angloumene angloumene komentáře u knih

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Ikona červené knihovny. Nejedná se o žánr, který běžně čtu a i přes určité kvality tohoto díla asi ani nezačnu. Dáma s kaméliemi nabízí pohled na prodejnou dívku, která i přes své povolání patří mezi jedny z nejušlechtilejších žen. Její pravou povahu vytuší mladík ze zajištěné, ale nijak zvlášť movité rodiny a začne se ucházet nejen o její tělo, ale i o její srdce. Jejich láska nemůže být a není šťastná a právě neustálé omílání tohoto utrpení začne být časem trochu únavné. Přesto se jedná o klasiku, která určitě neurazí.

08.09.2018 3 z 5

Jak si správně přát Jak si správně přát Pierre Franckh

Zajímavá knížečka, která dává nahlédnout na možné, netušené fungování vesmíru. Ať je tak či tak, u mě vítězí hlas rozumu, ale uvidíme :)

26.08.2018 4 z 5

Harry Potter a prokleté dítě se mi četl stejně snadno, jako všechny předchozí díly. Formát divadelní hry kromě hodně zjednodušených rozhovorů a občasného nepřirozeně explicitního vyjádření pocitů není naškodu. Naopak občasné popsání divadelní scény příjemně podněcuje vlastní fantazii.

Co se týče samotného příběhu, celkem překvapí svou jednoduchostí a ne zas až tak velkolepou osudovostí. Jednou z nejméně sympatických postav je sám Harry, což jsem dopředu opravdu nečekala. I tento díl se ale zuby nehty drží žánru literatury pro děti a tak děj zůstává hodně přímočarý, postavy nejsou nijak hluboké a principy časové souslednosti zůstávají bez omluvy porušeny.

Pokud budu nového Harryho brát jako čistě odpočinkovou literaturu, hodnotím jej veskrze kladně. Kniha je čtivá, nenáročná, prostě ideální čtení k bazénu. Nic moc navíc už ale nenabízí.

07.08.2018 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Jako zabít ptáčka je další z řady příběhů, který nahlíží na velice kontroverzní téma z dětského pohledu a snaží se tak vdechnout čtenářům krapet lidskosti a vzájemného pochopení. Leejino poselství je i podle názvu knihy jasné - je jedno zda jste černoch, žid nebo jakákoliv jiná menšina, všichni jsme lidé a měli bychom se podle toho chovat.

Celková myšlenka je samozřejmě krásná a zcela s ní souhlasím, jen toho moralizování bylo chvílemi trochu moc. Naštěstí jsou jednotlivé příběhy psány tak poutavě, že kniha se i přes mé výhrady četla skoro sama.

06.08.2018 3 z 5

Digitální fotografie 1 Digitální fotografie 1 Scott Kelby

Určitě zajímavá kniha. Už nějakou dobu pro zábavu fotím, ale i tak mi Kelby nabídl řadu zajímavých typů a triků (třeba jak lépe držet foťák z ruky). Navíc je vše napsáno lehkým, "americky" humorným stylem. Doporučuji každému foto nadšenci.

22.07.2018 4 z 5

Zdravá střeva Zdravá střeva Justin Sonnenburg

Zdravá střeva kniha o výživě z pohledu aktuální medicíny. Naše střeva, respektive jejich obyvatelé, pravděpodobně ovlivňují mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Kniha nabízí výživová doporučení pro zachování zdravého střevního mikrobiomu (střevní mikroflóry), vzorový týdenní jídelníček spolu s recepty a pár dalšími doporučeními. Nikoho asi nepřekvapí, že bychom měli jíst co největší množství vlákniny a minimalizovat konzumaci červeného masa a živočišných tuků, konečně je ale také zodpovězena otázka proč.

Kromě zdravého stravování se kniha zaměřuje také na vysvětlení naši mikrobiální potřeby a všech možných oblastí, které naši mikrobi mohou ovlivňovat (mimo jiné se jedná o obezitu nebo deprese). Vysvětluje rozdíl mezi rezidentními mikroby a probiotickými mikroby a také to, proč bychom je měli konzumovat.

