Boby17 Boby17 komentáře u knih

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Tuto knížku jsem si vybral, protože se odehrává na vesnici, tedy splňuje 12. úkol ČV 2021. A vůbec nelituji, četla se mi velice dobře. Příběh měl detektivní zápletku i rodinné tajemství a také přesah do vzdálené minulosti. Včera jsem začal a dnes jsem spokojený skončil. Za to celkově příjemné počtení dávám pět hvězd.

26.02.2021 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Civilní příběh, jakých se kolem nás (podle statistik) odehrávají tisíce. Po mých předešlých knihách jsem si říkal, že tam není žádná akce. Ale ona je, jen chvíli trvá si to uvědomit - je to ten úplně obyčejný život. Mnozí si jistě řeknou: "No ano, ale proč o tom píše?" Odpoví to jistě v nějakém novinovém nebo časopiseckém rozhovoru sám autor. Nevím, jak ženy budou hodnotit pocity hlavní hrdinky, když ten příběh napsal muž, mě se to zdálo věrohodné. Když jsem knihu pořizoval, tak jsem myslel, že se jedná o etikety z vína a tak mě překvapilo, že se jednalo o rumíček lékařský, čili rum tuzemský. Až jsem tu pasáž přečetl, tak se mi to teprve spojilo. Knížka se mi líbila, tak na půl cesty mezi čtyřmi a pěti hvězdami, tak to zaokrouhluji matematicky nahoru na pět.

27.06.2020 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Tak dlouho jsem se na pokračování těšil a po dvou dnech jsem opět ve stavu očekávání. Pane Niedle, jen houšť a větší kapky! Dramatická doba vlády krále Jana a nejisté poměry v českých zemích, ale i válečná tažení a velká evropská politika jsou předpokladem, že si určitě další díl vychutnám tak, jako tohle šesté pokračování. Bez rozmýšlení dávám všechny hvězdy.

26.05.2019 5 z 5

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Knížka má švih, je akční a napínavá. Postupně rozkrývá pozadí událostí, které předcházely zlomovému okmžiku Audieho života, žhavou skutečnost v postavení psance a samozřejmě následuje velké finále. Úplně bez problémů jsem si v hlavě představil hollywoodskou adaptaci knihy. Za svoji spokojenost dávám všechny hvězdy.

24.05.2019 5 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Je to drsné a zároveň strhující čtení. Sympaťák Miko dostal tak tvrdou ránu od života, že mu dělá potíže se znovu zvednout - ale nevyčítám, nevím, jak bych se zachoval já a ani to vědět nechci. Doufám, že mě, ani nikoho z mých blízkých, něco podobného nepotká. Nejvíc mě dorazil předposlední odstavec knížky. Asi na další příběh Mika budu muset sbírat odvahu.

26.02.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Knížka se četla hladce, protože se ostýchám říci dobře. Těžké téma násilí, morálky a chování davu na malém městě bylo zpracováno trefně a zároveň citlivě. Pět hvězd je málo!

03.01.2024 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Leo, nový inspektor vídeňské policie, se v průběhu příběhu postupně vybarvoval a to k lepšímu. Každý začátek je těžký, zvláště, když se narodíte se zlatou lžičkou v puse a pak najednou v cizím prostředí (a bez prostředků) narazíte hlavou do zdi tvrdé reality. Prudkou životní zatáčku s obtížemi vybral a zdá se, že jeho příběh bude mít více než jedno pokračování. Za to jsem velmi rád, protože děj se odehrává v hlavním městě naší mnohonárodnostní monarchie, na kterou lze v mnohém nostalgicky vzpomínat. Knížce dávám všechny hvězdy a hned přecházím na druhý díl.

