Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Kdyby to šlo, dám 2,5*. Neurazí, nenadchne. Do týdne nebudu vědět, o čem povídky byly, při poslechu mě příliš nezaujaly. Vlastně jsem se do sbírky pustila jen kvůli čtenářské výzvě. Zůstanu asi u klasického Nesba a jeho Harryho Holea.
Interpret má skvělý hlas ale ve spojitosti s těmito povídkami mi nesedl. Škoda, že se v audioknihách nepřidělují k postavám konkrétní interpreti... Nebyla by potřeba při poslechu přemýšlet, kdo z postav něco pronesl a mohl by se člověk trošku vcítit do děje. :-)

23.12.2023 3 z 5

Hra lásky a smrti Hra lásky a smrti Romain Rolland

Kdybych toto drama četla na střední, kde jsem po takovýchto úctyhodných myšlenkách přímo prahla, hodnotila bych zcela jistě 5*. Nyní to vidím na 3,5*. Text je krátký, ale myšlenkově obtížný, nejde příliš o děj. Což je přesně to, co teď nepotřebuju. Rozhodně tím ale nechci dílo shazovat. Romain Rolland se již několik let řadí k mým oblíbeným klasikům a tak to i zůstane.
Doporučuji divadelní hru zkusit a vyhradit si na ni čas i hlavu :-)

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Příběh jsem poslouchala jako audioknihu a byla jsem moc spokojená. Nikdy jsem neměla potřebu po knihách Agathy Christie sáhnout, ale asi to budu muset napravit. Jako odpočinkovka skvělý! Paní Ježková skvěle namluvila, děj plynul. Žádný zbytečný text navíc.

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Zajímavá kniha, která podává svědectví přeživších. Od knihy člověk dostane přesně to, co tak podvědomě očekává. Osudy přeživších a jejich touhu dozvědět se, kde se nacházejí ostatky jejich blízkých, příp. co se jejim blízkým stalo.
Je děsivé číst si o této válce, jelikož se stala nedávno. Nikdo nás o ní pořádně ve škole neučil. Bohužel jsem se o konfliktu ale z knihy mnoho nedozvěděla. Budu muset sáhnout ještě po něčem dalším, kde budou fakta.

Milenec rudé komisařky Milenec rudé komisařky Jan Bauer

Kdyby mi knížku nedoporučila kamarádka, v životě bych po ní na základě obálky nesáhla. Bála bych se, co to je. Ale knížka byla překvapivě dobrá a skvěle se četla. Měla jsem ji přečtenou za ani ne 24 h. Už asi začínám chápat, proč se někomu líbí historické romány. Pokud máte znalosti z historie Rakouska-Uherska a Ruska za světové války, dokážete docenit narážky a všechny významné postavy, které se v příběhu mihnou. Asi začnu historické romány číst více!
Moc nechápu, proč se tu objevuje, že je to celé slátanina, někdo asi nečetl ani úvodní kapitolu pozorně :D Nehledě na to, že všechny historické události se opravdu staly.
Zpočátku jsem byla unešená tempem vyprávění, líbilo se mi, že děj utíká a nezdržujeme se zbytečnými popisy postav, prostředí atd. Nicméně - knihu jsem začala číst proto, že popisuje ruské události a revoluci - zde bych více popisnosti a pomalejšího průběhu děje ocenila. Klidně kniha mohla být trošku delší a autor si více vymyslet :-)

DOPORUČUJU A NENECHEJTE SE ODRADIT OBÁLKOU!

07.09.2023 4 z 5

Studie stínů Studie stínů Maria V. Snyder

Nejprve jsem přečetla povídku - Studii ledu. Nijak mě neohromila.
Při čtení samotné Studie stínů jsem si nejednou říkala: co to sakra je za postavy? Ty tam byly ve třetím díle? Je tu hodně změn a jde poznat, že se děj odehrává o několik let později... Dále může čtenář dost rychle poznat, že v Česku nevydali jednu celou sérii z tohoto světa... Leccos by se tím potom v této knize vyjasnilo. Ale nevadí, tato série se dá číst tak jako tak, člověk si na mezeru v příběhu nějak zvykne.
První polovina knihy mě ale zklamala. Nedělo se tam nic, co by člověk nevěděl z anotace, spoustu postav jsem si nepamatovala nebo se objevily právě v té nevydané sérii. Zajímavá byla až postava mladé vražedkyně, linka a myšlenkové pochody Velitele a poslední cca 1/3 knihy.
Nejvíce ze všeho mě ale bavila minulost Valeka. Konečně jsme se o něm a Veliteli něco dozvěděli... Na druhou stranu - tyto nečekané flashbacky mohla autorka napsat právě jako povídku. Natahovala takhle akorát celou knížku zbytečně --- ale to teda dělala obecně. Pěkně bych knihu proškrtala, ničemu by to neuškodilo.
Do poslední chvíle jsem zvažovala, jestli se pustit do dalšího dílu, ale poslední věta zaručila, že do něj jdu.

