bábuška bábuška komentáře u knih

Hádka Hádka Petra Nachtmanová

Přestože mám tuto mladou autorku dost ráda, tato kniha mě nijak neoslovila. Napsala už lepší a na ty se budu těšit.

25.08.2021 2 z 5

Anděl, nebo ďábel? Anděl, nebo ďábel? Penny Vincenzi

Kniha velmi obsáhlá (i těžká do ruky) ale čtivá, děj spadá do začátku minulého století, poznáváme život bohatých i chudých, první světovou válku i krušný život po ní.

24.08.2021 4 z 5

Démonické pasti Démonické pasti Otomar Dvořák

Hodně jsem se dozvěděla jak a kde se mohou vyskytovat různí "Hejkalové, Bludičky, Meluzíny" a jiná pekelná stvoření, které známe z různých vyprávění a pohádek, ovšem od autora zasvěceného je to úplně jiné podání. A také že se obdobné jevy vyskytují nejen v Evropě, ale i v Americe, Číně a Austrálii. Místy jsem se vracela, abych to lépe pochopila, ale bylo to poučení velice zajímavé. Kdo má rád záhady, tomu doporučuji.

17.08.2021 5 z 5

Křehká krása Křehká krása Petra Durst-Benning

Objemný román z konce předminulého století nás zavádí do oblasti Durynského lesa, krásné přírody v létě, ale krutých zim, a boje s bídou vesnických obyvatel. Obyvatelé celé vesnice většinou pracují jako skláři, od tmy do tmy, ale jsou šizeni překupníky, kteří z jejich namáhavé práce bohatnou. Jde o příběh tří sester a jejich smutný život po otcově smrti, musí však překonat mnoho překážek, než zvládnou do té doby mužskou práci a společnými silami dokáží ještě mnohem víc. Příběh pohodový a čtivý.

13.08.2021 4 z 5

Tajemství italské vily Tajemství italské vily Caroline Montague

Zase jiný pohled na dobu válečných let v Itálii. Hodně je věnováno popisu období, kdy se fomovaly partizánské oddíly a jejich činnost, krutá msta Němců na obyčejných venkovských obyvatelých, ale na druhé straně jejich odvaha pomáhat pronásledovaným. Ale i v takové nešťastné době vykvete láska mezi ukrývaným židovským mladíkem a domácí dcerkou. Kniha by mohla končit radostně, nebýt bohužel zjištění, že ten, kdo se po celou dobu tvářil jako věrný přítel, je nejhorším zrádcem. Dobrá kniha.

10.08.2021 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Hodně jednoduše napsaný příběh pražské rodiny, která ihned po válce patří mezi první obyvatele v osidlovaných Sudetech. To vše očima malé školačky, i písemné vyjadřování tomu odpovídá. Ale přečíst se to dá.

07.08.2021 2 z 5

Krajina snů Krajina snů Tamara McKinley

Autorka dává najevo svou lásku k rodné zemi a krásně nám popisuje panenskou přírodu s jejími obyvateli jak zvířecími, tak různým ptactvem a nádhernou květenou. A tímto krajem putuje s rodiči a cestujícím hudebním divadlem malé děvčátko, krajinu si zamiluje a zůstává jí věrná po celý svůj život. Prochází smutným osudem po tragické smrti otce, bez opory matky, zneuctěná, ale sama v sobě najde sílu a nakonec dosáhne svého snu dojít až na vrchlol, stát se uznávanou operní pěvkyní. Rozdává kolem sebe lásku a pomoc těm, kteří ji potřebují a a totéž se i jejímu srdce vrací. Oddychový příběh, ale zajímavý děj, který mohu doporučit.

07.08.2021 4 z 5

Tajemství mezi námi Tajemství mezi námi Laura Madeleine

Celeste je venkovská dívka, pomáhá svému otci v pekárně, jako poslušná dcera se provdá podle přání rodičů, i když je přesvědčená, že nedělá dobře. Děj se odehrává uprostřed války, kde na malém území mezi Francií a Itálií jsou soustředěni židovští uprchlíci z různých koutů Evropy. Celeste si najde mezi nimi své přátele a vzniká tím rozpor mezi jejím bratrem i manželem, kteří pracují pro dobrovolnickou milici.Knihou prolíná druhá dějová linka, ve které se ocitáme v roce 1993, Celestu si vyhledá její vnučka Anna a chce po dlouhých letech mlčení získat vzpomínky své babičky na její mládí. Začátek knihy mi připadal vleklý, ale druhá půlka knihy byla víc než napínavá, i roruzlení bylo velice překvapivé. Mohu doporučit s klidným svědomím.

04.08.2021 4 z 5

Zapomenutá smrt Zapomenutá smrt Stanislav Češka

Dříve vydané detektivky mého oblíbeného autora mi připadaly napsány živnějším jazykem. U této knihy je hodně momentů opakovaných, tentokrát mně kniha tolik nezaujala.

30.07.2021 3 z 5

Sídlo Blackmoore Sídlo Blackmoore Julianne Donaldson

Přečetla jsem poměrně rychle. Příběh mě ničím nezaujal, připadal mi naivní jako staré zamilované románky, i konečné řešení bylo předvídatelné. Jen ten přebal byl hezký. Čekala jsem víc.

28.07.2021

Vůně noci Vůně noci Markéta Harasimová

Příběh začíná tragédií celé rodiny. Mladá lékařka zůstává sama se svou nemocnou matkou a věrnou přítelkyní, policii se nedaří najít důvod vyvraždění mladé rodiny. Kniha je od začátku napínavá, těžko se od ní odtrhnout. Vanda je příjemná postava, také její věrná přítelkyně Monika. Až konec přinese rozluštění, pro mně překvapivé.

