Atuin Atuin komentáře u knih

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Johncze: To je ten problém že stejně jako Kulovy blesk, tak i Věk Supernovy jsou knihy před napsáním série Vzpomínka na Zemi, takže to už z principu lepší být nemůže. A s tím je třeba knihu hodnotit, kdyby se u nás autor překládal od začátku ( což je samozřejmě nesmysl, protože vždy no za hranice dostane až jistě dílo) možná by hodnocení bylo jiné. Zvlášť když jeho psaní vyvrcholilo prozatím tak skvělou sérií. Četla jsem ( tedy odposlouchává ) autorovo povídkovou sbírku Toulavá Země asi by se to dalo přeložit a ani to není špatné, ovšem spíše čekám na něco co napíše po sérii Vzpomínka na Zemi, jako román, což chápu musí být těžké, pokud autor v tomto žánru ještě vůbec něco napíše. To je jen můj osobní názor. Za mě stojí jak Kulový blesk tak Vek Supernovy za přečtení jsou to poctivé 4*...

08.11.2020 5 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Autorka si s tím prohrála, se vším, je to humorné, ale nikoliv směšné, je to poutavé a napsané vyloženě s láskou k psaní jako takovému. Není to ničím přepálené a všechny prvky ( žánrové) mají svou osobitou strukturu a vřelý tón, kterému nevadí ani ten břitký humor. Také je v ní ukryt smutek a ona sama je úkrytem, pro řadu " věcí" , maličkostí, které mohou mít však v lidském životě docela jiný rozměr a význam. Je to vlastně kniha o lidech a o duších, které autorka přestoupila za duchy. ( které se mohou vyjevit různě. Dost niterná a kouzelná kniha.

07.11.2020 5 z 5

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Pastva pro oči mě na první pohled trochu zmátla, nevím jak přesněji popsat ten dojem, ovšem brzy jsem zjistila že i takovým v podstatě originálním způsobem lze ukázat vnitřní svět postav velice barvitě. Atmosféra se dostavila záhy jakmile si člověk uvědomil sílu takové koláže naživo. Jak matoucí mohou být moje představy s realitou. Jak je silné, že když začneme něco jako fotku či obraz popisovat, začneme to zároveň měnit a vytvářet vlastně jiný obrázek......Kniha formou velice zajímavá.

03.11.2020 5 z 5

Čtyřměstí Čtyřměstí Theo Addair (p)

Jak je dobře že jsem si tuto sérii mohla přečíst najednou. Ve stínu Oskeruše je název série který vám zůstane na patře a obsah zůstane v srdci. Autor stylem ještě více zlahodněl a řekněme zdomácněl, v určitém směru se otevřel a já jsem měla dojem, že pod takovou jednou Oskeruší jsem se kdysi ve své minulosti a svém vesmíru učila číst. Moc doporučuji. Čtení ke kterému se jistě vrátím, protože má co říct a umí to sdělit neuvěřitelně lidským způsobem.

03.11.2020 5 z 5

Na kraj světa Na kraj světa Theo Addair (p)

Autor vůbec nezklamal, svůj styl a cit převedl někam co vypadá jako by se právě pro takové předivo narodil. Je to skvělá kniha pro všechny takové ( abych si vypůjčila název jednoho jiného titulu) Tkáče iluzí, kteří si ji nejen s gustem přečtou ale i zapamatují.
Douška : Když totiž autor umí psát má vždy z poloviny vyhráno. Moc děkuji. Krásný zážitek....

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

I přes ten pohled ( což byl autorův záměr) a možná právě pro něj má ta kniha pořád i po tolika přečtení, z nichž jedno je i v originálu neuvěřitelný kouzlo. Mám větší srdcovky polských klasiků, ale tohle je víc jak čestné místo něčemu co má hlavu a patu, tón a řád a je to neuvěřitelně nadčasové.

26.10.2020 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nelze říct že by kniha neměla žádnou chemii či citlivý rámec jde o to že někdy je něčeho příliš a skladba by byla věrohodnější a jitřivější v mnohém prozaičtějším poskládání, tím myslím obsah nikoliv formu ta složitá není. Je za tím vidět prostor který zůstal nevyužit a prázdný. Ale špatná kniha to není, jen by mohla říct více nebo lépe.

Douška : překlad excelentní....to mě snad na knize potěšilo nejvíc..To bych osobně ohodnotila zvlášť 5/5. Protože to je úplná radost.

24.10.2020

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Pratchett byl prostě ďábel. Tohle je jedna z jeho nejlepších jízd. Tady není malých postav.

12.10.2020

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Málo, málo, málo. Tohle by myslím stačilo. Netvrdím že se dnes takto nepíše ale i tak je to málo a i tak to dokáží mnozí daleko lépe. A to hlavně tím že to má nějakou formu. Toto mi přišlo neucelené a neuvěřitelně neoriginální, zbytečně učinit z hrdínky něco co v autorčině hlavě ani hrdinka nebyla jen aby to ladilo že současnými trendy a myslím že u nepřekladove literatury to u nás nesedí. Jazyk nás prozradí. Nehodnotím jen tady v komentáři 2*

09.10.2020

Cizinec z moře Cizinec z moře Winston Graham

Výborný díl, škoda že u nás poslední.. opět série která mu nás vyzní do ztracena. A přitom se nezdá že by nezaujala.

