Babo Online Babo komentáře u knih

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Tak mi spadla brada. Po 900 stránkách konec nekonec. Je to jako strávit nějaký čas s lidmi,kteří stejně jak přišli , tak odešli . Zůstanou vzpomínky ,ale bez pokračování .
Ano to je život .
Příběh by se dal shrnout do několik desítek stran. Ale vývoj myšlení jednotlivých hrdinů přece jen není tak jednoduchý . A autor je skutečný mistr slova .

07.11.2016 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Knihu jsem dočetla a teď nevím co napsat. Myslím,že i kdyby každý z těch miliónů umučených sepsal svůj příběh , nezabránil by tomu ,aby se podobná zvěrstva neopakovala.
Je to snad tím ,že tato hrůza je nepřenosná ? Kdo nezažije nepochopí?
Proč tolik těch co prošli peklem koncentračních táborů mlčí (mlčelo) ?
Jen ve výročí se sejdou politici ,aby uctili památku umučených v Lidicích , Ležákach ,,,,,aby ti samí politici schvalovali bombardování a vraždění civilistů v jiných zemích .
Moji rodiče samozřejmě 2. světovou válku prožili i když nebyli v koncentračním táboře,tak nikdy němcům neodpustili .
Tehdy bílá byla bílá a černá zůstala černou. Teď si máme myslet,že všechno je jinak než se to tváří.
Divná doba,,,,,,

27.10.2016 5 z 5

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil Torey L. Hayden (p)

Knihu jsem četla současně s pořádnou bichlí,která s e opravdu nevejde do kabelky a tramvaje ,ale rozhodně nebyla jen jakousi náhražkou .
Kniha je opravdu napsaná velice čtivě, jen příběh je tragédií lidského rodu. Jaká to musela být zrůda ten otčím a jak slabá byla Kevinova matka, že ji ani vražda dcery a zoufalství syna z kterého se do konce života nevzpamatuje nepřiměla k ochraně svých dětí .
Lidská psychika je tak křehká a současně neskutečně silná .
Přeji všem Kevinům , aby se dokázali vrátit do normálního života o který je oloupili jejich nejbližší.
A těm kteří jsou poznamenaní , aby nikdy neměli děti .

16.10.2016 4 z 5

Vzdálený přístav Vzdálený přístav Tamara McKinley

Dlouho jsem přemýšlel jestli dát 4 nebo 3 hvězdičky,ale konec knihy mi přišel tak neuvěřitelně hloupý,že dávám 3. Nezachránila to ani Austrálie ,která patří mezi mé oblíbené země.

29.09.2016 3 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Skvělá knížka, žít to ale v reálu asi bych tak nadšená nebyla. Každé postižené dítě pohltí svými potřebami všechno kolem . A jak to asi bývá nejčastěji matku. Milující matku, která se musí vzdát svého života ,aby mohla být k dispozici svému stárnoucímu dítěti 24 hodin denně. Je to její volba a není to jen pokus. Smekám před všemi , kteří to dokážou.
Ale zpět ke knize. Je napsaná velice čtivě a i když v žádném případě nejde o humorný román, často jsem se musela usmát nad absurditou , kterou přináší doslovné vnímání světa.
Už se těším na další knihu od Jodi Picoult,je skvělá vypravěčka a volí neotřelá témata .

26.09.2016 5 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Co může být horší než přijít o dítě ? Jak hrozné musí být představy matky , co všechno se mohlo stát . Přesto mi román přišel tak nějak bez emocí. Jako by autorka byla jen nezúčastněným pozorovatelem. To je mi líto. Pro mě je představa , že by se moje dítě ztratilo naprosto děsivá .myslím,že bych to psychicky nezvládla a to si nemyslím,že bych byla nějak příliš přecitlivělá.
Takže námět hodně zajímavý,ale dojem trochu rozpačitý .
A co mě přímo "tahalo" za oči bylo slovo "děcko"

15.09.2016 4 z 5

Rusko plné křížů Rusko plné křížů Alexandr Nikolajevič Jakovlev

Nějak se mi příčí dávat hvězdičky za tuto knihu. Byla to spíš literatura faktu a na to nemám co říct.
Pro mě to novinka není , v mém věku už ani být nemůže. Měli by si ji přečíst mladší ročníky,kteří nebudovali socialismus. A to se samozřejmě život v Československu nedá srovnávat se zvěrstvy v SSSR.

13.09.2016

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Myslím,že jsem nikdy nečetla knihu , kdy nevím co na ni říct. Jako středoevropan žijící ve městě kde se žádné tradice nedodržují až za hrob mohu jen vrtět hlavou. Ano,chápu , že různé kraje mají (měly) různé kroje, různé písně,různé obyčeje.
Ale neuvědomuji si, že by u nás vládl nějaký zvyk krevní msty. Možná mezi cikány. možná někdy před staletími.
V této knize mi chybí nějaký důvod proč vztahovali ruku na někoho jiného .Potom bych snad byla schopna pochopit , ale jen (tedy pro mě jen) ,proto že si to žádá tradice.?
Asi to není důležité , autor prostě chtěl seznámit čtenáře , kam až může dojít naprosté plnění zvyku.
Měla jsem dojem , že čtu nějaké sci-fi , že to prostě nemůže být pravda . Někdo přece musí říct , že lidský život má obrovskou cenu a žádná krevní msta to nemůže změnit .
Na knihu asi jen tak nezapomenu.

