Babo Babo komentáře u knih

Rozhodnutí porodní báby Rozhodnutí porodní báby Sabine Ebert

Autorka se s tím vážně nepáře. Stále boj o život . Jen ke konci jsem zakolísala ,ale nakonec mě přesvědčila,že jinak to fakt nešlo a tak dávám 4 * . Děj i když se hodně opakuje , tak se přece jen posunuje a pořád mě to dost baví .
Tak jako u většiny současně vydávaných knih chválím obálky.
Tak a teď vyrážím na křižovou výpravu .

04.03.2019 4 z 5

Osudy porodní báby Osudy porodní báby Sabine Ebert

Je neslušné kopírovat komentáře ,ale mám stejný názor jako "Mátová" . Kniha má opět spád , každá stránka je plná života ,ale pasáže , jak není muže , který by se nezamiloval do Marty , mi trochu vadily . Někdy to mělo opodstatnění ,ale většinou to bylo naprosto zbytečné . Naštěstí těch napínavých situací je podstatně víc a autorka rozhodně není osoba útlocitná a tak její představa tehdejší brutality a chování představitelů církve, myslím je docela reálná . Skoro si začínám myslet jestli nejsem trochu masochista .
Uvidíme jak bude pokračovat 3. díl .

22.02.2019 4 z 5

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Po mnoha knihách o hrůzách 20. století , jsem se rozhodla sáhnout po něčem jednodušším. Ale ouha , on středověk nebyl žádná procházka růžovou zahradou. Na to jsem nějak zapomněla a autorka má dar nepopisovat jen urozené rytíře a krásné dámy ,ale velice naturalisticky zachytila život těch nejobyčejnějších z obyčejných . Takže docela síla .
A tou temnotou jako naděje prochází Marta a rytíř Christian . Není to ale život zalitý sluncem ,ale docela těžký a krvavý boj o život .
Protože je to první část , tak je jasné , že veškeré útrapy zvládli a přesunuli se do druhého dílu . A já s nimi .

18.02.2019 5 z 5

Strmá cesta Strmá cesta Jevgenija Ginzburg

728 stránek a v nich neuvěřitelných 18 let života. Je to málo nebo dost ? Jedno ráno odejít podat vysvětlení a vrátit se po 18 letech ,,,,,je to vůbec možné ?
V SSSR v minulém století to byla vcelku běžná praxe.
Autorka podrobně vylíčila všechna ta utrpení , všechny ty přesuny z horšího do ještě horšího . Zima, hlad a nemoci se staly součástí jejího života . Jejiho a tisíců dalších nevinných lidí . Jen proto ,že si jeden paranoik usmyslel , že všichni jsou špioni a teroristi .
To všechno je známé . U této knihy jsem nejvíc obdivovala autorčinu lidskost . Kdybych chtěla zachytit její hluboké člověčenství , musela bych opsat spoustu stránek .
V každém případě se mi moc líbilo , jak je kniha napsaná a v mém pomyslném žebříčku 10 top knih by určitě nechyběla.

11.02.2019 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Kdybych zkopírovala hodnocení Bukiny , řekla bych vše.
Jodi Picoult mám moc ráda , proto jsem se s nadšením pustila do další její knihy. Začátek mě nepřekvapil , protože byl stejně čtivý a zajímavý jako každá její kniha . Jak jsem se blížila ke konci začala jsem se ptát , proč ji vlastně napsala . Chtěla čtenáře seznámit se životem Amišů nebo chtěla napsat detektivku ? Nebo romantický román ? Asi od všeho trošku , takže je to takový dort uvařený pejskem a kočičkou . To ale neznamená , že na J. P. zanevřu , pořád pro mne zůstává výjimečnou autorkou , jejiž knihy jsou tak rozmanité jako u málokterého aurora .
Někdy se prostě jen nezadaří na 100 %.

31.01.2019 3 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Na knihu jsem se docela těšila ,ale musím s lítostí konstatovat, že pro mě je zklamáním. Kdyby se zpracování chopil spisovatel jistě by to byl trhák . Takhle je to jen lepší slohová práce. Útěk z tábora, chycení , nový útěk z tábora , nekonečné putování , obavy z nového chycení , putování , zima , hlad a konečně Lhasa . A pro mě konec cesty .
Prostě mě styl psaní nezaujal a tak jsem knihu nedočetla .

