cérka cérka komentáře u knih

Kateřina Veliká Kateřina Veliká Carolly Erickson

Rusko, země jež mě svou minulostí, památkami i přírodou neskutečně vábí a přitahuje. Bohužel mi politická situace neumožňuje navštívit ji osobně a tak jenom sním a "nasávám" informace. Osoba Kateřiny II, Veliké mě fascinuje již dlouho. Dokázala si jít dlouho a tvrdě za svými cíli a myslím, že se jí to podařilo.

Co říci k samotné knize? Popravdě řečeno ani nevím. Určitě je napsána čtivou formou a vychází z pamětí, které sepsala samotná Kateřina. Bohužel už nic moc dalšího v ní nenajdete.
O jejím manželství, dětech a stáří se toho tady moc nedozvíte. V této době už zřejmě neměla Kateřina čas a chuť pokračovat ve svých pamětech a na knize je to znát.

03.10.2023 3 z 5

Sophiina naděje Sophiina naděje Corina Bomann

Velmi čtivý příběh z dvacátých let dvacátého století, který se odehrává ve velmi zajímavých destinacích. Moc se mi zamlouvá mít možnost porovnat životní úroveň v poválečném Berlíně, Paříži a Americe. Hlavní hrdinka, nadějná chemička, chytrá a hezká žena, které se život kvůli jedinému "selhání" během pár okamžiků zcela změní. K tomu svět šantanu, kosmetického průmyslu a špetka romantiky. Trošku mě zamrzel závěr, proto jednu hvězdičku ubírám. Jinak je to, ale zdařilé dílo, těším se na pokračování.

27.10.2022 4 z 5

Něžná náruč větru Něžná náruč větru Alexander Stainforth (p)

Autor mě velmi zaujal knihou Zimní zámek. Rozhodla jsem se téměř okamžitě a zarezervovala si i tuto knihu.
Má očekávání však tento příběh nenaplnil. Zápletka byla zajímava, příběh samotný už tolik ne. Řekla bych, že zde bylo příliš mnoho domácího násilí a zbytečného sebeobětování.

20.10.2022 3 z 5

Začátek nových časů Začátek nových časů Sophie Oliver

Tak si říkám, rodinné ságy německým autorkám celkem jdou ;). Každopádně mě vždy dokáží zaujmout a udržet si můj zájem do posledního písmene posledního dílu.

Přiznám se ovšem, že u této ságy ve mě každá z knih, aspoň tedy z kraje příběhu, vyvolávala dojem, že se snad ani nejedná o pokračování. Největší rozdíl v kvalitě příběhu jsem cítila mezi prvním a druhým svazkem. Tento třetí, závěrečný, se uždržel v zajetých kolejích predešlého dílu. Ano i já bych si pro některé postavy přála jiný osud a také mi vadily velké časové i dějové skoky. Spoustu věcí zůstalo nedořešených, např. zásobování a ošetřování Wiliiho v podzemnich šachtách. Škoda, prostor pro mnohem obsáhlejší dílo tady byl. Charaktery postav i jejich množství slibovaly mnohem pestřejší děj.
I díky druhé světové válce je to trochu smutnější čtení, ale mě bavilo a ságu budu určitě v rámci žánru doporučovat.

07.10.2022 4 z 5

Černá rusalka Černá rusalka Martin Müller

Zajímavý nápad napsat knihu, jejíž děj se odehrává v pohraničí v době pádu totality a odchodu sovětských vojsk z naší vlasti. Mně osobně nesedlo zpracování a místy jsem vlastně ani nechápala autorovu myšlenku. Příběh je zbytečně zamotaný, překombinovaný a zdlouhavý (320 stran byla zřejmě sázka, jiné vysvětlení nemám).
2,5*

29.09.2022 2 z 5

Osudová léta Osudová léta Maria Nikolai

Třetí, závěrečný díl byl pro mne velkou neznámou. Jen velmi ztěžka jsem se rozpomínala na předešlé osudy hlavních hrdinů a také jsem se zalekla blížícího se válečného konfliktu.
Autorka mě ovšem milé překvapila. Děj zasadila tentokráte do roku 1936, kdy se nacistická mašinérie teprve rozjížděla a předešlé osudy hlavních hrdinů jemně zapracovala do probíhajícího děje. Paměťové buňky se rozpomněly na zbytek a tak se tímto dílem vše krásně, téměř pohádkově uzavřelo.
Myslím, že tento díl byl nakonec překvapivě nejvíce pohodový a já se o své hrdiny nemusela vůbec bát.
Docela se těším, čím dalším nás autorka překvapí.

