Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Na prvních stranách jsem se těšila, že si přečtu kvalitní text, ale ve 2/3 knihy jsem četbu vzdala. Děj ve výsledku neustále o ničem, velmi pomalá záležitost, na kterou nemám náladu ani čas ztrácet čas. Připadá mi, že děj ani nikam směřovat nemá, prokousávat se tím dál nehodlám. Škoda, opravdu mne kniha zklamala.

04.07.2019 2 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

První dvě části jsou slibné, líbily se mi, ovšem časem mi přišla celá poezie zbytečně zdlouhavá. Nedá se popřít, že Mácha uměl bravurně pracovat se slovy, je třeba vyzdvihnout cit, se kterým pečlivě slova volí za sebou. Ale to je za mě bohužel všechno. Intermezza mi přijdou naprosto zbytečná. Dodnes jsem se domnívala, že mám poezii ráda, ale buď je toto dílo velmi přeceňované, nebo jsem prostě marná. Alespoň jsem dala šanci Máji tematicky na prvního máje :)
K maturitě si sbírku rozhodně dávat nebudu. Chápu, že oproti tomu, co se u nás běžně v té době vydávalo, je toto dílko naprostý skvost, ale dnes už dle mého nemá příliš velkou hodnotu (obsahově).
3* dávám i přes všechna negativa, jelikož jsem předpokládala, že čtení pro mě bude mnohem větší utrpení.

01.05.2019 3 z 5

Autor si umí pohrát se slovy, prosté věty dostávají jiné rozměry. Jsem opravdu překvapena a oceňuji ono kouzlo příběhu. Okamžitě si musím přečíst druhý díl, na druhou stranu... kdyby to skončilo takto, čas by šel donekonečna ve smyčkách...

02.03.2019 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Někdy si říkám, že lidé, kteří píší anotace, knihu vůbec nečetli. Humorné mi to nepřišlo ani trochu, na druhou stranu téma i nářečí je mi velice blízké. Jako bych slyšela svoji babičku. Kvalitní text byl. Nicméně nedošlo k žádné gradaci. Očekávala jsem, že všechno nějak pořádně zapadne dohromady. Místo toho jsme příběhy lidí z dědiny opustili stejným způsobem, jako jsme k nim přišli.

19.01.2019 4 z 5

Rakvičky Rakvičky Irena Dousková

Nedonutila jsem se dočíst ani do poloviny. Těžko se komukoliv může líbit kniha, pokud je vám osud, minulost i aktuální stav hl. hrdinky úplně ukradený. Nedokázala jsem se do ní vcítit, maximálně jsem ji mohla odsuzovat za to, jak se chová vůči ostatním. Prostředí komunismu je dle mého vykresleno poměrně dobře, na druhou stranu existují mnohem lepší knihy pojednávající o tématu, které je za ty roky od revoluce zmapováno v mnoha příbězích. Jediné, čemu se nic nedá vytknout, je úroveň jazyka. Ta je vážně obdivuhodná. Od Douskové jen Hrdého Budžese a nic víc.

19.10.2018 1 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Za mě slabší průměr. Parodie na Zmizelou a ne moc povedená? Myslím, že autorka celou zápletku "vyprdelila" moc brzy. Druhá polovina je jen o potvrzování určitých teorií a detektivy zde nevnímám jako největší esa jejich povolání. Asi jsem moc zmlsaná severskými krimi a Joonou Linou.
3* dostane kniha jen díky poslední kapitole. Po nudě v druhé polovině knihy se všechno vysvětlilo.

26.08.2018 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Oproti Hypnotizérovi je druhý díl opravdu slabší. Možná mi nepřipadalo téma tolik zajímavé, nebo mi to přišlo vážně dost nereálné. Obdivuji propojení zbraní, politiky a hudby, ale to nestačí. Chybělo mi něco, co bylo v Hypnotizérovi. Snad oblíbená postava, kterou jsem tady našla až na posledních několika stranách? Nevím. Nicméně stále se dle mého názoru tato severská krimi řadí mezi nadprůměr. Konec se mi zdál poněkud odfláknutý, stále po dvou dílech vůbec neznám Joonu Linnu a nevím, co si o něm myslet.

23.07.2017 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Sice je to pořád to samé dokola a jako vždy otevřený konec pro případné pokračování, ale tenhle styl humoru já můžu. A už kvůli tomu si přečtu klidně další díl. Člověk si musí někdy oddechnout, vypnout od starostí. Tak nekritizujte a užijte si všichni tu jedinečnou příležitost, kterou vám nabízí tato kniha!

10.06.2017 4 z 5

Rekviem za Pluto Rekviem za Pluto Adam Chromý

Kniha se mi nelíbila proto, že by byla přelomová svým tématem, ale proto, že obsahuje spoustu skvělých myšlenek, které mohou být sebekrásněji napsány mnoha citáty, ale teprve v kontextu - díky příběhu - dostávají reálné obrysy a člověk je doopravdy zaregistruje. Krásně napsaný příběh o běžném životě lidí, který potvrzuje to, co si myslím o domácí tvorbě. Ještě stále tu máme spisovatele, kteří toho mohou hodně dokázat na poli literatury.