Zdravá střeva je velice přínosné a zajímavé čtení. Konečně jsem dostala odpověď na spoustu proč a mám jasnější představu o (ne)výhodách konzumace řady potravin. Knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o zdravou výživu nebo celkově zdravý životní styl. Je zde také návod na mikrobiálně efektivní péči o malé děti, díky kterému by se měla snížit pravděpodobnost, že vaše ratolest onemocní některou z civilizačních chorob (od alergie, přes crohnovu chorobu po autismus). Vřele doporučuji :)

14.07.2018 5 z 5

Dobře živeni – paleorecepty pro lidi, kteří rádi jedí Dobře živeni – paleorecepty pro lidi, kteří rádi jedí Melissa Joulwan

Chtěla jsem trochu proniknout do tajů paleo diety, která šla zatím mimo mě. V tomto směru nemůžu říct, že by splnila má očekávání, protože se jedná spíše o kuchařku pro všechny, kteří se již rozhodli. To ale není chyba knihy, nýbrž moje :) Takže teď mě ještě čekají Whole30 nebo Jídlo na prvním místě. No jak na mě Dobře živení vlastně působilo?

Kniha je určena zejména pro začínající paleo kuchaře nebo ty, kteří potřebují další inspiraci do svého (paleo) jídelníčku. I pro mě jakožto všežravce (paleo dieta vylučuje nejet vysoce průmyslově upravené potraviny, ale i např. luštěniny, průmyslově získané rostlinné oleje, obiloviny atp.) kniha nabídla pár zajímavých typů. Recepty nabízí několik možností úpravy masa a zeleniny, spolu s několika různými dipy, či kořenícími základy, s jejichž pomocí (a pomocí prosté kombinatoriky:)) dokážete vytvořit řadu, běžných denních jídel. Kuchařka tedy nenabízí žádné slavnostní pokrmy, ale spíše rychlovky, jejichž základ připravíte během jednoho dne a ve zbytku týdne už pouze kořeníte a skládáte pokrmy dohromady.

Celkově se mi kuchařka jeví jako přínosná pro začínající kuchaře, kteří se navíc rozhodli vydat se tímto výživovým směrem. Pro zkušenější nebo pro ty, kteří se ve svém jídelníčku nijak výrazně neomezují však nepřináší příliš nového.

03.07.2018 4 z 5

Na volné noze Na volné noze Robert Vlach

Kniha Na volné noze je nabytá spoustou zajímavých doporučení, typů a triků. Její obrovská obsáhlost je její největší výhodou, ale i slabinou. Jen málokterý ze začínajících profesionálů využije byť jen polovinu ze všech informací, které kniha obsahuje. Snaží se totiž pokrýt široké spektrum ať už jde o nastavování ceny nebo vystupování na veřejnosti.
Celkově knihu hodnotím jako přínosnou, čtivou i povedenou. Jediná skutečná slabina je snad až příliš časté upozorňování na těžkost řemesla (kdo to nemá těžké že?), ale z toho se pan Vlach snad vypíše :)

21.06.2018 4 z 5

Vektory - Základní výcvik    Systematická a kreativní práce s vektorovou grafikou Vektory - Základní výcvik Systematická a kreativní práce s vektorovou grafikou Von Glitschka

Zajímavé přiblížení toho, jak funguje práce s vektory. Jako totálnímu laikovy mi tahle knížka částečně přiblížila taje grafické tvorby. Naneštěstí pro mě, je ale určena spíše začátečníkům, kteří už alespoň někdy v nějakém programu pracovali a teď spíš řeší, jak se posunout zase o kousek dál.

07.06.2018 4 z 5

Foodstyling - Současné trendy aranžování pokrmů Foodstyling - Současné trendy aranžování pokrmů kolektiv autorů

Zajímavá kniha pro všechny, kteří se chtějí seznámit s tajemným světem prezentace pokrmů :) Kniha nabízí řadu praktických rad a postupů, zaměřených zejména na dezerty, případně těsta. Najdeme zde návody na úpravu čokolády, karamelu, ovoce, různá těstová kolečka, spirálky, košíčky atp. Ze slaných pokrmů pak návody na salátové listy, zeleninové oblohy, případně mléčné výrobky.