Každopádně tuto sérii můžu s klidným srdcem doporučit čtenářům Anne Jacobs. Dámy mají dost podobný styl vyprávění i časový rozsah.

31.07.2022 5 z 5

Poslední žid Poslední žid Noah Gordon

Konečně se mi, přes záplavu nově vycházejících knih, do rukou dostala další z knih Noaha Gordona.
Musím autora vyzdvihnout! I toto dílo je nesmírně napínavé, čtivé a poučné. Skvělý historický román! Naprosto jedinečně je zde popsán nelehký osud Židů ve středověku, jejich neustále pronásledování a zabíjení. Až z toho křesťanského fanatismu mrazí.

06.06.2022 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Uf, musím se přiznat, že jsem celkem ráda, že už mě tato kniha nebude "strašit" z poličky knihovny. Už i já jsem konečně přečetla tuto objemnou a mnohými opěvovanou knihu.
A i já naprosto souhlasím s komentářem Niknikita a Martooni.
Těžké hodnocení. Nakonec tedy 4 hvězdy, a to jen díky přístupu autorky k historii a její pečlivé přípravě.

Historická část příběhu je napsaná skvěle, tady autorce tleskám. Bylo to napínavé, čtivé a zajímavé. Některé pasáže mi sice rvaly srdce a velmi mě dojímaly, ale i to kruté hold k tomuto příběhu patří.

Současná linka byla naprostým opakem. Nechápu to neustále převlékání do muzejních kousků šatů od Diora (přitom samotná autorka se v příběhu zmínila, jak moc to šatům škodí). Příběh Kat byl prostě naprosto překombinovany, zdlouhavý a zbytečný. Tady jsem autorce nevěřila téměř nic.

25.01.2022 4 z 5

Proměněné sny Proměněné sny Petra Dvořáková

Já prostě paní Dvořákovou miluju a obdivuju a čtu a poslouchám ji strašně ráda.
Tentokrát jsem se konečně dostala k autorčině prvotině a jsem nadšená! Některé knihy prostě nestárnou a mají neustále co nabídnout.
10 neuvěřitelných příběhů, 10 odvážných a upřímných lidských duší, 10 sond do života. Chtělo to velkou odvahu ode všech aktérů, ale kdo jiný by se měl ptát než Petra Dvořáková.
Jsem praktikující křesťanka a sama se děsím kolik myšlenek a pocitů mi bylo až neuvěřitelně blízkých.

01.11.2021 5 z 5

Lidová strava na Valašsku Lidová strava na Valašsku Jaroslav Štika

Dostalo se mi do rukou, podstatně novější a doplněné, vydaní z roku 2018, vydané Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Četla jsem poměrně dlouho, pomalinku a něco i opakovaně. Neustále jsem vzpomínala na svou babičku, její zvyky a kuchyni.
Život na Valašsku nebyl nikdy jednoduchý a té bídy, hladu a dřiny tady lidé užili vždy nejvíce. Po přečtení této knihy naprosto chápu svou babičku, která mi vždy radila, abych se vdala "z kopce", na bohatou Hanou ;-) (neposlechla jsem)
Naprosto skvělá, jedinečná a úžasná kniha, kterou bych chtěla mít ve své knihovně. Bohatá příloha ve formě receptů na tradiční jídla, je vítaným doplňkem. Jen mi bohužel chybí šporák či poctivá pec s ohništěm ;)

14.05.2021 5 z 5

Agnetino dědictví Agnetino dědictví Corina Bomann

Romantický příběh s pohádkovým koncem, zasazený do mě neznámého, švédského prostředí.
Hvězdičku ubírám za poměrně velkou předvídatelnost, ale i tak už v ruce držím druhý díl.
Rodinné ságy mě zkrátka baví a dokážu si u nich skvělé odpočinout. Kniha je do postele sice trochu těžší, ale má hezkou obálku a děj, který má spád ;).

