Briv Briv komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Vlastně ani nevím proč jsem se do té knihy nepustila hned jak vyšla, protože je skvělá. Nakonec mě k ní přivedl náš soused, který je velmi hrdý plzeňák, který se hodně zajímá o historii a z Šikmého kostela byl šokován více, než jsem čekala. Vůbec nevěřil, že tak těžký život měli lidé v minulosti na Karvinsku. Nutno podotknout, že já z té oblasti pocházím, takže pro mě to je srdcová záležitost. I když nejsem pamětník, hodně mi vyprávěl můj děda, který se tam rovněž narodil a táta, který kdysi pracoval na šachtě.
Knížka mě neskutečně chytla za srdce. Vím, že to kdysi bylo velmi těžké. Nevím, jestli si to v dnešní době plně dokážeme představit, vest takový život. Obdivuji jejich sílu se s osudem poprat - svým osobitým, svérázným, leckdy až tvrdým způsobem. Jsem ráda, že zde autorka zakomponovala i opravdu málo známe historické události, protože je potřeba nezapomínat. No a za použití nářečí moc děkuji.

... Vždy, když projíždím oblastí o které se zde píše a vidím, jak moc se krajina, města i vesničky změnily, co všechno už zmizelo, nestojí a bylo srovnáno se zemí, tak to ve mě vyvolává dost melancholickou náladu...

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tak jednoduše popsán život jedné rodiny. Jak nepatrná chvíle v životě dokáže tak moc změnit a to i životy jiných... A ty důsledky, které přetrvají spousty let. Až je z toho člověku smutno. Slova, které člověk vysloví... A někdy bolí mnohem více to, co nevysloví. Hodně mě donutila přemýšlet tato kniha. Rozhodně ji doporučuji. A děkuji Vám, paní Mornštajnová, za tak dokonalé čtení.

13.01.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Listopád jsem přečetla během dvou dní, kdy se u nás díky tomu celá domácnost zastavila, ale jinak to nešlo. Jestli ale čekáte, že kniha bude v podobném duchu jako předešlé, tak se velmi pletete, protože tentokrát je to tak trochu cesta do budoucnosti.
I když pro mě byl Listopád hodně čtivý, není to úplně téma, co by mi sedělo. Každopádně i tak mě osudy lidí zasáhly a člověk si ani nechce představovat, jak hrozné by bylo takto žít. Jsem velmi vděčná, že žijeme ve svobodě, kterou máme a přeji si, a zároveň se i bojím, aby nám vydržela.

24.02.2023 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

K této knížce mám velmi osobní a zvláštní vztah. Začalo to tím, že mě ji "donutil" přečíst můj učitel češtiny na střední škole s kterým jsem neměla zrovna nejlepší vztah :). Nevím, jestli si myslel, že mě nebude bavit, nebo to opravdu myslel se mnou dobře (zpětně asi to druhé), ale knížka mě naprosto dostala.
Tak syrový a vlastně jednoduchý popis války, toho jak vám nesmyslné rozkazy ukradnou sny, život a vlastně i vaši osobnost, to mě úplně dostalo.
Konečně jsem se odhodlala si ji přečíst znovu, s odstupem let samozřejmě člověk vidí i další poselství, která v sobě knížka skrývá.
Děkuji pane učiteli, že jste mě k ní přivedl, doporučuji ji všem.

08.08.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Silné, působivé, opravdové. Jak jsem jednou začala číst, už nešlo přestat. Tak lidské... Dlouhou dobu jsem se této tématice vyhýbala, ale nakonec mi tuto knihu půjčila sousedka, tak jsem se do ní pustila a rozhodně nelituji. Jsou tam popsány lidské příběhy, až to mi to vhánělo slzy do očí, když si představím, že by se mi (nebo mým blízkým) dělo. Člověk, nebo snad lidská duše dokáže vydržet opravdu moc. Navíc přiznávám, že o epidemii tyfu ve Valašském Meziříčí jsem nevěděla.

24.10.2020 5 z 5

Robinson Crusoe (převyprávění) Robinson Crusoe (převyprávění) František Novotný

Robinson patří ke klasice a určitě by si jej měl přečíst každý. Mě se nyní dostalo pod ruku toto převyprávění a moc mě bavilo, až jsem z toho byla překvapená. Nemám srovnání s ostatními překlady, ani originálem, ale věřím, že každé bude mít něco do sebe.
Obdivuji Robinsonovu chuť se rvát se životem, s tím vším, co mu nadělil.

