Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Hlasy v bouři Hlasy v bouři Darcy Coates

Ani nevím, co napsat. Duch domu Ashburnů se mi líbil, Tajemství sídla Craven Manor už méně. Ale asi by se autorka měla držet duchů, tohle bylo velice slabé. A ještě jako počátek série?
Myšlenka nepůvodní, připomíná to populární sérii americké produkce. Jsem poměrně bojácný člověk, ale jako horor to na mě nepůsobilo. Málo napětí, podivné dějiště na to, že to má být ze současného světa, slabé dialogy. Rozmary počasí a překonávání sněhových a ledových překážek špatně představitelné a uvěřitelné. Snad jen ta romantika, nemělo by to být nakonec zařazeno do romantických knih?
Nečekala jsem moc a dostala ještě méně, v sérii pokračovat určitě nebudu.

17.10.2021 2 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Do písmene souhlasím s komentářem Ahmose. Napínavý thriller? Spíš stěží uvěřitelný naivní příběh s rádoby složitou zápletkou. Právě ta uvěřitelnost mě zklamala nejvíce. Je to pravý americký hollywoodský trhák slabé kvality, rozháraná vyšetřovatelka, sama proti celému světu a jediná rozkrývá komplot obrovských rozměrů (také sotva uvěřitelný). Ach ta klišé.
Co autorce neupřu, je poměrně vysoká míra čtivosti, kapitoly jsou krátké, děj ubíhá a i na napětí dojde. Ale celkově je příběh plochý, plný náhod a těžko uvěřitelných postupů, předpokladů a východisek.
Poměrně zklamání při tak dobrém hodnocení. Doma mám i druhý díl, tak mu dám ještě šanci a podívám se, jestli se autorka trochu nerozepsala.

17.10.2021 3 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Nechápu tak nízké hodnocení, mně se kniha moc líbila.
Jako vždy u Liane Moriarty se dotýká nějakého závažného problému, tady pocitu viny. Od začátku jsme vtaženi do života několika rodin a víme, že došlo k nějaké tragické události, jen nevíme k čemu konkrétně. Autorka nám pomalu odkrývá ten osudný den takřka minutu po minutě, zároveň nás ale provází i dobou po incidentu a ukazuje, jak těžce poznamenala událost rodiny a jednotlivé postavy a hlavně vztahy.
Je pravda, že děj není nijak strhující, ale ta atmosféra něčeho, co se stalo, a my stále nevíme co, i když vidíme, jak pocity viny ničí každého jednoho, je geniálně vytvořená. Obdivuji umění Liane Moriarty tak dokonale vykreslit psychiku postav, tak dobře proplést nitky vztahů, a tak skvěle popsat následky nějaké události, které můžeme být aktéry i my. Krásně ukazuje, jaké šrámy si který člověk nese a jak rozdílně se vypořádáváme se stresovou situací. A jak si každý neseme své břímě životem, o kterém druzí nemusí mít tušení.
Mně přišla kniha naprosto realistická, s neštěstím se může setkat každý z nás a většina si za svůj život nese v sobě výčitky a nejistotu, jestli tenkrát mohli něco udělat jinak. A to velice často i neoprávněně. Přesto se s tím mohou potýkat po celý život.
Za mě kniha, o které budu ještě dlouho přemýšlet. Doporučuji.

10.10.2021 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Skvěle namluvená (posloucháno jako audio kniha), vtipná, akční detektivka z českých poměrů, konkrétně Prahy.
Kniha vyloženě pro pobavení. Skvělé hlášky a perličky, dobře vystihnutá česká mentalita a prostředí, vztah k policii a naše švejkovina. Hlavní hrdina, ač pouhý pochůzkář (nicméně velmi vzdělaný, nebojácný a vytrvalý) vyhoví žádosti bývalého spolužáka a slíbí mu, že zkusí najít jeho zmizelou neteř. Možná je důvodem odvrácení pozornosti od vlastních problémů v manželství, nicméně se do případu zakousne jako buldok a svým důvtipem a velkým množstvím mravenčí práce postupuje až k překvapivým rozuzlením.
Co je na knize nesporná devíza je humor. Jako lék proti trudomyslnosti je kniha přímo ideální a dokazuje naši českou schopnost dělat si legraci ze všeho. Doporučuji všem, co mají chuť se pobavit netradičně u detektivního žánru.