22.03.2021 4 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Carmen Korn

Tak tentokrát jsem měla velký problém se začíst. I když je hned v úvodu rekapitulace osob, uvědomuju si, že jsem si po celou dobu čtení vlastně musela dávat extra velký pozor na to, kdo je kdo a ke komu vlastně patří. Časté střídání velmi krátkých kapitol tomu vůbec nepomohlo a já si tak čtení moc neužila. Všechno na mě bylo příliš popisné. Navíc k tomu nejsem milovnicí Jazzu a časté zmiňování jednotlivých písní či programu v rádiu mě zbytečně rozptylovalo a lákalo k přeskakování.
V prvním díle jsem velmi ocenila autorčinu snahu zachytit náladu ve společnosti a život obyčejných Němců. U druhého dílu jsem očekávala něco podobného. Je zde sice naznačen technický, materiální a snad i morální pokrok, ale na můj vkus příliš povrchně. Opět se mi do hlavy dere slovo, popisné.
Třetí díl budu číst asi jen z povinnosti, ale možná mě příjemně překvapí.

19.11.2020 3 z 5

Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi Otomar Dvořák

Jako vždy se ve mně po přečtení knihy mísí velká spousta pocitů. Zde převládá radost. Knihu jsem dokázala přečíst (stoprocentně jsem zde vytvořila svůj nový osobní rekord v délce četby) a také možnost odškrtnout si další knihu ze čtenářské výzvy (pohřbů bylo hned několik).
Chtěla jsem si oživit vzpomínky ze školních lavic a znovu se ponořit do dějin národního obrození, májovců, mladočechů, do období plného zvratů a nadějí, do kouzla Prahy 19. století a to se mi asi povedlo.
Každopádně není to zrovna lehké čtení (proto mi to trvalo tak dlouho). Musela jsem "odbíhat" i k jiným, záživnějším, knihám a neustále se v četbě povzbuzovat ;). S básněmi mám od jak živa problém, pan Neruda i jako mladík nebyl zrovna sympaťák a časové zasazení (jak už tady psala Litocha) katastrofální.
Dočteno, ale doporučuji pouze fajnšmekrům.

17.02.2020 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Na seznamu autorů, kteří si zaslouží mou pozornost byla Petra Soukupová už velmi dlouho. Z kraje jsem byla velmi natěšená a bylo mi celkem jedno, která že kniha bude ta pravá. Pak u nás v knihovně proběhlo Literární jaro a já věděla, že to musí být právě tato kniha.
Rozmazlený fracek a protivná, sebestředná Hana z kraje příběhu budili zdání, že to bude strašná kravina, že se budu strašně trápit a že těch českých příběhů je na mě už asi moc a chce to změnu.
No a nakonec musím dát pět hvězdiček, mně se to moc líbilo (přečteno za dva dny). Skvěle zachycena atmosféra, to vcítění do pocitů rozdílných generací, otázek co je pro koho v tu danou chvíli opravdu to nejlepší, ta proměna vztahů... a babička Eva. Úžasné, skvělé, mohu jen doporučit, vytknout není co.

14.01.2019 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Abych byla spravedlivá vůči knihám, které tady hodnotím, nezbývá mi nic jiného, než tuto ohodnotit dvěma hvězdičkami. Zklamaná asi nejsme, spíš trochu dotčená. Nářečí mi vůbec nevadí, sama jej často používám a taky ne vždy dokonale. Co mi ovšem vadilo je, že z lidí ve Veselí udělala paní spisovatelka "hovádka". Zpočátku mi děj a styl připomínal film "Díra u Hanušovic", bohužel moc jsem se nenasmála, ke konci se mi chtělo spíše plakat. Mám totiž ve zvyku knihu dočíst a tady to byla pro mě ztráta tak cenného a nedostatkového času.

18.12.2018 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Opět válečné téma, opět prolínání různých časových období, osudů, opět 534 stran :-) a opět příběh, který vám nedá spát (půlka knihy za dnešní polovinu noci). Kniha kterou doporučuji zařadit do povinné četby, ač nemám válečnou tématiku ráda. Příběh který mi bude zase dlouho ležet v hlavě a já se nebudu moci začíst do další knihy. "Ach jo!"
Nikdy není vina jen na jedné straně a nikdy nevíme co bychom sami dělali, vždyť i v dnešní době se necháváme ovlivnit politickou propagandou, reklamou, sociálními sítěmi ...
Doporučuji !

