angloumene angloumene komentáře u knih

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

Caitlin Moran přináší niterný pohled na vlastní dospívání a cestu ke svému ženství. První kapitoly, ve kterých spolu s pubertou bojuje proti svému čerstvě objevenému ženskému já jsou neskutečně nabité. Čtenářky mohou vzpomínat na podobné situace, protože prvními krůčky nově se vynořivší ženskosti jsou dost neohrabané asi u většiny z nás. Bohužel ale s nadcházející dospělostí kniha ztrácí ze své lehkosti a nadhledu. Témata traumatizujícího porodu, mateřství a potratu jsou pro Caitlin příliš vážná, aby se k nim stavěla stejně lehce jako k předchozím kapitolám. Přesto čtenáři čtivě předává vlastní zkušenost, což je o to cenější, čím vážnější a intimější je téma.

Celkově knihu hodnotím jako podařenou. Spousta názorů na místo žen ve světě dává smysl a člověk je opravdu může přijmout za své. Na škodu mi přijde příliš násilné předávání vlastních doměnek. Opravdu, Caitlin jako by někdy ani nebrala za možné, že někdo vidí danou situaci jinak. Jakoby snad existovala nějaká obecná pravda. Každopádně smířlivé uzavření knihy, totiž že nemáme rozlišovat mezi mužem a ženou, ale prostě se ke všem chovat spravedlivě lidsky, Moranové názory posouvá zase o kousek dál. Knihu tedy doporučuji, protože čtenářky může zábavnou cestou navést k vlastnímu sebepřijetí.

27.05.2019 4 z 5

Web ostrý jako břitva Web ostrý jako břitva Jan Řezáč

Web ostrý jako břitva má tu smůlu, že v mezičase vyšlo Vlachovo Na volné noze. To nabízí ucelenější pohled na to, jak se stát profesionálem ať už v jakémkoliv oboru. Samozřejmě zde zbývá prostor zaměřený přímo na webdesign, ale ani tady autor nezachází příliš hluboko.

Celkově Web ostrý jako břitva hodnotím jako podařený, nádherně zpracovaný a s řadou zajímavých postřehů. Bohužel (nebo možná naštěstí) došlo v rámci tohoto tématu k celkovému posunu dostupné literatury a tím pádem kniha trochu zastarala.

14.04.2019 3 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Knihu jsem se rozhodla přečíst na základě filmu, který mě no...úplně nepřesvědčil. Po této zkušenosti musím uznat, že Gillian Flynn přese všechno více sluší filmové zpracování. Kniha chvílemi ztrácela tempo, příběh i přes svou (občas mizející) gradaci nijak nevyčnívá. Zase na druhou stranu se jedná o lehké, letní čtení, takže na dovolenou proč ne :)

05.04.2019 3 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Další z řady příjemných evropských výletů v Čapkově podání. Kniha ztrácí jedině tím, že popis cesty je místy mírně stereotypní. Jinak ale nabízí neotřelý pohled na severské putování z perspektivy velice zajímavého člověka.

17.02.2019 4 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

James Herriot tak trochu rámoval moje dětství a můj vztah ke zvířatům. Teď s odstupem několika let můžu říct, že to rozhodně nebyl špatný společník. Výběr kočičích historek čtenáře rozveselí i rozesmutní, prostě příjemně pohladí.

13.02.2019 5 z 5

Kopni do té bedny Kopni do té bedny Seth Godin

Kniha se skládá spíš z řady sloganů a motivačních hesel než ze souvislého textu. Jednotlivé slogany sice opravdu mají motivační charakter, ale mně jakožto čtenáři vyhovuje spíš ucelenější text.

11.02.2019 2 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Velice citlivé přiblížení ženského vězeňského života během komunistického režimu. Nejprve jsem měla trochu pocit, že se paní Kantůrková tak nějak oddaluje, možná trochu vyvyšuje nad ostatními trestankyněmi. Tohle tušení mě ale postupně opouštělo a namísto toho jsem se nechala unést tou překvapivou něhou, s jakou ke svým přítelkyním přistupovala a s jakým pochopením je uložila do svého srdce.

