brabofka brabofka komentáře u knih

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Než se pustíte do čtení knihy a chcete si o ní nejdříve něco zjistit, stačí ji jen otočit. Na zadní straně, úplně stačí hodnocení novin. Ty dvě věty říkají úplně všechno. Nejen že se z Berlína stává Chicago Evropy, ale Vy mužete být u toho. Skvěle vykreslená dobová freska 20.-30. let minulého století a ještě lepší detektivka v jednom. To vše na cca 600 stranách. A jakmile knížku otevřete, Gereon Rath Vás nepustí. Do posledního písmenka, do poslední tečky. Těším se na další díly a tohoto mladého (byť namyšleného) muže přesouvám do své zlaté truhličky nejlepších detektivů.

14.09.2019 5 z 5

Sí, vole! Sí, vole! Pavel Liška

Má se hvězdičkami hodnotit jak se mi kniha líbila. Ale co když bych chtěla 5* dát za obsah, a 3-4* za grafiku... to je těžké rozhodnutí. To co sepsali vagamundos je úžasné. Nikdy jsem na cestopisy moc nebyla ale tohle je něco. Zážitky zapsané tak jak jim přijdou pod ruku, skvělé poskládané dohromady. Kdy se kluci navzájem doplňují, rozcházejí i vyvracejí. Přesto dohromady je celek skvělý. Hned bych tam chtěla být s nimi. No, i když uprostřed divočiny, v moskytiéře, jen oni 3... občas bych se bála. A oni si to užívají! A teď k té grafické stránce. Všechno je to děsně malý. Písmenka, fotky... Všechno na lupu. To mi trochu kazilo dojem. Klidně víc stránek ale prožitek by stál za to. Jo a ti co si řeknete, že jste je viděli v televizi. Vězte, že ne. Viděla jsem první díl a s psanými zážitky se to nedá srovnat. Je to spíš takové obrazové doplnění knihy.

08.09.2019 5 z 5

Já Miloš Kopecký

Asi jakýchkoli komentářů netřeba. Neskutečný příběh, vzpomínky přátel, kolegů a manželky. Byl to veliký Herec, s velkým "H" ale i člověk.

02.09.2019 5 z 5

Postmortem Postmortem Patricia Cornwell

V době "krize" jsem se opět vrátila ke staré dobré Kay. Je to skoro 15 let co jsem se s ní setkala (poprvé) v knize Za řekou Styx. Rozhodla jsem se, že bych její sérii chtěla mít doma a teď se mi to konečně z části povedlo. V antikvariátu jsem sehnala i hodně špatně dostupný druhý díl, a tak nic nebrání se opět ponořit do začátku 90.let seznámit se (opět) s Kay, Marinem a Bentonem. A skoro až s úsměvem sledovat, jak se za těch skoro 30 let detektivka vyvinula (ať už v podání Kay) a nebo i u jiných autorů. Zde se ještě debatuje nad akceptací DNA důkazů, emaily, mobily a další vymoženosti dnešní doby jsou ještě na houbách a počítače jsou hodně v plenkách. Nicméně je to prostě Kay, která ráda vaří aby odbourala stres z práce (tak jako někdo si dá skleničku a někdo jde běhat). Nicméně občas je text trochu rozvláčný. I když pokud si dobře pamatuji, každý díl této série byl hodně vázán na kvalitu překladu. Občas se kniha nedala číst, protože překlad měl spoustu gramatických chyb ale i špatný slovosled. Tak vzhůru do Richmondu 90. let!

