cérka cérka komentáře u knih

Žila jsem příliš krátce: Fascinující život hraběnky Nory Kinské Žila jsem příliš krátce: Fascinující život hraběnky Nory Kinské Monika Czernin

Někde jsem četla, či slyšela, že lidé skutečně zemřou až v momentě kdy už na ně nemá kdo vzpomínat. Myslím, že odvaha, nezlomná vůle, intelekt, její nesporné zásluhy a činy a také tato kniha zajistili hraběnce Noře Kinské nesmrtelnost.
Jak samotná autorka zmiňuje v závěru knihy bylo a stále je čím se inspirovat. Paní Monice se podařilo skvěle zapracovat deníkové záznamy do historických událostí. Opravdu na mě dýchlo Rusko se vším co k němu od nepaměti patří. Styl i forma vyprávění dodávají knize naprostou celistvost.
Uvítala bych fotografickou přílohu, proto jednu hvězdu ubírám.

26.09.2023 4 z 5

Neotvírej tuhle knihu! Neotvírej tuhle knihu! Andy Lee

Skvělé, vtipné a rychlé, aneb jak zvýšit svou statistiku přečtených knih za 2 minuty a ještě se skvěle pobavit :)

08.09.2023 5 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Audiokniha

Tentokráte mě interpretace Ernesta Čekana neskutečně bavila. Jednotlivé postavy namluvil naprosto bravurně, ty rozdíly v hloubce a výšce hlasu jsou až neskutečné. Skvělá práce!

K samotné knize. Děj se mírně posunul, je strhující, drsný a místy tajemný, ale taky nudný. Hlavní hrdina nám zmužněl, trochu zmoudřel a stále miluje, bojuje a čaruje ;)
Na můj vkus je v knize až moc postav (pamatuji si tak třetinu), latiny (naprosto nevím o čem byla řeč) a bitev (tak tady jsem se ztratila zcela). Nicméně Sapkowskému tady tuto historickou linku naprosto věřím a v 15. století bych tedy žít nechtěla. Středověk je zde naprosto uvěřitelný!

Těším se na pokračování :)

05.09.2023 4 z 5

Kdo roste v parku Kdo roste v parku Kateryna Michalicyna

Kniha na doporučení a zároveň splněná čtenářská výzva. Konečně jsem ulovila ukrajinského autora/ku u které se netrápím nad lidskou hloupostí, nenasytností a utrpením druhých.

Moc povedená kniha! Nádherné ilustrace, milý příběh a spousta zajímavých informací i pro dospěláka ;)

"Čekám na tebe už spoustu let. A teď jsem konečně šťastný. Protože štěstí - to znamená najít ve světě někoho, kdo se ti podobá." KRÁSNÉ!

20.07.2023 5 z 5

Země Země Marek Epstein

Tento typ knih se mi nehodnotí snadno. Silný a smutný příběh, který se autor, pokusil podat poněkud jinak.
Časové linky, které se zde ze železnou pravidelností střídají, postupně představí (ne)život několika postav spojených (krutým) osudem. Jen my, lidé, si dokážeme tak hrozně ubližovat! O to víc čtení bolí a není vůbec jednoduché takové knihy číst a docenit.
P. Epstein je výborný vypravěč a já si určitě přečtu i další autorovy knihy.

25.03.2023 4 z 5

Pohnutá doba Pohnutá doba Marie Lacrosse

Po dočtení poslední stránky, této objemné knihy, musím uznat, že to nebylo vůbec špatné. Příběh mi totiž téměř celou dobu přišel příliš pomalý, vleklý a málo akční. Sebekriticky přiznávám, že jsem se v úsudku mílila. Mělo to svůj význam a k době ve které se příběh odehrává se tato forma a styl naprosto hodí. Trochu mě mrzí malý prostor, který je věnovaný samotné cukrarně, proto hvězdičku ubírám.

Velmi oceňuji autorčinu badatelskou činost. Vždy mě velmi zajímalo, kdo byla ona tajemná dívka, která doprovázela korunního prince Rudolfa na smrt.

Moc se těším na pokračování!

28.01.2023 4 z 5

Dunajský racek: Skutečný příběh ženy, která se nikdy nevzdala Dunajský racek: Skutečný příběh ženy, která se nikdy nevzdala Hana Oboda Kolaříková

Kniha mi nepřišla vůbec ničím výjimečná, obávám se, že totéž platí i o hlavní hrdince. Autorka se na poměrně malém počtu stran snažila, v jakémsi snovém oparu a nevšedně, popsat životní příběh ženy, jejíž osud byl poplatný době i tehdejším způsobům. Pro mne to bylo opravdu nezáživné, téměř k nedočtení. Škoda.