Kromě konkrétních postupů kniha nabízí také úvod k aranžování stolu, základnímu kuchařskému vybavení, přípravě menu a plánu na jeho realizaci a jedlé květy. Jediné, co jsem trochu postrádala je obecná kompozice jednotlivých pokrmů a různé pohledy na jejich prezentaci.

04.06.2018 4 z 5

Fantom Fantom Robert Holdstock

Další z řady Holdstockových knih nás tentokrát nevede do hlubin Riphopského lesa, ale nabízí krátké setkání s adoptovaným chlapcem Michaelem, jemuž komplikují život jeho parapsychologické dovednosti.

Fantom nabízí snovou atmosféru u Holdstocka tak tradiční. Problém nastává v tom, že jeho fantaskní popis nějak nezapadá do reálného světa, ve kterém se tento příběh odehrává. Určitou povrchnost a nepravděpodobnost navíc podtrhává nedobře fungující psychologie postav. Zejména rodiče malého Michaela střídají role dobráků a bezcitných sobců, takže jsou opravdu těžko uvěřitelné. Tato nelogičnost sráží z celkové čtivosti knihy.

04.06.2018 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Po dlouhé době kniha, od které bylo opravdu těžké se odtrhnout. Není to sice žádný super rozsáhlý román, ale i tak mě těší, že jsem ji zhltla během dvou dnů. O čem ale vlastně Do tmy je?

Jak napovídá zdejší anotace, jedná se o příběh osamělé, nemocné ženy s nádechem apokalypsy. Tehle popis ve mně rozhodně vyvolává pocit, že se bude jednat o neuvěřitelně náročné, těžké dílo, které bude nejlepší číst pouze po malých dávkách. Nemohu říci, že opak je pravdou, ale zápal hlavní postavy pro sběr vyvolává ve čtenáři stejnou euforii, která dokonce dokáže tvořivě nabít.

Kromě bylin autorka zkoumá i klasickou maloměstskou potažmo vesnickou tragédii kolotoče vzájemného odcizení, pomluv a nudy většiny obyvatel. Mezi nimi působí hlavní postava jako přelud, odmítající zapadnout do vymezených kolejí a přizpůsobit se. Její neskrývaná originalita vede k pochopitelnému odloučení se od společnosti, které ji zároveň vyhovuje a zároveň stráží na kolena.

Do tmy tedy nabízí pohled do pro mě zcela neznámého velkosběru bylin, na rozpad nebo možná spíš totální rozložení rodinných vztahů a neméně také nahlédnutí do duše umanuté, silné a bohužel také nemocné ženy. Jedná se o výjimečné, čtivé dílo, které se mi jen tak nevymaže z paměti. O to více mě těší, že vzniklo v našich luzích a hájích.

01.05.2018 5 z 5

Kuchařka ze Svatojánu Kuchařka ze Svatojánu Eva Francová

Kuchařka ze Svatojánu ve mně vyvolává tak trochu rozporuplné pocity. Oceňuji autorčin přístup k životu, i k tomu, že se rozhodla vytvořit opravdu originální kuchařku. Na druhou stranu mám k kuchařce samé určité výhrady.

Ještě jednou vyzdvihuji autorčin přístup k životu a vztah k přírodě. Z několika málo video rozhovorů, které jsem měla možnost zhlédnout na mě působí jako velice sympatická osoba. Z kuchařky na mě dýchlo kouzlo její osobnosti, ale občas mi bylo líto, že jednotlivé kapitoly spolu nejsou nijak zvlášť provázané a ani mi nepřišlo, že by dohromady tvořily hlubší celek (hlubší než je obecná láska k přírodě a jednoduchému životu).

Na receptech samotných oceňuji, že často vychází z té skutečně tradiční české kuchyně, o kterou bych se ráda dále hlouběji zajímala. Bohužel ani u jednoho není příliš zevrubný popis původu a historie. To samé platí i u popisu postupu u receptů, což kuchařku řadí mezi literaturu určenou spíše pro zkušenější kuchaře.