07.02.2019 4 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Rozjímavá, milá a taky osamělá pocta všem, kteří si nenašli cestu ke zbytku společnosti. Kniha v nádherných obrazech přibližuje mnoho z toho, proč jsou někteří lidé tak vzdáleni ostatním a jak snadno by se mohli zase přiblížit. Autorka nás provází rokem plným změn v životě psa, který nezná nic než lov, člověka, který nikdy neopustil svůj domov a Irska, které se mění spolu s ubíhajícími dny.

Skrze zdánlivou absenci děje autorka mistrně ztvárňuje samotu a s ní související strach. Bez přetvářky až naturalisticky odhaluje stinné i světlé stránky hlavní postavy i jejího nového čtyřnohého kamaráda. Knížka čtenáře pohladí i srazí na kolena, nechá jej tápat v hlubinách nejistoty za pravidelného rytmu neustávajícího přílivu a odlivu. To vše z Jasna lepa postínu a zhyny dělá ideální čtivo do chladných měsíců.

29.01.2019 4 z 5

Emoční inteligence Emoční inteligence Daniel Goleman

Emoční inteligence, jak už název knihy napovídá, obsahuje opravdu široké spektrum nejrůznější informací, úhlu pohledů a příběhů o EI. Úvodní část nabízí biologický popis vzniku a přenosu emocí, následují obvyklé projevy uvnitř i vně individua, které je prožívá a neméně také jejich obecné společenské dopady.

Autor všechna svá zjištění a objevy dokládá na obrovském množství událostí tehdejších USA, převzaté informace náležitě cituje, případně cituje přímo konkrétní osoby. Nutno dodat, že čtenář je chvílemi až zahlcen příběhy dětí, jejich učitelů, rodičů i ostatních dospělých. Celkové zaměření na děti a jejich výchovu je asi nejnosnějším tématem celé knihy. Najde se zde řada návodů na to, jak se postarat o to, aby váš potomek emočně nestrádal a mohl se tak soustředit na budování svého nejlepšího já.

Celkově hodnotím knihu jako zdařilou. Název je mírně zavádějící zejména proto, že nenabízí mnoho rad k posílení emoční inteligence samotného čtenáře, ale soustředí se spíš na výchovu emočně inteligentních dětí. Přesto se jedná o dostatečný úvod do této problematiky a určitě obohatí každého, kdo se chce s tímto tématem hlouběji seznámit.

22.01.2019 4 z 5

Sedm principů spokojeného manželství Sedm principů spokojeného manželství John Gottman

Sedm principů je obsahově zajímavá kniha, která ale nesmírně tratí na svém literárním stylu. Trošku méně amerického pojetí a neustálého omílání stejné myšlenky dokola, mohla by mít většina kapitol o dobrou polovinu méně stránek.

Na druhou stranu mám pocit, že rady obsažené v knize skutečně mohou vylepšit každý vztah. Asi nejzajímavější mi přišla část věnovaná agresivnímu stylu komunikace, podle kterého autoři dokáží velice přesně předpovědět, jestli dojde k rozpadu vztahu nebo ne. Ostatní rady se týkají zejména prohloubení vzájemných vztahů a nalezení hlubší intimity (nejen sexuální). Jedna ze závěrečných rad zní, že partnera máme brát jako milou návštěvu - snažit se mu zpříjemnit společné okamžiky a nerozzlobit se kvůli každému malému přešlapu. Jednoduché, pravdivé a poučné.

15.01.2019 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Nestárnoucí klasika, která svým lehkým, letně laděným humorem nemůže nikoho urazit. Čtení doporučuji každému bez rozdílu. Kniha dokáže i při sebe škaredějším dnu zvednout náladu.

09.01.2019 4 z 5

Nejbarevnější kuchařka Nejbarevnější kuchařka Kamu (p)

Kamu mě nikdy příliš nezaujala a tak mě její kuchařka pod stromečkem celkem překvapila. Nakonec se ale zdá, že jsem dostala víc, než jsem čekala. V úvodní části se nachází jednoduchý, ale relativně všeobjímající popis všech základních a trochu netradičních surovin, které v kuchařce budeme potřebovat (bylinky, omáčky nebo papričky,...). Dál už se můžeme těšit na pořádnou porci nejrůznějších receptů, původem zejména z Vietnamu nebo Japonska. Jediné, co mě trochu mrzí je slabé zastoupení bezmasých pokrmů. Kromě řady zajímavých receptů kuchařka nabízí nejen pěknou obálku, ale i pěknou vnitřní grafiku. Pravdou je, že je občas tak zběsilá, že pořádně nejdou přečíst popisky, ale klobouk dolů - vydat něco, kde se na jediné stránce střídá několik extra sytých barev, písmo střídá víc fontů a navíc to všechno dohromady dává smysl... Prostě super :)