08.09.2016 5 z 5

Almužna jen pro bohaté Almužna jen pro bohaté Hana Marie Körnerová (p)

Kniha se četla moc dobře. Nejdřív jsem oceňovala schopnost Alice porvat se se životem , obstát v mužském světě , než mi došlo , že má srdce z kamene a razí heslo účel světí prostředky a to kdykoliv a kdekoliv. Tedy především v rodině.
Trochu mi vadila ta spousta náhod , ale ne zase tak moc , abych knihu odložila a tak jsem také došlo k poznání , že nic není náhoda.
Jistě ten konec byl na mě příliš akční ,ale i přes to knihu doporučuji .Myslím , že autorka měla zápletku dobře promyšlenou , atmosféra první republiky se mi líbila.

31.08.2016 5 z 5

Váš kluk prostitut? Váš kluk prostitut? Cyril Valšík

Knihu jsem přečetla celkem rychle. Co na ni říct. Je to pro mě návštěva světa naprosto neznámého . Stejně jako knihy o drogách. Vím,že to existuje , takže nemohu říct,že mě šokovala.
Mohu je i litovat ,ale to asi není to pravé co by chtěli. V určité době jejich života to byla jejich volba .
Jejich způsob přežití. A souhlasím s tím,že to v mnoha případech jsou normální , sympatičtí kluci.
Jen jejich snaha něco dokázat je nulová. Stačí mít prachy a je jedno jak je získat.
Žádné zájmy , žádné povinnosti , jen zábava .
Tak jako u všeho to neplatí stoprocentně ,ale ať už se stali prostituty z jakéhokoliv důvodu , nenašla jsem snahu svůj život změnit.
To by už ovšem byla kniha o něčem jiném.

29.08.2016 4 z 5

Dáma s hedvábnou maskou Dáma s hedvábnou maskou Diana Norman

Kniha se mi líbila. Byla to taková návštěva , naštěstí jen přes stránky knihy , v době,kdy v Londýně řádil mor . A autorka čtenáře nijak nešetřila velice živým popisem smrti a utrpení.
A když už se zdálo,že je po morové zkáze , objevil se další problém. Boj mezi protestanty a katolíky.
A jak už to bývá , láska kvete v každé i té nejkrutější době , takže i láska je linkou,která se vine celou touto tlusťoučkou knihou .

29.08.2016 4 z 5

Stíny v srdci Stíny v srdci Katherine Webb

Oddychová knížka , proplétající se dvě dějové linky . Obě byly zajímavé ,ale ke konci jsem měla pocit, že se autorka nechce se svými hrdinkami rozloučit a tak děj zbytečně natahovala a aby snad někdo neměl pocit , že mu nevysvětlila některou ze záhad , tak tak učinila do úplného bezvědomí . Škoda , někdy je fajn pustit si fantazii na špacír.
Na druhou stranu , líbil se mi její jazyk , různá neotřelá přirovnání , metafory.

15.08.2016 4 z 5

Synové ďábla Synové ďábla Wolf Serno

Ani slaný, ani mastný. Původně jsem si chtěla v knihovně půjčit Ranhojíče, ale protože byl vypůjčený ,rozhodla jsem se pro tuto knihu , abych zjistila styl psaní. Nebyla to dobrá volba. Námět byl sice zajímavý, ale jako celek mě opravdu nezaujal a posledních 150 stránek jsem jen prolítla .
Ale toho Ranhojíče přece zkusím . :-)))

12.08.2016 3 z 5

Rekviem za Nanking Rekviem za Nanking Cha Ťin

Jak se říká za dobrotu na žebrotu , nebo také každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán .
Tak by se mohla cítit jedna z hlavních hrdinek tohoto románu nerománu . Jen ale v případě , že by nešlo o takovou nespravedlnost .
Kniha nás seznamuje s hrůzami války trochu z jiného pohledu.Oběti jsou zde především ženy a dívky , které aspoň na chvíli mohly mít pocit, že našly útočiště před běsnícími Japonci .
Pro mnohé to byla jen iluze , z které byly brutálně vytrženy.
Hlavní hrdinka se ze všech sil snažila o jejich záchranu a v okamžiku kdy snad mohla mít pocit,že se situace uklidňuje , objeví se článek , který ji označuje za viníka smrti a mučení několika desítek mladých žen.A tak i když přežila válečné běsnění , pochybnosti o tom,zda mohla zachránit víc lidských životů ji nakonec zlomí.
Je to další román , který ukazuje jak se z člověka stane zrůda bez citu a svědomí a že oběti nejsou jen vojáci , ale i civilisté