10.10.2023 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

(SPOILER) Tak rytíři z Vřesova mají v Ondřeji z Rohatce pokračování a to v nové sérii posunuté v čase. Čeněk z Vřesova stojí při italském tažení jako opora po boku markraběte, příštího krále a císaře Karla IV. a má přímý vliv na osudy nového hlavního hrdiny. Také Beneš se tu krátce mihne. Bojové akce i úkoly při zabezpečení hospodařství získaného panství jsou podány barvitě, jak jsem od pana Niedla zvyklý. Nespokojený jsem jen s délkou příběhu, ale to mých pět hvězd nesnižuje. Už se těším na další díl!

04.11.2021 5 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Dvoudenní knížka byla opět skvělým pokračováním osudů hlavního hrdiny Mika Syrového a jeho parťáka Tonyho. Příběh naznačil limity nebo úskalí ochranitelského systému malých dětí (byť je samozřejmě třeba), který se velice snadno může pro zúčastněné stát traumatizujícím zážitkem na celý život. A to tu ještě nemáme ten "skvělý" norský úřad s nevyslovitelným názvem. Knížku doporučuji všem zájemcům o kvalitní českou detektivku a dávám všechny hvězdy.

06.08.2019 5 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Miko a Tony opět v akci. Další příběh sympatických vyšetřovatelů stále drží vysoko nasazenou laťku kvality a tak mi nedělá vůbec žádný problém přidělit knize všechny hvězdy. A že je konec takový, jaký je? To je prostě život...

07.06.2019 5 z 5

Tak mám za sebou další knihu s Miko Syrovým a opět jsem velice spokojen. Nejvíce se mi líbila povídka Julo, dokonce jsem se neudržel a rodině musel přečíst pasáž s řešením psího pokousání. Bez rozpaků dávám všechny hvězdy.

06.05.2019 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Super knížka, která nenásilnou a vtipnou formou ukazuje bohatost naší mateřštiny. Pan Rosten to jistě napsal dobře, ale Antonín Přidal vlastně celou knihu musel vytvořit a napasovat na češtinu, všechny slovní hříčky a omyly, kterých se dopouštěl pan Kaplan a jeho spolužáci. Smekám nejen před autorem originálu, ale hlavně před tvůrcem české verze příběhu.

08.06.2018 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Nesnesitelná lehkost bytí pro mě představovala nesnesitelnou těžkost čtení. První půlka knížky je plná prázdných slov, respektive nekonečných úvah o nevěře a nespojitosti lásky tělesné a duševní, neboť se jedná prakticky jen o zálety Tomáše a jejich odpouštění ze strany trpělivé Terezy a částečně o život Tomášovy milenky Sabiny a jejího v emigraci nového milence Franze. Až druhá polovina, po návratu Terezy a Tomáše z emigrace, byla pro mě čitelným příběhem. Celkově dílo hodnotím třemi hvězdami a konstatuji, že knížka mi přinesla radost jen tím, že jsem splnil 18. úkol ČV 2024.

23.02.2024 3 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

No tak nevím. Bylo to pro mě takové nijaké. Jak mám téma pátrání po rodinné historii rád, tak teď mi příběh úplně nesedl. První dvě třetiny byly opravdu natahovaná nuda, poslední třetina byla lepší, ale ve výsledku mi to stále dává jenom lepší trojku. Fakt sorry, ale víc nedám.

