Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Ostrov lhářů Ostrov lhářů Emily Jenkins

Jsem na rozpacích. Posledních 80 stran je velice zajímavých, ale celkově mně kniha připadala jako všechny - "na jedno brdo". Čekala jsem, že bude nějaký konec - epilog, kde se dozvíme, co se stalo s hlavní hrdinkou. A ono nic.

27.03.2016 3 z 5

Pán a kocour 1 Pán a kocour 1 Umi Sakurai

Moc příjemný komiks, který pohladí po duši.

26.06.2024 5 z 5

Člověk v mé vaně Člověk v mé vaně Tomáš Přidal

Líbí se mi rozvitá slovní zásoba, přestože je vše napsáno velmi jednoduše. Bohužel jsem se ale ani napodruhé nesetkala s autorovými myšlenkami. Nerozumím, co se mi tím mnohdy snaží říct, zda vůbec něco, nebo se jedná spíš o experimentální/alternativní verše. Škoda!

26.06.2024 2 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

2,5*-3*
Po úžasných Svatebních historkách jsem se okamžitě vrhla na Historky z Tinderu. Chyba! Tyhle historky mě moc nebavily, druhá kniha byla za mě víc vymazlená. Tady jsem to dočetla tak nějak ze setrvačnosti. Chtěla jsem mít prostě splněno. Zase si dám od takových knih na delší dobu pohov.

24.06.2024 3 z 5

Chvála stínů. Tradice japonské estetiky Chvála stínů. Tradice japonské estetiky Džuničiró Tanizaki

Nejsem evidentně cílová skupina na to, abych knihu mohla stoprocentně docenit. Informace i úvahy ale byly zajímavé, o Japonsku nevím vůbec nic, takže i těch pár informací pro mne bylo velmi obohacujících. Bylo příjemnou změnou, že nějaký překladatel má bohatou slovní zásobu a celý text vyznívá poeticky - je mi jasné, že to je spíš ona "cizokrajnost" textu. Zároveň při čtení se stalo, že jsem nasála atmosféru východu - čtení mě velice uklidňovalo a uvědomila jsem si, že není proč spěchat.
Přečtení nelituji, ale pokud někdo není zarytý fanda do Japonska, asi se bez knihy obejde.

18.06.2024 3 z 5

Ozvěny naděje Ozvěny naděje Monika Dvořáková

Verše jsou velmi něžné, poměrně přímočaré, což je příjemná změna. Bohužel ale nejsou určeny pro mne, nezaujalo mě to tolik jako třeba ostatní sbírky. Ale to je chyba spíše ve čtenáři. Každý by měl zkusit a udělat si názor sám :-)

13.06.2024 3 z 5

Nervy Nervy Raina Telgemeier

Komiks jsem četla v angličtině. Myslím si, že problém po jazykové stránce nebyl, ale tentokrát jsem si čtení komiksu neužívala. Nebavil mě. Přitom obsahuje důležité téma. Škoda. Těšila jsem se na něj moc...

31.05.2024 3 z 5

Atentát Atentát Amélie Nothomb

Ideálně bych knize dala 2,5*. Je to jako vždycky bizár, konec mi přišel docela podobný jako v případě Vrahovy hygieny. Střídaly se pasáže, kdy jsem si čtení užívala, s pasážemi, kdy jsem měla chuť přestat číst a ke knize se nevracet. Možná si od autorky na chvíli dám pauzu. Přece jen, tolik intelektuálna nedělá vždycky dobrotu.

24.04.2024 2 z 5

A oceán byl naší oblohou A oceán byl naší oblohou Patrick Ness

Na začátku mě knížka vůbec nebavila, nevnímala jsem prostě písmenka a slova nedávala smysl. Asi potřetí jsem se hecla a přečetla knížku během jednoho dopoledne. Příběh je zajímavý a originální, o tom žádná. Vše dokreslují úžasné ilustrace a poetičnost textu. Text je na jednu stranu geniální, 5* ale dát pocitově nemohu, právě kvůli tomu začátku. Příběh o velrybách a lidech vyprávěný velrybou ale jen tak nezapomenu a kdoví. Možná po něm sáhnu i znovu, až budu starší. Něco mi říká, že u této knihy je to maličko jako s Malým princem. V každém období bude na příběh nahlíženo jinak.

16.04.2024 4 z 5

Milostná sabotáž Milostná sabotáž Amélie Nothomb

Knihy Kyselina sírová a Ani Eva, ani Adam mě bavily moc. Ale tohle? To snad nepsala ta stejná autorka. Asi si nese s sebou z dětství nějaké obří trauma, protože nechápu, jak tohle někdo může napsat. Byl to bizár. To to celé shrnuje nejlíp. Ještě že to bylo tak krátký...

13.03.2024 2 z 5

Studie noci Studie noci Maria V. Snyder

Nakonec nelituju, že jsem se do dalšího dílu pustila!!! Bylo to fakt skvělý, nemohla jsem se asi od třetiny odtrhnout, stejně jako u úplně prvního dílu Studie jedu!!!
Prvních 50-100 stran stálo teda celkem za prd, ale pak se to rozjelo a znovu jsem se do postav zamilovala. Konečně mi nebylo jedno, co se s nimi stane, fandila jsem jim, prožívala všechno. A autorka se asi konečně probrala, protože to byla jedna akce za druhou. Nadupaná knížka, fakt jízda! Už jsem ani nedoufala.
O to teď těžší bude čekání na pokračování... Doufám, že se ho tady dočkáme a nestopnou sérii, jak to rádi dělají.