08.08.2016 4 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Vlk samotář je první kniha od Jodi Picoult a určitě ne poslední. Už to,že v knihovně je těžké dostat se k jiným titulům je znamením,že její romány jsou žádané.
Tato kniha mě zaujala nejen tématem života vlků ,ale především těžkou volbou,před kterou byla celá rodina postavená 'vlkem samotářem"
Autorka odlupovala jednu vrstvu za druhou ,stejně jako kuchařka odlupuje z cibule jednu vrstvu za druhou a postupně nás seznamovala s příběhem docela obyčejných lidí ,řešící neobyčejný problém.
Povýšit své přání nad přání člověka dosud žijícího velice aktivně a nyní upoutaného na lůžku bez minimální šance ani nemohu napsat na normální život,ale spíš živoření . Být tak sobecký , že ze strachu,že neunesu bolest z odchodu milovaného otce a nechám ho uměle udržovat přístroji ?
Myslím,že je to jedno z nejtěžších rozhodnutí před jaké může být člověk postaven.
A je na každém jak toto dilema nakonec vyřeší a obhájí především sám před sebou.

31.07.2016 4 z 5

Perly nebes Perly nebes Colin Falconer (p)

Druhý díl byl , jaký vlastně ?
Perly už moc nešly na odbyt, ale autor měl potřebu příběh Camerona , Kate a jejich dětí nějak uzavřít.
Napadení Austrálie Japonci se přímo nabízelo.Osobní příběh Elvie a Jamieho byl pro mě docela nepochopitelný.Bylo to trošku kopírování vztahu Camerona a Kate. Myslím,že zbytečně.
Drama druhé světové války bylo dostatečně napínavé V každém případě se kniha četla dobře a určitě si přečtu další knihy Colina Falconera.

25.07.2016 4 z 5

Lovci perel Lovci perel Colin Falconer (p)

Když jsem knihu začala číst,říkala jsem si,že jsem asi sáhla vedle. Tedy vedle,prostě po dalším dobrodružném románu . Samozřejmě lov perel není žádná nudná práce, a jde skutečně o dobrodružství ,ale autor namíchal mix přece jen trochu složitější.
Touha najít tu nejkrásnější perlu je asi vlastní každému lovci a aby nešlo jen o nebezpečí v mořských hlubinách , je potřeba přidat nebezpečí přicházející od lidí.
A i tvrdí muži se zamilovávají a je potom jen na objektu jejich lásky , jestli budou žít šťastně až do konce , nebo půjde o lásku nešťastnou.
V tomto případě opravdu o happyend nešlo . Moc jsem hlavním hrdinům nerozuměla ,ale kdyby šlo o rozumné jedince, potom by nebylo co psát.
Kniha se čte dobře ,takže ji dodporučuji.

25.07.2016 4 z 5

Tasmánští tygři Tasmánští tygři Bernard Simonay

Tak jsem Tasmánské tygry shodila z 90 % na 86 ,ale nemohu jinak .Hlavní hrdinka je tak trochu brouk Pytlík v sukních a i když ráda čtu příběhy žen , které se nezaleknou životních nástrah , tak co je moc to je příliš. Je to takové klubko , které po rozmotání najednou odhalí veškerá tajemství .A že jich je :-)))
Uvědomila jsem si , že jen málokdy si spisovatel zvolí za hlavní hrdinku ženu ,ale v tom asi problém nebude . Prostě něco tomu chybělo, nebo přebývalo a já nevím co.
Ale jako oddychovka dobrý .

20.07.2016 3 z 5

Na vlastní kůži Na vlastní kůži Kate Holden

Odkládám knihu nedočtenou. Nějak nejsem schopna vcítit se do problémů hlavní hrdinky.
Nedokážu pochopit člověka , který aspoň podle toho co o svém životě napsala , měl bezproblémový život, milující rodinu a přesto , snad z nudy spadla do závislosti na drogách.
Možná kdybych četla dál , tak bych něco našla a pochopila ,ale moc tomu nevěřím.
Jen se mi potvrzuje , že takové experimentování je opravdu nebezpečné .
Četla jsem už několik podobných románů a co mi z nich zbylo je , že jakákoliv závislost je neštěstí nejen pro postiženého ,ale i pro jeho blízké. Ta bezmoc , že není pomoci musí být hrozná.

13.07.2016

Svůj kalich hořkosti Svůj kalich hořkosti Johannes Mario Simmel

Kdo čeká příběh pedofila,bude zklamaný.
I když v americe se člověk stává plnoletý ve 21 letech , nemyslím,že v 18 letech kdy zřejmě došlo k prvnímu intimnímu styku hlavního hrdiny s nevlasní dcerou , by se jednalo o podobnost s Lolitou .
Jistě podle zákona to bylo špatně ,ale s Nabokovem bych tento problém nespojovala.Zřejmě to mělo působit jako lákadlo.
Měla jsem spíš dojem,že autor řešil problém alkoholika .A tento zakázaný vztah byl jedním z důvodů proč se bývalé dětské hvězdičce nedařilo úspěšně bojovat s tímto démonem .
Nebyl jediný , ale to už tak u Simmela bývá.
Příběh je bohatý na zvraty , někdy uvěřitelnější někdy méně.
Všichni lidé bratry jsou se mi líbila víc.To je ale věc názoru ,,,,

11.07.2016 4 z 5