20.02.2024 3 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Série vražd mladých žen v roce 1939 mě opět přivedla do Berlína. Slovem "opět" myslím určitou dějovou spřízněnost s příběhem detektiva Gereona Ratha v knihách Volkera Kutchera. Tím ale příbuznost končí. Zde je mnohem více brutality, vždyť jednou z hlavních postav je gestapák Beewen, vzešlý z řad SA a člen SS. A protože si neví rady s doopravdickým vyšetřováním, neoficiálně se spřáhne s psychiatry Mínnou von Hassel a Simonem Krausem. Nesourodý trojlístek se zběsile žene za pachatelem. Několikrát se však situace prudce zvrátí a až do konce jsem netušil, jak příběh dopadne. Knížka je čtivá, takže ani více než šest set stran není na překážku. Nedám ale všechny hvězdy, protože některým věcem jsem úplně nevěřil. Zejména všeobecnému očekávání války s Polskem, téměř běžnému výskytu vězňů z koncentráků při úpravách zahrad některých hodnostářů a vůbec všeobecné znalosti o poměrech v koncentračních táborech (je rok 1939). Pak mě také zarazilo, že Beewen měl bydlet v paneláku. To se mi jaksi nezdá. Ale možná je to chyba překladu a v originále to byl činžák. Také samotná cesta z fronty do hlubokého týlu se mi jeví jako prakticky nemožná. Každopádně s knihou jsem spokojen a dávám jí silnější 4 hvězdy.
Knížkou jsem splnil 5. úkol ČV 2023, protože Minna von Hassel je alkoholička. A knížka splňuje i 16. úkol ČV 2023, protože má štítek "tajemství".

10.01.2023 4 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Tak za mě hlásím plnou spokojenost, Knížka byla jedna velká jízda a agentka FBI Moira byla hodně neortodoxní. Každopádně zakončení na Zemi jsem si představoval jiné, ale pan autor mi nabídnul asi reálnější a se značně zajímavou pointou v samém závěru. Za super počteníčko dávám všechny hvězdy,

09.12.2022 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Upřímně se divím tak nízkému hodnocení (72 % od 184 čtenářů). Mně knížka přišla skvělá, zejména ten originální nápad s potápěním se v písku a v ovládání jeho skupenství. Příběh byl v podstatě komorní, mnoho postav se tam nevyskytovalo, ale vše potřebné bylo vyřčeno na příběhu jedné rodiny. O ději nic říkat nebudu, přečtěte si to sami. Já jsem zklamán vůbec nebyl.
A až teď si přečtu komentáře ostatních, protože se nikdy nechci nechat dopředu ovlivňovat názory jiných.

15.12.2021 5 z 5

Lunapark Lunapark Volker Kutscher

Tak tentokrát se příběh rodiny Rathových konal na pozadí Noci dlouhých nožů. Opět to bylo výborné a strhující počtení. Gereon balancoval na ostří nože s Gestapem, s Marlowem, s Budhou a nakonec i s manželkou a jejich schovancem. Vyšel z toho všeho s velkými šrámy na duši. Uvidíme, co se bude dít v příštím díle, už se těším.

30.07.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

První kniha série o detektivu Josefu Bergmanovi mě nijak zvlášť neoslovila. Možná to bylo tím, že vlastně ke skutečnému vyšetřování došlo až za půlkou příběhu a zhruba dvě třetiny knížky by se mohly jmenovat Julie Kellerová a problémy její dcery. Nebyl to žádný propadák, ale ani se nedostavil pocit wow. Dávám 3,2 hvězdy, takže zaokrouhleně za tři.

23.06.2021 3 z 5

Pomsta bílého jednorožce Pomsta bílého jednorožce Vlastimil Vondruška

Letos jsem strávil velice příjemnou dovolenou poblíž Doks, i na Bezděz jsem se vydrápal. A tak jsem si tenhle příběh Oldřicha z Chlumu užil a lépe v duchu představoval. Bylo to řádně zamotané, ale konec dobrý, všechno dobré. Spravedlnost zvítězila. Tak mě napadlo, proč svobodní vyšetřovatelé Policie ČR také nezískávají cenné informace od svědkyň intenzivním souložením? Otovi se to daří velice dobře a je přínosem! A ještě jedna věc mi vrtá hlavou. Jak to, že se v těchto příbězích nevyskytují žádné děti? Vźdyť tehdy byla přece mnohem vyšší porodnost, než je dnes. Ale tady (obecně ve všech knížkách s Oldřichem z Chlumu) jsou jen dospělí a možná sem tam nějaký kojenec. Knížka není ani absolutní špičkou, ale ani žádným propadákem. Dávám 3,7 hvězdy, takže zaokrouhluji na 4 celé.

12.11.2020 4 z 5