Shrnuto podtrženo - první polovina knihy nestála za nic, spravil to Valek s Velitelem a vylepšila to ještě asi poslední čtvrtina knihy společně s poslední větou.

06.09.2023 4 z 5

Vždycky Jane Vždycky Jane Jenn Bennett

Vždycky Jane je typicky letní oddechovka, kterou nejde odložit. První strany se mi moc líbily, protože se okamžitě dozvídáme, co se stalo v minulosti. Už na prvních stranách se mi postavy rodiny Sarafianových moc líbily. Pak ale přišla do strany 70 (cca) krize. Byla jsem "přítomností" zpočátku zmatená, objevovalo se tam příliš mnoho postav, které mi v konečném důsledku ani po přečtení nepřipadají důležité. Dalším problémem byly na začátku i dialogy. Spousta z nich byla zbytečná a vyškrtla bych je.
Nicméně od té strany 70 jsem knížku nemohla odložit a dočetla ji za jeden den. Přestože mi postava Jane připadala velmi plochá - a nebýt jejích zdravotních následků a nejistotě ohledně rodinného původu - by byla jako postava naprosto nepoužitelná, mě bavila chemie mezi ní a kluky.
Fen byl jako postava skvěle vykreslený, dost uvěřitelný. Stejně tak jeho bratr Eddie. Celkově jejich rodina byla super.
Nejvíc mě překvapil ale konec. To se mi u takových letních romanťáren běžně nestává. Bylo vidět, že se autorka romantiku snaží trošku povýšit, chce ze svých postav vyždímat víc. Za to palec nahoru.
Je to první kniha, kterou jsem od autorky četla a rozhodně ne poslední. Pokud je podle hodnocení tahle nejhorší, těším se moc na další. Knížka je psaná stylem, který vybízí k filmovému zpracování, takže kdoví, třeba se někdy dočkáme. :-)

29.08.2023 4 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Na tuto sbírku jsem byla neskutečně zvědavá, jelikož některé z autorů i ilustrátorů sleduji na sociálních sítích. A jsem neskutečně mile překvapená! Rozhodně všechny povídky nebyly na 5*, ovšem povedly se jako celek úplně neuvěřitelně! Poslední dobou čtu více povídky - a pokud mohu srovnat s jinými povídkovými sbírkami - tato z nich vychází bezkonkurenčně nejlépe! U většiny bych nepoznala, že se jedná především o knihomoly a nikoliv spisovatele. Ba co je na tom nejvíce překvapivé, povídky se mi ve většině případů líbily mnohem více než sbírky, ve kterých figurují jména těch nejpopulárnějších českých spisovatelů současnosti.
První povídky mne naprosto uhranuly, musela jsem číst dál a dál. Ilustrace byly všechny nádherné, je vidět, že nad vydáním knihy někdo doopravdy přemýšlel, a to jak po obsahové, tak po grafické stránce. A dle mého ani jedna část nepřevyšuje nad tou druhou.
Jediná povídka, která mi příliš nesedla, byla Konečně sbohem. Nemyslím si, že je to chyba autorky, téma je neskutečně důležité, o tom žádná. Pouze se to v čase čtení nesetkalo s mým rozpoložením (nejspíš) :-)
Jen tak dál! Od Sáry Topinkové si co nejdříve musím přečíst její knihu. Styl psaní je dokonalý! A doufám, že i zbylí autoři jednoho dne napíší něco dalšího. Např. Kája Skácelová zpracovala velmi aktuální téma. Tinder jsem si sice nestáhla, ale ty pocity jsem zažívala donedávna úplně stejné - jako hl. hrdinka. Postavy povídek byly na tak malém rozsahu výborně zpracované - jedno, zda se jednalo o LGBTQ+ postavy či nikoliv. :-)

22.08.2023 5 z 5

Škvíra Škvíra C. J. Tudor

Tato povídková sbírka se velmi obtížně hodnotí. Na jednu stranu mám chuť dát jednu/max dvě hvězdičky za slibovanou mrazivost --- celý popisek včetně obálky je opravdu geniální marketingový tah. Na stranu druhou se mi velmi líbí styl psaní autorky, vše se čte velmi lehce a rychle, nemůžu říct, že bych přečtení litovala.
Bohužel jsou ale povídky velmi lehce zapomenutelné - a to již několik dní po přečtení. V hlavě mi jich (snad) zůstane jen pár. Nejvíce se mi líbil Konec plavby, Finalizace a Poslední chod. Dále stál za přečtení Věžák.
Pozor bych si dávala hlavně u povídky Gloria - jelikož jsem ještě nečetla žádnou jinou autorčinu knihu, obávám se, aby mi povídka něco nevyspoilerovala. Budu muset číst další knihy až na povídku úplně zapomenu :)

03.08.2023 3 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

Po několika letech jsem se dostala k dokončení série. A nelituji toho, že jsem se k sérii vrátila. Knihy jsou napsané s lehkostí, moc ráda jsem se k Laře Jean vrátila a čtením prokrastinovala místo učení :-)
Škoda, že se ale z Petera stal naprosto dokonalý kluk. Kdyby byl víc drzý, měla bych ho radši :D
Jsem překvapená z konce. Prvně jsem viděla film, hned v okamžiku kdy vyšel. A pokud si pamatuju správně, skončil přesně naopak :D Naproti tomu se zde řeší témata jako jejich poprvé apod. Tak se jdu hned k filmu ujistit, jestli nemám sklerózu.

