komentář níže, neboť SPOILER ZAČÍNÁ:
Lada, jíž je něco přes 40 let, žije více než 20 let v celkem spokojeném manželství, ale po manželově nevěře si náhle uvědomí, že ho vlastně nikdy nemilovala, že s ním byla ze zvyku a kvůli dětem, že ji jen vysával, že mu šlo jen o majetek (což není pravda, jak vyvrací svým chováním). Nejprve si myslí, že skončí s Jaroslavem, přestože mu polovinu knihy vyká a má ho za přítele dědečka. Pak ale poznává muže, který se chová jako hulvát, což jí náhle nevadí, ale imponuje, a během pár týdnů mu říká své ano.
Její kamarádka Dita - zklamaná muži (jeden pětiletý vztah kdysi v pravěku) udržuje vztah s jedním přítelem s benefitem a váhá, zda to s ním dát dohromady na sto procent; náhle ke konci knihy si vzpomene, že miluje Jaroslava, a dělá vše pro to, aby i on zahořel k ní (což se stane)
Laděnka - 17letá dcera Lady a Luďka, která otěhotní se stejně mladým klukem, s nímž má dlouholetý fungující vztah a chtějí se vzít, ale on podlehne tlaku rodičů a s Laděnkou se rozchází. (Mimochodem, tenhle motiv jsem už zaznamenala nejmíň dvakrát.) Laděnka se v porodnici seznámí s lékařem, který je o 18 let starší, ale bezmezně ji miluje. Kniha končí jejich svatbou. Lada si ještě libuje, jak dcera našla skvělého muže - to je pro mě totálně nepochopitelné, ten věkový rozdíl je masakr a jsem si jistá, že bych svou případnou dceru před takovým svazkem spíš chránila...
Jaroslav - nejšílenější ze všech. Pětašedesátiletý muž, který se nikdy neoženil, protože od prvního dne, co se narodila, miluje Ladu a věří, že jednou bude jeho. Je to skutečný gentleman, líbá jí ruku, dívá se na ni jako na svatý obrázek, vychází jí ve všem vstříc - ale na adresu jejího muže neváhá několikrát říct, že by mu klidně rozbil hubu. Pravý gentleman! Poté co Lada alias Žigula dá přednost jinému, tento Jaroslav, který ovšem přes 40 let miluje Ladu, náhle obrací svou pozornost na její kamarádku a všichni jsou šťastní. (Jen ten manžel dostal na vyučenou - a já také, snad mě tato kniha ze zájmu o tuto autorku definitivně vyléčila!)

23.02.2024 odpad!

117 pater 117 pater Andy Griffiths

Už to nějak není ono... Syn ji přečetl, ale během pár dní se mu vykouřila z hlavy, to se u starších dílů nestávalo.

31.01.2024 3 z 5

104 pater 104 pater Andy Griffiths

Strom sice roste vzhůru, ale kvalita jde podle mě trochu dolů... No ale já jsem dospělá, že jo.

20.10.2023 4 z 5

91 pater 91 pater Andy Griffiths

Terry a Andy hlídají Raťafákovy děti. Dostanou se do Cvokárnie a madam Vševědma jim vysaje mozky. Jill jim musí zazpívat píseň, kterou jim připomene, co se děje kolem nich a co už všechno zažili... Ale madam Vševědma se jim chce pomstít - čeká jen, až jí někdo položí otázku.
Co mě se týká, už mi to přijde šílené až moc, ale syn je stále spokojený a to je hlavní.

20.10.2023 4 z 5

78 pater 78 pater Andy Griffiths

Já jsem tenhle díl nečetla, ale sedmiletý syn i devadesátiletá babička by dali plný počet.

20.10.2023 5 z 5

Vražda o stříbrné svatbě Vražda o stříbrné svatbě Lee Harris (p)

Milí čtenáři, máte také nějakého autora nebo třeba sérii knih, jež vás vždycky rozčilují a při jejichž četbě nadáváte, ale i tak se k nim s další knihou vrátíte s nadějí, že tentokrát to určitě bude lepší - a ono většinou není a zase nadáváte a zase si říkáte, že to je naposledy? Pro mě tuto funkci zastávají třeba knihy Aleny Jakoubkové nebo právě tato série deteltivek s bývalou jeptiškou Chris.
Mně totiž hrozně vadí, jak policisté Christine sdělují každý pokrok ve vyšetřování, každý výsledek - ale ona nic podobného nedělá, vždy si nechává před policií náskok. Přitom zrovna v tomto díle by si rozhodně zasloužila obvinění z maření vyšetřování nebo dokonce zatajování informací. A když je to jí a jisté osobě vytknuto, hned se ohání právníkem, rozčílená až na půdu. (Mimochodem, policie byla jednoznačně v právu, vždyť ani při výslechu dotyčná neřekla vše!)