20.08.2019 5 z 5

Provazochodkyně Provazochodkyně Simon Mawer

Ani tak, ani onak. Chvíli má kniha spád, a pak se děj zase vleče. Sáhodlouhé popisy všeho, kdy občas máte pocit že se dokonce opakují - jakoby z textu sálalo silné Dejá vu. Myslím, že příběh není nutné takto zbytečně nafukovat. Slušelo by mu více jít přímo k věci. Být akčnější, rychlejší, dravější... Zatím tak nuda střídá napětí. Příběh celý je nyní spíš jen o sexu a o tom co bylo. Akce je zde popsána pouze pocitově (až vzpomínkově) - "...mám pocit že mě sledují, ohlédnu se, zkontroluji místo. Nic. Dobře, takže se mi to jen zdálo...". Vzhledem k perfektnímu příběhu prvního dílu mi tato kniha přijde jako nastavovaná kaše, bez chuti a zápachu. Ani sladká, ani slaná... první lžička Vás sice trochu namotivuje, druhá a třetí jsou již taky syté, že máte dost. Konec se doslova plouží do finále a celé se to dá přečíst pouze ze zvědavosti zda ještě něco bude a nebo ne. A závěr? Na to, že jsem autorovi výše vyčítala zbytečné popisy navíc, zde by možná Marie zasloužila víc prostoru. Všechno je najednou shrnuto do pár vět. Ale co, nejsem autor, takže se musím s koncem spokojit. Každopádně i zde je potvrzené pravidlo, že málokterá "dvojka" se vydaří a nebo předčí "jedničku". Naprostá bomba pro mě byl Skleněný pokoj a Dívka. Naopak přes Mendela jsem se nedostala (20 stránek a dál to nešlo). Pražské jaro bylo jako opravdické jaro v jeho tvorbě. Zase příjemné svěží čtení - byť Pokoj a Dívku zatím ještě nic nepřekonalo.

20.08.2019 3 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

No není to Kafe. Je to milé vzpomínání na dětství, na prázdniny strávené u babičky, na dobrodružství která jste zažily a jež Vaše děti prostě nemají možnost už zažít. Je to jako byste otevřeli fotoalbum s rodinnými fotkami a ke každé si připsali svou vzpomínku. Myslím, že občasné probírání se rodinným albem má občas každý z nás. Jen MD z toho vytvořila milou knihu, kterou vydala. Hodně věcí a takovou tu vůni vzpomínek máme společnou, i když na jejích vzpomínkách je vidět a cítit že je o pár let mladší než já. Nicméně, za mě je to milá, pohodová kniha. Jestli stojí za přečtení musí zvážit každý zvlášť.

27.07.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nebylo by možné mít někde schované hvězdičky a jednou za čas je vyčerpat? Myslím, že plných 5* je pro tuto knihu, a nejen knihu ale autorku jako takovou, málo. Skvělé. Od prvního písmenka, po poslední tečku.
Ten příběh, styl jakým je to napsáno.... není ani třeba slov. Jediné co je nutné, je si to přečíst. Už od Hany, kdy jsem se s AM prvně setkala, je každá její kniha naprostým unikátem. Každý příběh je originál, a přesto všechny mají jedno společné. AM. Její umění poskládat slova tak aby dala dohromady dechberoucí příběh, drama které může být dramatem kohokoli z nás, je naprosto dokonalé, precizní, vyjímečné! Celou knihu se vlastně ptáte jak ten příběh postaven, co hlavní postavy spojuje, respektive rozděluje. A když se dostanete až k poslední tečce, tak byste brečeli chutí pokračovat dál. Žít ten příběh Bohdany, jejího otce... Neskutečné!

27.07.2019 5 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

nemůžu hodnotit. dostala jsem se na cca 30 stránku. Už jen tou aktuálností tématu, je to pro mě tak stresující a deprimující čtení, že nyní knížku musím odložit. třeba za čas se k ní opět vrátím. Nicméně, četla jsem historii včel a to na mě působilo úplně stejně depresivně. Je to aktuální téma, kterému bychom se opravdu neměli vyhýbat. ale.... teď ne.

26.07.2019

Veselí Veselí Radka Třeštíková

No řekněme si, že Bábovky to nejsou. Ale i tak je to pohodová oddychovka na léto k vodě. Život hlavní hrdinky mě trochu minul, protože jí je přes 30, nemá děti, nemá chlapa. Zato má rodiče, kteří se rozvádí (?), a to čeho v životě nedosáhla v Praze, toho chce dosáhnout zpátky doma ve Veselí. To jestli se jí to podaří, jestli najde sama sebe, smysl bytí a nebo třeba konečně toho svého vysněného prince.. to si budete muset přečíst sami :-)

