cérka cérka komentáře u knih

Madona z hor Madona z hor Elise Valmorbida

Kniha mě upoutala svou nádhernou obálkou, její jednoduchostí, prostotou, tóny barev.
Příběh ženy z italských hor z počátku dvacátých let se začíná odvíjet velmi slibně. Bohužel (mé osobě) při čtení velmi překáželo vyprávění ve třetí osobě, jakási snaha autorky o "velikost" románu, o pohled z hora, bez emocí, bez života?
Přesto jsem s Marií Vittórií prožila kus jejího života. Škoda jen velkých časových skoků, neměla jsem tak možnost vytvořit si k jednotlivým postavám vztah, lépe pochopit dobu a "náturu" jednotlivých postav.
Dlouho jsme váhala nad počtem hvězdiček, nakonec 3,5*. Kniha mě nijak nenadchla, ale ani neurazila.

27.07.2018 3 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Tomu, kdo má rád romantické příběhy, mohu jen doporučit. Příjemná, odpočinková četba, jen těch překlepů a chyb v překladu bylo na jednu knihu opravdu hodně :-).
Stejně jako u prvního dílu bych si přála, aby byla kniha obsáhlejší a některé situace, např. v továrně, byly lépe vysvětleny. Nicméně už teď se těším na třetí díl.

12.07.2018 4 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Na tuto knihu jsem byla velmi zvědavá. Nemám malé děti a zatím ani vnoučátka, ale paní Morštajnová mě zatím nadchla všemi svými knihami pro dospělé a nezklamala ani nyní. Srašidýlko Stráša si naprosto získalo mé srdíčko. Nádherně ilustrovaný příběh pro kluky i holky, a jak už tady někdo psal, ideální na prázdniny a začínající turistickou sezónu :-)

25.06.2018 5 z 5

Inkoustová stopa Inkoustová stopa Mel Starr

Paměti lékaře a bailiffa Hugha mě baví čí dál tím víc. Knihy mají stoupající tendenci a speciálně tento, třetí díl, s námluvami se opravdu povedl :-). Už se nemůžu dočkat pokračování příběhu, neboť má ještě ke všemu otevřený konec :-(. Má fantazie pracuje na plné obrátky a tak jediné co musím vytknout je dlouhá pauza mezi vydáváním dalších dílů. Kdo to má vydržet?! :-)

24.04.2018 5 z 5

Větrná hůrka rodiny Brontëových Větrná hůrka rodiny Brontëových Hana Parkánová-Whitton

Kdo opravdu miluje nedokáže se nikdy smířit ze ztrátou milovaného člověka. Vyrovnat se s touto situací chce spoustu času, pochopení a lásky. Každý ji potom hledáme jinak a jinde. Někdo se upne na svou rodinu a je pro své děti milovaným a pečujícím rodičem, někdo začne hledat novou rodinu a tu stávající začne terorizovat.
Tragický osud sourozenců Brontëových se mi nečetl jednoduše. Četba knihy byla pro mě o to bolestivější, že nyní sama prožívám ztrátu milované maminky.
Paní Whitton se nicméně podařilo vytvořit skvělí román. Atmosféra vřesovišť, internátů, pochmurného domova, zimy je vystižena dokonale a černobílé fotografie ji skvěle umocňují.

04.04.2018 5 z 5

Jak vyjádřit pouhými slovy naprosté okouzlení touto knihou, dobrodružným, poetickým , fantastickým příběhem Bilba a jeho společníků ? Kniha na mě doma čekala rok, rok jsem váhala než jsem přečetla první řádky a bylo to moc fajn :-)

22.06.2017 5 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Skvělá kniha, čím více jsem ve čtení postupovala, tím větší jsem měla problém knihu odložit. Trochu mám problém s islandskými jmény, musela jsem si je trochu "počeštit" aby se mi lépe pamatovala, ale jinak super, napínavé až do úplného konce!

30.03.2017 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Jestli jsem od této knihy něco čekala, pak to, že knihu vzápětí zavřu a vrátím.
Nestalo se, knihu jsem přečetla nečekaně rychle, s chutí a zároveň se zděšením. Jak aktuální téma !!! Autor má pravdu, vůbec jsme se minulostí neponaučili !!!
V hodnocení odebírám jednu hvězdičku, přece jenom mi sem tam něco chybělo, hlavně konec :-)

31.03.2016 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Na úvod, moje druhá kniha od této autorky, po knize Než jsem tě poznala vcelku zklamání.
Děj knihy prolínají dva příběhy, které se sice na konci spojí, ale mě strašně rušily. Ač jsem strašně chtěla, nemohla a nemohla jsem se začíst. A ten nádherně bolavý pocit, který jsem měla po první knize se nedostavil...Nakonec přečteno...

22.09.2015 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Při čtení mi běhal mráz po zádech.

14.10.2014 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Super. Knihy od pana Vondrušky mě fakt baví.

14.10.2014 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Audiokniha

Interpret: Dana Černá
Melancholická kniha = melancholický přednes. Zvolené hudební podkreslení příběhu pomohlo dodat atmosféru, ale jiskru nezažehlo.

