Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Síla dávných tajemství Síla dávných tajemství Sejal Badani

Příběh určený hlavně pro ženy. O vyrovnání se s nepřízní osudu, o hledání kořenů a pochopení toho, kdo jsme a jak naši rodinu ovlivnila minulost. O hledání opravdové lásky, ale i o síle udělat to, co je potřeba a o obětech pro naše nejbližší, o rodině. O touze po svobodě a rovnoprávnosti, o síle ducha a touze po vědění, o překonávání předsudků. A o přátelství, které vytrvá i po smrti.
Dnes tak moderní prolínání současnosti a minulosti je zde výborně zvládnuté, střídání je přehledné a příběhy jsou napínavé. Romantiky je ve vyprávění tak akorát, ale hlavně je kniha o síle žen a touze po stejných možnostech ve společnosti, kde má žena podřízené postavení. Bonusem jsou indické reálie a zvyky, oboje krásně popsané. O kastovním systému jsem sice už něco četla, ale i tak mi kniha přinesla mnoho nového.
I když je příběh smyšlený, je dobře vymyšlený a vybalancovaný, a ačkoliv je emotivně hodně vypjatý, nespadá až do kýče.
Doporučuji romantickým duším, které mají rády exotické prostředí.

06.05.2021 5 z 5

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

Příjemné překvapení. Ač se nemusíte bát, že byste se až tak báli, přesto jsou povídky minimálně znepokojivé.
Čtyři povídky, každá ze zcela jiného prostředí a znepokojivá jiným způsobem, některé více psychologické, jiné klasické, ale všechny povedené. Krátké návštěvy 4 míst, 4 různí démoni, ať už z jiného světa nebo v nás, skvěle vypointované, s překvapivým závěrem.
Zdařilá zábava na jedno odpoledne. Pobavíte se nebo Vám zatrne. Obojí stojí za to.

02.05.2021 4 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

Já tedy zklamaná nejsem. Deštivý víkend v Čechách se sice s deštivým týdnem v australské buši očividně nedá srovnávat, ale jako kulisa asi ideální. Souhlasím, že Sucho bylo lepší, ale Síla přírody se mi také líbila.
Téma bylo zajímavé a originální, pěkně popsané intriky ve skupině žen, pozadí jejich životů, které samozřejmě hraje velkou roli a tiká jako bomba před výbuchem. Stupňované napětí mezi ženami, které se ocitly v krajní situaci, hádky, bezradnost, nepohodlí, přírodní živly a tajemný příběh spojený s územím, na kterém se skupina pohybovala. Jako bonus vylíčena majestátnost a síla australské přírody.
Jediné, co mohu vytknout, byl začátek knihy, kdy střídání přítomnosti, minulosti a vypravěčů působilo zmatečně a chvilku mi trvalo, než jsem se zorientovala.
Knihy z australského prostředí čtu moc ráda a i tuto doporučuji.

19.04.2021 4 z 5

Chemie smrti Chemie smrti Simon Beckett

K této knize jsem se dostala díky brouzdání po profilech čtenářů, jejichž komentáře mě zaujmou. A rozhodně nelituji. Bavila mě hned od začátku a možná i pro to, že hlavní hrdina byl obyčejný člověk, který se rozhodně nechce dostat do žádných problémů. Na druhou stranu je ale tvrdohlavý a hrdý a dříví na sobě rozhodně štípat nenechá. Zasazení do prostředí Anglie, což je jedna z mých oblíbených destinací pro detektivky, byla také poloviční záruka úspěchu. A forenzní antropologie byla... zajímavá. To rozhodně. Občas ale jen pro silné žaludky.
Co mě ale naprosto vyrazilo dech, byla poslední čtvrtina knihy. Napětí se stupňovalo už předtím, ale tato poslední část se hnala jako tornádo. Kniha se nedala odložit a opravdu si nepamatuji, kdy naposledy bych četla takto dlouhý a naprosto strhující závěr. Tím si mě autor získal a já už pokukuji po dalším díle.
Doporučuji.

06.04.2021 5 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Tak tohle mi sedlo a udělalo radost, jsem ráda, že jsem si knihu koupila. Naprosto souhlasím s komentářem čtenářky elfka.saf, mluví mi z duše. Tam, kde někteří vidí rozvleklost, tam já vidím skvěle vystavěný příběh s pomalinku se zhušťující tajemnou atmosférou. Pravda, zvraty tu nenajdete na každé stránce, ale mě kniha chytila od prvních řádků a nesmírně obdivuji umění autorky udržet vás v napětí a očekávání po dobu více než 400 stran a to i při popisování stavby domu.
Ano, není to žádný krvavý nebo extrémně strašidelný horor, kniha se dá číst i večer, což strašpytlové jako já ocení. Na druhou stranu mi přijde skoro až reálný, moc se mi líbilo vykreslení chování lidí a síla davu, odlišnost jako terč. Tam, kde by měli vidět dar, vidí mnozí ohrožení a cítí nenávist jen pro to, že to nechápou.
Krásný byl i popis přírody, především mokřadu a jeho tajemného kouzla. A sledovat pátrání v minulosti bylo také velice zajímavé.
Je to takový dobrodružný duchařský detektivní příběh. Váhala jsem mezi 4 a 5 *, ale kniha asi přišla ve správnou dobu a já si čtení opravdu užila. Pokud se pár večerů chcete příjemně odreagovat od obyčejných všedních přízemních starostí, neváhejte.

