cérka cérka komentáře u knih

Agnetino dědictví Agnetino dědictví Corina Bomann

Romantický příběh s pohádkovým koncem, zasazený do mě neznámého, švédského prostředí.
Hvězdičku ubírám za poměrně velkou předvídatelnost, ale i tak už v ruce držím druhý díl.
Rodinné ságy mě zkrátka baví a dokážu si u nich skvělé odpočinout. Kniha je do postele sice trochu těžší, ale má hezkou obálku a děj, který má spád ;).

22.03.2021 4 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Carmen Korn

Tak tentokrát jsem měla velký problém se začíst. I když je hned v úvodu rekapitulace osob, uvědomuju si, že jsem si po celou dobu čtení vlastně musela dávat extra velký pozor na to, kdo je kdo a ke komu vlastně patří. Časté střídání velmi krátkých kapitol tomu vůbec nepomohlo a já si tak čtení moc neužila. Všechno na mě bylo příliš popisné. Navíc k tomu nejsem milovnicí Jazzu a časté zmiňování jednotlivých písní či programu v rádiu mě zbytečně rozptylovalo a lákalo k přeskakování.
V prvním díle jsem velmi ocenila autorčinu snahu zachytit náladu ve společnosti a život obyčejných Němců. U druhého dílu jsem očekávala něco podobného. Je zde sice naznačen technický, materiální a snad i morální pokrok, ale na můj vkus příliš povrchně. Opět se mi do hlavy dere slovo, popisné.
Třetí díl budu číst asi jen z povinnosti, ale možná mě příjemně překvapí.

19.11.2020 3 z 5

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

Šest žen a dva muži, osm známých jmen, osm povídek k zamyšlení. Čekala jsem aspoň trochu legrace, humoru, životního moudra a nadsázky. Dostalo se mi pravého opaku, což tak trochu nechápu. Vždyť rodinný život nemusí být jen tragédie, zklamání a bolest. Chápu, to dobré se v dnešní době bere jako samozřejmost, a to těžké už společně nikdo nést nechce.
Asi jsem měla štěstí. Já kolem sebe viděla nádherné příklady vzájemné lásky a pochopení, kousky rodinného, manželského štěstí i u lidí, kteří opravdu na růžích ustláno neměli.
Kniha je útlá, osm povídek vám příliš času nezabere, ale také nepovzbudí. I přes velký počet oblíbených autorů v jedné knize se k této vracet nebudu.
Hodnotím 3*, ženy zachránily muže. V mých očích byly jejich povídky o stupínek lepší. Jinak by mé hodnocení bylo ještě slabší.

26.10.2020 3 z 5

Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi Otomar Dvořák

Jako vždy se ve mně po přečtení knihy mísí velká spousta pocitů. Zde převládá radost. Knihu jsem dokázala přečíst (stoprocentně jsem zde vytvořila svůj nový osobní rekord v délce četby) a také možnost odškrtnout si další knihu ze čtenářské výzvy (pohřbů bylo hned několik).
Chtěla jsem si oživit vzpomínky ze školních lavic a znovu se ponořit do dějin národního obrození, májovců, mladočechů, do období plného zvratů a nadějí, do kouzla Prahy 19. století a to se mi asi povedlo.
Každopádně není to zrovna lehké čtení (proto mi to trvalo tak dlouho). Musela jsem "odbíhat" i k jiným, záživnějším, knihám a neustále se v četbě povzbuzovat ;). S básněmi mám od jak živa problém, pan Neruda i jako mladík nebyl zrovna sympaťák a časové zasazení (jak už tady psala Litocha) katastrofální.
Dočteno, ale doporučuji pouze fajnšmekrům.