22.01.2023 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Už pár let mám cíl přečíst knihy, které patří do povinné četby a teď padla volba na tuto. Nečekala jsem od toho nějaký silný zážitek, ale velmi rychle jsem se začetla. Najednou jsem stála na břehu a se starcem zkoumala moře a přemýšlela, jak moc budou brát. Nasedla jsem s ním na loď a vydali jsme se bojovat... s mořem, s rybou a svým odhodláním a vůlí.
Ač je to knížka malá, příběh je to velmi hluboký. Zasáhl mně i vztah starce s mladším chlapcem, jak si navzájem pomáhají a obohacují své životy a přitom to každý dělá jinak.
Velmi silné dílo je to.

05.01.2023 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Smutné čtení, ale číst a bychom takováto témata měli, aby se nikdy nezapomnělo se Sovětský Svaz dokázal napáchat.
Tohle je ten typ knihy, ke kterému se musím odhodlat, abych jej přečetla, protože vím, že že mě to zasáhne, ale když už začnu, tak vím, že nedokážu přestat.
Velmi obdivuji vnitřní sílu Liny a její rodiny, potažmo všech lidí, na kterých byly takové zvěrstva páchány.

08.08.2022 5 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Tak to je husté. Představovala jsem si, že se Harrymu může stát docela dost věcí, ale tohle jsem si opravdu nechtěla připouštět. Nevím, jestli si to zasloužil, no příběh to byl maximálně strhující, byla jsem maximálně vtažená do děje.
Úplně koukám, jak se Nesbo v psaní a zápletkách zlepšuje knihu od knihy. Když jsem četla první díl, tak mě vůbec nenapadlo, že dojdu až do dvanáctky a že budou čím dál tím lepší.

01.04.2023 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tak jsi dostal i mě, Zaklínači. Nikdy bych nevěřila, že o tobě budu číst a ještě k tomu, že to budu doslova hltat a hned se dožadovat další knihy.
Je fakt, že vždy se musí objevit v mém okolí více lidí, kteří mi o nějaké knížce řeknou, jak je dobrá, nechám se od nich přesvědčit a pak tomu obvykle úplně propadnu.
Se studem se přiznávám, že jsem první viděla seriál a pak se teprve pustila do četby, ale mám pocit, že mi to tentokrát takto vyhovuje.
No Geralte, těším se na naše další putování a jsem opravdu zvědavá, co nás čeká.

19.04.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knížku mi půjčila sousedka a moc si ji pochvalovala. Jelikož máme malé dítě vzala jsem si ji na čtení do auta - jako spolujezdec samozřejmě :). Prvních pár stránek se mi do toho moc nechtělo, protože tohle není četba, které se obvykle věnuji, ale při druhém začtení, už mě to opravdu chytlo. Kniha je totiž psaná tak opravdově. Nejsou tam žádné příkrasy, ani žádné srdceryvné projevy a tím si mě opravdu získala. Když jsem Slepou mapu četla, měla jsem pocit, jako by Anna seděla vedle mě a vše mi vyprávěla. Autorka velice dobře vystihuje životní příběhy, sílu a energii života, příjímání toho co přichází a sílu bojovat s osudem. Příjemná četba a i když ne vždy pozitivní, tak nějak mě vnitřně uklidňovala. Děkuji za to. Ráda si přečtu i další knihy od paní Mornšťajnové.

16.09.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Princ Ládík mě na svých (i mých) cestách baví už hodně dlouho. K této knížce jsem se sice dostala po delší době, ale mám pocit, že když cestuje po Evropě, tak je to mnohem záživnější. Bavila jsem se moc. Je zajímavé, jak je každý národ osobitý, originální a svým způsobem svérázný. S manželem jsme procestovali dost zemí, kde byl i autor a shodneme se, že opravdu ty národy, jsou takové, jak je popisuje.
Moc se mi líbí autorův styl psaní, humoru a vlastně i jeho pohled na život, jak řeší různé situace, které mu jsou přiváty do cesty.
Přeji ti, Ládíku, spoustu dalších šťastných kilometrů a hromadu zajímavých zážitků k tomu.

20.04.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Luxusní to je! Tentokrát se vydáváme docela dost do minulosti a vyšetřování se vleče rok, proti tomu moje četba byla trysková. Hodně mě to bavilo i když v knížce vystupuje docela dost osob a navíc se pročítáme astrologickým deníkem, kde už se to člověku může trochu začít plést (moje parketa to úplně není), ale vše do sebe skvěle zapadá a čas s knihou jsem si užívala. No, Prcino a co bude dál?