10.10.2021 4 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Prostředí moravské vesnice a téma čarodějnic bylo asi tak nejlepší na celé knize. Vcelku dobře vymyšlený příběh, tvrz s tajemnými zasypanými chodbami, několik neznámých vchodů do podzemí, starý záhadný obraz ženy, která se navlas podobá ženě ze současnosti, nevysvětlitelná zmizení několika osob, i současná vražda. To vše bylo ale zabito příliš jednoduchým stylem vyprávění, velkým množstvím neuvěřitelných náhod, komplikovaným podivným rodinným propletencem a jak tu mnozí zmiňují, příliš častým popisem kavárny a jednoho zákusku.
Dovedu si představit filmovou adaptaci, taková lehká příjemná česká kriminálka na čt1. Ale jako kniha to bylo slabé, bez hloubky.

06.10.2021 2 z 5

V temnotě V temnotě Mike Omer

Komu se líbil první díl, ten bude spokojený i s pokračováním. Protože ta přidaná hodnota, která nás zaujala u prvního dílu, je i zde. U thrilleru jsou napětí, dobrá zápletka, nečekané zvraty a nějaký ten sériový vrah či jiný padouch samozřejmostí. Ale u knih Mika Omera k nim zcela nestandardně dostanete ještě lehký humor, sympatickou vyšetřovací dvojici i s jejich rodinnými příslušníky a zvířectvo. Celkově to přináší osvěžující koktejl napínavé zábavy. Krátké kapitoly udržují pozornost čtenáře, vrahovy praktiky jsou sice děsivé, ale kniha nepřekypuje brutalitou. Děj postupně graduje až do dramatického závěru. Mně osobně trochu vadí protahování jedné linky přes několik dílů, nicméně na pokračování se těším. A vám tento díl doporučuji.

03.10.2021 5 z 5

Nejhezčí mezi krávami Nejhezčí mezi krávami Zuzana Hubeňáková

Po náročné knize Na smrt byla Hubeňáková ta nejlepší volba. Všední i nevšední situace, rodinné, pracovní i volnočasové peripetie a vše podané s lehkostí, humorem, ironií a nadsázkou a to i k vlastní osobě. Oceňuji hravou češtinu a optimistický pohled na žití. Je to takový pendepon, který čas od času všichni potřebujeme. Zasmála jsem se, pobavila a obálka pobavila i rodinné příslušníky a kamarády.
Doporučuji, nejlépe ženám středního a pozdějšího věku.

29.09.2021 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Vím, proč jsem čtení této knihy tak dlouho odkládala, ale stejně jsem nebyla připravená. Smekám před autorovým uměním spojit historická fakta s poutavým životním příběhem několika lidí a tak dobře je provázat. To, že se životy hrdinů podařilo spojit se všemi důležitými událostmi a osobnostmi působilo podle mě až příliš prvoplánovitě a nepravděpodobně, ale chápu účel.
Co jsem podobně jako mnoho čtenářů nerozdýchala, byla až příliš velká porce násilí a brutality. A i když tomu tak asi opravdu bylo, takovéto zpracování už je za mými hranicemi. Ústřední motiv přátelství a lásky je zahrabán pod horami až zbytečně podrobných popisů zvráceného a nelidského násilí, ze kterého se člověku dělá zle. Nejsem za přikrášlování reality v koncentračních táborech (typu Tatér z Osvětimi), ale tohle byl už opačný extrém. Nejvíc mi asi vadilo, že v celé a to velmi rozsáhlé knize nebyl snad ani jediný pozitivní moment, ani chvilka, kdy by si člověk mohl oddychnout a načerpat sílu do dalšího čtení. Tak koncentrované zlo a nelidskost jsem ještě nečetla.
Přesto hodnotím knihu vysoko a to pro vypravěčské umění, protože až na slabší část z Ameriky se kniha opravdu nedala odložit. Dále také pro zachycení reálií a faktů a opravdu zdařilé propojení s fikcí. Knihu ale rozhodně podruhé číst nebudu.

28.09.2021 4 z 5

Hříšnice Hříšnice Tess Gerritsen

Další skvělá detektivka z této série. Pokud chcete jen odpočívat a ponořit se do záhadných vražd v klášteře, pomalu rozplétaných nitek, které vás zavedou na různá místa a k různým lidem s různými motivy, do podivných událostí v daleké Indii, ale i do soukromí dvojice vyšetřovatelek, které bude tentokrát hodně napjaté, neváhejte.
Tess Gerritsenová vyniká svým vypravěčským uměním, její knihy se čtou lehce a stupňované napětí vás ke knize vždy bezpečně přitáhne. Navíc nemá zapotřebí vyžívat se ve zbytečné brutalitě, více se zaměřuje na provázanost mezi případy a pohnutky lidí.
Za mě veliká spokojenost a knihu ráda doporučuji jako vyloženě odpočinkovou četbu.