(!!!!!) A protože si nemám s kým o knížce povídat a potřebuju to ze sebe dostat, uchýlím se k SPOILEROVÁNÍ. (!!!!!) Přístup Christine a Ariany mi totiž přišel totálně pokroucený a mimo. Žena se nemůže starat o své dítě, a proto je svěří své sestře a švagrovi, kteří jsou na tom ekonomicky lépe. Po čase chce své dítě zpět, ale manželé se před ní dvacet let skrývají, stěhují se, používají falešná jména a dceři zatají skutečnost, že není jejich vlastní dítě; zatají jí i samu existenci tety. A když pravda vyjde najevo, je pravá matka, která celý život trpěla, protože neměla své dítě nablízku, hodna jen opovržení, zatímco rodiče zůstávají v srdci jako ti jediní a milující. Jsem jediná, komu je té ženy spíš líto a samozvané pěstouny považuje za zločince? (!!!!!) KONEC SPOILERU A KONEC KOMENTÁŘE. (!!!!!)

17.06.2023 3 z 5

Teta to plete Teta to plete Ivona Březinová

První díl jsme četli jako druhý, ale bavili jsme se stejně. Ideální první čtení.

03.03.2023 5 z 5

Knihožrouti Knihožrouti Klára Smolíková

Knihožrouti mají všechno, co má správná knížka mít, aby děti přivedla ke čtení.
Předně - samozřejmě - jsou o knihách. Mají dva sympatické hlavní hrdiny. Odehrávají se v knihovně a moc pěkně popisují, jak to v knihovně chodí, jak jsou řazené knihy, jaké je zabezpečení, jaká jsou oddělení a jaké knihy tam lze pořídit. Autorka si při psaní i hezky hrála se slovy, jež se týkají čtení. Ilustrace jsou prostě kouzelné. A nechybí ani detektivní zápletka.
A možná právě kvůli ní, i když mě to mrzí, nemůžu dát plný počet. Čekala jsem nějaké reálnější vysvětlení. Ale jinak opravdu knihu doporučuji.

01.02.2023 4 z 5

Koumákův fotbalový tým Koumákův fotbalový tým Timo Parvela

Podle nás lepší než první díl. Příběh drží víc pohromadě, Pate už nepůsobí jako takový nedůvtipný mimoň, i když jistá naivita mu zůstala. Příběh pejska Totiho, přestože je podán s humorem, je dojemný a přináší i nenásilné poučení.

09.12.2022 5 z 5

Koumákův blog Koumákův blog Timo Parvela

Knížka je veselá, obrázky bomba, absurdních myšlenek a nedorozumění přehršel - a vším probleskuje jednoduchý příběh o návštěvě strýce. Jen si nejsem jistá, pro jakou věkovou skupinu je koumák určený. Četli jsme se šestiletým synem, je bystrý, ale Patovy myšlenkové pochody a to, co z nich vzešlo, jsem mu musela často vysvětlit polopatě, aby věděl, čemu se s manželem smějeme. A naopak starším čtenářům to může připadat trochu dětinské.

09.12.2022 4 z 5

Oko za oko, manžel za manžela Oko za oko, manžel za manžela Alena Jakoubková

Tady vidím velký špatný. Začátek ještě ušel, byl ale zbytečně rozplizlý,půlku knihy zabralo jen šťourání v rozvodu. Pochybuju, že všechna Elenina opatření byla vůbec legální, manžela jsem vlastně až litovala - a nejen kvůli té směšné pomstě, kterou mu Elena připravila. Jako vždy stáli všichni na její straně - rodina i věrní a noví přátelé. A sotva se trochu zmátořila, hned se začali rojit nápadníci a především v sobě objevila dosud dřímající talent a rozjela mega úspěšné podnikání.
Samostatnou kapitolou je věčné autorčino povzdechnutí. Přísahám, že když jsem knihu přinesla z knihovny a náhodně ji otevřela na třech místech, pokaždé tam bylo ACH JO! Možná je paní spisovatelka za to placená nebo jde o sázku...

16.06.2022 1 z 5

Jak písmenka stromovala na bydláku Jak písmenka stromovala na bydláku Kateřina Závadová

Taková milá jednohubka, přečtená za půl hodinky ve vlaku z Kladna do Prahy. Vtipná a originální, zvlášť postava zarputilého a nevděčného myslivce, jen jsem myslela, že písmenek nakonec bude víc.