27.07.2021 5 z 5

Tajemství vražedné orchideje Tajemství vražedné orchideje Jitka Pickartová-Ditterová

Autorka se snažila....... byl tam smutek ze ztráty milované manželky, návštěvy jejího ducha, posléze porady u psychiatrů, stejné vidiny u přítelkyně zemřelé, tajné návštěvy již cizích mrvých, návštěva malého ostrůvku v Atlantiku, kde se vše vyřeší. Taková všehochuť i pro čtení v nemocnici nudná.

19.07.2021 1 z 5

Pokus o uchopení vánku Pokus o uchopení vánku Roman Cílek

Povídky sice detektivní, ale i postižený "hrdina" ukáže část své duše, o níž je přesvědčen, že je dobrá. To si vlastně myslíme většinou i my o sobě. Trochu rozporuplná kniha.

13.07.2021 3 z 5

Světlo nad Londýnem Světlo nad Londýnem Julia Kelly

Nevím proč, ale už od prvních stránek jsem měla slzy v očích. Tolik jsem si přála, aly v tak zlé době láska Louise a Paula zůstala čistá a krásná, i když, nevím proč, nějaké pochyby mi stále v hlavě ležely .A krutý osud všech obyvatel Londýna, na druhé straně odvaha dívek Královského dělostřelectva, to vše by si zasloužilo, aby Louise měla pevnou oporu v mužném Paulovi, ne, aby ji podvedl tak krutým způsobem. Ona ale vše vlastní pevnou vůlí ustála, i když z mé strany ty slzy lítosti zůstaly. Dívky by neměly být takto podváděny!

13.07.2021 5 z 5

Minulosti neutečeš Minulosti neutečeš Milan Dušek

Jméno autora zaručuje kvalitní detektivní počtení. Mohu doporučit.

13.07.2021 4 z 5

Dům nad řekou Dům nad řekou Žofie Adamová

I když mladá autorka, tato útlá knížečka je je napsána svižným jazykem, nechybí ani špetka humoru a má, co má dobrá detktivka mít. Chválím.

13.07.2021 4 z 5

Saténový hlas Saténový hlas Eva Štolbová

Byla jsem velmi zklamaná z toho důvodu, že dvě totožná dílka měla rozdílný název, rovněž třetí část mě nijak neoslovila. Bohužel.

13.07.2021 odpad!

Tajemná místa Čech Tajemná místa Čech Aleš Česal

Putujeme po Čechách křížem krážem a těch zajímavých zastavení je tolik....
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře s posvátnou geometrií celé stavby Jana Blažeje Santiniho,
městečko v severních Čechách Český Dub, které údajně vzniklo na "ztraceném klášteře" , váže se i k blízkému hradu Lemberk s blahoslavenou Zdislavou z Lemberka,
vzpomeneme zadumaného mystického Karla Hynka Máchu,
navštívíme několik tajuplných léčivých studánek,
zastavíme se v Jindřichově Hradci v kostele sv. Jana Křtitele, s jeho nekřesťanskou výzdobou kostela, s bájnými osobami a zrůdami,
projdeme mezi tajemnými menhiry a dolmeny a jejich pravěkými poselstvími,
vzpomeneme Jakuba Krčína z Jelčan, o jeho údajné smlouvy s ďáblem a jeho prázdnou hrobkou.
Nakonec mi nedá, abych vzpomněla na Akta X komunistického režimu, začínaje vykonstruovaným Čihošťským zázrakem a potupnou vraždou faráře Josefa Toufara a posléze hledáním pokladů uschovaných po prchající německé armádě.
V této knize je mnoho dalších záhad, musela bych citovat celou knihu. Dozvíme se z ní
i vzpomínky dávno zasuté, i lecos nového. Je čtivá a mohu doporučit.

02.07.2021 3 z 5

Dům stínů Dům stínů Pamela Hartshorne

Hodně mi to připomínalo anglický gotický román a není divu, když mimo pobyt v nemocnici, je Kate nucena žít v ponurém zatuchlém zámku, kde se žije málem jako před sto lety. Jen protože s pomalu léčí po těžkém úrazu a převládá v ní pocit že žije v jiné době, důvěřuje v obou polohách své přítelkyni z mládí a ani v jednom případě nepozná
že jde o faleš a závist. Ani chování ostatních obyvatel zámku není přátelské, jen láska k malému synkovi Felixovi a skutečné přátelství Matta dokáže příběh dovést ke klidnému konci. Celkově na mě kniha působila dost ponuře.

28.06.2021 4 z 5

Výnimočná krása Výnimočná krása Tamera Alexander

Po každé válce zůstává každý život obráceený naruby. To se stalo i dívce Eleanor, během války pracovala jako sestra na frontě, bratr zahynul a otec se nervově zhroutil. Přišli o domov, otec musí do ústavu pro nervově nemocné, zůstává jim pouze vzdáleně příbuzná teta a ta nutí Eleanor, aby se provdala a tím získala jistotu vlastního zabezpečení a také o zabezpečení otce v ústavu. Je to doba chaotická, ulice jsou plné lidí bez práce, hlavně žen s malými dětmi a Eleanor hledá cestu jak těmto postiženým pomoci. V knize je popsána svízelná cesta za pomocí potřebným, problémy s otcem v ústavu a ještě se jí připlete do cesty láska, která nemůže dojít k naplnění. Celé perepetie jsou čtivé, tamnější doba je dobře vystižená a končí k spokojenosti.

21.06.2021 4 z 5