27.09.2021 4 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Od knih Petera Maye už předem očekávám vysokou úroveň, je to jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů. U Ostrova Entry jsem se ale zpočátku nemohla začíst. Možná to byl následek náročných dní na začátku školního roku, o prázdninách jsem se přeci jen díky většímu množství volného času mohla do příběhů lépe a intenzivněji ponořit. Proto nehledám chybu u Maye, ale spíš u sebe. A po dočtení jsem knihu opět jen nerada zavírala.
Tento příběh je jiný než "trilogie" či Umrlčí cesta, vedle historie respektive vědeckých poznatků zde autor dal prostor především osudovosti a předurčení, rodinnému sepjetí a odkazu předků. Historická linka je velice poutavá, plná historických faktů, o kterých asi většina z nás nevěděla. Je to dramatické vyprávění o nelehké době, o síle ducha a nutnosti jít dál, o předávání tradic dětem a o vazbě k rodné půdě. Současná linka je proti tomu spíše pozvolná a méně dramatická, ale ke konci i ona graduje. A navíc tu máme výraznou romantickou zápletku.
Pro mě je čtení knih Petera Maye zážitkem, z řádků dýchá atmosféra míst, nehostinných, ale přesto krásných. Tady navíc ze stránek čišela úcta k odhodlání zvládnout nepřízně osudu, budovat a nechat něco za sebou, pokora a láska k rodné zemi.

19.09.2021 5 z 5

Půlnoční růže Půlnoční růže Lucinda Riley

Trochu starosvětská červená knihovna, která na začátku upoutá krásným prostředím exotické Indie a přepychových paláců a později nás zavede na tradiční šlechtické panství v Anglii. Proplétají se tu osudy indických a anglických hlavních postav a my spolu s nimi rozkrýváme rodinná tajemství, která měla být zapomenuta. Obdivujeme zvláštní schopnosti Anahity a jejích potomků, jsme okouzleni barevnou a halasnou Indií a posléze ukolébáni klidem vřesovišť v Dartmooru a osamoceností velkolepého panství. V tomto příběhu hraje velkou roli lpění na tradicích a náhoda, která dokáže v jednom malém okamžiku změnit život, ať už v dobrém slova smyslu nebo ve špatném. Příběh doplňují deníkové zápisky.
Pěkné čtení s tajemstvím, pokud máte rádi atmosféru začátku dvacátého století v Anglii a koloniích, přijdete si na své.

06.09.2021 4 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Jsem okouzlená. Začalo to krásnou obálkou, v úvodu knihy mě potěšila poetika jazyka a krása hry se slovy a poutavého vyprávění s lehkým humorem, pokračovalo to hromadícími se tajemnými událostmi a dřímajícími rodinnými strašáky a skončilo to tím nezapomenutelným pocitem, který si užívám, když zavřu knihu, ale ještě dlouho ji držím v rukách, abych si to potěšení ještě chvíli prodloužila, protože vím, že jsem dočetla knihu, na kterou dlouho nezapomenu.
Je to vskutku zvláštní dílo, mix poetiky, tajemna a ironie, se stopami hororu, detektivky nebo společenského románu, to přeci nemůže fungovat. Ale může, když tomu přijdete na chuť. A nakonec zjistíte, že vás autorka navnadila podivnými událostmi, snažila se odradit nerudným staříkem, vyděsila vás zvláštními kuriozitami, občas znechutila staříkovými slovy a chováním, napnula dávnými i teprve chystanými zločiny, seznámila s celou řadou svatých a s celou řadou lidských charakterů, dobrých i špatných. A to, co ve mně po dočtení zůstalo rezonovat, je velké pochopení pro lidské chování, charaktery, prožitá utrpení a složitost života. Poklona autorce.
Krásná kniha. Doporučuji.

