Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Citlivé duše, próza ruského sentimentalismu Citlivé duše, próza ruského sentimentalismu Nikolaj Michajlovič Karamzin

Karamzinovy texty se mi do ruky dostaly náhodou, díky povinné četbě. Zkusila jsem první jeho text, protože knížka je maličká... A jeho styl psaní mě naprosto uchvátil. Musela jsem si přečíst všechny jeho texty. Samozřejmě se mi některé líbily více, některé méně. Tolik jsem nedocenila povídky, ve kterých se příliš odkazuje na doby minulé, na významné osobnosti dějin, vzývá Bohy a popisuje cizí kraje...
Ale velice se mi líbilo naivistické vykreslení vztahů mezi hrdiny, napsáno je to natolik poutavě, že by se mohli dnešní spisovatelé inspirovat...
Nejvíce se mi líbila povídka Citový a chladný - je to rozhodně nejvíce realistické, stále aktuální. Text je aplikovatelný na dnešní dobu, velmi jsem se v něm našla, vidím až děsivé podobnosti vztahu hl. hrdinů a jejich chování s přátelstvím s kamarádkou.
Pokud jste nečetli žádné dílo sentimentalismu, doporučuji.

17.10.2022 4 z 5

Nazdar, vitamíne Nazdar, vitamíne Rachel Khong

Začátek mě neuvěřitelně vtáhl, měla jsem pocit, že půjde o úžasnou knížku. Bohužel, deníkové zápisky jsou poměrně repetitivní a konec svým způsobem vyšuměl do ztracena. Zklamal mě. Škoda, že si knížka neudržela svoji počáteční svěžest.

06.09.2022 3 z 5

Studie ohně Studie ohně Maria V. Snyder

Konečně jsme se dostali do milované Ixie!!! Knížka nabrala spád. Začátek se mi četl těžko, ale zhruba od 150. strany jsem knihu dočetla na jeden zátah. Sice všechno i přes tloušťku knihy bylo uspěchané nebo příliš jednoduché a místy i překombinované, ale rozhodně mi to kvalitou připomínalo spíše první díl. SLÁVA!!!
Oceňuju ale reálnost vztahu Jeleny a Valeka. Nejen přeslazené scény, ale i opravdické emoce, logické reakce jako vztek, "tichá domácnost" apod.
Už se nemůžu dočkat, až začnu číst navazující sérii!
Doufám, že tam bude více Ixie a už nikdy neuvidím slovo ŠKODNÁ.

01.09.2022 4 z 5

Zimní putování Zimní putování Elfriede Jelinek

Četla jsem knihu s přestávkami půl roku, konec jsem už jen zběžně prolistovala a přečetla si závěr. S touhle autorkou si tedy nesedneme. Nedokážu si představit, že se jedná o divadelní hru, ani nikoho, kdo by to dobrovolně chtěl vidět. Za mě zbytečně pokácené lesy. Po dočtení doslovu částečně chápu pohnutky autorky napsat takovýto text, ale na mě se jedná o příliš experimentální text. Vůbec mě četba nebavila, přečetla jsem si odstavec a už jsem nevěděla, o co v něm šlo, jakou myšlenku mi měl předat.
Dle ostatních komentářů si ale kniha čtenáře najde, musí být ovšem velmi náročný.

10.08.2022 1 z 5

Nový čas Nový čas Ida Jessen

Nevím, co si o knize myslet. Je prostě jiná stejně jako Dánové oproti nám.
Pozorovala jsem, že musím mít velmi specifickou náladu, abych se do příběhu mohla začíst. V jiných případech jsem si myslela, že čtu úplnou blbost.
Také si nejsem jistá, jestli dřív bylo všechno tak jednoduché. Jednou se viděli a dohodli se, že se vezmou/přestěhovali se. Zvláštní text.

02.08.2022 3 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Esej mě příjemně překvapila, přečteno za chvilku a není zde cítit nenávist vůči opačnému pohlaví, jako u takových textů někdy bývá.
Pro účely výzvy super tip.

14.07.2022 4 z 5

Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Naoki Higašida

Knihu je za mě velmi těžké hodnotit. Je skvělé, že se dostaneme do hlavy autisty alespoň pomocí psaného textu, ve výsledku mi ale přijde, že se do ní vlastně nedostaneme. Získáme díky knize pár instrukcí, co podle autora nedělat a co je z naší strany špatně, ale víc už nic.
Nejvíce přínosný mi přišel "rozhovor" na konci knihy, kdy má autor zodpovědět několik otázek, ty nás dle mého z hlediska poznání alespoň trošku někam posouvají.

14.07.2022 3 z 5

Všechny za jednu Všechny za jednu * antologie

Nevím, čím to je, ale v těchto povídkových sbírkách autorky ženy válcují muže na plné čáře. Texty jsou mnohem uvěřitelnější a více mne zaujmou.

07.07.2022 4 z 5

Bez vlasů Bez vlasů Tereza Drahoňovská

Zvládla jsem prolistovat během jízdy autobusem a celý příběh mě donutil se nad lecčíms zamyslet. Tento komiks se musí dotknout každého. Neumím si představit, že by se totéž stalo mě. Ale alespoň bych díky tomuto komiksu věděla, že nejsem jediná na světě a existují i pozitiva, takový návod na to jak to překonat.

