Atuin Online Atuin komentáře u knih

Lilie v údolí Lilie v údolí Honoré de Balzac

Velice vysilující zpověď, zejména dětství,kterým vtáhne, a tam Balzac hraje na velice citlivou strunu.

08.03.2013 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha mi vzala dech, je neuvěřitelně autetincká,autorka dokáže oslovit a dát slovům a situacím takový výraz, jaký jsem vůbec nepředpokládala,

08.03.2013 5 z 5

Pastýři noci Pastýři noci Jorge Amado

Opět jedna z knih kde mi konec přišel na dohled moc blízko:) Nečekala jsem až tak svérázný styl abyla jsem mile překvapena všemi těmi osůbkami, které nemohou být jiné nežli důležité, a roztáčí kolem sebe samé důležité záležitosti.Vedou svůj život hned tu a hned onde,aniž by se nějak posouvali z místa, vedou ho nadmíru rozšafně a přitom tak nějak mravokárně:).Alespoň o tom každého, zejména čtenáře umí kouzelně přesvědčit.

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Přes neuvěřitelnou výbavu slov se v této novele skrývá v podstatě všední příběh dvou právě sezdaných lidí,kontroverze je zdánlivá, autorův názor je tady více nežli jasný,právě tím koncem, který mi trochu vyrazil dech.

05.03.2013 4 z 5

Bílý oleandr Bílý oleandr Janet Fitch

K této knize by člověk neměl psát ani komentář, každý komentář bude tuctový,a všední, oproti nevšednosti a rozjitřenosti tohoto románu. Příběh o hledání sebe sama cestou která je plná výmolů a překážek, o pocit ztracenosti, o ztracenosti jako takové. Výborná práce se slovem, takové niterné boelstné dílo že v člověku zůstává věta za větou.

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Přes originalitu a veškerou zajímavost mi to přišlo zbytečně odbyté.Nějaké větší zanícení. Samotné téma zde sám autor ztupil stylem jakým to napsal.

05.03.2013 3 z 5

Kněžna de Clèves Kněžna de Clèves Marie-Madeleine Pioche de la Vergne de La Fayette

Velice solidní knížka, vyprávění je postaveno na pevných základech, bez manévrování či postavání na místě. Milostný příběh tak dostává výraz kterému nedochází dech od začátku do konce, ačkoliv jen to velice osobitý výraz. Já bych klidně věřila, že až na příkladně změnu postav se to stalo tak jak to bylo řečeno, bez nějakých patrných změn v převyprávění, protože to zní životaschopně.

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Předpokládala jsem, prototže jsem první viděla film, že předloha bude něco sytější, masivnějšího. Bohužel. Překvapil už mě počet stran,ale záhy mi došlo že tím to není. Příběh zbytečně unikal, jako by si v něm nikdo nevěřil.

Pokání Pokání Ian McEwan

Nádherně strávený čas,ale příliš rychle mi to uteklo, protože jsem se do příběhu natolik dostala že jakékoliv snaha odpoutat se neměla šanci . Všechny ty situace popisované mezi dvěma údery srdce zůčastněných, všechen ten spěch, drama, vypětí, zakryté metodou zpomaleného filmu, to vše drží knihu v akci od počátku až do konce. Jakmile se horko všetečného léta přelije na čtenáře je konec z nějakým objektivnějším, nebo umírněnějším hodnocením:).

27.02.2013 5 z 5

Zářijové růže Zářijové růže André Maurois

Jako autor životopisných románů, nebo historických knih mi přijde lepší, lépe mu to sedí. Zářijové růže jsou příjemná knížka, ovšem nevím tak úplně koho interpretuje, zdá se vtělen do Balzaca, a do mnohp jiných spisovatelů, a hrdina jako by nebyl sám sebou přejímal - díky autorovi - prvky každého. Což by snad tak nevadilo, kdyby nebyl sám spisovatel a neměl přítele spisovatele.........

25.02.2013 3 z 5

Kranova cukrárna Kranova cukrárna Cora Sandel

Útlá knížečka,dobře se čte, člověk má pocit že je na divadle, což je nesmírně oživující. Takový víkend v jednom severonorském městečku, kde se v prostorách cukrárny vykrystalizuje celkem vypjatá záležitost.Docela jsem si to s Katinkou protrpěla,hodnotila bych i sty procenty, ale konec mě maličko zklamal. Příběh nutí k zamyšlení, jak se často a rádo říkává,ale je napsán tak suveréně, aaž přidrzle, že ty filozofické mety na konci člověk hledá s poněkud vytřeštěnýma očima.Jako, když se po pohádce řekne " zhasnout a spát".