KOUKEJTE SI TO PŘEČÍST VŠICHNI, AŤ TO VYJDE!!

24.01.2024 5 z 5

Pravdomluvky Pravdomluvky Julie Lišková

Nejvíc by asi vystihovalo knihu hodnocení 2,5*. Na ježdění MHD fajn, protože vás to nijak nenutí číst dál za každou cenu, textíky jsou krátké. Počáteční texty jsou ještě nezajímavé příběhy malých holek, které mají svůj vlastní humor a nezaujatý čtenář to nemůže vůbec pobrat. Postupně se jejich příspěvky zlepšují, některé jsou v konečném důsledku i k zamyšlení, u pár jsem se smála. Hodně tomu pomáhají ilustrace, co si budem... :-)
Kdyby mi v tak útlém věku vyšlo cokoliv v knižní podobě, byla bych na to hrdá. Klobouk dolů holky! Ale jako čtenář musím s čistým svědomím napsat, že příspěvky z blogu by měly zůstat na blogu, kde to funguje. V knižní podobě takto funguje už málo co.

19.12.2023 2 z 5

Kdybych se do ní nepustila, asi o nic nepřijdu, ale v audio podobě se mi cestopis líbil. Nenáročné na poslech, přesně to, co potřebuji. Nejednou jsem se při poslechu zasmála, občas nejen já, to považuji za úspěch.

07.12.2023 3 z 5

Queenie Queenie Candice Carty-Williams

Naprosto souhlasím s drtivou většinou komentářů. Místy jsem si připadala jak při sledování Bridget Jones, to jsem se usmívala. Aspoň jsem si v hlavě okamžitě nastavila, že se nemám vžívat do hlavní hrdinky. To by ji pak někdo musel proliskat. Vyloženě vtipná kniha to ale taky není, marketing zase vytvořil vzdušné zámky a lidé jsou zbytečně zklamaní.
K celé knize jsem přistupovala jako k něčemu na oddech, od čeho nemám nic čekat. A byla jsem spokojená. Uteklo to rychle. Znova číst rozhodně nebudu a rozmyslím se, jestli od autorky ještě něco dalšího přečtu (v případě, že něco vyjde česky). Přišla mi škoda, že se hrdinka vlastně doopravdy ve svém osudu a příběhu neposunula... Ne tolik, kolik bych očekávala.

29.09.2023 4 z 5

Polibek v Paříži Polibek v Paříži Catherine Rider

Knížka mě na začátku úplně pohltila, okouzlila mě vánoční Paříž a popis dvou naprosto rozdílných osob, které se hašteří. Tu chemii jsem jim většinu knihy věřila. Ale najednou, jakmile vše nabralo rychlý spád s příchodem Ethana na scénu, se mi děj líbit přestal a přestala jsem tomu celému věřit. Škoda. 2/3 knihy to mělo náběh na 5*, takhle to hodnotím cca 3,5*. :)
Ale pomocník na prolomení čtecí krize to je, to ne že ne :)

05.08.2023 4 z 5

Nové nápady laskavého čtenáře Nové nápady laskavého čtenáře Michal Viewegh

Díky tomu, že jde o parodii jednotlivých spisovatelů, člověk aspoň ví, do čeho jde (za předpokladu, že má načteno). Nevím, jak bych hodnotila za jiné situace, ale... pokud člověk nemá čas na čtení standardního románu, ale zároveň chce číst alespoň ve chvilkách v MHD, sbírka textů je ideální.
Neurazí, nenadchne...

28.06.2023 3 z 5

Bělkinovy povídky Bělkinovy povídky Alexandr Sergejevič Puškin

Nejspíš zde půjdu proti proudu, ale Puškinovy povídky mě nikterak neohromily. Při čtení jsem neudržela pozornost, často mi vyprávění přišlo takové suché, příběh do poslední chvíle o ničem. Během poslední povídky jsem měla deja vu... Vypadalo to celé jako pokus o vykradení Karamzina - nebo alespoň o nápodobu jeho tvorby. Karamzin píše mnohem poutavěji, člověk se od povídky nemůže odtrhnout, Karamzinovy sentimentalistické povídky jsou zkrátka mnohem lepší. Možná se ale tomu stylu jen chtěl Puškin vysmát...
Myslím že za pozornost z Puškinovy tvorby stojí spíše poemy, pohádky nebo Evžen Oněgin.

16.06.2023 2 z 5

Pokus o žárlivost Pokus o žárlivost Marina Ivanovna Cvetajeva

Velmi čtenářsky přístupná poezie. Při čtení prožíváte všechny pocity společně s básnířkou.

24.03.2023 4 z 5

První setkání První setkání Andrej Bělyj (p)

Složitá poezie, která vyžaduje rozsáhlé znalosti cizích slov, nejrůznějších výrazů a odkazů na osobnosti, příp. místa... Vždy jsem si myslela, že už už začínám chápat, ale následovala cizí slova nebo různé odkazy a byla jsem tam kde jsem byla...

20.03.2023 2 z 5

Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích Adam a Eva: Hra o čtyřech dějstvích Michail Bulgakov

Chápu, že hra reaguje na komunismus, snaží se dělat si z věcí legraci. Ale přijde mi, že někdo vzal kvalitního Čapka, hodil ho do ruského prostředí a zesměšnil téma. Tato hra mi nesedla, možná ji čtu pouze ve špatném období.
Nejde ohodnotit jinak než: ruský bizár.

11.03.2023 2 z 5