29.08.2021 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M. W. Craven

Jelikož jsem nejprve četla druhý díl, nebyla pro mě dvojice Poe a Tilly překvapením. Naopak jsem se velice těšila na jejich seznámení a první krůčky, tušila jsem, že bez humorných situací se to neobejde. Zábavné a osvěžující.
Jinak thriller ve stejném duchu jako Temné léto. Velkou roli v Cravenových knihách hraje prostředí, ponurá vřesoviště anglické Cumbrie, tady i kamenné kruhy, které jsou dějištěm vražd.
Poe je velice sympatický, ale patrně jen čtenářům, jinak je neoblíbený, s lidmi špatně vycházející a pro vedení obávaný detektiv. Pro nás zásadový, neústupný, nesnášející nespravedlnost a příkoří, před ničím se nezastaví. Ideální hlavní hrdina.
Musím říct, že knihy tohoto spisovatele jsou psány trochu jinak a chápu, že se někomu nelíbí. Ale já jsem si dvojici Poe a Tilly oblíbila, styl autora se mi líbí, prostředí je pro mě atraktivní a případy jsou správným způsobem zamotané a neprůhledné. V podstatě na začátku skoro nevyřešitelné. Postupné odhalování stop, nějaká akce a dramatický závěr. Možná, že thriller by měl být více nabitý akcí, ale já mám ráda právě to rozklíčovávání, spolu s prolínáním se s osobním životem postav, pátrání v minulosti.
Takže už máme v dohledu další díl a já se těším. Doporučuji.

29.08.2021 5 z 5

Ďábelská záležitost Ďábelská záležitost Ed Brubaker

Druhý díl je skutečně ďábelská záležitost, s atmosférou přímo pekelně temnou a vražednou. Mně rozjezd nepřišel pomalejší, už v prologu se konalo překvapení a začátek vlastního příběhu ze 70tých let byl také surový a tajemný. Satanistický kult je samo o sobě hororové téma a když k tomu přidáme krásnou Jo se zvláštními schopnostmi, která proplouvá staletími a která se ukrývá před svými pronásledovateli, vznikne z toho ďábelsky třeskutá směs. Nicolasova linka je také překvapivá, plná nepochopitelných náhod a záhad, nebo je vše součástí podivného plánu?
Skvělá atmosféra. Doporučuji.

26.08.2021 5 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

Pročetla jsem si zdejší komentáře a jsem asi ráda, že se mi jako první kniha od této autorky do ruky dostal právě Otazník... nemám s čím srovnávat a proto můžu říct, že se mi kniha moc líbila a velmi příjemně mě překvapila.
Styl psaní se mi moc líbil, pasáže z přítomnosti a minulosti byly velmi citlivě a svižně prostřídané, takže jsem se nenudila v přítomnosti, jak tu někteří zmiňují. Minulost byla jako skoro vždy lepší a těžké dětství Elin bylo popsáno poutavě a emotivně. Tajemství, které člověk očekával, bylo pro mě překvapivé. I když mi následný životní vývoj autorky nepřišel úplně reálný, přesto jsem se dokázala do dospělé Elin vcítit a pochopit ji. Ruku na srdce, to opravdu všichni dokážete tak otevřeně mluvit o svých chybách a strachu z minulosti? Mně to uzavření se před nepříjemnými vzpomínkami přišlo naprosto reálné a i citové důsledky, které to mělo. I komunikace v manželství není běžně dokonalá, podle mě to naprosto odpovídá.
Moc hezky jsem si početla, i slzička ukápla a myslím, že na knihu jen tak nezapomenu. Autorku si dávám do oblíbených a budu doufat, že na Červený adresář konečně padnu v knihovně. Doporučuji.

23.08.2021 5 z 5

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

První seznámení s touto autorskou dvojicí a trefa do černého. Skvěle napsaná detektivka, aktuální téma (sice jsem se tématu uprchlíků trochu obávala), provázanost s rumunským organizovaným zločinem, i když trochu drsné tématicky, protože oběťmi jsou děti a to je vždy těžké.
Líbil se mi styl psaní, mně to nudné nepřipadalo, naopak strhující a velice napínavé. Vyšetřovatelé jsou moc sympatičtí, i když mi chyběla návaznost na předešlé díly. Některé postupy a stopy byly trochu moc věcí shody náhod na to, aby to bylo reálné, ale od toho je to fikce. Zajímavý byl pohled na těžkosti zvládání přílivu uprchlíků, myslím, že si vůbec nedokážeme představit, s čím se některé země potýkají.
Jak to tak vypadá, zase jsem rozečetla další sérii, kterou budu chtít sledovat.