Kvalita jednotlivých receptů je hodně různorodá. Některé jsou výtečné, ale některé mi naneštěstí vůbec nechutnaly, i přes to že jednotlivé suroviny mám ráda. Ačkoliv má paní Francová zjevně hodně navařeno, vzhledem k počtu receptů ve všech jejích knihách si nemyslím, že je má všechny kdovíjak prozkoušené a na výsledku to je znát.

Celkově knihu hodnotím jako podařenou. Česká vegetariánská až veganská kuchařka je přesně to, co tu řadu let chybělo. Knize by podle mě ale hodně prospělo snížit počet receptů klidně o polovinu a každému se věnovat trochu podrobněji.

22.04.2018 3 z 5

Mít vše hotovo: umění produktivity bez stresu Mít vše hotovo: umění produktivity bez stresu David Allen

Po přečtení prvních pár stránek jsem byla vážně vyděšená a reálně zvažovala, že knihu s mírně znechuceným výrazem odložím. Dočkala jsem se totiž spousty prázdných řečí, vyzdvihování sebe sama, celkově takového toho amerického oblbování. Jenže to asi k literatuře podporující osobní rozvoj prostě patří. Naštěstí s první kapitolou o metodě GTD samé přišlo spousta zajímavých, logických a hlavně užitečných návodů. Práce s metodou je jednoduchá a její části můžete začít užívat okamžitě. Je pravdou, že jsem se knihu rozhodla přečíst hlavně z toho důvodu, že jsem začala mít pocit nedostatku času a věčného nestíhání. Nyní po pár týdnech od vypsání se ze všech úkolů a promyšlení následujících kroků cítím skutečné uvolnění.

Knihu tedy hodnotím jako velice podařenou. Metoda sama je na základě mích (zatím relativně omezených) zkušeností funkční. Zatím nedokáži posoudit, zda reálně vzrostla moje produktivita, ale určitě se cítím víc uvolněně. Mám přehled o všech svých úkolech a prioritách. Bonusem je, že tato metoda už existuje hezkých pár let, a protože zaznamenala všeobecný úspěch je na stejném základě postavena řada osobních organizérů, kalendářů atp. Možná tedy jako já po jejím přečtení zjistíte, že váš kalendář můžete používat na mnoho dalších činností, než je jen plánování schůzek. Pokud by kniha neobsahovala otravný, přehnaně americký úvod a závěr, hodnotila bych výše.

22.04.2018 4 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

První stránky na kterých se setkáváme s osvíceným chlapcem Siddhártou mě příliš nezaujaly. Vlastně jsem dokonce cítila odpor číst zase něco o tom, jaký je ten "správný" život. Jenže Siddhárta neustrnul na mrtvém bodě a jeho příběh se posouvá dál. K jeho smůle to není cesta mudrcova, ale cesta obyčejného muže, který se dopouští řady běžných lidských chyb.

Paradoxně právě díky této běžné životní cestě autor dokáže přiblížit onen vzdálený ideál osvíceného života. Vše elegantní, citlivou a také čtivou cestou. Knihu tedy mohu doporučit všem, kteří se byť jen trochu zajímají o duchovní rozvoj. Nedá se říci, že by nabízela něco nového, ale jak víme, opakování je matka moudrosti :)

08.04.2018 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Stařec a moře, ikonická kniha znázorňující marnost boje jedince proti přírodě. Dílo vyzdvihuje nezdolnost, skromnost i přijmutí nezvratného osudu. V dnešní době bohužel poněkud stárne, jelikož se zdá, že člověk nad přírodou jak ji známe už dokázal zvítězit. V kombinaci s notoricky známým dějem se ze Starce a moře pomalu stává spíše nepříliš záživný relikt povinné literatury.

26.03.2018 3 z 5

Hašiš a jasnozřivost Hašiš a jasnozřivost Gustav Meyrink (p)

Útlá knížečka plná krátkých povídek, které spojuje Praha a mystično. Autor vypráví částečně autobiografické příběhy, které ukazují jeho cestu za nalezením hlubší pravdy života a světa za oponou.

Všechny povídky jsou sice opravdu čtivé, ale po chvíli poměrně jednotvárné. Pan Meyrink vedl netradiční život, plný cesty za pochopením vyšších cílů, ale na knize je vidět její straší datum vydání. Každopádně jako nahlédnutí do duše muže názorově vyčleněného na okraj společnosti někdy na přelomu 20. století dokáže zaujmout.

