Česneksmedem Česneksmedem komentáře u knih

Případ nebezpečné vdovy Případ nebezpečné vdovy Erle Stanley Gardner

Tenhle Mason byl docela maso. Ne zapečené, alebrž zapeklité.
Musím vyzvednout postavu Matyldy Bensonové. Tato postarší dáma s doutníkem byla velice sympatická. Neradno takové, životem již ponaučené, dámy podceňovat.
Jsem poněkud udiven malým počtem hodnocení této velice chutné oddychovky.

10.08.2022 4 z 5

Smrt děvky Smrt děvky Rex Stout

Sorryjako, ale opět perfekt počteníčko. Archie je chytřejší než krysa a odolnější než koza. Taky pije pořád mléko, takže doufám, že je kozí. Procházím už schnoucím a žloutnoucím listím života, takže každá taková inteligentní kniha potěší a pohladí.

19.05.2022 5 z 5

Den, kdy došly prachy Den, kdy došly prachy Milan Vodička

Zajímavá kniha. Jde vlastně o návaznost mezi rozhodováním v politice (včetně té finanční) a dopady na skutečný svět. Dozvíte se opravdu hodně věcí. Včetně toho, odkdy si dámy malují nehty a k čemu se používal Lysol.
Vzhledem k tomu, že občas píšu nějaké drobnosti z historie naší obce, tak jsem na toto téma taktéž narazil. Řekl bych, že obce, které měly v té době ještě docela zdravé finance, mohly svým obyvatelům pomoct. U nás chodili muži drtit vápenec na štěrk, kterým se zpevňovaly cesty a taky obec dotovala stavbu „hladové zdi“, ke které se mělo přistavět muzeum.
Dědina vůbec skýtala poněkud lepší možnost obživy, a to třeba i sběrem lesních plodů a hub.
Zajímavá kniha, která by neměla ujít vaší pozornosti.

11.04.2022 5 z 5

Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Překupník na darknetu: Hon na miliardáře ze Silk Road Nick Bilton

Když jsem ho při čtení pozoroval, tak bylo jasné, že Česneksmedem tuto knihu přímo žere. Chvíli se tvářil zadumaně, chvíli se usmíval i divil. Například slovo khat neznal a on je vždycky rád, když se něco nového dozví.
Ke konci knihy (přes týdenní strniště) utrousil něco o tom, že by mu Rosse mělo být líto, ale není. Drogy jsou sviňstvo!
Už zase něco čte, takže mám vyřídit jarní pozdrav a doporučení, ať si tuto laskominu sezobnete!

29.03.2022 5 z 5

Slepice v klubu Slepice v klubu Lenka Procházková

Někdy jablko ze stromu vůbec nespadne. V tomto případě s tím ale nebyl problém, právě naopak. Spisovateli Janu Procházkovi a jeho manželce se narodila budoucí spisovatelka dětské literatury Iva Procházková a tři roky před ní spisovatelka recenzované knihy Lenka Procházková. Výše uvedená kniha je souborem jedenácti (jak je uvedeno v tiráži) milostných a erotických povídek. Dle mého subjektivního názoru je opravdu erotická pouze jedna (Dvě věty z dialogu). Z celé knihy mám dojem, že paní spisovatelka má asi smůlu na partnery, protože chlapi jsou buď nevěrní, ňoumové nebo fest chlastají. A dojde i na facky.

02.02.2022 3 z 5

Kličky na kapesníku Kličky na kapesníku Bohumil Hrabal

I přesto (spíš ale právě proto), že měl pan Hrabal možnost rozhovory upravit, jsou některé jeho odpovědi hutné jako kus černé díry. Někdy jsem si to musel přečíst 2x, abych stíhal. No to víte – nevzdělaný dědek. Dobré to bylo!

19.09.2021 4 z 5

Zardoušená královna Zardoušená královna Maurice Druon

Ve druhém díle ságy seděl na trůně Ludvík Hašteřivý, který zdaleka nedosahoval kvalit svého otce. Strážce královské pokladnice Enguerrand de Marigny připomínal našeho bývalého ministra financí „Kalúska“. Taky mohl za všechny průšvihy, nezdary a problémy. Jak dopadl se dozvíte v knize.
Opět velice zdařilá a čtivá kniha, od které jsem se nemohl odtrhnout.

27.08.2021 5 z 5

Čtrnáct dní na vojně Čtrnáct dní na vojně Karel Poláček

Pánové mající za sebou vojenskou službu a následné cvičení záložáků si zavzpomínají...
Kniha má dvacet kapitol od Úvodu, přes Rukování, Prezentýrku, Fasování vojenských věcí až po XX. kapitolu nazvanou Domů. Je to krátké, ale vtipné.

28.05.2021 4 z 5

Mýtus o Sisyfovi Mýtus o Sisyfovi Albert Camus

Tohle bylo tak hutné, že vůbec nemíním předstírat, že jsem vše pochopil. To ani náhodou. Na druhou stranu z toho nemám ani nepříjemný pocit, protože vždy narazíte na někoho, kdo je prostě chytřejší a v dané oblasti daleko před vámi.
Vlastní mýtus o Sisyfovi je zlomkem a zároveň základem této knihy. Každý z nás alespoň někdy pozná ten pocit beznadějné a zbytečné práce. Pokládám ale za jednu z nejdůležitějších věcí v životě se z něho nepos..t a dojít s radostí a zvídavostí až na konec své cesty, svého údělu či chcete-li osudu.

02.04.2021 5 z 5

Bílý Den Bílý Den Jack London

Bylo to takové skoro neskutečné, zasněné a lehce dobrodružné. Je fajn si občas něco takového přečíst.