28.01.2019 3 z 5

Generál SS Generál SS Sven Hassel (p)

Zmáčkl jsem spoušť. Na vojákově širokém obličeji se objevil výraz mučivé úzkosti a překvapení .
Téměř jsem slyšel myšlenky , které probíhaly tou ubohou , hloupou a popletenou hlavou ve vteřinách před smrtí .
On ho někdo zastřelil ? Opravdu ho někdo zastřelil ?
Takové to tedy je ?
Byl to jeho osud ?
Proč je tady , za co že to bojuje ? Co tu dělá s kulkou v mozku, proč umírá vedle neznámé řeky na území , které ani není jeho ?
Kde je jeho žena a jeho děti , jeho krávy a koně ?
Proč tu leží natažený na sněhu , tak daleko od domova ?
Na jaře , až sníh roztaje a propustí ho ze zmrzlého rubáše , hodí ho na hromadu ve velké společné pohřební jámě se stovkami tisíců jiných .

Tyto a spoustu jiných podobných otázek si kladou obyčejní vojáci v románu Generál SS .
Kdysi dávno jsem hltala Remarqua a tato kniha mi ho silně připomíná .
Prostě takový Remarque šmrncnutý Hlavou XXII od Hellera .
Určitě si přečtu i další Hasselovi knihy .

25.01.2019 5 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Jak já jsem se na tuto knihu těšila. Nakonec je pro mě velkým zklamáním .2x jsem ji dala šanci,ale odkládám ji . Je to taková málo uvěřitelná pohádka a momentálně na ni nejsem naladěná .A to mám pohádky ráda , třeba O červené Karkulce ,,,,,

21.01.2019 3 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Po 5.díle jsem si přečetla i ten 1. Ubírám jednu * ,protože ten 5.díl se mi malinko líbil víc.
Pokud se někdo dává do čtení , protože má rád thrillery , tak asi bude zklamaný. Kniha se hodně věnuje vztahu Lijena a Margaret , nebo spíš rozdílům myšlení čínského detektíva a americké patoložky .A to mě hodně bavilo . Takže já knihu beru skoro jako společenský román a ne detektivku .:-)
Určitě si přečtu i další díly .

21.01.2019 4 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Mám ráda takový druh knih . Příběh obyčejných lidí v neobyčejné době.
Obě časové línie mi byly blízké. Při čtení z doby minulé jsem si vybavila moje babičky , které obě prožily 1. i druhou světovou válku .
Dopisy Nely z Anglie , kde byla jako au-pair mi zase připomněly dobu,kdy moje dcera vyrazila do Anglie , aby se starala o 3 děti a zdokonalila se v angličtině .
Prostě je to kniha ze života , o životě a žádný z "hrdinů" nebyl ani jen kladny ani jen záporný . A tak to má být.

14.01.2019 5 z 5

Kratší než vzdech Kratší než vzdech Anne Philipe

Ne,není to literatura faktu, spíš zpověď nešťastné ženy,která příliš brzy přišla o milovaného muže .
Takových žen je jistě mnoho a to , že byla manželkou známého herce byl jistě také důvod proč tato útlá knížka byla vydána.

10.01.2019 3 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Co napsat ? Kniha měla spád ,dobře se četla a přece mi na ní něco nesedělo . Možná přílišná překombinovanost a neuvěřitelnost ? Skoro bych napsala slátanina.
Ale do tramvaje dobrý .

09.01.2019 3 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Jednoznačně za 5 .Asi se mi přece jen víc líbil popis života v Pekingu a také jaké problémy přináší vztah čínského inspektora a americké patoložky , než samotné vyšetřování záhadných úmrtí čínských vrcholových sportovců .To byl takový standart .
Zasněžený Peking a tajemná úmrtí bylo tím správným čtením , když mě navštívil bacil a přinutil mě zahrabat se do peřin .
Bacil vzal nohy na ramena a spiknutí bylo odhaleno .

06.01.2019 5 z 5

Všechny ty knihy o holocaustu , utrpení v koncentračních táborech 2. světové války, o Velkém teroru v Rusku , to jsou jednotlivé střípky . Až po přečtení této knihy jsem spatřila tu krvavou mozaiku jako celek .Spoustu věcí jsem snad pochopila , spoustu pro mě nových informací jsem se dozvěděla .
A ve svém věku jsem si znovu uvědomila jak hrozně nebezpečná je jakákoliv ideologie.
A to teď nemám na mysli ani zvrácenou představu Hitlera o jednom velkém superstátu , ani šílenou politiku Stalina.
Spíš jsem si uvědomila , že tak jako nás ve škole učili , že nás osvobodila pouze Rudá armáda , tak v dnešní době jsem slyšela od jedné paní učitelky, že nás osvobodili pouze Američani .
A to jsem si myslela , že se to po 89 roku změní .
Nezměnilo , pořád jsou tady jedinci , kteří jsou ochotni historii pozměňovat .