K žádné z postav jsem si nedokázala vybudovat pozitivní vztah, bohužel. Je zvláštní, že já, tak milující silné ženské hrdinky, ty z pera Jany Poncarové nedokážu pochopit, uchopit, přijmout...
Příběh na mě působil silně depresivně. Chybí mu jakákoliv radost ze života a ta pak chybí i mně. Příběh je vystavěn na myšlenkách a pocitech hlavní hrdinky a ač na pozadí děje zuří krvavá, rudá poválečná léta, čtenář musí neustále lovit mezi řádky, a to je velmi unavující.

07.06.2024 3 z 5

Rudé orchideje ze Šanghaje Rudé orchideje ze Šanghaje Juliette Morillot

Těžké téma, těžké čtení!
Četla jsem již více knih s touto tématikou, tato pro mne byla poněkud hůře stylisticky zpracovaná. Musela jsem se při čtení neustále soustředit, abych pochopila co mi chce překladatel říci. A taky mi při čtení neustále běželo hlavou, proboha, jak to ty dívenky, děti, mladé ženy dokázaly přežít.
Až v poslední době si uvědomuji jak jsou asijské národy různé, povahou, dějinami, ale hlavně vizáží a jak málo o nich víme.
Určitě doporučuji k přečtení.

16.05.2024 4 z 5

Dceřin úděl Dceřin úděl Rosie Goodwin

Je to s podivem, ale druhou knihu z této série jsem si opravdu užila. Příběh je opět naivní, pohádkový a předvídatelný, ale zároveň vám umožní naprosto oddechové, pohodové a bezstarostné čtení.

16.05.2024 5 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

O Belle Gunnesové jsem již slyšela. Že jsem si půjčila knihu zrovna o této vražedkyni jsem si ovšem uvědomila až v půlce knihy :)
Životní příběh této ženy je opravdu materiálem "výživným" a téměř neuvěřitelným. Hold Amerika je zemí neomezených možností, ale kdo ví, třeba by jí to prošlo i v Evropě.
K samotnému zpracování.
Hodnotím třemi hvězdičkami, jelikož vyprávění je kostrbaté a postavy ploché. Na jednu stranu se to četlo celkem samo, na tu druhou šlo klidně pár odstavců přeskočit a člověk o nic nepřišel.

22.04.2024 3 z 5

Co by se stalo, kdyby... Co by se stalo, kdyby... Daisy Mrázková

Co by se stalo , kdyby ....... tato kniha neměla ve svém názvu slůvko kdyby? asi bych si ji nikdy nepůjčila a nepřečetla. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2024.

Jelikož nemám s touto knihou spojeny vzpomínky z dětství a vím, že současný dětský čtenář má již jiné potřeby, nemohu tuto knihu hodnotit jinak než průměrnou známkou.

19.04.2024 3 z 5

Andělíček Pepíček Andělíček Pepíček Jan Peka

Tato půvabná dětská kniha, o jejíž existenci jsem neměla ani potuchy, se mi dostala do rukou díky čtenářské anketě "Knihy našich prarodičů" a kamarádce Hance. Já, která nedám dopustit na Gabru, Málinku a školáka Káju, jsem se najednou dozvěděla o knížce, která vyšla ve stejné době jako výše zmiňované, ale k nám, do naší rodiny nedoputovala. A je to velká škoda, moc ráda bych ji měla ve své knihovničce. Vánoční příběh andělíčka Pepíčka a jeho svěřence Pepíka je kouzelný, laskavý, poučný, slušný a neskutečně dojemný. Mohu jen doporučit, v současné době nic tak kvalitního nevychází.
Celkem mě překvapila původní cena této knihy. V roce 1944 by vás stála 130,-K (na tehdejší poměry celkem hodně). Kniha ovšem obsahuje 13 opravdu povedených a nádherně kolorovaných ilustrací od Václava Pátka. I po letech neztratily nic ze své krásy.
Ps. Hani, děkuji!

07.10.2019 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Hurá - další kniha do výzvy, hurá - konečně jsem přečetla Nesba a do třetce hurá nebude. Já myslela, že budu číst severskou krimi (a že by v tom parnu trocha severu bodla)! No a ona opět červená knihovna, ach jo!

15.06.2019 3 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

V anotaci knihy se píše, že se jedná o jeden z nejkrásnějších italských románů a mně nezbývá nic jiného něž souhlasit. Ještě teď se zmítám ve změti pocitů, které ve mě tato kniha vyvolává. Samotná četba mě zavála do Pagnolovi venkovské krajiny, tam kde zjistíte Jak voní tymián a zároveň drsná povaha rodičů vzpomínku na Madonu z hor od Elise Valmorbida. Asi jsem našla svou knižní lásku. Doporučuji!

11.02.2019 5 z 5

Můj manžel a já Můj manžel a já Ingrid Seward

Zajímavá kniha o zajímavých lidech, na můj vkus, ale až přespříliš uhlazenými informacemi. Chtělo by to trochu více jiskry, aristokratického šmrncu :-). Oba hlavní hrdinové by si to určitě zasloužili, proto o jednu hvězdičku méně.

29.10.2018 4 z 5