31.03.2021 4 z 5

Pohádky poněkud hambaté aneb Večerní osvěžení do maželské postele Pohádky poněkud hambaté aneb Večerní osvěžení do maželské postele Ivan Krejčí

Vždy je ideální, když TO přijde v pravý čas láska, milování, hlívová polévka, řízek, štrůdl nebo tato kniha. V dnešní době plné chaosu, nejistot a omezení, na které mnozí papaláši kašlou a kterou naopak využívají ke svému ještě většímu zbohatnutí se jako protipól tato kniha velice hodí. Stačí jen trocha nadhledu a o zábavu je postaráno.
A na jaké pohádky se můžete těšit? Napovím pouze jednu 7 hrníčků, 7 postýlek a 7 prezervativů. Pokud vás napadla Sněhurka, tak jste se skoro trefili.

30.01.2021 5 z 5

Smírčí kameny Smírčí kameny Vladimír Preclík

Na první pohled se může zdát, že jde o odbornou knihu pro pár vyvolených. Není tomu tak. Jedná se o zajímavé a dojemné příběhy, takže odstup a respekt není důvodný. Fakt je, že mnoho smírčích kamenů zmizelo. I nedaleko naší obce jeden zmizel.
Pro mne byl asi nejlepší příběh s názvem "Zahrada nevěst". Pokud byste si rádi přečetli něco méně obvyklého, je to možná kniha pro vás. Osobně jsem s ní velice spokojen a doporučuji ji.

11.12.2020 5 z 5

Dívka na vdávání Dívka na vdávání Miloslav Švandrlík

Naprostá lahůdka! Nádherné postavy – španělský rytíř Juan byl houževnatý jako list kaktusu, Jitka stále při kopulační chuti a medovina tekla proudem...
Na závěr se hvězdy přívětivě seskupily, Bůh se blahosklonně usmál, touha po moci a pomsta zvítězila. Zdravím do literárního nebe mistra Švandrlíka a děkuji za příjemné chvíle při čtení jeho knihy.

06.09.2024 5 z 5

Život s vůní lubrikantu Život s vůní lubrikantu Emma Scharkez

Hodnocení od pětky po odpad. Takové knihy mám celkem rád. Docela jsem se na čtení těšil s otázkou, na kterou stranu se nakonec přikloním?
Díky tomu, že jsem toho od knihy mnoho neočekával, nejsem úplně zklamán. Je fakt, že je to celé takové poněkud naivní, slunéčkové, medvídkové a Aničkové. Litry kávy a hodně jídla v lepších podnicích, tajemní zákazníci s kupou peněz, prostě taková mírně netradiční oddechovka. No a pro některé to snad bude i inspirativní.

26.11.2023 3 z 5

Černý Petříček Černý Petříček Karolina Světlá (p)

Je to taková Johančina povídková tragédie. Napsala ji v roce 1871, a je to údajně její první prozaická povídka. Moc se mi líbil archaický jazyk, popis pražského trhu i postupný nárůst smutných událostí. Černý Petříček byl všímavý a inteligentní, ovšem jinak zjevně prohrál v genetické loterii. Mám ale takovou obavu, že dnes by se kniha musela jmenovat jinak. Po vzoru mouřenína z čokolády možná Mo(u)drý Petříček.

18.11.2023 3 z 5

Utz Utz Bruce Chatwin

S takovým námětem se čtenář asi často nesetká. Porcelán naštěstí používám denně, ale nesbírám ho. Fakt ale je, že od letošního února jsem už o sběratelích porcelánu několikrát četl...
Zpět ke knize. Kašpárek Utz má ve dvoupokojovém pražském bytě víc jak 1 000 kousků míšeňského porcelánu. Rád by se vypařil za železnou oponu, ale to by musel bez sbírky...

15.10.2022 4 z 5

Norimberský deník Norimberský deník Gustave Mark Gilbert

Říkal jsem si, že Haagský asi nebude, takže si přečtu alespoň ten Norimberský deník. Druhou světovou válku jsem naštěstí nezažil a jsem za to moc rád. Bohužel dnešní situace je taky docela na hraně.
Takový vězeňský psycholog to asi neměl zrovna lehké. Rozumím však tomu, že ho ti parchanti zajímali, ale asi bych na to neměl žaludek. Hodně dobrá kniha, kterou doporučuji!

28.09.2022 5 z 5

Motorkáři Motorkáři Robert Muchamore

Prvních pár dílů jsem si tuto sérii velice pochvaloval. Tento díl, a to hlavně kvůli konci, hodnotím jako poněkud méně povedený. Přesto je to dost dobré čtení. Ta výtka od Elye má jisté opodstatnění, ale kdo ví...

29.05.2022 3 z 5

Překupník Překupník Ed McBain

Občas to bylo lulzovní, občas se našla podivná mrtvola, občas drogy a podrazy, prostě taková poklidná klasika zabalená do 252 stran.

06.04.2022 4 z 5

Změna je život Změna je život Zdenek Červenka

Podtitul knihy zní: „Jak se žije důchodci v jižní Francii“. Krátký úvod napsal Zdeněk Svěrák.
Tak na tuhle knížku jsem se hodně těšil. Francii máme doma všichni rádi a navíc se zde v jedné z kapitol píše o víně a vinařstvích v Languedoku. Tento kraj vyráběl tolik vína, až se o něm psalo jako o dodavateli podobných vín, jaká jsou ta laciná z JAR a hlavně z Chile. Naštěstí se ale situace hodně změnila a vinaři z Languedoku i k nám dodávají vynikající vína. Doporučím vám alespoň dvě (dostala se koncem roku 2017 na náš vánoční a silvestrovský stůl) - Gerard Bertrand - Cotes du Rousillon Villages "Tautavel" 2013 a Gerard Bertrand - Maury 2010.
Kniha se mi líbila, takže doporučuji!

02.03.2022 4 z 5