05.04.2021 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Tak jsem se i já na doporučení pustila do knihy Michaela Robothama. A první setkání dopadlo více než uspokojivě.
Když si pročítám jak kladné, tak i ty méně příznivé komentáře, musím dát všem za pravdu. Tento krimiromán se v podstatě nevymyká modernímu trendu, autor prostě ví, co na současné čtenáře platí - krátké svižné kapitoly, přeskakování na různé postavy, záhada na začátku knihy a postupné střípkovité odhalování pravdy a ke konci strhující tempo. Kvituji absenci brutality, která je v dnešní době skoro povinná, tím si u mě autor šplhnul. Audie je opravdu ryze kladný hrdina a záporák je veskrze záporný. Ale ono to funguje... a velmi dobře. Když k tomu přidáte věrnou lásku a dávný slib, trochu náhody a pořádnou dávku korupce, vyjde z toho svižná detektivka, která se velice dobře čte. Ideální na ukrácení zimních večerů.

30.01.2021 4 z 5

Růže a čokoláda Růže a čokoláda Teresa Simon (p)

Příjemné překvapení. Vícegenerační sága odehrávající se převážně v Drážďanech, osudy žen, jejich lásky, touhy a manželství, to vše ve spojení s krásnou a majestátní Růžovou vilou, která je jejich domovem. Pěkně vykreslené postavy žen, podložené deníkovými zápisy, manželství uzavíraná z lásky nebo z rozumu, chvíle štěstí i neštěstí, touha po potomcích a po úspěšném podnikání, na pozadí obě světové války. Klíčem je staré rodinné tajemství, které mělo a stále má tragický dopad na rodinné štěstí.
Musím přiznat, že příběh je poněkud složitější na orientaci, hodně přeskakuje mezi jednotlivými časovými obdobími a v půlce knihy už jsem si musela vypsat, která jména patří ke kterému období a kdo s kým...
Celkově se mi kniha velmi líbila, na konci mi bylo líto, že se musíme rozloučit. Nejvíc mě zaujaly deníkové zápisky, mám ráda tento "starý" způsob vyznávání se ze svých myšlenkových pochodů a tužeb, lásek a zklamání. Tady byly tyto útržky hnacím motorem celého příběhu a byly moc krásně napsány. Navíc se nad celou knihou vznáší lákavá vůně a chuť čokolády a krása a vůně růží.
Doporučuji především ženám.

17.10.2020 5 z 5

Kde rostou divoké třešně Kde rostou divoké třešně Laura Madeleine

Romantická kniha vyprávěná ve dvou časových linkách. První příběh je o dívce, která se po veliké ztrátě vzepřela manipulaci ze strany příbuzných a utekla před životem, který jí rodina připravila. Druhá linie je o mladém advokátovi, který o 50 let později má za úkol vypátrat tuto dívku kvůli prodeji rodinného sídla.
Obě linky jsou vyprávěné poutavě, obě hlavní postavy zažívají dobrodružství a hledají smysl svého života a svoje místo v něm.
Vyprávění o Emeline je navíc prodchnuté vůněmi a chutěmi jihu Francie, prací v kuchyni a okořeněné velkou láskou.
Konec byl na mě trochu useknutý a uspěchaný, přivítala bych delší rozvedení. Nicméně kniha je čtivá, rozhodně stojí za ochutnání.

04.10.2020 4 z 5

Hra na nikdy Hra na nikdy Jeffery Deaver

Chápu autora, že potřebuje změnit zavedený formát a přijít s novým hrdinou po tolika letech s Rhymem (a to jsou Lincoln a Amélie moji oblíbení vyšetřovatelé). A Colter Shaw je zajímavý hrdina, velice tajemný, nezávislý a neklidný, neohrožený, poradí si v každé situaci a nepochybně je i hezký. Takže čtenářky si přijdou na své, i mě zaujal, především ale jeho potenciál do příštích dílů.
Tento první díl na mě ale působil trochu vlažně. Nevím, jestli se mi kniha dostala do ruky ve špatný čas, kdy jsem neměla tolik času na soustavné čtení, nebo jestli mi nesedlo téma počítačových her, kterému příliš nerozumím. Jak tu píší někteří čtenáři, neměla jsem ten nutkavý pocit číst, přitom mi zápletka ve výsledku přijde zajímavá a dobře vymyšlená, hlavní hrdina je super, tak nevím, kde to vázlo. U Deavera jsem zvyklá na větší spád a napětí. Zas na druhou stranu oceňuji menší komplikovanost oproti posledním Deaverovým knihám (jak tu někdo také podotknul).
Každopádně další díl s Colterem Shawem si nenechám ujít, jsem zvědavá, kolik z jeho minulosti bude odhaleno.