No ale kuchařka je hlavně o receptech. Ty mi přijdou jasně popsané, každý má přiloženou fotografii. Už se těším, až je vyzkouším. Jediné, co mě trochu mrzí je, že řada receptů obsahuje suroviny, které nejsou běžně k sehnání. Teď nemyslím bylinky atp., ale hlavně ryby. Přeci jen si nedokážu představit, kde budu shánět čerstvou (a tím pádem chutnou) chobotnici... No uvidíme.

01.01.2019 5 z 5

Výlety za šiframi Výlety za šiframi Jan Pohunek

Výlety za šiframi nabízí tři plnohodnotné outdoorovvé hry - jedna je v Praze a dvě jsou ve Středočeském kraji. Všechny tři hry jsou na relativně vysoké úrovni. Obtížnost šifer sice není nijak vysoká, za to překvapí svou různorodostí. Něco se najde pro matematicky zaměřené typy a něco zase třeba i pro ty, kteří rádi tvoří. Všechny hry jsou vhodné i pro děti (samozřejmě trošku starší, aby vůbec chápaly princip hry). Jednotlivé lokality jsou navíc doprovázeny propracovaným příběhem, který odkazuje na historii daného místa.

Celkově takovýto počin hodnotím velice pozitivně. Jednotlivé hry byly dobře připravené a zábavné. Ačkoliv jsme sice nějaké drobné chybičky objevili, jedná se o opravdu kvalitní publikaci, která potěší každého milovníka "šifrovaček". Osobně si také cením velice přijatelné ceny - něco okolo pětistovky za tři hry. To je ve srovnání s cenami jednorázových outdoorovek (často nad tisícovkou), opravdu příjemná změna.

16.12.2018 5 z 5

Milí pokusní králíci Milí pokusní králíci Jaroslav Flegr

Nějak jsem si asi pořádně nepřečetla anotaci a od Pokusných králíků jsem čekala více vědy. Nakonec se mi dostala řada různorodých článků s komentářem na rozličná, překvapivě často politická (a politicky dost vyhraněná) témata. Kniha díky tomu ztrácí na čtivosti a dopracovat se až k výsledkům různých studií na jejím konci, mi dalo celkem zabrat. Bohužel i zde se autor věnuje převážně populárním tématům, s velkým důrazem na výsledky studie zaměřené na lidskou sexualitu. Preferovala bych méně takovýchto líbivých výsledků a třeba bych se ráda dozvěděla něco více o toxoplazmóze.

Celkově knihu hodnotím trochu rozporuplně - cením si autorova ironického humoru a zejména jeho celoživotního přínosu vědě. Na druhou stranu Pokusní králíci ztrácí hodně z možné čtivosti díky ne zrovna čtenářsky přívětivému konceptu.

16.12.2018 3 z 5

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše John Gray

Moje předběžná skepse vůči obsahu této knihy byla opravdu zbytečná. Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše skutečně nabízí řadu typických situací, která si obě pohlaví obvykle vykládají trochu odlišně. Navíc to, že si s někým nerozumíte často vede k hádce, které pokud se opakují často eskalují až do frustrace obou partnerů.

Kniha se podle mého názoru hodí nejvíce těm, kteří chtějí pracovat na svém dlouhodobém vztahu. Ti kteří utíkají od partnera k partnerovi by měli zvolit spíš něco jiného. Tak jako tak se ale čtenáři dostane pár rad, které může využít i v jiných, než milostných vztazích.

