Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Poprvé u nějaké autorovy knihy cítím pochybnosti a vnímám nedotaženosti, taky je to jedna z jeho dřívějších, a tak je to možná tím. Přímo zklamání to nebylo, ale (jindy) obvyklé uchvácení taky ne.

29.11.2019 3 z 5

Loď mrtvých Loď mrtvých Bruno Traven

Tak to teda nedávám, došla jsem s hlavním hrdinou do Španělska a při jeho chvále tamních poměru jsem skončila. To je jistě super natrefit na zemi, kde vám dají zadarmo oblečení a jídlo, je tam teplo, tak na co hledat práci, hotovej ráj. Jen teda škoda, že tam pak byla tak trochu občanská válka a fašouni tam strašili ještě v sedmdesátých. Ale to se tak nějak ztratí... Ale vážně, ten styl sociálně kritické jakože vtipné anabáze mi šel prostě na nervy.

21.11.2019 1 z 5

Ztráty a nálezy Ztráty a nálezy Brooke Davis

Mám ráda knihy, ze kterých cítím autorův prožitek, a nevadí mi, že používá psaní jako terapii, právě naopak. Někdy to funguje nejen pro autora, ale i pro čtenáře. Tady se to povedlo, a hvězdu ubírám za (pro mě) nadměrnou kumulaci popisů dopadu stáří na tělo ( a duši). Na druhou stranu je mi milé, že kniha vyznívá spíš pozitivně v tom smyslu, že není nutno se stárnutím nějak trápit, protože všichni zemřeme. A říct si slovy zcela vedlejší postavy: "To doufám, dušinko."

18.11.2019 4 z 5

Norsko v noci Norsko v noci Derek B. Miller

Začala jsem číst a už jsem nemohla přestat, dokud kniha neskončila. Těžko říct, o čem to je - asi nejvíc o vině, o lítosti, o činech, které můžou být osudové, nebo taky ne. Je to taky thriller i historický exkurz. Hlavně je to dobrá kniha, i když se hemží monstry.
... V letadle si četl a přemáhal spánek. Klidný spánek stejně nepřipadal v úvahu, protože skutečně klidný spánek nezažil už dva roky. Míval často noční můry o všem, co viděl a co dělal. Mozek marně hledal nějaký smysl toho všeho a Saul při tom trpěl. Konejšivý hukot na palubě letadla sváděl k přemítání, což bylo nebezpečné. Protože přemítání je sféra, kde přebývají monstra.

08.11.2019 5 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Tak to jsem sáhla vedle. Podle anotace jsem čekala pohled ze dvou stran na manželství, které má za sebou dvacet let existence ( a nejspíš nějaké ty šrámy a trhliny), ale nečekala jsem rozbor každého kroku a hnutí mysli (či tělesných orgánů) hlavního hrdiny. Do strany 90 ovládá celou knihu jen on a pak mě to přestalo úplně bavit. :(

06.11.2019 1 z 5

Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel Alice Munro

Tentokrát jsem trnula, plakala, smála se, radovala se, zkrátka žila s hrdinkami povídek jejich osudy a moc jsem si celou knihu užila. To teda byla jízda! Jdu nadšeně i do Útěku a už se těším. :)

29.10.2019 5 z 5

Lamentace Lamentace Christopher John Sansom

Kvalita série je už tradiční, takže ani zvýšení rozsahu není na škodu. Hodně oceňuji vynikající přípravu, pokud jde o historické reálie, to si opravdu užívám.

18.10.2019 4 z 5

Kolik váží Matylda Kolik váží Matylda Jiří Holub

Pěkná čtivá knížka, nad kterou se zasmějí děti i dospěláci, třebaže asi na různých místech. Mstivá Soňa se mi ale přece jen líbila o chlup víc. :)

04.10.2019 4 z 5

Ty máš ale odvahu! Ty máš ale odvahu! Brigitte Blobel

Moc pěkně napsaná knížka pro ne tak docela malé děti o šikaně, odvaze bránit druhé a o čestném jednání. Potřebovala jsem právě něco podobného pro děti ze 4.- 6. třídy a dostala jsem tenhle tip, který můžu jen doporučit i dál. :)

03.10.2019 4 z 5

Trofej Trofej Christopher John Sansom

Tentokrát jsem do odhalení tajemství opravdu nic netušila, jen postavu Davida úplně nechápu a nepřipadá mi moc věrohodná. Ale šanci dalšímu dílu ještě dám.