23.08.2021 5 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Jak už tu mnozí čtenáři podotkli, tato kniha nedosahuje kvalit Šaman a Ranhojiče, především co se rozsahu, dramatičnosti a zvratů týče. Přesto je velice poutavá a to hlavně proto, že Noah Gordon je skvělý vypravěč. A dokáže napsat nihu o obyčejném životě katalánskeho vinaře tak bravurně, že jsem se nenudila ani chvíli. Historické události jsou tentokrát více na pozadí, i když život hlavního hrdiny samozřejmě ovlivní. Ale základem příběhu je těžká cesta obyčejného člověka, který chce něčeho dosáhnout a je ochotný dřít a žít z mála, ale došel až k vysněným cílům. Je to kniha a poctivé práci, snech a hledání štěstí, o spokojenosti s tím, co člověk dělá, a síle zkoušet nové věci a jít dál, i když se vše nepovede. Nejvíce mě zaujalo sepjetí s půdou, které Josep cítil, a spokojenost s "malým" životem v zapadlé vesničce. Zajímavé také byly zvyky předávané po generace a nejistý osud synů, kteří nebyli prvorození.
Celkově moc pěkný román, který dokáže zapůsobit na vaše smysly a na vaši spokojenost se životem.
Doporučuji

20.08.2021 5 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Ačkoliv hodnotím jen 3 hvězdičkami (dala bych 3,5, ale to nejde), přesto se mi kniha líbila. Jen se mi v porovnání s ostatními třemi, které jsem už od autorky přečetla, líbila méně. Asi proto, že mě svým chováním rozčilovala Sabine nebo proto, že se mi první půlka zdála rozvleklejší a konec, který by vydal na další desítky stránek, zase příliš rychlý a ukončený souhrnem.
Ale i tak je to pěkná kniha, obzvláště sympatické je, že je napsána na základě skutečné rodinné historie autorky, což jí dodává tu pravou atmosféru. Zajímavý byl pohled na život bílé smetánky v Hongkongu v padesátých letech minulého století, i propastný rozpor mezi výchovou tehdy a dnes, různost nároků na vztahy a vlastní spokojenost ob jednu generaci. Myslím, že to bylo velmi výstižné, zatímco dnes chceme být 100 % šťastní a spokojení, a jsme nešťastní, že toho nemůžeme dosáhnout, dříve lidé uměli žít i s nedokonalým partnerem, dělat kompromisy a více ocenit to dobré, co jim vztah přinesl.
Knihy Jojo Moyesové mám ráda a i tato mě pohladila po duši.

17.08.2021 3 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Brilantně vystavěná detektivka, chytlavá i když ne moc originální zápletka, ale věřte, že rozuzlení vás opravdu překvapí. Má sice trochu pomalejší tempo, hlavně v první půlce knihy, takže je určena spíše těm, kteří si rádi vychutnají pomalu se prolínající vodítka, pohledy do minulosti, popis charakterů, postupné rozkrývání pohnutek a i účast na osobním životě vyšetřovatelů. A zvraty.
Styl Charlotte Linkové se mi líbí, toto už je druhá kniha, kterou jsem od ní přečetla a myslím, že rozhodně ne poslední.

15.08.2021 5 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

Jsem na tom jako "kasavubu", po přečtení mi zůstal zvláštní pocit, asi překvapení a trochu šok. A také nevím, čím mě tato kniha k sobě tak připoutala, že jsem ji přečetla skoro jedním dechem, a to i přes počáteční skepsi. Ale ačkoliv bych toto dílo už podruhé nečetla, je to kniha, která ve mně bude ještě chvíli doznívat.
Popis život 4 žen v poválečném Polsku je syrový, naturalistický a bez příkras. Dnes šokuje podmínkami, ve kterých lidé tehdy žili, hrůzami, které si z války a z následujících politických událostí nesou, nefunkčními partnerskými vztahy, ve kterých ženy setrvávají, protože to cítí jako povinnost. Ale zároveň udivuje sílou jít dál a to i přes prožité hrůzy a nesnáze, soudržností rodiny, kterou dnes musíme obdivovat, schopností vyrovnat se se smrtí a ranami osudu a vyřešit nastalé problémy a také lpěním na tradicích. Ačkoliv se ženy chtějí vymanit vesnickému životu, přesto se stále vracejí do rodného domu, které je pro ně útočištěm.
Zajímavá kniha, to beze sporu.

07.08.2021 4 z 5