Pokud mám mluvit konkrétně, tak jsem doteď nikdy pořádně nechápala, proč se partner vždy rozzlobí, když mám pocit, že by mu při řešení dané situace pomohla pomocná ruka. Odpověď je nasnadě - nabídku pomoci může brát jako důkaz mé nevíry v jeho schopnost vše vyřešit. Od teď se pro jistotu budu řídit pravidlem, že mužům budu pomáhat teprve, až si o to sami řeknou :)

05.11.2018 4 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě hluboce dokázala vtáhnout do děje. Možná je to tím, že mám taky něco nacestováno, možná tím, že občas taky pochybuju o tom, kdo jsem a co vlastně chci, nebo je to tím, že i když se skrývám za závojem humanisty, i tak mi i přesto v hlavě občas vytanou rasistické myšlenky.

Kniha nás provází všemi těmito tématy, postupně graduje k bouřlivému vzkypění ega hlavní postavy, která díky tomu můžu nahlédnout zase o kousek dál, uklidnit svou mysl a pokračovat. Kam? To už není důležité.

Pánek skrze toto dílo dokazuje nejen vlastní lidskost a empatii, ale také velký literární talent. Jeho věty jsou až úmorně dlouhé, ale je velice snadné nechat se jimi strhnout a až v básnickém rytmu proklusat celou knihou. Ze všech úhlů se jedná o velmi kvalitní, znepokojivé a přesto uklidňující dílo, které má co nabídnout i ostříleným čtenářům.

07.10.2018 5 z 5

Gastrokroužek - spojilo nás jídlo Gastrokroužek - spojilo nás jídlo Lukáš Hejlík

Kniha Gastrokroužek vznikla z nápadu pravidelných setkání přátel, které spojuje láska k jídlu. Hlavní autor Lukáš Hejlík uvádí, že se vždycky jednalo o "živý těleso...kde vlastně nejde jenom o jídlo... ale o celej ten proces. Vymyslet si, co kdo bude vařit, tak aby to mělo hlavu a patu nějakýho menu, který se váže k sezoně anebo k místu, kde se potkáme." Pro autory tam smysl určitě je, protože se setkají s přáteli, nají se i napijí a třeba se i něco nového přiučí. Otázka je, jestli je tuhle zkušenost vůbec možné předat skrz stránky kuchařky.

Kniha je rozdělena do několika tématických kapitol jako třeba Holčičí oslava, Školní jídelna nebo Dušičky. Recepty v těchto kapitolách jsou vždy spojeny s daným tématem, ale podle mého názoru sami o sobě jako menu moc velký smysl nedávají. Vzhledem k tomu, že každý z foodies, který do kuchařky přispívá, razí dost jinou filozofii, jsou také jednotlivé recepty dost rozlítané. Naneštěstí se navíc často jedná o dnes populární jídla jako líčka na víně, paštika, hummus, hotdogy atd., na které najdeme tisíc a jeden recept na každém rohu. Zatím jsem se nedostala k přípravě jednotlivých pokrmů, takže nemůžu hodnotit jejich kvalitu nebo smysluplnost. Dopředu ale oceňuju uvedenou časovou náročnost, počet porcí a obtížnost přípravy.

Kniha sama o sobě působí hezky. Všechny recepty jsou doplněny o fotografii výsledného pokrmu, občas u nich najdeme také gastrotip. Jednotlivá témata jsou vždy uvedena on-line komunikací všech zúčastněných a najdeme tu i pár fotek účastníků každé akce. Zmíněná komunikace je příšerná. Nejen že čtenáři odhaluje nahodilost přípravy celé kuchařky, ale často také zesměšňuje samotné účastníky (např. fooblog Taste of Red, jen proto že chtějí vystupovat v kuchařce). Nestíhání a rušení Dariany a nebo poznámka o pindíkovi - nic z toho vážně v kuchařce nepotřebuju číst.

Celkově Gastrokroužek hodnotím jako fajn nápad pro skupinu přátel. Sama o sobě ale kuchařka vůbec nefunguje. Je vidět absence konceptu a nějakého mentora, který by z gastronomického hlediska celý projekt zaštítil. Bohužel mám pocit, že tady marketing funguje líp než samotná kniha. Až zkusím některé z receptů, vyjádřím se podrobněji i k nim.