17.02.2020 3 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Abych byla spravedlivá vůči knihám, které tady hodnotím, nezbývá mi nic jiného, než tuto ohodnotit dvěma hvězdičkami. Zklamaná asi nejsme, spíš trochu dotčená. Nářečí mi vůbec nevadí, sama jej často používám a taky ne vždy dokonale. Co mi ovšem vadilo je, že z lidí ve Veselí udělala paní spisovatelka "hovádka". Zpočátku mi děj a styl připomínal film "Díra u Hanušovic", bohužel moc jsem se nenasmála, ke konci se mi chtělo spíše plakat. Mám totiž ve zvyku knihu dočíst a tady to byla pro mě ztráta tak cenného a nedostatkového času.

18.12.2018 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Opět válečné téma, opět prolínání různých časových období, osudů, opět 534 stran :-) a opět příběh, který vám nedá spát (půlka knihy za dnešní polovinu noci). Kniha kterou doporučuji zařadit do povinné četby, ač nemám válečnou tématiku ráda. Příběh který mi bude zase dlouho ležet v hlavě a já se nebudu moci začíst do další knihy. "Ach jo!"
Nikdy není vina jen na jedné straně a nikdy nevíme co bychom sami dělali, vždyť i v dnešní době se necháváme ovlivnit politickou propagandou, reklamou, sociálními sítěmi ...
Doporučuji !

01.03.2017 5 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Audiokniha

Interpreti: Klára Oltová, Matouš Ruml - nemám co vytknout, skvělé!

Po knize jsem sáhla naprosto neplánovaně a více méně z donucení. Mé mladší kolegyně totiž poslední týdny nemluví o ničem jiném :) A tak jsem v sobě probudila své mladší já a nestačila se divit :) Už chápu to nadšení, to moře rezervací a skvělé recenze.
Strávila jsem naprosto skvělých 27 hodin ve světě draků, magie a lásky. Ano, sem tam se ve mě ozvalo mé starší já a kroutilo hlavou, že toto už je teda trochu moc a sem tam jsem se červenala až za ušima. To vše, ale ke správné young aultovce patří. Zkrátka dopadlo to tak, že se nemůžu dočkat dalšího dílu :) Hold, někdy je moc fajn mít kolem sebe mládí, které vás mezi sebe pustí (aspoň na kousek).

Ps. Andarnu chci mít doma :)

09.09.2024 5 z 5

Krajina roztavených zvonů Krajina roztavených zvonů Jan Štifter

Jan Štifter mě už před lety učaroval. Ve své moci mě má stále a tak nemohu jinak než hodnotit plným počtem bodů. Krásný jazyk, nádherné grafické zpracování, zajímavé příběhy! Pokud jsou navíc spojeny s osobní rodinnou historii, wow, mají děti nádherně zachyceny rodné kořeny.
Také trochu "tápu" nad významem či myšlenkou ukrytou v posledním příběhu, ale i tak musím konstatovat, že mě kniha opět nadchla a budu se těšit na další ;)

19.07.2024 5 z 5

Dcery štěstí Dcery štěstí Maria Nikolai

Vždy se trochu bojím pokračování úspěšné knihy a zároveň jsem plná očekávání a neskutečně se těším.
Autorka pojala pokračování trochu netradičně. V čase jsme se nikam neposunuly, zato máme možnost se blíže seznámit s životem Lilly, která se prvním dílem jen lehce mihla.
Opět lehké, nenáročné čtení, které vás ale nenechá vydechnout.
Autorka píše neskutečně čtivě, příběh má spád a je uvěřitelný. Těším se na pokračování, zcela určitě nás čeká příběh třetí sestry od Bodamského jezera ;)

02.02.2024 5 z 5

Dcery naděje Dcery naděje Maria Nikolai

V rámci žánru naprostá spokojenost. Nenáročná a naprosto pohodová četba na vánoční svátky. Těším se na pokračování :)

02.01.2024 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Audiokniha

Při poslechu mi nesedl hudební doprovod knihy. Na můj vkus byly všechny hudební vstupy příliš nahlas a zbytečně dlouhé.