20.05.2017 5 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Murakami mě nepřestává fascinovat. Doteď jsem četla jen jeho povídkové knihy. Ovšem tato kniha mi nasadila brouka do hlavy, zároveň si připadám mnohem uvědomělejší. Konečně jsem si jistá tím, co na Murakamiho tvorbě všichni mají. Úžasný je i překlad. I když... vždycky se v něm nějaká chybička najde. Mrzí mě, že jsem četla doslov překladatele. Zjistila jsem, jak dopadají 2 knihy, které jsem ještě nečetla.

18.05.2017 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Konečně! Jsem se dostala k sérii od Nesba. Od začátku se mi styl psaní líbil. Bohužel, někdy se mi zdály popisy zdlouhavé a v některých pasážích mi nedělalo problém se od knihy odtrhnout. Do poslední chvíle jsem ale neuhodla, kdo je vrah. Rozhodně s autorem nekončím a plánuji si přečíst ostatní díly.

15.04.2017 4 z 5

Verše psané na vodu Verše psané na vodu Bohumil Mathesius

Poezii příliš nečtu, ale stejně jako Nerinžina emka si mě tato sbírka naprosto získala. Doporučuji a nebojte se toho!

22.11.2016 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Moje první setkání s Hrabalem - knižně. Neznám snad člověka, který by mi tvrdil, že Hrabal neumí psát, a proto jsem se na jeho knihu těšila. Netušila jsem ale, že budu nadšená stejně jako oni, možná ještě víc. Postřižiny mě přesvědčily v tom, že si chci přečíst všechny knihy od něj.

28.09.2016 5 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Ve druhém dílu se akce mnohonásobně zvyšuje, ale v polovině knihy mně všechno připadalo jako natahování děje. Nerozhodnost hl. hrdinky musí lézt snad každému na nervy. I když na druhou stranu, o čem jiném by to pak bylo, že?
Těším se, až si přečtu poslední díl. Snad bude lepší než tenhle "výplňkový", jak už to u trilogií bývá.

01.07.2016 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

P.S. Je to nejlepší z české literatury, co jsem doposud četla. Annin pohled na svět, její přirovnání... viděla jsem v tom kousek sebe. Dokázala jsem se zasmát, ale zároveň nejednou zamyslet. A to výtvarné zpracování posouvá P.S. ještě výš, až na pomyslný vrchol.
Pokud Aňa ještě něco napíše - jakože předpokládám, že ano, hned letím do knihkupectví a kupuji! Stojí to za to!

02.06.2016 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Do Selekce jsem se zamilovala od první kapitoly. Sice si je podobná s Hunger Games, Rudou královnou a dalšími, ale to ničemu nevadilo. Příběh je skvěle promyšlený a už teď se těším, až se dozvím, jak to všechno dopadne.

29.05.2016 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

(SPOILER) První díl mi rozhodně sedl víc. To ale neznamená, že se ten druhý stále v rámci YA knih nedrží jako nadprůměr. Naopak. Druhý díl je skvělý, ale zároveň úplně jinak. Zatímco v prvním díle šlo o funkci smrtek a jejich činy, tady se řeší fungování světa, příchod nových postav, občas i těch starých + politikaření a hlavně myšlenky Nimba. Jako celek fajn ale tak nějak doufám, že ve třetím díle bude zas víc akce, když je tak tlustý. :-)
Možná mě moc nalákaly komentáře tady. Konec mi zas tak skvělý nepřišel, oživování postav stejně jako u Maasové (akorát tady to nikomu nevadí :D ) a ani mi nepřišlo, že by na rozsahu 400 stran bylo nějak moc akce. Shrnuto podtrženo první díl lepší a čekám napjatě, jak to celé dopadne!

28.04.2024 4 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Pořád jsem slyšela neuvěřitelné ohlasy na Kingovu tvorbu. Asi bych se do ničeho hned tak nepustila nebýt čtenářské výzvy... A už se ani do ničeho dalšího v nejbližší době nepustím. Možná hrálo roli to, že jsem poslouchala anglické audio, ale přišlo mi, že je to tak celé podivně o ničem, vůbec mě to nezaujalo a jsem z autora vyloženě zklamaná. Třeba dám časem šanci ještě Misery, ale tímto si u mě King na dlouhou dobu přivřel dveře...

26.12.2023 2 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Aňa Geislerová (p)

Při čtení mi pokaždé došlo, že jsem povídku už někde předtím četla... Po 5. povídce mě napadlo podívat se na konec... Tam je přiznané, že 7 z 10 povídek už vyšlo ve sbírkách, které jsem četla... Kdyby to bylo hned na začátku sbírky, rovnou bych ty povídky přeskočila... Nemůžu říct, že by již zveřejněné povídky nebyly dobré. Byly. A dost. Ale času je málo a knih, které chci číst, je hodně :-)

Každopádně povídky jsou dobré, většina z nich mě bavila i napodruhé. Moc mi nesedly poslední dvě nové, Moře bylo od bodu zvratu super.

13.12.2023 4 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Audio verze na rozhlasu dodala příběhu zcela nový rozměr. Věřím, že bych si ji užila ještě o něco více, pokud bych četla očima a 100% se koncentrovala. Neodkládejte to tak dlouho jako já. Stojí to za to!

07.12.2023 4 z 5