15.01.2023 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Harry, Harry, ty tomu teda dáváš! Vůbec nevím, jak se to stalo, ale zatoužila jsem po tvé společnosti uprostřed parného léta a vtipné bylo, že knížka, která na mě v sérii čekala se jmenovala Sněhulák... No docela zajímavý pocit, číst o tajemném Sněhulákovi nevlídném počasí, chumelenici a mrazu v 38 °C :). Rozhodně mě to osvěžilo, hltala jsem stránku za stránkou a docela brzy mi bylo jasné, že budu hned pokračovat dalším dílem. Tak mi pojď ukázat Harry, co v tobě ještě je...

01.10.2022 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

První díl, jsem přečetla, tak rychle, jen se zaprášilo, tak jsem hned musela jet do knihovny pro další - zhltla jsem to za dva dny, až se manžel divil, že mě to tak chytlo - má pocit, že víc než jeho a to je co říct :).
Nikdy bych nevěřila, že by mě něco z fantasy literatury mohlo tak bavit.
No a ten konec - to bylo luxusní. Už se moc těším, jak to bude pokračovat a po jakých "cestách" se Geralt vydá.

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Ještě nikdy mi v knize nebyla vypravěčem smrt. Uznávám, že má velmi osobitý pohled na svět. Vše má nějakou svou barvu, to jak vnímá nás lidi, pohled z druhé strany na tak zrůdné věci, jako je válka, ale i jak něžně bere do dlaní duše a odnáší je. To, co mi v knížce vyprávěla mě naprosto dostalo - lidské úsilí, lásku, přátelství, odolnost nás lidí, vůli a odhodlání. Zlodějka knih, která vyrůstá u pěstounů - mámy, která je sprostá a táty, který je tam pořád pro ni. To chtění naučit se číst. Knihy, které ji provázely... Raději ukradla knihu než jídlo. A Rudy, který byl kamarád, jak se patří. Knížka měla tolik silných momentů, že emoce mnou doslova cloumaly. Třeba žid v jejich sklepě, četba v krytě... Uff, budu to v sobě ještě nějakou chvíli zpracovávat. Rozhodně doporučuji, každý by si ji měl přečíst - Zlodějku knih. Úžasný příběh. Moc za něj děkuji a před Markusem Zusakem smekám.

06.05.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nedalo mi to a po pěti letech jsem si ji přečetla znovu. Dívám se na ni zase trochu jinak. Během první četby mi nejvíc utkvěl totalitní režim jako takový, který je v knize popisován. Což bylo docela děsivé... Při druhém čtení, jsem si mnohem více všímala ovládnutí, změnění a i úplné zničení původního vnitřního ducha a myšlení člověka, což je pro mě snad ještě děsivější. Člověk by velice rád věřil tomu, že se to nikdy nestane, ale co my víme. Vždyť media jsou ovládána už nyní a je nám předhazováno jen to, co se někomu jinému hodí, dějiny píši vítězové a mění si je samozřejmě k obrazu svému no a kamerový systém, který je dnes snad všude!? Ano, pořád mě to nutí k zamyšlení. Knihu ale jednoznačně doporučuji.

10.03.2016 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Americká historie není zrovna můj šálek kávy, takže mě delší dobu odrazovalo, že tam půjde o Kennedyho.
Jak já jsem se spletla! Tohle cestování čase bylo zkrátka luxusní! Každá stránka, každá kapitola do sebe maximálně zapadala a cítila jsem se tak, že cestuji v čase taky. King umí pořádně rozjet moji fantazii, protože mě při čtení napadalo tolik možných scénářů, jak by kniha mohla dopadnout až jsem se sama divila. Tahle knížka maximálně předčila má očekávání. Rozhodně doporučuji.

01.04.2023 5 z 5

Krtkovy příběhy Krtkovy příběhy Lucie Krystlíková

* Myslím, že Krtek bude malé děti bavit vždy. Našeho kloučka knížka hodně zaujala, rád si příběh krtka poslouchal i chtěl, ať mu to čtu já. Hodně ho tady bavily kvízy. Neznal olovnici, tak tu mu manžel názorně předvedl, k čemu to je :).

24.01.2023 5 z 5

Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Eduard Petiška

* Nedávno jsem ji s naším skoro čtyřletým synem dočetli a moc nás bavila. Je to knížka, kterou jsem jako malá měla já a doteď jsem si pamatovala docela dost pohádek a příběhů. Nesmrtelné a laskavé čtení. Úplně mě to pohladilo.

22.01.2023 5 z 5