26.07.2019 3 z 5

Extáze: Román o Almě Mahlerové Extáze: Román o Almě Mahlerové Mary Sharratt

Extáze. Jak málo stačí, než se z Vás najednou stane Alma. V jednu chvíli sedíte doma v horké Praze v křesle, a v té druhé jste v Benátkách, svádí Vás Gustav Klimt jako mladou dámu. Ve Vídni se účastníte večírků, dvoří se Vám budoucí secesní umělci a velikáni. A pak to přijde. Stejně jako Alma i Vy se seznámíte s živoucím uragánem v podobě Gustava Mahlera. Celých 9 let pak prožíváte s Almou pády i vzestupy. Její strasti i radosti, nadšení i pocit totálního vyhoření, vyčerpanosti. Její pochybnosti o lásce manžela k ní samé, myšlenky které jí neustále proudí hlavou. Ty najednou plynou hlavou i Vám. A v tu chvíli Vám dojde, že vlastně prožívá něco podobného co Vy. Že stejné otázky, které má ona ihned po porodu první dcery, jste měla i Vy. Že vlastně nezáleží v jakém století žijete. Že i před více jak 100 lety, měly ženy stejné potřeby, tužby. A že i když nikdo v tuto chvíli nedokáže s určitostí říct zda to všechno se jí v hlavě opravdu honilo, nebo je to jen výplod autorčiny fantazie (aby kniha nebyla jen prostý sled faktů) i tak si na konci nedokážete představit, že je konec. Že těch pár večerů a odpolední, které jste trávila u Mahlerů doma, už nikdy více nebude. Vlastně bude. Jedna z mála knih, kterou stojí za to mít doma v knihovně. Škoda jen, že to končí Mahlerovou smrtí. Dál by mě zajímal pohled na její nový život. Život po životě. Jejím srdcem prošlo několik dalších osudových mužů... byť to určitě nebyl takový uragán jako s GM, i oni by stáli za to, aby byli zvěčněni, v dalším pokračování. Za mě 5h!

01.07.2019 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Martin opět nezklamal. Skvělá detektivka. Myslím, že s každým dílem Martina Servaze se autor lepší a lepší. Mělo to děj, mělo to šťávu, mělo spád... Nicméně i zde bych vytkla: konec a vyřešení bylo trochu uspěchané. Ale zas až tak to nevadí. MS mám ráda. Když srovnám první díl s tímto, je tam vidět autorům velký posun (nebo záleží i na překladu?). Prvním dílem jsem se ze začátku prokousávala, tady jsem otevřela knihu, první písmenka, první stránka a už to jelo...

28.06.2019 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Zajímavé, hodně aktuální téma. Skvěle napsané. Nejvíce se mi líbil příběh z Číny a pak ze současnosti. Ale i tak. Vše krásné do sebe zapadlo a vyústilo na konci.

21.06.2019 5 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Nedá mi to abych ještě před dočtením (pokud má zvědavost bude dostatečně silná), sem přidala komentář. Anotace, příběh, vše vypadá na první pohled jako výborný předpoklad pro skvělou knížku. Nicméně už po necelých 80 stranách začíná něco drhnout. Z knihy jsem unavená, mám pocit jako bych Bo měla vedle sebe a ta nezavře pusu. A jede a jede. Po 150 stranách (a to jsem stěží ve 1/3) už přeci nepotřebuji vědět že Říďa je jakej je - prostě chlap se vším všudy. Že je to hora masa, která řídí hummer (ano i některé blondýny ví co je to za autíčko a co umí), že je ješitnej, namyšlenej chlap. A Bo? Superžena,supermatka a superbabina? To přeci stačí hned na úvod a pak se můžeme věnovat ostatním věcem. Ale když už po milionté čtu všechno dokola, unavuje mě to. Díky bohu za světlé body ve formě vzpomínkového deníku Johanna Proskeho. Zatím mě u toho drží jen zvědavost, kterak se popasují s projením Johann x Bo x vila... Tak hlavu vzhůru..

07.06.2019 3 z 5

Nepřestávej, miláčku Nepřestávej, miláčku Markéta Mališová

K této knize jsem se dostala přes Dům v Bretani M. Davouze, která se o ní zmínila. Co k tomu říci. Soubor povídek, o jejichž úrovni by se zde dalo dost dlouze polemizovat. Nicméně, byť oddychovka, tak kdybych jí nečetla asi nic neděje. Jak už název napovídá, točí se vše kolem sexu, vztahu muže a ženy. V hlavě mi utkvěla pouze jedna povídka a to ta z Chorvatska. Skvělý námět, který kdyby autorka více rozvedla a dotáhla ještě kousek dál, byla by z něj perfektní knížka.