23.01.2022 4 z 5

Štěpán Kobliha není žádná bábovka Štěpán Kobliha není žádná bábovka Iva Gecková

V tomto případě jsem se nechala pěkně napálit. Podle názvu i anotace jsem se domnívala, že se jedná o četbu pro předškoláky či malé školáky, ale tady se řeší dokonce i vyjmenovaná slova a chemie... Myslím, že anotace by měla vypadat zhruba takto:
Štěpán, jehož rodiče jsou velvyslanci v Indii, chodí do internátní školy spolu s dalšími dětmi prominentů, ambasadorů a podobně. Kamarádí tu s chlapci z několika zemí (každý z nich trochu komolí češtinu, což může být pro malé čtenáře matoucí). Kluci v čele se Štěpánem jsou pěkní sígři, mají konflikty s učiteli a zejména s paní učitelkou Hrozivou, vyznačující se mohutnou postavou a zápachem nohou, od něhož jí Štěpán - bohužel dost netaktně - pomůže. Náhle dostává zašifrovaný dopis od rodičů z Indie a brzy k němu dorazí zpráva, že rodiče byli uneseni. Spolu s jedním kamarádem se vydává do Indie na záchrannou akci.
Na knížce se mi líbil nápad se šifrovacím kolečkem a ocenila jsem zejména popis indických reálií, mahárádžova paláce a pochoutek z indické kuchyně. Druhý díl z Indie má mnohem větší spád. Jak jsem ale psala hned za začátku - menší čtenáři se asi budou ztrácet v té záplavě informací - kdo to jsou velvyslanci, co je internátní škola, kdo je mahárádža a vezír... Jedenáctiletí kluci se ale při četbě obstojně pobaví.

17.01.2022 3 z 5

Polly Zubatá: Sloní nadělení Polly Zubatá: Sloní nadělení Lucy Astner

Proklatě! Polly Zubaté vyrostl druhý špičák! A maléry na sebe nedají dlouho čekat... Když se smíříte s tím, jak snadno se dá v Hamburku vloupat do zoo, unést slona a pak ho ubytovat na hausbótu, budete se docela dobře bavit. Jen to pověstné "proklatě", stejně jako svraštění obočí, jsem při hlasitém předčítání často vynechávala. Nejde ovšem o nedbalost překladatele či jeho malou slovní zásobu - tyto výrazy se hojně vyskytují i v originálu. Mimochodem, na Goodreads jsem zjistila, že série knížek o Polly sloním nadělením zdaleka nekončí - třeba se dočkáme dalších dílů i u nás.

22.12.2021 3 z 5

Báječné nakupování o Vánocích Báječné nakupování o Vánocích Sophie Kinsella (p)

Po dvou dílech odehrávajících se v Americe se vracíme zpět do staré dobré Anglie. Moc chválím téma - nakupování na Vánoce tu ještě nebylo a skýtalo velký prostor pro nezřízené nakupování, čehož se Becky samozřejmě a ve velkém chopila. Bylo to poměrně uvěřitelné, i když opět můžeme Becky závidět zřejmě nevyčerpatelné bankovní konto. Některé linky příběhu bych klidně vypustila - tu s bývalým přítelem a především s nervózní maminkou Minnieina spolužáka. Naopak se mi líbil nápad s darováním slova. Nejdřív se to jevilo jako blbost, ale nakonec to bylo velmi výstižné a dojemné.
Věřím, že se dočkáme dalšího dílu.

22.11.2021 3 z 5

Křeček v utajení Křeček v utajení Zuzana Pospíšilová

Veselá knížka pro menší děti s ještě veselejšími obrázky. Děj pěkně ubíhal a přečteno bylo raz dva, jen škoda toho useknutého konce, příběh by si zasloužil lepší zakončení.

04.11.2021 3 z 5

Chmatákovi a zlatý diamant Chmatákovi a zlatý diamant Anders Sparring

Druhý díl byl rozhodně lepší než ten první, příběh se pěkně rozběhl, a dokonce jsem si říkala, že dám o sto procent lepší hodnocení (loupeži lízátka jsem dala dvě hvězdy a diamant jsem chtěla ohodnotit čtyřmi). Ale ten konec??!! Zase mi to přišlo takové nedotažené, přitom nápad je super. Takže oproti jedničce jen jedna hvězda navíc.

11.04.2021 3 z 5

Zkrocení mlsného muže Zkrocení mlsného muže Jitka Ludvíková

Musím říct, že jsem velmi udivena tak vysokým hodnocením - a také tím, že se někdo při četbě této knihy nasmál. Já bych musela hodně přemýšlet, zda jsem vůbec během četby povytáhla koutky úst v úsměvu; spíš jsem zvedala obočí nad těmi absurdními situacemi a také spoustou pravopisných chyb. No, každý má jiný smysl pro humor a nelze se zavděčit čtenářům všem. Od poloviny knihy navíc přestala být láska k jídlu hlavním tématem a kniha by se mohla přejmenovat na Trapasy a katastrofy, které se mi staly.

09.03.2021 1 z 5

Nové 5 minutové pohádky - Tlapková patrola Nové 5 minutové pohádky - Tlapková patrola kolektiv autorů

Převyprávění dalších seriálových dobrodružství psích záchranářů. Stejně jako v seriálu, některé příběhy jsou lepší, některé slabší. Textu není mnoho, takže je ideální jako čtení před spaním pro milovníky Tlapek. Modrá knížka je graficky udělaná lépe - tady je na každé stránce spousta bílých míst. Slohově je naopak mnohem zdařilejší.

03.03.2020 3 z 5