Awča Awča komentáře u knih

Chladný popel Chladný popel Simon Beckett

Velmi čtivá detektivka, čteno bezprostředně po prvním dílu.
Ponuré prostředí ostrova a děsivé počasí byly vykresleny hodně uvěřitelně, i ta bezmoc, když byl ostrov odříznutý od světa a jakékoli pomoci.
Autor věnoval pozornost nejen prostředí, ale i vedlejším postavám, měla jsem pocit, jako bych tam byla s nimi, za bouře na baru, řešila s nimi ty podivné události.
Závěr byl plný zvratů možná až moc, konec mi nesedl.
David Hunter se stal mým oblíbeným hrdinou, a jelikož v češtině nejsou další díly k dispozici, zachrání mě snad antikvariát s paperbackem v angličtině.

09.04.2024 5 z 5

Marie Curie: Neviditelné záření Marie Curie: Neviditelné záření Jordi Bayarri

Celá série je moc povedená, ani tento díl není výjimkou.
Navíc o mé oblíbené vědkyni!
Je to sice takové letem světem, ale jsou zde všechny důležité věci ze soukromého i vědeckého života, taková ochutnávka k životopisu, který bych si ráda přečetla.
Oceňuji přehled osobností závěrem.

04.04.2024 5 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Parádní sci-fi.
Nápad s Rozhraním a jeho (ne)stabilitou mě moc bavil.
Člověk má vždy tendence fandit odpadlíkům, a tady jich byla plná vesmírná loď.
Těšily mě vtipné hlášky, akce, nápady. Občas byl ale děj rozvláčný a ztrácel dech.
Líbilo se mi, že je hlavní hrdinkou žena, Adequin, i když Cavalon jí zdatně sekunduje. Mít tak rozhodnost Adequin a znalosti a vtip Cavalona :-)
Teším se na další díl.

08.03.2024 5 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Předchozí díl jsem četla před časem, takže jsem již lehce pozapomněla návaznosti, kdybych měla lepší paměť, možná bych byla zpočátku více vtažena do děje :-)
Případ byl velmi zajímavý, bylo zde spousta odboček a slepých uliček, které mi ale nevadily. Oblíbila jsem si všechny postavy, nejvíce možná Rubena, jehož příběhu byl věnován velký prostor. Pasáže s Minou a Vincentem byly takové... odtažité, divné až nudné. Zrovna tak popis všudypřítomného vedra, potu a Míniných obsesí.
Ke konci kniha dostala spád, četla jsem jedním dechem až do noci, napínavé, propletené, překvapivý konec.

11.01.2024 4 z 5

Splav Splav Fráňa Šrámek

Milé zastavení v hektické době. Ne všechny básně mě oslovily, některé jsou silné a zůstanou mi v paměti.
...
Já ráno touze řekla, jdi,
snad potká tě, snad uvidí,
a večer přišla, mlčela,
a každou noc mi umřela.
A stokrát když mi umřela,
už jsem jen oči zavřela,
že jsem jen hřbitov, bylo mi,
pod bílými spím růžemi.
Pak skřípla vrátka, kdosi šel,
a ještě, ještě nedošel,
kdes na stezce byl vzdálené
a já již byla z plamene.
...
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

21.08.2023 4 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Čekala jsem milé pohádkové vyprávění, možná něco ve stylu Eduarda Petišky. A ejhle, byl to silný, místy hodně feministický příběh.
Nejprve jsem se nemohla začíst, resp. zaposlouchat. Po čase mi hlas Petra Špalkové opravdu splynul s Kirké, která mi přirostla k srdci.
Je to svým způsobem těžký příběh, který se nedá "shltnout" na jeden zátah. Rozhodně mi utkví v paměti.

29.06.2023 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Moje první setkání s autorem. A navíc jako audiokniha, což obojí trochu ovlivňuje hodnocení.
Upřímně, zprvu mi příběh ani hlas vypravěče nesedly, ovšem pak se to rozjelo a čtení/poslouchání mě velmi bavilo, interpreta si již nedokáži představit jiného, pěkné byly i hudební předěly.
Hlavní postava Reynevan je mile naivní, Šarlej a Medák ho skvěle doplňují. Magie i husitství jsou namixovány tak akorát.
Jinak je to takové klasické putování hrdinů odněkud někam, s různými příhodami a s dobrými hláškami, které mě párkrát rozesmály nahlas.
Druhý díl si dám také audio, už se na něj těším.

26.01.2023 5 z 5

Miovo blues Miovo blues Kristina Ohlsson

Čteno hned po předchozím díle, takže jsem naštěstí měla vše v čerstvé paměti. Byla jsem hodně zvědavá, jak vše dopadne. Na můj vkus byl příběh překombinovaný a hůře uvěřitelný, trochu jsem i přeskakovala, což se mi v předchozím díle nestalo. Nebylo to špatné, ale s dalším pokračováním chvíli počkám.

05.11.2022 4 z 5

Lotosové blues Lotosové blues Kristina Ohlsson

Velmi napínavá a čtivá kniha, dobře vykreslené postavy, nemohla jsem ji odložit. A pak byl najednou konec.... i když vlastně nebyl... Ještěže mám připravený další díl.