Slovenská tvorba, téma listopadového Klubu milovníků knih. Pro mou lásku k historickým knihám jsem si vybrala Juraje Červenáka a k tomu pěkně od začátku, od prvního dílu.
Nevím zda jsem nevěnovala potřebnou pozornost postavám, ale měla jsem velký problém zapamatovat si kdo je kdo a kdo koho vlastně honí. Ztrácela jsem se víc a víc a tím pádem si samotný příběh moc neužila.

06.11.2023 3 z 5

Prokletí jménem Rozálie Prokletí jménem Rozálie Martina Novotná

Jsem trochu na vážkách s hodnocením, po snad zralé úvaze se přikláním k 3,5*.

Tak třetinu knihy jsem se snažila začíst a rozpomenout se na děj předešlých dílů. No a po té, co jsem si konečně zaškatulkovala jednotlivé postavy a přestala číst názvy jednotlivých kapitol, které vyloženě spoilerují, jsem si příběh začala konečně užívat. I přes svou určitou jednoduchost a prostoru a velký počet mrtvých si autorka nevede špatně. Sice mi hlavní hrdinové svými postupy trochu připomínají hrdiny z pera pana Vondrušky, ale třeba je podobnost čistě náhodná ;)
Trochu mi nesedí, jak hezký se všichni na Cornštejně chovají ke svým poddaným, tady to zavání pohádkou. Nakonec, ale proč ne, aspoň si člověk u takové knihy pěkně odpočine a zasní se o světě, kde vždy zvítězí dobro nad zlem :)

17.07.2023 4 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Můj rest z loňského léta, autorka na doporučení a možná špatně zvolený titul.

Očekávala jsem thriller a spíše se mi dostalo románu z australského vnitrozemí. Už samotné vylíčení krajiny mě trochu zarazilo. Neustále je zde popisována nelítostná krajina, kde nic nepřežije, ale zároveň se zde pohybují tisícihlavá stáda dobytka. A ty se tedy živý čím? Žádné vysvětlení!

Děj se neskutečně vleče a jednotlivé postavy jsou mi neustále tak vzdálené, že k žádné z nich necítím ani náznak sympatie. Samotný konec se odehrává ve stylu amerického "dojáku", což mě tedy vůbec nedojímá, spíš mě to pěkně vytáčí.
Pokud plánujete vraždu tak jedině v australském vnitrozemí. Nabyla jsem totiž dojmu, že tamní policii to vrásky nepřidá a rodina se s tím už hold nějak srovná.

16.07.2023 3 z 5

Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Dana Huňátová

Po naprosto skvěle knize Cesta, od Cecilie Sternberk, naprosté zklamání. Životní příběh paní Diany Phipps Sternbergové je zde podán popisnou, nezáživnou a nic neříkající formou.
Tato vzdělaná, inteligentní, šikovná a noblesní dáma pro mě stále zůstává záhadou. Možná by stačilo pár osobních slov a mohlo to dopadnout lépe.
Za snahu hodnotím 2*, pocitově 1,5*.

29.01.2023 2 z 5

Modistky z Tržní uličky Modistky z Tržní uličky Marie Lamballe (p)

Anne Jacobs píše své knihy i pod dalšími dvěma pseudonymy, a to Marie Lamballe a Leah Bach. Je s podivem, že pokud bych tuto informaci neměla, nikdy bych si tuto tvorbu nespojila pod jednu osobu. Anne Jacobs čtu velmi ráda, o zbývajících dvou to ovšem říci nemohu.
Ateliér Rosen se řadí mezi typickou tvorbu Marie Lamballe, což v mém podání znamená, námět super, zpracování už horší. I v této knize se děj neskutečně vleče a do četby jsem se musela často nutit. Příběh je místy nudný, kýčovitý a nepochopitelný. Přeskočením pár odstavců jsem o nic nepřišla a hlavní hrdinka mě svým chováním neskutečně štvala.
Nicméně, moc se mi líbí námět, doba do které je děj zasazen a v neposlední řadě i obálka knihy.
I když hodnotím 3*, pokračování si určitě přečtu.