05.10.2018 2 z 5

Hojnost Hojnost Yotam Ottolenghi

Pod pojmem hojnost, zejména ve spojení s jídlem, si většina z nás asi představí stoly prohýbající se pod nákladem nejrůznějších pochutin od nadívaných kachen po čokoládový dort. Takovou představu ale určitě nemá Yotam Ottolenghi, protože jeho Hojnost spojuje spíše s "snadno dostupnými a čerstvými surovinami". I když v knize několikrát dostaneme doporučení párovat daný pokrm třeba s drůbežím, kuchařka je jinak plná vegetariánských receptů.

Autorův izraelský původ a současné britské působení mají svou pozitivní i stinnou stránku. Ačkoliv se o zajímavé bezmasé pokrmy zajímám už několik let, Hojnost mi otevřela řadu nových obzorů. Na druhou stranu v knize najdeme spoustu receptů, které na našem území v domácích podmínkách snad ani nemá smysl zkoušet (třeba dostupnost artyčoků nebo šafránu u nás není kdovíjaká).

Recepty samotné jsou na vysoké úrovni. Jsou popsány velice názorně a tak by příprava pokrmů neměla činit větší obtíže ani začátečníkům. Navíc je poznat, že autor sám se v kuchyni rozhodně neztratí. Postupy uvádí v časové posloupnosti, která dává smysl a sami nemusíme přemýšlet nad tím, jestli tu cibuli nakrájet před usmažením hub nebo jestli to stihneme i v průběhu. Kniha jako celek působí krásným, minimalistickým dojmem. Většina receptů je doplněna fotografií hotového pokrmu (ne vždy na stejné dvojstránce). Fotografie postupů, ani žádné kuchařské vychytávky (třeba jak nejrychleji nakrájet pomeranč) v knize uvedeny nejsou.

Určitě nemá smysl zaleknout se obvykle delších seznamů surovin a postupů. K dosažení srovnatelné chuti, jako při osmažení vyzrálého steaku u zeleniny zkrátka potřebujeme trochu více kuchařského umu. Výsledek za to ale určitě stojí. Nejen že udržujeme vlastní tělo zdravější, ušetříme zvířecí život, ale také výrazně méně zatěžujeme planetu naší ekologickou stopou. Když k tomu připočtu velmi dobrou chuť výsledného pokrmu, je to jasná volba :)

05.10.2018 4 z 5

Ego je váš nepřítel Ego je váš nepřítel Ryan Holiday

Pokud vás někdy napadlo, do jaké míry jednáte podle svých snů a představ a do jaké na základě tlaku společnosti, možná je kniha Ego je Váš nepřítel právě tím titulem, který dokáže nabídnout nějaké odpovědi. Autor se toto jednoduché, ale přesto do všech činností člověka zasahující téma přibližuje s pomocí několika tématických celků. Pro názornost obvykle uvádí příklad reálné osoby, která se nechala strhnout okolnostmi a podlehla svému egu a také příklad někoho, kdo naopak vytrval a své ego dokázal potlačit.

Text je jako celek zábavný, čtivý a dává smysl. Čtenáři skutečně velice jasně nastíní temné oblasti nespoutaného ega a tím mu vlastně dává návod, jak takové situace odhalit a převzít kontrolu sám nad sebou. Autor je navíc zcela upřímný, takže hned v úvodu konstatuje, že ego nemá zásadní vliv na to, zda je člověk úspěšný nebo ne. V historii lze najít mnoho příkladů lidí, kteří to dotáhli daleko i přes to, že jejich ego utvářelo podstatnou část jejich chování a naopak.

Knihu tedy mohu nejvíce doporučit všem, kteří se chtějí soustředit na dobře odvedenou práci, která jim dává smysl a navíc netouží po tom, dokazovat sám sobě i světu vlastní výjimečnost.

05.10.2018 5 z 5

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu John Irving

Pohled na dospívání a život ublíženého chlapce, který v průběhu života zjistí, že mu po celou dobu ubližoval někdo docela jiný, než se na první pohled zdálo. Ačkoliv se děj jeví poutavě, autor používá zbytečně moc popisování. V nekonečném proudu slov o nudných postavách, které do děje často zasahují pouze minimálně, se postupně vytrácí veškerá zajímavost, kterou snad příběh mohl nabídnout. Nepravděpodobné finále ve stylu holywoodských filmů jen podtrhuje předchozí, rozpačitý pocit z knihy.

15.09.2018 2 z 5