22.09.2019 4 z 5

Co si vyprávějí andělé Co si vyprávějí andělé Pavel Brycz

Některé příběhy jsou krásné (třeba Vánoce na doživotí, Anděl workoholik, Plavba kolem Afriky), jiné mi přijdou vysloveně blbé, takže je mi líto toho dobrého nápadu, který se poněkud rozpliznul do nicoty. Příběh o kosmonautech na mě působil spíš jako propaganda. ;) Tři hvězdy za to, že mi vrtalo hlavou, kdo je ve skutečnosti spisovatel Otík.

03.09.2019 3 z 5

Zjevení Zjevení Christopher John Sansom

Vydařená honba na psychopata v dobách, kdy to slovo ještě nikdo neznal, mě vtáhla a celou dobu bavila. Vzhůru na další díl. :)

02.09.2019 4 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

V předchozích komentářích už bylo asi všechno popsáno, já budu jen sdílet pocit vděčnosti za to, že žiju v naší postmoderní bláznivé době, která má jistě spoustu svých problémů, ale snad aspoň i víc svobody.

31.08.2019 3 z 5

Vladař Vladař Christopher John Sansom

Vnímám postupně zlepšující se kvalitu, a tak mi ani nevadí narůstající počet stran. Uvidím, jak to půjde s touto sérií dál, zatím se vyvíjí slibně. Vítám i exkurzi do dějin Anglie, zejména když narážím na záhadu s legitimitou Jindřichova otce, po té se nejspíš zkusím pídit v další literatuře. ;)

25.08.2019 4 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Určitě za mé zklamání může velké očekávání, aspoň částečně, ale připadá mi, že 68. rok a jeho událost tvoří spíš jen rámec pro příběh lásky, který mě nijak zvlášť neuchvátil. A možná kdyby to bylo kratší, četlo by se mi to líp. Celkově hodnotím spíš za 2,5 hvězdy.

19.08.2019 3 z 5

Temný oheň Temný oheň Christopher John Sansom

Druhý díl byl o něco lepší než první, vytkla bych mu jen trochu rozvláčný začátek. Jinak to byla čtivá i napínavá kniha a kouknu se i po dalších dílech.

19.08.2019 4 z 5

Láska dobré ženy Láska dobré ženy Alice Munro

Povídky, které se na povrchu tváří jako by nic. Jakoby o nic nešlo. A pak najednou zvrat, nebo jedna věta, která mě zasáhla:
"Celý její život jako by byl jen podivné bloudění v nesrozumitelném světě, zásadní omyl."

11.08.2019 4 z 5

Strašidelný dům – duchařské povídky Strašidelný dům – duchařské povídky Charles Dickens

Roztomilá duchařina. Ale netěšte se, že se budete bát. ;)

10.08.2019 3 z 5

Pekelný kocour Pekelný kocour Lynne Truss

To byla celkem ujetá hororová srandička. Já mám ráda kočky, psy i horory, když se bojím, ale nezvedá se mi žaludek. Takže jsem si to paradoxně celkem užila. Ale pozor, kouká mi přes rameno Micka, krucinál, snad se to nedozví sám Belzebub...;)

10.08.2019 3 z 5

Kain Kain José Saramago

Jsem potěšena, že nejsem sama, kdo některé části bible považuje za strašlivé a nebezpečné nehoráznosti. Že nejen já se ptám, co za boha může žádat vraždu jako důkaz poslušnosti, co za boha může chtít takhle poslušně uctívače, jestli to nakonec není někdo, komu bychom říkali spíš ďábel... Nebylo to vůbec veselé čtení, zato očistné ano.

06.08.2019 5 z 5