14.09.2020 3 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Na tuto knížku jsem se moc těšila a bylo to oprávněné. Bavila mě od první stránky. Zajímavé a netradiční místo, krásný popis krajiny, originální a velmi napínavá zápletka, neokoukaná vyšetřovatelka, reálná a lidská, přísná ale chápající. Na pomezí detektivky a thrilleru, myšlenka vystavěná na skutečných událostech, skvěle napsané, děj vás chytí a nepustí. Pro mě strhující jízda, opravdu povedená kniha. Doporučuji a těším se na další díl.

28.03.2020 5 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Vyprávění ženy z Číny 19. století, která na sklonku života bilancuje a snaží se vyrovnat se ztrátou milované kamarádky a s bolestí, kterou jí způsobila.
Velice podrobně a poutavě jsou vylíčeny veškeré zvyky a tradice spojené se životem žen v Číně v té době. Měla jsem nějakou mlhavou představu, ale bezcennost dívek a žen, dokud neporodily syna, kruté podvazování chodidel ve věku 6 let, jejich izolovanost od vnějšího světa, kdy většinu života strávily v ženské místnosti, jejich naprostá podřízenost vůli manžela, těžká práce, neschopnost se pohybovat na zmrzačených nohou, svázanost tradicemi atd. mě opravdu šokovaly. Znovu a znovu děkuji, že žiji v této zemi a této době...
Jazyk vyprávění je místy až poetický, především, když dojde na různé tradice, tyto pasáže se mi četly hůře, možná i proto, že jsem rozmazlená svobodou a nemám pro to příliš pochopení. Jinak se kniha četla dobře.
Velice mě zasáhla síla přátelství, které ženy provázelo životem a které bylo zničeno zaujatostí a nepochopením jedné z nich. A bolest, která přišla po poznání.
Doporučuji.

20.01.2020 4 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, tato detektivka neosloví milovníky prolévání krve a neustálé akce. Její tempo je poklidné, vyřešení zápletky založené na znalosti lidí, jejich povah a pohnutek a hlavně komunity odlehlé Aljašky. Hlavní hrdinka je sympatická a její vlčice nádherná, prostředí krásně vykreslené a fungování komunity původních obyvatel zajímavé. Mně se kniha líbila, je to oddychovka, která se dobře a rychle čte. Těším se na druhý díl.

28.11.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Krásná fantasy. Stejně jako někteří jiní hodnotitelé jsem měla trochu obavy z české autorky, ale kladná hodnocení mě přesvědčila a jsem ráda. Příběh je neotřelý, napínavý a velmi zajímavý. A po přečtení tohoto prvního dílu má člověk takový ten skvělý pocit, že je to jen začátek a že toho bude ještě mnohem víc, což je u dobrého příběhu vždy skvělé. Je pravda, že některé pasáže nejsou dokonale domyšlené (například v jeskyni přijde Ilan o voal, ale o pár stránek dál ho zase má, ačkoliv o všechny věci přišli ve sněhové bouři), některé náhody jsou až nápadně šťastné a snadno vysvětlují chybějící souvislosti. Ale celkově je to krásný příběh, velmi originální. Rozhodně stojí za přečtení a moc se těším na pokračování.

08.12.2018 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Dobrý příběh, velmi čtivý, těžký stejně jako ostatní knihy Ruty Sepetys. Ale je dobře, že někdo píše o takových událostech a připomíná nám, kteří žijeme v blahobytu, že by to tak být nemuselo a že by se něco takového už nikdy nemělo stát. Vždy mě udivuje, že o této části historie prakticky nic nevím, jak dobře se jim podařilo o tom mlčet... Kniha V šedých tónech se mi líbila víc, ale i Sůl moře si rozhodně přečtěte!

01.10.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Už není co dodat, v předešlých komentářích je vše podstatné. Je to část pro nás méně známé historie a člověk se jen pozastavuje nad tím, jak bylo tohle vůbec možné. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a rozhodně doporučuji všem, kteří se chtějí něco dozvědět, i když to není příjemné. Je potřeba tyto knihy čas od času číst, aby se něco takového nemohlo opakovat...