16.01.2023 3 z 5

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

Skvělý český černý humor nezklamal. Češi jsou opravdu zvláštní stvoření. Nicméně, už dlouho jsem se tak skvěle nepobavila. Směju se ještě teď :). Paradoxem ovšem zůstává, že bych měla spíše plakat, když vidím kdo a jak naši zemi vede a reprezentuje.

Touto knihou si zvedám statistiku o jeden kousek a třistačtyřicetčtyři stran. Samotný text zabral stran dvanáct. Trochu podpásovka. A je to vlastně ještě přečtená kniha?

27.07.2022 5 z 5

Belgravia Belgravia Julian Fellowes

Příběhy odehrávají se viktoriánské době mě vždy přitahovaly, k tomu Londýn a autor, proslulý scénárista seriálu Panství Downton, co víc si romantický založený člověk může přát :).
Ano, kniha se mi moc líbila a naprosto splnila má očekávání.
Život tehdejší společnosti se všemi jejími klady i zápory, snaha dokázat něco víc a překonat nepřekonatelné. No a samozřejmě láska, bohatství, čest a pořádný padouch. Příběh příjemně graduje. Na konci knihy budete, možná stejně jako já, toužit po pokračování. Prostor pro něj si zde autor skvěle připravil.

02.07.2022 5 z 5

Návrat Návrat Sophie Oliver

Čtivé pokračování z prostředí bavorských lázní, tentokráte z období kolem a během první světové války.
Jsem autorce nesmírně vděčná, že se ve vyprávění i nadále věnuje hlavně Anně. Příběh tak velmi rychle plyne a zbytečně mou pozornost nesměruje jiným směrem. Za mě by kniha mohla mít klidně o pár desítek stran víc. Časové skoky v ději by tím pádem nemusely být tak velké.

Hvězdičku ubírám asi z trucu. Ukončit knihu v půlce rozhovoru se prostě nesluší ;).

28.06.2022 4 z 5

Zimní zámek Zimní zámek Alexander Stainforth (p)

Velmi mě překvapilo, že autorem tak dobře napsané historické romance je muž. Fakt "zírám" a dávám "palec nahoru" (píšu to slovy neb tato aplikace má se symboly, vyjadřující emoce, stále ještě problém, což je s podivem).

V neustávajícím přísunu stále nových a nových knih, na které jsou v knihovně pořadníky a tak se vždy dostanou na první místo, na mě tato kouzelná a poměrně objemná kniha trochu déle čekala. Byla to škoda neboť jsem ji četla s velkou potěchou, zaujetím a nadšením. Jsem moc ráda, že ji mohu konečně posunout k dalším čtenářům a s úsměvem na tváři ji doporučit. Výborná kniha na dovolenou, k odpočinku nebo jen tak ;).
Autora si poznamenávám, určitě si brzy přečtu další z jeho knih.

23.06.2022 5 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Není to má první přečtená kniha, tohoto žánru a od této autorky (ještě pořád dokážu sama sebe překvapit), takže pokaždé vím do čeho se pouštím.
I v tomto díle se nám jedno z dítek Bridgertonů šťastně ožení (jak překvapivé) a zároveň je odhalena totožnost lady Whistledownové.

Pohodové, laskavé, odpočinkové čtení. Vůbec nemusíte přemýšlet a už dopředu víte, že vše dobře dopadne.

Elois a Penelopé mě vždy ze všech postav bavily úplně nejvíc. Obě inteligentní, silné ženy, které se mají opravdu rády. Asi za to může velkou měrou i seriál, nicméně jim oběma jsem toho štěstí vždy přála měrou vrchovatou.

Hvězdičku ubírám za rychlí konec. Já si chtěla ještě vychutnat kyselý Cressidin obličej ;).

19.06.2022 4 z 5