22.05.2022 5 z 5

Mimoňka Mimoňka Sarah Andersen

Kouzlo těchto komiksů pomalu ale jistě vyprchává s přibývajícími "díly". Přestává mi komiks připadat vtipný čím dál víc.

22.05.2022 3 z 5

Techniky učení Techniky učení David Reinhaus

Neurazí, nenadchne. Kdyby mi někdo knížku strčil pod nos na základce nebo střední škole, byla bych vděčná, protože bych si to akorát přečetla a nepřicházela na to celé roky sama. Pár informací a tipů je pro mne nových a snad ukládám do dlouhodobé paměti.

01.02.2022 3 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Bavilo mě méně než první dva díly, stojím si za tím, že nejlepší je ten první.

29.01.2022 4 z 5

Odhalení Odhalení Lisa Jane Smith

Kdyby takovou knihu někdo napsal v dnešní době, budu pěkně hejtit. Ale musíme přijmout fakt, že byla napsána před dlouhou dobou a tehdy se právě YA vyvíjela snad nejvíc. A jako jo, za mě na odpočinek úplně v pořádku. Je to sice naivní, holka se zamiluje na první pohled, spousta věcí nedává smysl, nebo je to typicky americký scénář, ale asi to k tomu prostě patří. Čtení nelituju.

29.01.2022 4 z 5

Povídky jsem celé přečetla jen proto, že se mi hodily do čtenářské výzvy. Jinak bych skončila asi hned na začátku. Pár jich dobrých bylo, líbilo se mě spojení bláznovství a děsu, ale přišlo mi po dočtení sbírky, že Poe vykrádal dost slušně sám sebe. :D
Přestávám chápat to uznání autora. K srdci mi sbírka nepřirostla a už se k ní nejspíš nikdy nevrátím.

29.01.2022 3 z 5

Studie kouzel Studie kouzel Maria V. Snyder

První díl jsem přečetla za jednu noc, ani jsem nepotřebovala přestávku. Tak moc jsem potřebovala vědět, jak to dopadne, co se bude dít.
O to víc jsem narazila u druhého dílu. Změna prostředí byla spíš na škodu, přišlo mi to ne úplně 100% využité. Spousta nových postav, detektivní zápletka, kterou jsem tam nečekala a ani se vlastně nevyřešila...
Co se týče těch dvou zemí, moc mi nepřijde logické, že tam máme pomalu poušť a hned za hranicemi je zima jak v ... Ale je to YA fantasy tak čert to vem. Typická věc, která mě na YA štve: nikomu to neřeknu, já to zvládnu sama. Tady se aspoň nejednalo o takový extrém, ale i tak. Ať se ty postavy naučí svoje problémy řešit líp v YA :D
Zjišťujeme spoustu nových informací, které snad k něčemu budou dobré v posledním díle, ale teda ukázkový vycpávkový díl. Nutila jsem se k dočtení půl roku. Nelituju toho, že jsem s knihou strávila čas, ale oproti jedničce fakt nic moc. Od trojky už radši žádná očekávání ani nemám.

29.01.2022 3 z 5

Láska je na prd Láska je na prd Wibke Brueggemann

Dlouho mi něco tak moc nesedlo jako tohle. Bylo to vtipné, četlo se to úplně samo, měla jsem dojem, že ta holka je v 80 % věcí jak já, dokázala jsem se do ní vcítit, i když na některé věci mám jiný názor. Přemýšlím, jestli jsem někdy něco tak vtipného a ze života vlastně četla. Myslím, že se knížka bude líbit prakticky každému a je jedině dobře, že se vydala. Nechtěla jsem se do ní původně vůbec pouštět a NELITUJU!

27.06.2021 5 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

V dnešní době je spousta komiksů až děsivě trefná. Ne všechno se mi 100% líbilo, ale jako celek skvělý. Na pár minut odpočinku luxus.

13.05.2021 4 z 5

Konyvran 3: Plameny Konyvran 3: Plameny Sarah Prineas

Na odreagování skvělá pohádka s trochou magie. Jako dítě bych tuto trilogii milovala. Ale už tam ty nedokonalosti vidím. Jak v korekturách, tak v jednoduchosti a nelogičnosti. Což dětem nevadí samozřejmě :)

10.03.2021 4 z 5

Smrt Smrt Hubertus Rufledt

Pěkné ukončení, celý díl mě bavil (kromě těch posledních stran). Oceňuji, že se tam svým způsobem celou dobu něco dělo. Což se o 2. a 3. dílu zrovna říct nedalo :)

27.10.2020 4 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Druhý díl se mi četl paradoxně mnohem lépe, a tedy i rychleji, než první díl. Ale stále si myslím, že autorka měla potlačit svoje nutkání popisovat každý detail. Kniha by se tak minimálně o 100 stran zkrátila a nabrala by spád. Takto se hodí číst během dlouhých zimních večerů, kdy člověk nikam nespěchá a užívá si náš svět plný démonů, čarodějnic a upírů. Těším se na poslední díl. Konečně se dozvím, jak to skončí.

24.07.2020 5 z 5