11.03.2018 3 z 5

Nebezpečný svět kalorií Nebezpečný svět kalorií Leoš Středa

Nebezpečný svět kalorií aneb populární téma zdravého stravování a život bez obezity očima lékařů. Celá kniha je rozdělena do tří témat podle toho, který z odborníků právě předává své názory. Kniha je tudíž relativně nesourodá a jednotlivé sekce nejsou nijak propojeny. Dokonce můžeme vidět jasný rozdíl v přístupu pana Dolečeka a paní Cajthamlové. Tedy k jednotlivým sekcím.

Slovo úvodem nabízí pan Středa. Představuje zejména biologické pochody spojené se zpracováváním potravy a také poměrně čtivý úvod do problematiky. První část knihy je ve srovnání s ostatními odborná a pro běžného čtenáře bez lékařské vzdělání možná až příliš podrobná. Přesto ale působí zajímavě pro všechny, kteří se o toto téma zajímají podrobně.

Druhá třetina knihy od pana Dolečeka nabízí sympatický nadhled a přidává seznam jednotlivých druhů diet, které jsou u nás populární. K jednotlivým dietám jsou také uvedeny základní recepty, které jsem popravdě nijak hluboce nezkoumala, jelikož mi na první pohled nepřipadaly vůbec zajímavé. Tato část knihy je ale naneštěstí v rozporu s poslední třetinou, která namísto diet hlásá spíše zdravý životní styl.

Paní Cajthamlová svou třetinu otevírá jakýmsi druhým úvodem, ve kterém jednotlivé typy strávníků řadí do historických období. Sice se jedná o čtivou kapitolu, ale popravdě mi trochu uniká její smysl v knize o dietách. Kromě toho poslední třetina nabízí návod, jak začít nový život spojený se zdravým životním stylem, což je podle paní Cajthamlové jediná zdravá cesta k životu bez nadváhy potažmo obezity. Kapitola mi přišla zajímavá co se ale některých potravin týče, poměrně dogmatická.

Kniha mě celkově sice obohatila, ale její jednotlivé části nejsou nijak v souladu, což na mě působí až příliš rušivě. Příště by snad bylo rozumnější vydat knihy samostatně.

11.03.2018 3 z 5

Obsluhoval jsem anglického krále jsem vždy měla zapsanou jako primárně komediální, lehce erotickou knihu. Její přečtení mě ale vyvedlo z omylu. Ne že by výše uvedené také nenabízela, ale dočkala jsem se i mnoha dalšího.

Jedná se o zobrazení jednoho lidského života. Ovšem ne jen prostým výčtem událostí, kniha se totiž mění spolu s vyprávěným obdobím. A tak se čtenář seznámí s rychle prožitým dětstvím, rozpustilým dospíváním, naivní dospělostí spojenou s plněním si snů i s dospělostí vyzrálou. Také rozvážným stárnutím, kdy Janovi odpustíme všechny jeho přešlapy a necháme jej spolu s kozou, koněm, kočkou i zrcadli spokojeně filosofovat.

Čtenář jako by sám při otočení poslední stránky tak trochu dospěl. Koneckonců kniha je natolik čtivá, že to od první stránky k té poslední netrvá zase až tak dlouho. Za tento rychlý exkurz lidským životem panu Hrabalovi děkuji a přeji si, aby ve mně jeho hlavní poselství rezonovalo co nejdéle.

05.03.2018 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Tentokrát na mně Hosseinův styl opravdu zapůsobil. Příběh chlapce, který bojuje sám se sebou, vlastním selháním a nepřijetím od otce, zasazený do dnešního destabilizovaného Afgánistánu působí opravdu uvěřitelně. Tuším, že se jedná o částečně autobiografické dílo. Lovec draků dává nahlédnout do hloubky lidské duše a častého vztahového nepochopení. Na prostém působení času autor ukazuje běžná lidská pochybení, která mohou vést k doživotním výčitkám. Celkově se jedná o zajímavé dílo, které určitě stojí za přečtení.

01.03.2018 4 z 5