V této knize jsou suchá čísla a počty zavražděných a umučených se nedají příliš překroutit. I když i o toto
se pokoušeli .
To utrpení ať už na Ukrajině nebo v pobaltských zemích bylo tak veliké , že to můj mozek úplně nepobral .
Myslím, že v tom je ten problém. Člověk si umí představit utrpení někoho známého, blízkého , ale miliony mrtvých mužů , žen a dětí , to je opravdu nepochopitelné .

Hodně jsem o této knize přemýšlela , ale nebudu zahlcovat DK svými názory ,ale určitě by bylo dobré tuto knihu zařadit do výuky evropských dějin 20. století .
Pro mě se už stala takovou učebnicí .

06.01.2019 5 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Kdyby každý z těch milionů zavražděných , sepsal svůj příběh, vznikly by miliony čtivých , dramatických a hluboce lidských příběhů . Ztracená manželka nevybočuje z řady . A kdo nechce zapomenout na všechny ty umučené , během těch několika let , nebude zklamaný .

28.12.2018 5 z 5

Zmizelí Zmizelí Colin Falconer (p)

Další a zase úplně jiná Falconerova kniha.
O krutostech v Argentíně jsem toho moc nevěděla. To si spíš vzpomínám na Chile.
Lidská krutost prostě nezná hranice .
Stejně jako Falconerova fantazie , nebo že by studium historických pramenů ?
Falconer se stal mým objevem roku 2018 a určitě přečtu i další jeho knihy.

26.12.2018 5 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

Naprosto skvělá kniha do zimního dne.

Za okny se tiše snáší vločky, v krbu praská oheň , je tak příjemně a útulně .
A touto pohádkovou krajinou se plíží temné tajemství .Nepozorovaně obtáčí údolí , vystupuje z hlubokého lesa , aby nakonec nemilosrdně udeřilo ,,,,,,

20.12.2018 5 z 5

Telefon po půlnoci Telefon po půlnoci Tess Gerritsen

Když jsem knihu otevřela ve čtečce a viděla Harlequin , tak jsem se trošku lekla ,co že se to chystám číst.
Nakonec to nebylo až tak hrozný . Samozřejmě milovníci severských thrillerů by se asi osypali ,ale jako oddychovka do tramvaje se to dá .
Lehce šmrncnuté špionáží , lehce narůžovělé romantickou láskou ,ale kdo chce dát odpočinout mozkovým buňkám , tak asi knihu dočte.

19.12.2018 3 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Odebírám jednu hvězdičku , protože mi dost vadila ta roztříštěnost vyprávění .
Autor zachytil dění v Československu i problémy , které řešili ve vznikajícím státu Izrael. A že jich bylo .
V celé knize se pro mě příliš rychle střídalo několik prostředí , a to mi vadilo .Možná chtěl autor zdůraznit ten chaos , který nastal po skončení 2. světové války .
Pro mne je tato kniha dalším potvrzením , že ne vše co se odehrává na jevišti , odpovídá tomu,co se odehrává v zákulisí .
A tak si pomalu ve svém věku říkám,že je vše potřeba brát s rezervou a raději žít svůj život co nejlíp , bez skrček a podrazů , protože o ty se postarají ti nahoře.
Bylo to tak, je to tak a zřejmě se na tom nic nezmění ani v budoucnu .
Takže , kdo se chce seznámit s historií nejen Československa , tato kniha je k tomu ta pravá .

17.12.2018 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Příběh Gabčíka a Kubiše asi zná většina Čechů . Ale Jiřímu Šulcovi se podařil ten velký zázrak a všechny aktéry té hrůzné doby znovu oživit . Podařilo se mu vystavět pomník všem těm statečným bez zbytečného patosu , se všemi lidskými chybami , se všemi sny ,ale i pochybnostmi .
Je to prostě skvěle zachycená doba , na kterou bychom neměli zapomínat .
Napsala bych , že by se měla stát povinnou četbou ,ale raději ne .
Ta je přece tak otravná . A to by si toto skvělé dílo opravdu nezasloužilo .

05.12.2018 5 z 5