13.10.2022 2 z 5

Hoď se do pogody Hoď se do pogody Sandra Pogodová

Audiokniha

Za mě velké zklamání. Všech aktérů mi bylo spíše líto a stále nemohu všem těm "náhodám" uvěřit. Vtipné mi to nepřišlo vůbec.

19.08.2022 2 z 5

Trochu jiná slečna Bridgertonová Trochu jiná slečna Bridgertonová Julia Quinn

Tentokráte mi to přišlo neskutečně zdlouhavé a místy nudné. Zřejmě díky skutečnosti, že se velká čas děje odehrává na lodi, kde se téměř nic neděje. Škoda, že je pobytu v Portugalsku věnována tak malá část příběhu a akčnější scény jsou utnuty hned v počátku. Andrew a Poppy by si zasloužili trochu více, než jen pořád dokola omílat fráze. Asi jsem očekávala, že se Poppy bude v osvobození Andrewa více angažovat (a k Poppy by se to i hodilo).
Prostě mi tyhle prequely vůbec nesedly a ani zdaleka mě nebaví tak jako série Bridgertonovi.

Sladký konec je u těchto knih povinností a já se na ty epilogy prostě těším. Takže vlastně jen díky němu, je to dnes za 3* (bez něj za 2*).

14.08.2022 3 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Pokračování příběhu Ondřeje z Rohatce je prostě opět vynikající, famózní, zábavné a skvělé počteníčko.
Mám jen malou připomínku či výtku. Sem-tam mi děj mezi kapitolami moc nenavazoval a také jsem na závěr nepochopila, které že to dveře při dobývání Jenčova tím beranidlem prorazili :)
Doufám, že pokračování vyjde co nejdříve, už se jej nemůžu dočkat.

28.07.2022 5 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Audiokniha

Nevím zda bych knihu s takovým zaujetím stihla přečíst za jedno dopoledne. Mně se to ušima podařilo a ještě u toho bylo žehličkou zdoláno několik košů prádla. Sláva audioknihám :)

Pro mě bylo vyprávění velmi poutavé a opravdu mě bavilo. Samozřejmě bych chtěla znát mnohem více informací, pikantností či střípku ze života rodiny Offermannu. Pevně věřím, vždyť kniha vyšla jako publikace k výstavě, že více se toho dohledat nepodařilo.

Tentokráte se autorka nenechala zcela unést do románového světa. Dokázala však, velmi srozumitelnou formou , vyprávět příběh pěti generací jedné rodiny. Pokud si někde něco domyslela či vymyslela, čtenáře na to sama upozorní.

Neodpustím si, jako žena, složit poklonu jiné ženě. Marie Elizabeth Offermannová by si zasloužila aspoň pamětní desku. Obdivuhodná žena!

15.07.2022 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Jen má zarputilost a přecevzetí, že dám knize šanci mě, po několika denním snažení, přivedla na stranu 150. V tento moment se všechno nějak zlomilo. Od této stránky, od tohoto momentu jsem se už jen skvěle bavila, smála se nahlas na celou vesnici a už knihu nedokázala odložit. Scéna s dědou a kanystrem benzínu mě naprosto odrovnala. Po dlouhé době jsem plakala smíchy.
Je to opravdu skvěle napsaný humoristický román, jen mu musíte dát šanci.
I když jednu hvězdičku ubírám, za to počáteční trápení, přesto doporučuji.
Řekla bych: Až na ten začátek výborný!

09.06.2022 4 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Nakladatelství HOST a magický realismus. Nádherná obálka, nádherně napsaná (a dobře přeložená) kniha.

První co mě při čtení posledních kapitol napadlo bylo: "Uf, tak teď musíš sáhnou po něčem opravdu lehkém. Jak na váhu knihy, tak i na samotný obsah". Neboť tato kniha, o 527 stranách, s mými emocemi pěkně zamávala.

Mě osobně kniha nedovolila abych ji četla v kombinaci s jinou knihou. Úplně si mě přivlastnila.

Děj je vyprávěn z tolika úhlu pohledu, že jsem chvílemi myslela, že stojím na místě. Nečekejte tedy prudké zvraty či posuny. Autorka vás pomalinku, ale jistě provede životem rodiny Moralesovi. Na pozadí revolučních dějin Mexika a epidemie španělské chřibky vám nezbyde nic jiného než si trpělivě užívat každého slova.

Zamilovala jsem si Simonopia a jen velmi těžce se s ním pro tentokráte loučím.

Kniha, která obohatí čtenáře i jeho knihovnu a kterou lze přečíst několikrát za život.