24.05.2019 3 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Nejdřív jsem čekala takové Merde! počesku. Nakonec z toho nakonec je kniha plná zamyšlení nad životem, spojená příhodami z rekonstrukce domu, cest po Evropě a domů do Prahy. Je to milé, úsměvné a totálně oddychové. Ano, z Bretaně tam zas až tolik nenajdete ale i tak na konci máte chuť Martě zavolat a objednat se na návštěvu. Škoda, že už to není možné. A těm co buď váhají a nebo se nedostali přes 10 stránku poradím, aby si přečetli jako první doslov na konci knihy. Možná tak celou knížku snáze pochopí a budou k ní i tak přistupovat.

08.05.2019 4 z 5

Meda Mládková – Můj úžasný život Meda Mládková – Můj úžasný život Ondřej Kundra

Velmi zajímavý příběh a i zpracování životopisu. Někdo by mohl říct, že paní Meda si šla tvrdě za svým a měl by pravdu. Někdo by mohl oponovat, že s postavením a penězi manžela šlo vše snáz. Nicméně, za hlubokou poklonu této dámě stojí to, že všechno co dělala, nedělala pro sebe - ale pro Kupku, pro Čechy - potažmo Prahu. Podívejme se dnes kolem sebe, kolik je kolem nás takovýchto lidí? Moc jich nenapočítáte, protože stejně jako paní Meda, tak i oni to nikde neprezentují. Nejsou jich plné sociální sítě, média... Má můj obdiv, co všechno v životě dokázala.

06.05.2019 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Knihu ještě nemám zcela dočtenou. Pokud si projdu 10 posledních komentářů, je zřejmé, že každý z nich kouskem vyjadřuje moje pocity.
JB je český Poirot - kam přijede tam vražda. Příběh a celá kniha je silně ve vleku předcházejícího dílu Ostrov mnichů. Ano příběh se pro někoho asi může vléct. Ale díky tomu, že autorka skvěle popisuje scenérie, a neustále čtenáře udržuje v napětí co se z jaké postavy "vyklube", nijak to příběhu nevadí. Každopádně, jsem zvědavá kdo je vrah a proč. Co se v uzavřené komunitě za Polárním kruhem stalo. A zda všechny postavy, které autorka dosud nastínila jako "podezřelé", dokáže uspokojivě vysvětlit. Nechám se překvapit. Nicméně jsem četla všechny díly série. A ani jeden nezklamal. Pohodová oddychovka.

26.04.2019 4 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Perfektní. Od začátku do konce. Opravdu můžeme tohoto autora považovat za možného nástupce Stiega Larssona, a řadit jej mezi krále severské krimi. Je divné proč český nakladatel uvádí že je tato kniha pokračováním Oběti, když je zcela jasné která z těchto dvou vydaných knih je první. Tato. Ze začátku autor skvěle přechází mezi Švédskem a Dánskem, ale jakmile si propojíte všechna vodítka, a říkáte si, sakra tak už na to přijdete taky?!, tak jakoby se Dánské vyšetřování zastaví a vše se jiz odehrává jen ve Švédsku. Ale i tak kniha neztrácí nic na své uhrančivosti a nutné potřebě to dočíst a přijít na to jak to skončí. I když máte pocit že všechno víte, opak je pravdou. Nevíte vůbec nic a do posledního písmenka Vás autor nepřestává překvapovat.

21.04.2019 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Skvělé. Neplánovaně půjčené, ale stálo to za to. Ze začátku jsem měla strach z nářečí ve kterém je knížka psaná, ale právě to jí přidává body. Postupně z vyprávění obyvatel poznáte život na jedné vsi kdesi na pomezí Čech a Moravy. Ale je to úplně jedno. Protože to stejné se může odehrát třeba tam u vás. Jak kdybyste otevřeli na chvíli dveře do setnice, a sledovali co se v které domácnosti zrovna děje... a pak šli zas o barák vedle... jen tak na chvíli nakouknout a jít.... za mě plný počet. A jsem moc zvědavá na další knížky autorky.

13.04.2019 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Jedna z nejpovedenějších celé série. Obrat o 18st. oproti předchozímu dílu. Myslím, že touto knihou se autorka může směle řadit mezi severskou krimi. Parádní. Skvěle si poradila i s JB, který jako český kriminalista nemá v Holandsku po profesní stránce co dělat. Stejně ale i tak to má nápad, spád a děj opravdu jde kupředu. A úplně nejvýstižněji to zde v komentářích napsal Dada077 :-)

11.04.2019 5 z 5