03.07.2023 4 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Dlouho jsem zvažovala, zda sbírku vůbec zkusit. S tématem LGBT se najednou roztrhl pytel a všude nálepky na knihách. Tímto nechci hanit tematiku LGBT. Jen mi nepřijde správné na to tolik upozorňovat, jestliže chceme, aby to každý bral v tomto státě jako přirozenou součást života (ale to sem tolik nepatří) :-)

Jsem ráda, že jsem do čtení šla. Ne všechny povídky mě bavily stejně, ale jako celek mě bavily moc. Nejvíce se mě dotkla povídka Jak jsem šla na záchod. Dále se mi velmi líbily povídky: Pecka jak z broskve, Šťastně nezamilovanej a Rodinné setkání.

Jen tak dál, autoři!

Pohádky a poemy Pohádky a poemy Alexandr Sergejevič Puškin

Skvělé seznámení se s Puškinovou tvorbou. Pohádky jsou opravdu krásné. Poémy jak kdy. Ale celkově nelituji, že jsem si výbor přečetla.

Ruslan a Ludmila Ruslan a Ludmila Alexandr Sergejevič Puškin

Při zpětném pohledu je to pro mne jedna z nejlepších Puškinových poém.

Dějiny Ruska v datech Dějiny Ruska v datech Marek Pečenka

Výborný přehled pro studium. Někdy ovšem v porovnání s jinou učebnicí jsou uváděny mírně odlišné letopočty, případně se zcela neshodují po sobě jdoucí panovníci atd... asi záleží na přístupu řazení a následně benevolenci vyučujícího.

28.06.2023 5 z 5

Panoráma ruské literatury Panoráma ruské literatury Danuše Kšicová

Rozhodně výhoda je, že kniha obsahuje ukázky textů vybraných autorů. Pokud ale kombinujete více doporučené četby při studiu, rychle zjistíte, že texty jsou víceméně pouze překopírované odjinud. Více mi kniha vyhovovala při načítání autorů starších období.

28.06.2023 4 z 5

Chci sníst tvoji slinivku (komiks) Chci sníst tvoji slinivku (komiks) Joru Sumino

Neustále jsem mangu viděla na sociálních sítích a všichni tvrdili, jak je to nejlepší a tak vůbec.... No.... Fajn to bylo, ale nemyslím si, že je to přelomové. Líbilo by se mi asi spíš "filmové" zpracování.
Krásný a zvláštní je vztah mezi hlavními hrdiny, vše do sebe zapadá, má to myšlenku. Ale na mangu prostě moc nejsem, rozhodně mě to nerozbrečelo. Možná nemám srdce :-)
Příště radši "normální" knihu, ale jako pokus rozhodně super.

25.06.2023 4 z 5

Muž pod černým deštníkem Muž pod černým deštníkem Jiří Hájíček

Další haiku pravděpodobně zkoušet nebudu. Nedokážu to tolik docenit. Ale kdo má haiku rád, určitě zkuste :-)

25.06.2023 3 z 5

Komedie Komedie Denis Ivanovič Fonvizin

Obě dramata byla skvělá. Brigadýr je odpočinkový a méně náročný, ale je zapomenutelný. Výrostek se mi líbil mnohem víc i přes jednu filozofickou část.
Rozhodně tyto hry doporučuji, jsou mnohem lepší než např. známá Čechovova dramata.
Kdyby takových dramat bylo v povinné četbě více, věřím, že by studenti začali číst. :-)

24.06.2023 4 z 5

Tygře, tygře, žhavě žhneš Tygře, tygře, žhavě žhneš William Blake

Konečně po dlouhé době poezie přístupná čtenáři, která se dá pochopit. Čtení jsem si užila.

14.06.2023 4 z 5

Na dně Na dně Maxim Gorkij (p)

Kdybych věděla dopředu, že hra prakticky nemá žádný děj a jedná se především o vykreslení situace ve společnosti + filozofické úvahy, asi bych se tomu vyhla. Přestože je divadelní hra krátká, jsem ji četla neuvěřitelně dlouho, nerada jsem se k tomu vracela. Kdybych číst nemusela, možná to po prvním jednání vzdám.

17.03.2023 3 z 5