15.05.2022 5 z 5

Žena tří mužů Žena tří mužů Anna Beatrix Bártová (p)

Důstojné, i když o trochu méně napínavé, pokračování příběhu. Přiznám se, osudy Jitky, a lidí kolem ní, mě už nedokázaly až tak chytnou za srdíčko. Asi za to mohou velké časové "skoky" a tím pádem velké mezery v příběhu. Nicméně u knihy jsem si odpočinula a do čtení se nemusela nutit. Pohodové čtení na sváteční dny.

06.01.2022 4 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Nuda, nuda a zase nuda. Bez špetky napětí, nápadů, historie! Panu Vondruškovi zřejmě došla invence a zdravý rozum, ale peněz je stále třeba. Strašně moc mě mrzí, že to musím u této série na přeskáčku napsat, ale nebavilo, vůbec mě to nebavilo :(

21.12.2021 2 z 5

Osudové dny Osudové dny Marie Lacrosse

Příliš mnoho politiky, proto v hodnocení zůstávám u čtyřech hvězdiček a přikláním se k názoru, že druhý díl byl nejzdařilejší.
Chování a činy některých postav mě neskutečně štvaly. Na druhou stranu uznávám, jedině tak mohla dobře vyniknout tmavá a bezedná propast mezi jednotlivými skupinami společnosti. Smekám před autorkou, životní podmínky továrních dělníků, služek a jejich rodin nemohly být popsány lépe a výstižněji. Také mě nadchla spousta dalších informací o vinařství, hlavně o nejhorším škůdci mšičce révokaz. Měla jsem možnost navštívit v Rakousku oblast, postiženou před léty touto nemocí a tak si její katastrofální dopad v reálu dokážu představit. Jen velmi malé množství vinařů si mohlo dovolit nakoupit nové, roubované sazenice. Dodnes je půda v této oblasti zamořena.
Jako celek budu tuto ságu doporučovat. V nabídce rodinných ság patří určitě k těm zdařilejším.

25.11.2021 4 z 5

Nový začátek Nový začátek Marie Lacrosse

Druhý díl této rodinné ságy mě zaujal a bavil mnohem víc, než tomu bylo u prvního dílu. Autorce se tady podařilo skvěle a hlavně opravdu uvěřitelně vykreslit otřesné životní podmínky továrních dělníků a jejich rodin v 19. století.
Jednotlivé postavy si i nadále pevně drží své charakterové vlastnosti a tak pro mě nebyl až tak velký problém rozpomenout se na děj předchozího příběhu. Jsem moc ráda, že válečný, prusko-francouzský konflikt, je zde zmiňován již jen vyjímečně a mnohem více se zde mluví o vinicích a životě kolem nich. Zase jsem o něco chytřejší, třeba skutečný původ vzniku ledového vína jsem neznala.
Přiznám se, že na třetí díl se opravdu moc těším. Kdybych nemusela kvůli rezervacím číst jiné knihy, už bych do něj byla asi plně ponořena :)

16.11.2021 4 z 5

To je ono! Takhle se na mě musí! Konečně mi někdo ukázal cestu k modernímu umění. Samotnou mě překvapilo jak moc se mi kniha líbila! Všechny obrazy jsem si dohledávala na internetu a mnohé pochopila. Tato kniha je totiž skvělou pomůckou k pochopení doby, uměleckých směrů a tehdejších spolků. Doporučuji, nejen, všem středoškolákům :).

10.11.2021 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Poté co utichl rezervační boom jsem si konečně našla čas pustit se do této, mnohými oslavované, knihy. A opět se potvrdilo, že už jsem velmi zmlsaná a ne všechno (co se líbí ostatním) se líbí mně.
Kniha je na můj vkus až moc vláčná a nedokázala mě zcela pohltit. Některé pasáže jsem četla spíš že setrvačnosti než že zvědavosti a jsem celkem ráda, že jsem na konci.
Popisy Neapole a života se mi líbily, jen kdyby hlavní hrdinka projevila trochu energie a nadšení. V mé představě se zformuloval obraz neživé loutky zcela ovládané jinými.

29.09.2021 3 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

I když název sám o sobě dobře vystihuje téma knihy, já se s ní přesto tentokrát trochu "prala". Samotné vyšetřování bylo na můj vkus velmi zdlouhavé a já dlouho nechápala co mi autorka naznačuje. Ano, opět jsem až do samotného konce netušila kdo je vrahem, tady Yrsa nezklamala. U této autorky jsem ovšem zvyklá na větší level, a tady cítím trochu zklamání. Zatím nejslabší ze všech dílů.

21.07.2021 4 z 5