05.11.2022 5 z 5

Mitfordské vraždy Mitfordské vraždy Jessica Fellowes

Mile starosvětský příběh s kriminální zápletkou, skvěle načtený panem Medunou.

05.11.2022 4 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Vůbec nevím, jak hodnotit.
Nápad je skvělý. Začátek mě vtáhnul. Obsáhlé popisy prostředí, postav a situací v různých obměnách se mi moc líbily. Postupně se ale okouzlení vytrácelo, popisy mi přišly zdlouhavé, postava Uršuly bez vývoje, až mi pak začala strašně lézt na nervy, v polovině knihy jsem to už nevydržela a musela si dát pauzu.
Buď to bylo pauzou nebo tím, že se Uršula stala aktivnější, druhá půlka utekla raz dva, a nakonec jsem moc ráda, že jsem ji přečetla. Vlastně doposlouchala, kniha je skvěle načtena Terezou Bebarovou. Moc se mi i líbí obálka.
Jsem zvědavá na další díl jehož hlavním hrdinou je Teddy.

26.10.2022 4 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Velmi ponuré.
Mám historickou krimi moc ráda a nejsem žádná křehká květinka, ale tohle čtení na mě bylo moc kruté a temné.
Mistr Shardlake je mému srdci bližší.

27.09.2022 3 z 5

Temné hodiny Temné hodiny Michael Connelly

Reneé a Harry, to je moje srdcová dvojka.
Přiznám, že si už moc nevybavím předchozí díl, jen ten pocit, že dobré, ale že mě až tak nenadchnul.
Za to Temné hodiny, to byla jízda. Přečetla jsem jedním dechem během pár dní.
Líbila se mi i aktuálnost příběhu.
A ten konec, nutně potřebuji další díl ;-)

28.07.2022 5 z 5

Bez viny Bez viny Viveca Sten

Opět čteno bezprostředně po předchozím díle. Ale již ne s takovým potěšením.
Příběh z minulosti na mě působil temně až depresivně. I když byl svým způsobem velmi zajímavý. Překvapilo mě, jakým způsobem se propojil se současným vyšetřováním.
Oba hlavní hrdiny mám ráda, škoda, že se Nořin vztah řítí do záhuby.
Je to zajímavé čtení, poklidná detektivní série se sympatickým i hlavními hrdiny, kterou je lépe číst popořadě. S dalšími díly chvíli počkám.

09.03.2022 4 z 5

Nebezpečně blízko Nebezpečně blízko Linda S. Howington

Červenou knihovnu moc nevyhledávám, ale jako útěk od reality, na dovolenou, proč ne.
První půlka mě příjemně překvapila, boj o záchranu holých životů, všelijaké vychytávky jak přežít, to mě bavilo.
Jak sestupovali hlavní hrdinové dolů, šel z kopce i příběh, bylo to tak nějak rychle doklopýtané.
U mě za 3 hvězdičky.
A obálku by si kniha zasloužila hezčí.

09.03.2022 3 z 5

Dvacet snů Dvacet snů Jan Křesadlo (p)

Groteskní a poetické. Humorné i k zamyšlení.
Čtení mi bylo velkým potěšením.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.

18.01.2022 5 z 5

Země mrtvých nadějí Země mrtvých nadějí Christopher John Sansom

Opět skvělá kniha, milé setkání se starými známými, a to téměř doslova, protože pokročilý věk hlavního hrdiny se již hlásí ke slovu.
Ve střední části autor trochu potrápil čtenáře, líčení povstání a života v táboře bylo sice zajímavé, ale až neúnosně dlouhé.
Doslov jako vždy stál za to.
Těším se na další díl, bude-li, ale teď jsem dobrodružství mistra Shardlaka nasycena.

13.09.2021 5 z 5

Muž, který si pletl manželku s kloboukem Muž, který si pletl manželku s kloboukem Oliver Sacks

Souhlasím s anotací, příběhy jsou opravdu fascinující.
Nečetla jsem naráz, ale po čase vždy případ po případu.
Co mě opravdu zaujalo byl přístup k pacientovi. Přišlo mi, že měl na pacienty dost času a trpělivosti.
V každém případě pozoruhodná kniha.

07.04.2021 5 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

Zajímavě pojatý příběh skládaný z kapitol, které jsou vyprávěny vždy jiným aktérem. Být na místě svědkyně, jak bych se asi zachovala? Kniha je napínavá, i když pasáže o vázání květin děj trochu zpomalovaly.
Rozuzlení bylo slabší, vedlo k němu příliš málo náznaků, čtenář se může cítit trochu podveden.
Ale jinak pěkné počtení.

05.01.2021 4 z 5

Pod kůží Pod kůží Sabine Durrant

Kniha mě bavila, příběh mi přišel napínavý. Nešel moc do hloubky, spíš jen tak po povrchu, ale svižně.
Asi spíše čtení pro dámy.

31.12.2020 5 z 5