17.02.2013 5 z 5

Řád Řád Tim Willocks

Kniha, která si po všech stránkách zaslouží pět hvězdiček, autorovo vyprávění, kde velkolepost jde ruku v ruce s jakousi prostou explicitou vyjádřit přesně do puntíku každou záležitost tak jak se jevila těm kterým očím v příběhu, z něj dělá opravdu výbornou knihu. Pospojité velikáštví světa ( možno lépe řečeno dvou světů, pokud zapomeneme na všechny ty elementární) a okázala ztracenost jedince. A všem těm světům je společné jediné: naděje. Protože v něco doufají všichni.Děj, prostor a čas, tak jak je líčen je namíchán tak aby byl člověk sveden do všech možných pastiček, ve ketrých je skryt až ztracen tenoulinký příběh, přes nějž se jako vlna přelévá záležitost obrovských rozměrů. Nevím zda jsem se se víc ponořila do bojovnosti příběhu, nebo do jeho intrik rozmetaných kde se dalo. Taky by mě napadlo že by bylo zajímavé číst osud maltézkých rytířů čistě z druhé stany.Protrpěla jsem si atmosfétu knihy a musím říct že ji řadím k těm opravdu dobrým. Není to ani tak střet dvou světů,ale vždy je to střet lidí, a to většinou těch kteří jsou dokonale v pozadí a stranou jakékoliv bitvy.Přijde mi že ani název neodvodil Tim W. od maletézkých rytířů, ale vybral ho se zřetelem na to, že v příběhu vládne neodiskutovatelný chaos.

16.02.2013 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Podle mě je Noční klub I-II jeho nejlépe napsaná kniha, celé provedení, ačkoliv podobný žánr mi zase tak moc nesedí, tak tady je to prostě unikátní, prostě to tepe, má to takový švih a hrdina se prostě nikdy s ničím nemazlí a osolí vše co může svým stylovým žargonem:)

16.02.2013 5 z 5

Pokud ji člověk jednou přečte, má na vybranou buď si ji zamiluje nebo ne. Pak ji buď nechá volně a navždy ležet vedle sebe nebo ji odloží. Kniha neúnavně hledá člověka ve všech jeho elementárních proporcích, takže je přístůpná úplná ovšem, stejně otevřená na začátku i na konci. Ať už výpravne scény válečné, nebo jiné nuance příběhu, to vše je naplňeno dobrou záminkou, která se nese celou knihou.

15.02.2013

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Buď Irving sám nebo T.S. Garp a zřejmě oba dva naráz :)mě tu ponejvíce spíše jen rozčilovali,tedy až na tu dobu co byl chlapcem, jinak později se mi zdálo že ačkoliv ten svět kolem sebe vnímá jako dost složitý, evidentně se ho snaží zploštit a zjednodušit , vzdor všemu co jiného kniha říká, dokonce až zčernonbílit. Tohle tušení mě provázelo celou dobu. Kniha mě nenechla ani v klidu,ale rychle jsem se od ní uměla odpoutat, což se mi kupříkladu u jeho jiných knih naštěstí tolik nedaří.

13.02.2013

Alien Sex Alien Sex * antologie

Tato velmi zajímavá, sbírka povídek, byla jeden čas mou nejoblíbenější scifi - anatologií. A nebylo to ani pro netradiční námět, až jakéhosi zvláštního kusu v tomto žánru, Autorka "řekla" poměrně trefně a bez zbytečných průtahů, vlastních v podstatě jen lidem:), co chtěla říct aniž by se by tomu dávala pózu a to jakoukoliv.

13.02.2013 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Román je to je víc jak zajímavý. Bez ohledu že ve vzduchu je neustále jakási pomyslná pěst, prorážející ostrý vzduch, kterým dýchá každá stránka. Autor nikdy nepovolí a hrdina tak vypráví bez hnutím brvy o všech detailech, které místy až vyráží dech a odzbrujují. Energie ze slov, událostí a celkových vjemů se tak posílá dál a dál, a napíná svaly a nervy, ačkoliv si to člověk vůbec neuvědomí, jediné co očekává je konečný střet. Od děje se nedá odtrhnout, protože v knize není takový slabý článek, který by ji položil.

08.02.2013

Turzovci Turzovci Marián Tkáč

Kniha velice přehledně a velkoryse spojuje fakta s tokem života. Velmi lákavě nabízí obraz doby, jako dvě strany jedné mince, někdy se zdá že stran je daleko víc život snad ani nebyl v některých směrech možný. A rozhodování bylo o to těžší. Být rozprostřen všude, znamená nebýt rozprostřen nikde.

05.02.2013 4 z 5

Černé město Černé město Kálmán Mikszáth

Autor je neuvěřitelný - a neuvěřitelně dobrý - humorista. jeho díla jsou protknuta nuancemi, jež by si zasloužili daleko větší ohodnocení. Tím se vše jeví poněkud nadčasově, takže i kdyby psal " o ničem" , styl jakým píše je takový kterému člověk prostě neodolá. Ovšem kniha není "o ničem", což je úžasný bonus.Co vše se může stát, když si hrstka "vše dobře mínících" mužů, vyjde o Nový rok na honitbu? naprosto cokoliv.A zdá se že výstřely museli padnout, jako se tágo musí hnout po kulečníkovém stole, aby se dala hra do pohybu.Kdo se chce pobavit, kdo se se chce přes lehkost slova promluvit o velmi vážných záležitostech, ten nebude mít příběhu nic za zlé a autorovi už vůbec ne.

03.02.2013 5 z 5

Perikles / Cymbelín / Zimní pohádka / Bouře Perikles / Cymbelín / Zimní pohádka / Bouře William Shakespeare

A všem hrám zde uvedených bez vyjímky patří hodnocení

30.01.2013 5 z 5