01.03.2017 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Audiokniha

Čte Jan Vlasák a čte opravdu bravurně.
Hodnotím 5*

Kniha je bravurně zpracována. Celý příběh je vystavěn pouze na vyprávění, vzpomínkách a popisech pana Stevense, majordoma, který celý svůj život věnoval službě. Oddaně slouží svému pánovi, je vždy stoprocentně loajální, profesionální a nikdy, nikdy neprojevuje své city. Ve skutečnosti je to, ale velmi citlivý člověk.

Vyprávění je opravdu "hutné", první čtyři kapitoly jsem si musela pustit několikrát a poslouchat opravdu pozorně, jinak jsem se okamžitě ztratila. A to by byla opravdu škoda, protože pak jsem konečně pochopila autorovu genialitu. On se totiž dokonale a skvěle vcítil do světa "pod schodištěm" a včlenil do něj podstatnou část historický události od 20 let do 50 let minulého století.

Až při psaní tohoto komentáře si naplno uvědomuji, jak velká škoda by to byla si tuto knihu nepřečíst.

30.03.2024 4 z 5

Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Dana Huňátová

Po naprosto skvěle knize Cesta, od Cecilie Sternberk, naprosté zklamání. Životní příběh paní Diany Phipps Sternbergové je zde podán popisnou, nezáživnou a nic neříkající formou.
Tato vzdělaná, inteligentní, šikovná a noblesní dáma pro mě stále zůstává záhadou. Možná by stačilo pár osobních slov a mohlo to dopadnout lépe.
Za snahu hodnotím 2*, pocitově 1,5*.

29.01.2023 2 z 5

Modistky z Tržní uličky Modistky z Tržní uličky Marie Lamballe (p)

Anne Jacobs píše své knihy i pod dalšími dvěma pseudonymy, a to Marie Lamballe a Leah Bach. Je s podivem, že pokud bych tuto informaci neměla, nikdy bych si tuto tvorbu nespojila pod jednu osobu. Anne Jacobs čtu velmi ráda, o zbývajících dvou to ovšem říci nemohu.
Ateliér Rosen se řadí mezi typickou tvorbu Marie Lamballe, což v mém podání znamená, námět super, zpracování už horší. I v této knize se děj neskutečně vleče a do četby jsem se musela často nutit. Příběh je místy nudný, kýčovitý a nepochopitelný. Přeskočením pár odstavců jsem o nic nepřišla a hlavní hrdinka mě svým chováním neskutečně štvala.
Nicméně, moc se mi líbí námět, doba do které je děj zasazen a v neposlední řadě i obálka knihy.
I když hodnotím 3*, pokračování si určitě přečtu.

16.01.2023 3 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Audiokniha

Před koncem roku 2022 se mi podařilo odkrojit další pomyslný kousíček z mého obrovského seznamu knih. Tentokráte tomu opět napomohl Klub milovníků knih a naše společné téma: kniha od Davida Mitchella.

Je to má první kniha od tohoto autora a mé pocity jsou rozporuplné. Slyšela jsem tolik chvály a na konec jsem zřejmě rozšířila zdejší řady a patřím k těm, kteří nepochopili.
Kniha je velmi rozsáhlá a rozdělená do několika kapitol. Jednotlivé příběhy na mě však působily spíše jako samostatné povídky a jejich "rozpůlení" mi samotný poslech spíše zkomplikovalo. Měla jsem pocit, že mám rozečteno pět knih najednou a místy nevím, kterou právě čtu.
Při samotném poslechu jsem se velmi soustředila, bála jsem se, že mi něco unikne a já nepochopím. A tak jsem se neustále vracela a hledala a číhala... Konec jsem poslouchala snad 5x. Jediným společným bodem, který jsem objevila je mateřské znaménko a posláním knihy upozornit na problémy civilizace.
Kniha pro mě tedy zůstává velkým otazníkem. Moc těším na následující KMK a vášnivou diskusi, kterou zcela jistě povedeme. Ve středu tedy snad dojdu k poznání a pochopím ;)

01.12.2022 3 z 5