11.07.2018 5 z 5

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Hodně jsem váhala, jestli dát 4 nebo 5 hvězdiček, první díl se mi líbil více, Shusterman vždy přijde s naprosto originálním a chytlavým nápadem, a hlavně s nějakým etickým konfliktem, takže jeho knihy nutí přemýšlet. To na nich miluji. Ačkoliv jsou to primárně Young adult, morálně jsou velmi složité a kontroverzní.
U tohoto dílu mi zhruba do půlky trvalo, než mě děj strhnul. Na víně může být dlouhá pauza mezi prvním a druhým dílem, ale také mi přišlo, že autor nepředkládal mnoho nového, děj se mi zdál zdlouhavý a stále se točil v kruhu. Druhá půlka dostala spád a poslední třetina mi připadala skvělá.
Velmi oceňuji shrnutí klíčových pojmů na začátku knihy, bez toho bych si těžko na všechno důležité vzpomněla.
Stejně jako sérii Smrtka doporučuji všem, kteří rádi přemýšlejí o morálních otázkách a nebojí se nezvyklých témat.

03.08.2024 5 z 5

Dům na útesu Dům na útesu Jane Johnson (p)

Souhlasím s předchozími komentáři, příjemné čtení, lehce líznuté válkou s pohledem zase z trochu jiné strany.
Dva mírně romantické příběhy, jeden ze současnosti, druhý z minulosti, spojené příbuzenskou vazbou a podobnými rysy. Najdete tu složité rodinné vztahy, zlobu a závist, lásku, dopady války, ačkoliv nezuřila přímo na místě, kde se kniha odehrává, a také jednu nevrlou stařenku, kolem které se vlastně celý příběh zamotává. A tak se jedno dávné tajemství postupně dostává na povrch. A jak už to bývá, ovlivňuje i současné osudy.
Hezké čtení na dovolenou, doporučuji ženám.

30.07.2022 4 z 5

Pachuť smrti Pachuť smrti P. D. James (p)

Audiokniha
Možná kdybych to poslouchala na jeden zátah nebo kdybych to četla jako knihu, ale jako audiokniha na občasné poslouchání to nebylo dobře zvolené. Zápletka a vystižení charakteru postav byly dobré, ale příliš pozvolné tempo, časté popisy a postavy, které se mi pletly, rozmělňovaly moji pozornost.
Je to taková ta klasická detektivka s Dalglieshem, které známe z televize, i ta doprovodná hudba se mi vybavila...
Chápu, že není problém autorky, že jsem si příběh vyposlechla jako audio, ale jak říkám, příliš mě to nezaujalo.

24.06.2022 3 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Na Sebastiana Fitzeka jsem byla hodně zvědavá, protože mívá skvělá hodnocení. Nicméně musím přiznat, že nebudu cílový čtenář. Ač neupírám autorovi schopnost napsat strhující thriller, který nemá hluchá místa a ve kterém čtenář až do poslední chvíle v podstatě neví, na čem je, tak přesto toto není můj šálek čaje. Míra krutosti tu u mě už hraničí se zvráceností a nerada zatěžuji svou představivost obrazy, které jsou popisovány v této knize. Druhá věc, která mi obvykle nesedí, je na mě až přílišná manipulace čtenářem a matení jeho mysli.
Co musím vyzdvihnout je nápad, který se mi moc líbí. O doprovodné lince jsem slyšela poprvé a je mi sympatické, že něco takového opravdu existuje. A samozřejmě obálka - to je skvost. Tak originální a nápadité zpracování obálky jsem ještě neviděla a byla radost knihu brát do ruky a kochat se jí.
Suma sumárum - kdo se nebojí popisovaného násilí v knihách, ten si tento příběh dokáže vychutnat. Já se vrátím k něčemu lehčímu.

22.04.2022 3 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Dobře, chápu, že to byla chyba, že jsem nečetla první díl. Bohužel jsem si nevšimla, že je to pokračování série.
Určitě to ovlivnilo můj dojem z knihy. Postavy a jejich vstupy, které byly někdy až příliš krátké na můj vkus, se mi hodně pletly. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se v nich zorientovala. I střídání časových rovin mě v tomto díle mátlo. Návaznost na minulou knihu byla vcelku pochopitelná, některá vodítka byla vysvětlená a dokonce i tak, že nebylo prozrazeno tak moc, že by člověk úplně ztratil chuť si předešlý díl přečíst.

Nicméně mě kniha nijak neoslovila. A to mám tajuplné příběhy, nadpřirozené věci a závan čarodějnictví moc ráda. Tady mi to nesedlo. Spousta věcí nebyla vůbec vysvětlena, jako například důvody celé kauzy, chyběla logická vodítka.

Uvidím, jestli si první kniha ke mě najde cestu, sama ji aktivně vyhledávat nebudu.

07.12.2021 3 z 5