05.10.2020 5 z 5

Nalezení ztracené Marty Nalezení ztracené Marty Caroline Wallace

Mě kniha velmi mile překvapila, uznávám že překlad mohl být zdařilejší, jinak byla plný počet, ale svou auru a kouzlo to nepochybně má. Chce se na to jen dívat na to jinou optikou než tou která nám sedí v hlavě. Každý si musí být už předem jist zda takovou knihu přijme nebo odmítne.....

23.08.2020 4 z 5

Skrytá zuřivost srdce Skrytá zuřivost srdce John Boyne

Člověk si říká že takový námět a takové téma se dá pokazit všelijak. Zejména je-li tam těch témat tolik, ovšem, autorovi se podařilo celým tím konceptem všechny pouze zesměšnit. Pozor to není dobrý dojem z knihy, která nemá tu vadu že by jste jí ten základ nevěřili,ale způsob jaký vykresluje postavy a vytváří dialog a situace ve mě zanechal hluboký pocit nepochopení autora o čem vlastně píše a tak to mohl psát v momentech velice situačně až jako kovbojku. Takže věci které se mohou stát se pak stát nemohou, a člověku to dojde hned na další straně. Je to velká škoda, pro mě zklamání..Jako celek se to rozpadá a rozjíždí..škoda
Zdá se mi že alespoň český překlad je dost špatný...

14.07.2020

Agnetino dědictví Agnetino dědictví Corina Bomann

Na mě to udělalo výborný dojem. Přesně takový který slibuje obálka i anotace. Agnet se musí za tragických ( i když pro ni velmi nejasných okolností ) vrátit domů, na panství které sluje chovem koní ( jako třeba jiné: u sousedů a dobrých přátel, kteří také nemají jednoduchý osud, obilím) a vypořádat s ne zrovna lehkou situací. Vzpomínky na dětství a lidé kolem statku jsou pro ni jakousi záchranou, protože ve chvílich kdy vyplouvají na povrch určité pravdy je toho opravdu třeba. Přijemná výpadovka na terén který umí, ač dramaticky,pohladit po duši.
Konec výborný. Těším se na druhý díl...

08.07.2020 5 z 5

Na zemské stezce Na zemské stezce Martin Nesměrák

Na prvotinu to není špatné. Občas autor zvolil nešťastná slovní spojení a výrazy, je to napsané s jakýmsi vnitřním citem a možná ten zapříčinil že se do toho pisatel snadno zamotal. I mě v knížce chybí mapa, byla by to jistě hezká tečka a nikoho by to nebolelo. Ale start je to dobrý. Atmosféra a popisy umí vyjít do popředí, v otevřenějších scénách se maličko projeví " nedostatky" ale ty nejsou zase tak velké. 4*

Douška : Možná tomu trochu škodí ten módní ( tedy současný jazyk). Jelikož strukturou se snaží autor o něco co bude působit a udávat jistou dávku archaičnosti, ale není tomu přizpůsoben jazyk ( tedy mluva) jako takový a to pak působí nevyváženě a působí dojmem že celý ten koncept byl možná trochu zbytečný.

16.06.2020 2 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Výborná kniha, příběh zasazený do 19.st., který staví atmosféru na zajímavém námětu. Autorka si umí podmanit tím jaké si vybrala " téma" protože to samo úplně stačilo... Těším se až si na knížce smlsnu znovu..
Je to vážně lahůdka....

27.05.2020 5 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

No teda, musím říct že jsem velice příjemně překvapená a velice pozitivně nastavena na pokračování. Jako čekala jsem že to bude dobré, ale že to bude až tak dobré..autorka si dala záležet aby to bylo sakra dobře napsané. Dialog nevázne, dává smysl, popisné scény vystihují vše excelentně. Jako na plátně a zároveň o stupeň výš..Nemohu se dočkat pokračování..

27.05.2020 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Všem kterým přijde Pohřbený obr, tak jako průměr a nuda a vata drobné upozornění. Nečtěte knihu jako z rychlíku. Jen proto že je to náhodou nobelista, a že se to dobře vyjímá na seznamu přečtených knih. Co víc jsou knihy které nejsou na jedno ( ani na dvě ) přečtení. Nejsou to holky na jednu noc a nashledanou. Mám komentář někde hluboko dole. Nikdo se neobeznámil s tím druhým, třetím, a dalším proudem který autor vyjevil. Nikdo? Ta kniha je všechno, sotva však může být nudná či průměrná....
Nevím je mi prostě líto jak se i taková kniha bere povrchně s laciným přístupem.

11.05.2020 5 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Vynikající díl, takový krásný začátek připomínající " vánoční speciál" jak se vyjádřil manžel vyniká v sérii zejména tím že Juraj to umí vždy náležitě okořenit. Protože sledovat Steina jak je vyptáván na amulety a a vlastní heroické záležitosti je prostě unikátní. Jinak příběh nezklame žádného fanouška, je možné že spíše dost nadchne a překvapí :-))..
Doufám že tato série ne(s)končí ❣️

23.03.2020 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Už od začátku člověk ví co má osud s Matějem v plánu. I Matěj jakoby by mu brzy viděl do karet. Odlehlé prostředí, komornější přístup i jiná forma vyprávění získává jiný, nikoliv však odlehlý půvab. Je to čtivé, atmosférické a jen koukáte co se kde bude dít. Výborné čtení.
Ale to už ani snad psát nemusím tahle série má prostě za mne jedno velké srdce..❤️...

21.03.2020 5 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Juraj prostě umí zpravit náladu, ačkoliv je vám jasné kde sebral inspiraci je to úplně jedno. A navíc douška je to skvělé počtení pro všechny kdo " aplikují " ( ????) společné čtení s manželem, partnerem, či naopak...

19.03.2020 5 z 5